Jump to content

Οτοκυκλοι


rastafarian

Recommended Posts

Στους οτοκυκλους μπορω να βαλω αγγουρακι η καποιο λαχανικο?το τρωνε?Αν ναι ποσο πρεπει να μεινει μεσα στο νερο?εχω 2 οτοκυκλους..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνεις το αγγουράκι πάνω από 12 ώρες, μέσα στο ενυδρείο. :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...p;hl=otocinclus

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=431832

Βάλε άλλους δύο otocinclus :P

[/q

Εχω σκοπο να βαλω αλλους 2 απλα το ενυδρειο μου ειναι λιγο καινουριο και θελω να δω πως θα πανε αυτοι οι 2 πρωτα..αν ολα πανε καλα θα μπουν σιγουρα αλλοι 2 γιατι μου αρεσουν πολυ.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι θέλουν το χρόνο τους μέχρι να συνηθίσουν τα λαχανικά. Μέχρι τουλάχιστον να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον, βάζε τα λαχανικά τους στο ίδιο σημείο, για να το βρίσκουν εύκολα. Μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά έτσι είναι. Τα λαχανικά τους, αρέσκονται να τα τρώνε λίγο σιτεμένα. Μέχρι να αρχίζουν να τα τρώνε μπορεί να περάσουν λίγες ώρες. Τουλάχιστον στο αγγουράκι και το κολοκυθάκι που τους δίνω εγώ και κυρίως όταν είναι εντελώς ωμα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι στιγμης ειναι λιγο στην τσιτα..πανε απο δω και απο κει,δεν εχουν χαλαρωσει ακομα..βεβαια χθες το βραδακι τα εβαλα.απο φαγακι σιγουρα τρωνε τις αλγες μου μιας και βλεπω τις κοιλιτσες τους φουσκομενες..εχω αρκετες αλγες για να φανε για αρχη(πρασινη και καφε) αλλα σκεφτομαι σιγα σιγα να τους βαλω και λιγο αγγουρακι..το βαζω χωρις την φλουδα η οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις μια φέτα (με την φλούδα) και φροντίζεις να μείνει στο βυθό. Αν και μερικοί θαρραλέοι μπορεί να το βρουν και στην επιφάνεια :P

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μου βυθό πάντως, που είναι από άμμο, η οδοντογλυφίδα δεν έκανε δουλειά. Se xal;iki m;alon ua doyl;ecei.

Έτσι, πήρα ένα κομάτι χοντρό ανοξείδωτο σύρμα και έφτιαξα ένα σπιράλ. Ένα ελατήριο δηλαδή. Με αυτό έπιανα το αγγουράκι ή κολοκυθάκι. Και έμενε στο βυθό και δε διαλυόταν τόσο εύκολα, όταν άρχιζαν να το μασουλάνε οι otos.

Link to comment
Share on other sites

εχω ψιλοκοκο χαλικακι,δεν εχω αμμο οπωτε η οδοντογλυφιδα μπορει να δουλεψει.μπορω να πω πως ο ενας απο τους 2 που ηταν στην τσιτα ηρεμισε αρκετα και εχουν αρχισει και οι 2 δουλεια.ομως νομιζω οτι δεν τρωνε την αλγη που εχω..

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις εμφανή αποτελέσματα από δύο otos. Όπως γράφω και σε ένα από τα link που σου παρέθεσα, σύμφωνα με την προσωπική μου μικρή εμπειρία, στο ενυδρείο θα φάνε μαλακή πράσινη άλγη που φυτρώνει στις επιφάνειες του ενυδρείου, στα φυτά και το χαλικάκι. Όχι green spot άλγη, την οποία δεν μπορεί να αποκολλήσει από το τζάμι και επομένως να την φάει. Επίσης τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση την καφέ διατομική άλγη που συναντάται συνήθως σε νεοστημένα ενυδρεία. Τις υπόλοιπες συνήθεις άλγες που συναντάμε στο ενυδρείο, μάλλον θα τις αγνοήσει.

Link to comment
Share on other sites

εχω αρκετες αλγες για να φανε για αρχη(πρασινη και καφε) αλλα σκεφτομαι σιγα σιγα να τους βαλω και λιγο αγγουρακι..το βαζω χωρις την φλουδα η οπως ειναι?

Με την φλούδα.

Ομως

Από την στιγμή που έχεις ακόμη άλγη μην τα δώσεις τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Με την φλούδα.

Ομως

Από την στιγμή που έχεις ακόμη άλγη μην τα δώσεις τίποτε άλλο.

Ανάλογα με τις άλγες που έχει! Τις περισσότερες άλγες δεν τις αγγίζουν! (Πάντα σύμφωνα με προσωπική παρατήρηση και εμπειρία)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

οι οτοκυκλοι μεσα στο ενυδρειο μεχι τι ηλικια μπορουν να φτασουν?

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου otocinclus macrospilus σε λίγο κλείνουν 5 χρόνια στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου otocinclus macrospilus σε λίγο κλείνουν 5 χρόνια στο ενυδρείο μου.

Θεοδωρέ είδες/προσπάθησες ποτέ γέννα; Αν όχι να το βάλεις στο πρόγραμμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου otocinclus macrospilus σε λίγο κλείνουν 5 χρόνια στο ενυδρείο μου.

μπραβο να τους χαίρεσαι :) . σημερα πηρα 3 απο ενα μαγαζι που τους ειχε δυο βδομαδες λες να επιβιώσουν αν τους δίνω και λιγο αγγουράκι?

και επίσης καπου διαβασα πως οι οτοκυκλοι τρωνε και ζωική τροφη αληθεύει σωστα?

Έγινε επεξεργασία - Thodoris Vogiatzis
Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρέ είδες/προσπάθησες ποτέ γέννα; Αν όχι να το βάλεις στο πρόγραμμα! ;)

Όχι Βασίλη. δεν είδα αλλά ούτε και το προσπάθησα. Μια δυο περιπτώσεις αναπαραγωγής που έχω διαβάσει (για Ελλάδα πάντα) ήταν εντελώς τυχαίες. Δεν γνωρίζω τι θα έπρεπε κάποιος να κάνει ώστε να εκκινήσει κάτι τέτοιο. Ίσως αλλαγές νερού και μικρή πτώση θερμοκρασίας όπως στα cory; ίσως καθαρό νερό πλούσιο σε οξυγόνο όπως στα pleco; Μήπως μεγαλύτερο αριθμό ψαριών (κοπάδι) ;

μπραβο να τους χαίρεσαι :) . σημερα πηρα 3 απο ενα μαγαζι που τους ειχε δυο βδομαδες λες να επιβιώσουν αν τους δίνω και λιγο αγγουράκι?

και επίσης καπου διαβασα πως οι οτοκυκλοι τρωνε και ζωική τροφη αληθεύει σωστα?

Αν γεμίζουν οι κοιλίτσες τους μάλλον θα τα καταφέρουν! Για ζωική τροφή δε γνωρίζω, δεν τους βλέπω να ασχολούνται πάντως με τα φλέικς που τρώνε τα υπόλοιπα ψάρια. Μπορείς να δοκιμάσεις και ταμπλέτες για ψαράκια βυθού. Προσοχή γιατί και τα σαλιγκαράκια τις βρίσκουν πολύ νόστιμες και μπορεί να γεμίσεις. :D Φρόντισε επίσης τροφή και λαχανικά να τα βάζεις στο ίδιο πάντα σημείο. Σιγά σιγά θα το μάθουν και θα γνωρίζουν που να τα βρουν μόλις πεινάσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.τωρα που τους βλεπω ειναι αρκετα δραστήριοι επειδη δεν εχω και πολυ αλγη στο ενυδρειο μου λογο των σαλιγκαριων και γραριδων θα τους ταϊσω αυριο με λιγο αγγουρι και αν πανε καλα θα αγορασω τουλαχιστον αλλους 3 για να νιωσουν πιο ασφαλείς απο το ιδιο καταστημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για γέννα το μυστικό είναι συχνές αλλαγές (κάθε 2-3 μέρες) με λίγο πιο δροσερό νερό, φυσικά σταθερές συνθήκες και πλούσια διατροφή.

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και βλέπω συχνά ζευγάρωμα και ουρίτσες από τους otocinclus affinis.

Η πρώτη μου γέννα ήταν όταν είχα 4 μόνο αλλά όταν αύξησα τον αριθμό τους έβλεπα πιο συχνά "παιχνίδια".

Μία φορά τους έπιασα στα πράσα:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για γέννα το μυστικό είναι συχνές αλλαγές (κάθε 2-3 μέρες) με λίγο πιο δροσερό νερό, φυσικά σταθερές συνθήκες και πλούσια διατροφή.

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και βλέπω συχνά ζευγάρωμα και ουρίτσες από τους otocinclus affinis.

Η πρώτη μου γέννα ήταν όταν είχα 4 μόνο αλλά όταν αύξησα τον αριθμό τους έβλεπα πιο συχνά "παιχνίδια".

Μία φορά τους έπιασα στα πράσα:

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mega20, τα αυγά εκκολάπτονταν ή τα έτρωγαν τα άλλα ψαράκια του ενυδρείου; Κατάφερες να μεγαλώσεις κανένα; Επιδίωξες την αναπαραγωγή με τις αλλαγές νερού που αναφέρεις ή απλά έτυχε στα ψαράκια σου;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mega20, τα αυγά εκκολάπτονταν ή τα έτρωγαν τα άλλα ψαράκια του ενυδρείου; Κατάφερες να μεγαλώσεις κανένα; Επιδίωξες την αναπαραγωγή με τις αλλαγές νερού που αναφέρεις ή απλά έτυχε στα ψαράκια σου;

Το ενυδρείο έχει μόνο otocinclus, red cherry και λίγες amano, παρ' όλα αυτά έχω δει να εξαφανίζονται αυγά χωρίς να εκκολαφθούν, ίσως λόγω των helena που επίσης υπάρχουν στο ενυδρείο. Δεν έχω καταφέρει να μεγαλώσω πολλά, ο πρώτος μήνας είναι δύσκολος και λίγα τα καταφέρνουν παρότι από τροφές ρίχνω ότι λαχανικό υπάρχει, αυτοσχέδια τροφή και από άλγες υπάρχουν άφθονες.

Δεν το επιδίωξα, απλά θεωρώ πως οι μικρές συχνές αλλαγές είναι καλύτερες από μία την εβδομάδα, έτσι κάνω το τελευταίο χρόνο και φαντάζομαι πως βοήθησε.

φώτο με μικρό λίγες μέρες μετά από το video:

P5110002_zps50e407bc.jpg

και φώτο ενός μπόμπιρα 5-6 χιλιοστών από την πρώτη γέννα που είχα, ήταν και το πρώτο που κατάφερα να μεγαλώσω και έχω ακόμα:

5acb94ef-8572-43b8-84cc-ef1f6ad8c599_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι Βασίλη. δεν είδα αλλά ούτε και το προσπάθησα. Μια δυο περιπτώσεις αναπαραγωγής που έχω διαβάσει (για Ελλάδα πάντα) ήταν εντελώς τυχαίες. Δεν γνωρίζω τι θα έπρεπε κάποιος να κάνει ώστε να εκκινήσει κάτι τέτοιο. Ίσως αλλαγές νερού και μικρή πτώση θερμοκρασίας όπως στα cory; ίσως καθαρό νερό πλούσιο σε οξυγόνο όπως στα pleco; Μήπως μεγαλύτερο αριθμό ψαριών (κοπάδι) ;

Σίγουρα ολα αυτά έχουν σχέση και οι δυσκολία που εμφανίζουν νομίζω πως δικαιολογείται απο το ότι ειναι άγρια πιασμένα. Προσωπικά εχω για ηθικούς λόγους εναν κανόνα που μου απαγορεύει να παίρνω wild caught. Για αυτο αν και μου αρέσουν παρα πολυ δεν αγόρασα ποτε και θα το έκανα μονο αν έστηνα βιοτοπικό με στόχο την αναπαραγωγή τους.

Φίλε mega20 (και οποίος άλλος) έβγαζε μικρα, θα ήμουν ο πρώτος που θα ήθελε να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο αγγουρακι στους οτοκυκλους μ τι αλλο μπορω να βαλω για τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...