Jump to content

Οτοκυκλοι


rastafarian

Recommended Posts

εκτος απο αγγουρακι στους οτοκυκλους μ τι αλλο μπορω να βαλω για τροφη?

Εγώ του έδινα και ζεματισμένο (για να μαλακώσει) κολοκυθάκι. Δοκίμασε και μαρούλι, σπανάκι κλπ. Γενικά μπορείς να πειραματιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mega20, επειδή είδα στο βιντεάκι σου τον τιτλο o. affinis, απλά να ξέρεις ότι τα περισσότερα μαγαζιά ονομάζουν τους otocinclus που φέρνουν ως affinis, αν και δε νομίζω πως τέτοιοι έχουν έρθει ποτέ στην Ελλάδα. Συνήθως είναι macrospilus.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έδινα και ζεματισμένο (για να μαλακώσει) κολοκυθάκι. Δοκίμασε και μαρούλι, σπανάκι κλπ. Γενικά μπορείς να πειραματιστείς.

οκ ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ενυδρείο έχει μόνο otocinclus, red cherry και λίγες amano, παρ' όλα αυτά έχω δει να εξαφανίζονται αυγά χωρίς να εκκολαφθούν, ίσως λόγω των helena που επίσης υπάρχουν στο ενυδρείο. Δεν έχω καταφέρει να μεγαλώσω πολλά, ο πρώτος μήνας είναι δύσκολος και λίγα τα καταφέρνουν παρότι από τροφές ρίχνω ότι λαχανικό υπάρχει, αυτοσχέδια τροφή και από άλγες υπάρχουν άφθονες.

Μια και έχω γαριδάδικο με πρόβλημα με άλγες σκέφτομαι να βάλω ένα otocinclus για να τις ελέγξω. Αλλά επειδή δεν ξέρω αν είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ αλγοφάγο-φυτοφάγο φοβάμαι μήπως τραφεί με τον γόνο των γαρίδων. Μια και γράφεις ότι το είχες μαζί με γαρίδες, για πες μας (ή οποιος άλλος ξερει) αν υπάρχει πρόβλημα με τον γόνο των γαρίδων όταν υπάρχει στο ενυδρείο otocinclus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες δεν τρώνε αλλά είναι λάθος να βάλεις έναν οτοκυκλο για την αλγη.Πρώτων γιατί δεν τρώνε όλα τα αλγοφαγα όλες τις αλγες και δεύτερων γιατι ένας μόνος του δεν κάνει δουλειά, θέλει πολλούς. Καλύτερα να βρεις αυτό που φταίει στην αλγη και να το διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...