Jump to content

Κατασκευή Diy:Βαρέλι προετοιμασίας νερού με αντλία μεταφοράς


IoSpy

Recommended Posts

Eδώ θα βρεις όλη τη σειρά της Gardena.. http://www.gardena.com.

Κάποια απ όλα θα σου κάνει, αλλά δεν εννοούσα αυτά όταν σου έλεγα για ποτιστικά συστήματα.

Υπάρχουν κάποια που είναι για επαγγελματικά συστήματα... πχ για αγρότες, που υπάρχουν άπειρες λύσεις και επιλογές.

Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί. Θα ξανά κατέβω από Δευτέρα μήπως βρω τίποτα.

Στα ενυδρεία με εσωτερική υπερχείλιση, στις τρύπες στα τζάμια τι μπαίνει; Κάτι αντίστοιχο ίσως μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πλαστική μούφα λέγεται αυτό που ψάχνεις.

Σίγουρα έχει ο Σταματίου ή όπου αλλού έχει εξαρτήματα για PVC.

Αυτό που λες έχει και βόλτες από μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Και σε έναν άλλο ενώ είχα πάρα πολλά είδη ποτίσματος μου είπε ότι δεν είχε αυτά που θέλω χωρίς να ψάξει.

Μάλλον σε λάθος μέρος κοιτάς

Στα υδραυλικά πήγες?

Εκεί θα βρεις σίγουρα

Εσύ θέλεις κάτι τέτοιο

Εκτός αν επιμένεις στα είδη ποτίσματος οπότε πας στο πρακτικερ

Δες εδώ

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε λάθος μέρος κοιτάς

Στα υδραυλικά πήγες?

Εκεί θα βρεις σίγουρα

Εσύ θέλεις κάτι τέτοιο

Εκτός αν επιμένεις στα είδη ποτίσματος οπότε πας στο πρακτικερ

Δες εδώ

Και υδραυλικά είχαν. Αυτό που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία είναι αντίστοιχο αυτού http://www.ggshop.gr/-/13126-tacusndesmos-me-bna.html

Το θέμα μου είναι πως θα τοποθετηθεί στο βαρέλι που έχω ετοιμάσει την τρύπα. Τις παλιές βόλτες από ορείχαλκο τις έβγαλα. Νομίζω πως για αρχή θέλω ένα εξάρτημα που να βιδώνει και από μέσα με παξιμάδι και απ' έξω να έχει κάτι να στέκεται. Σαν αυτό που είχα χρησιμοποιήσει στην αρχή όπως έδειχνα στις φωτογραφίες και ήταν μεταλλικό. Εκεί θα πρέπει να μπει κάποιο πλαστικό βανάκι που θα βιδώσει στο άλλο και από την άλλη πλευρά θα έχει κάποια πατέντα ταχυσυνδέσμου.

Βασικά δεν με ενδιαφέρει να είναι είδος ποτίσματος αρκεί να κάνει τη δουλειά που θέλω.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες έχει και βόλτες από μέσα;

Πήγαινε στον Σταματίου, εξήγησε τι θέλεις και θα σου βρουν αυτοί.

:P

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στον Σταματίου, εξήγησε τι θέλεις και θα σου βρουν αυτοί.

:P

+1 :rasp:

Είναι λίγο ακριβά τέτοια εξαρτήματα αλλά ησυχάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Και υδραυλικά είχαν. Αυτό που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία είναι αντίστοιχο αυτού http://www.ggshop.gr/-/13126-tacusndesmos-me-bna.html

Το θέμα μου είναι πως θα τοποθετηθεί στο βαρέλι που έχω ετοιμάσει την τρύπα. Τις παλιές βόλτες από ορείχαλκο τις έβγαλα. Νομίζω πως για αρχή θέλω ένα εξάρτημα που να βιδώνει και από μέσα με παξιμάδι και απ' έξω να έχει κάτι να στέκεται. Σαν αυτό που είχα χρησιμοποιήσει στην αρχή όπως έδειχνα στις φωτογραφίες και ήταν μεταλλικό. Εκεί θα πρέπει να μπει κάποιο πλαστικό βανάκι που θα βιδώσει στο άλλο και από την άλλη πλευρά θα έχει κάποια πατέντα ταχυσυνδέσμου.

Κάνεις λάθος

Αυτό στην πρώτη δική μου φωτογραφία είναι από υδραυλικά

Μάλλον δεν το πρόσεξες καλά.

Ας τα πούμε λίγο μπακαλίστικα

Λοιπόν αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα ολόπασο με 2 παξιμάδια και 2 ροδέλες λαστιχένιες.

1. Περνάς το ολόπασο από την τρύπα (το ολόπασο μπορείς να το έχεις σε ότι μέγεθος θέλεις)

2. Βιδώνεις τα παξιμάδια ενα απο μέσα και ενα απο έξω (Μαζί με τις ροδέλες τους)

(αν θέλεις βάζεις και σιλικόνη στις ροδέλες)

3. Εξωτερικά περισσεύει πάσο ώστε μπορείς να βιδώσεις οτιδήποτε.

4. Στο εξωτερικό πάσο μπορείς να βάλεις βάνα, προέκταση, ταχυσύνδεσμο ή οτι άλλο σου καπνίσει.

Δες εδώ μήπως και σου δώσω κάποιες ιδέες

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2d.htm

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Έχουν και πλαστικά βανάκια εκεί; Πεύτει αρκετά μακριά όμως... Έχει να πάρεις επι τόπου ή παραγγέλνεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος

Αυτό στην πρώτη δική μου φωτογραφία είναι από υδραυλικά

Μάλλον δεν το πρόσεξες καλά.

Ας τα πούμε λίγο μπακαλίστικα

Λοιπόν αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα ολόπασο με 2 παξιμάδια και 2 ροδέλες λαστιχένιες.

1. Περνάς το ολόπασο από την τρύπα (το ολόπασο μπορείς να το έχεις σε ότι μέγεθος θέλεις)

2. Βιδώνεις τα παξιμάδια ενα απο μέσα και ενα απο έξω (Μαζί με τις ροδέλες τους)

(αν θέλεις βάζεις και σιλικόνη στις ροδέλες)

3. Εξωτερικά περισσεύει πάσο ώστε μπορείς να βιδώσεις οτιδήποτε.

4. Στο εξωτερικό πάσο μπορείς να βάλεις βάνα, προέκταση, ταχυσύνδεσμο ή οτι άλλο σου καπνίσει.

Δηλαδή σωλήνα που να έχει βόλτες μέσα έξω; Έτσι θα το ζητήσω; Κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί που θα έχει σίγουρα στην Αθήνα; Ο Σταματίου θα έχει τέτοιο; Νομίζω είναι το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα πάλι στην οδό Αθήνας σε ένα άλλο μαγαζί. Νομίζω βρήκα τα ιδανικά που μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν.

post-21690-1293472169_thumb.jpg

Η σειρά τοποθέτησης είναι όπως στη φωτογραφία θεωρώντας ότι το βαρέλι είναι αριστερά. Χρησιμοποίησα υδραυλική ταινία στις ενώσεις με βόλτες. Το πρώτο εξάρτημα μπήκε πάνω στο βαρέλι και από μέσα μπήκε το πλαστικό παξιμάδι. Χρησιμοποιήθηκε ενυδρειακή σιλικόνη μέσα έξω και μπήκαν και λαστιχένιες ροδέλες. Τα υπόλοιπα μπήκαν όπως τα βλέπεται και πλέον η σύνδεση της αντλίας με το βαρέλι θα γίνεται με ταχυσύνδεσμο.

Όλα τα παραπάνω είχαν κόστος μόνο 7 ευρώ. Τα παιδιά στο μαγαζί είχαν και άψογη εξυπηρέτηση και μου βρήκαν τα πάντα.

Μόλις στεγνώσει η σιλικόνη στο βαρέλι που θέλει 4-8 μέρες θα φτιάξω και ένα βίντεο για το πως θα λειτουργεί το σύστημα.

Αν μπορεί κάποιος moderator ας βάλει το Link αυτού του post στο πρώτο σαν παραπομπή ώστε αν πάει κάποιος να το διαβάσει να ξέρει να κάνει αυτή την κατασκευή και όχι με μεταλλικά. Ο τρόπος τοποθέτησης είναι ακριβώς ίδιος με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Είδες τελικά που με τα πλαστικά γίνεται καλύτερα (και σίγουρα) η δουλειά σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Είδες τελικά που με τα πλαστικά γίνεται καλύτερα (και σίγουρα) η δουλειά σου !!!

Μια χαρά είναι τώρα. Το πρόβλημα είναι η στεγάνωση γιατί το νέο ανταλλακτικό είναι 3/4 εξωτερικά ενώ το μεταλλικό ήταν εσωτερικά οπότε έπρεπε να γίνει λίγο πιο μικρή τρύπα. Επίσης η ενυδρειακή σιλικόνη δεν πιάνει πάνω στο πλαστικό. Με το σφίξιμο όμως μαζί με λάστιχα και σιλικόνη δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Αύριο θα βάλω μερικές φωτογραφίες να δείτε πως έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...