Jump to content

διαχωρισμος


Recommended Posts

νομιζω οτι το ''γουστο'' στον καθενα μας ειναι υποκειμενικο και οτι προσπσθουμε παντα για το καλυτερο

για τα ψαρια μας τορα αν η ταγκανικα εχει λαβα η οχι δεν μου λεει και πολλα

Link to comment
Share on other sites

αν καπιος απο το φορουμ εχει φροντοζα θυληκο η γνωριζει που μπορω να βρω ας κανει

μια καλη κινηση μπας και γινω φροντοζομπαμπας χα χα χα :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται φίλε μου να σου ζήσει η ψαρούκλα.....καταρχήν θα ήθελα να σε ενημερώσω οτι έχεις βάλει 2 διαφορετικές λίμνες μεσα στο ενυδρείο malawi και tanganyika...δική μου άποψη κράτα τον αρσενικό frontosa δώσε τα Mbuna μαλαουι και βάλε άμμο και ασβεστολιθικά πετρώματα για να οπισθοχωρούν τα ψάρια σε στιγμές εντάσεων αλλα και για να αποκτήσεις σκληρότητεσ κατάλληλες για αυτάτα ψάρια και κράτα 1 αρσενικό και 4 με 5 θυληκά φροντόσα....άποψη μου ας ακούσουμε και τους υπόλοιπους φίλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε.Να ρωτήσω και εγώ για την σύνθεση του ενυδρείου σου και πόσες φρΟντόζες έχεις μέσα και τι άλλα ψάρια ,για να σε βοηθήσουμε.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε.Να ρωτήσω και εγώ για την σύνθεση του ενυδρείου σου και πόσες φρΟντόζες έχεις μέσα και τι άλλα ψάρια ,για να σε βοηθήσουμε.

Ευχαριστω :)

εχω μια φροντοζα ,ενα βενουστους και 12 ζεβρες,διακοσμιση πετρωμα λαβας και

φυσικο χαλικι για πατο

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι ότι αυτά τα ψάρια ωριμάζουν σεξουαλικά στα 3-6 χρόνια!

Οπότε θελεις θηλυκές αντίστοιχης ηλικίας... μπορεί να βρεις ξεχασμένες/ταλαιπωρημένες σε κάποιο πετ σοπ ή αν δίνει κάποιος φίλος εδώ μέσα!

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δεις και το στήσιμο σου απ την αρχή! :wub:

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φροντοζα ,ενα βενουστους και 12 ζεβρες,διακοσμιση πετρωμα λαβας και

φυσικο χαλικι για πατο

Αφου θέλεις θηλυκά για να αναπαράγεις τον ομορφο ψαρή σου, γιατι δεν βγάζεις τα παραπάνω και να βάλεις άλλες 6-7 φροντόζες και να δεις απο την αρχη όλη τη διαδικασία αναπαραγωγης???

Είναι ο μονος τροπος για να βρεις σιγουρα θηλυκα....

Υ.Γ.Αν μπεις στην διαδικασία καλό θα ήταν να βάλεις αμμο για βυθό και αρκετες πέτρες για κρυψώνες που δημιουργούν μεγάλες σπηλιές.Αν το κάνεις θα χαρεις πραγματικά το ενυδρειο σου και θα χαρουν και τα ψαρια σου. :wub:

Link to comment
Share on other sites

συνδεομαι με τα ζωα μου γενικα δεν μου ειναι ευκολο να δοσω καπια για χαρη αλλον

και που θα βρεις τοσο μεγαλη φροντοζα ?

οσο για την αμμο δεν την παω με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

συνδεομαι με τα ζωα μου γενικα δεν μου ειναι ευκολο να δοσω καπια για χαρη αλλον

και που θα βρεις τοσο μεγαλη φροντοζα ?

οσο για την αμμο δεν την παω με τιποτα

Αγαπητέ φίλε να πω μόνο για την άμμο οτι σε ενυδρεία αφρικάνικα δεν βάζουμε την άμμο απλά και μόνο επειδή μας αρέσει η διακόσμηση ,αντίθετα η άμμος έχει την λειτουργική της αξία έιτε γιατί τα ψάρια την ρουφούν στα βράγχια και τα καθαρίζουν με αυτή είτε κάποια ψάχνουν και βρίσκουν μικρά θηράματα μέσα σε αυτή.

Εύχομαι καλή συνέχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα γουστα ειναι αυτα :wub:

Όπως σου γράφουν παραπάνω δεν είναι γούστα! Δεν βάζουμε άμμο μόνο επειδή μας αρέσει στην εμφάνιση! Υπάρχει λειτουργικός λόγος!

Εάν δεν θες να βάλεις είναι επιλογή σου αλλά μην απαντάς σε όλα ''γούστα''

Πάντα φιλικά!!!!

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ο καθενας βαζει κατι αναλογα με το αν του αρεσει

θεμα γουστου γιατι και το χαλικι που εχω εγω ειναι σε πολλα ενυδρεια

αν καποιοι θελουν να δειξουν την ευεσθησια τους κανοντας μου επιπλιξη οκ

και εμενα δεν μου αρεσουν ολα εδω μεσα αλλα οκ σεβομαι καπια πραγματα

και πανω απο ολα εχω κριση αλλα δεν κρινω την κρατω για παρτι μου

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και πανω απο ολα εχω κριση αλλα δεν κρινω την κρατω για παρτι μου

ευχαριστω

Άλλο πράγμα η κρίση άλλο η διόρθωση! :wub:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ο καθενας βαζει κατι αναλογα με το αν του αρεσει. Όχι απαραίτητα. Εγώ έβαλα αραγωνίτη γιατί είναι καλύτερο για τα ψάρια μου! Εάν έβαζα αυτό που ήθελα θα άφηνα την λευκη Carat που είχα μέσα από τα αγγελόψαρα.

θεμα γουστου γιατι και το χαλικι που εχω εγω ειναι σε πολλα ενυδρεια. Επειδή το έχουν δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη επιλογή

αν καποιοι θελουν να δειξουν την ευεσθησια τους κανοντας μου επιπλιξη οκ. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου! Απλά ήθελα να σου τονίσω ότι υπάρχει λειτουργικός λόγος που βάζουμε άμμο. Ακριβώς επειδή εσύ γράφεις ότι ενδιαφέρεσαι για τα ψαράκια σου και είσαι δεμένος μαζί τους!

και εμενα δεν μου αρεσουν ολα εδω μεσα αλλα οκ σεβομαι καπια πραγματα

και πανω απο ολα εχω κριση αλλα δεν κρινω την κρατω για παρτι μου

ευχαριστω. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του! Δεν νομίζω ότι σε κρίνει κανείς απλά ζητάς βοήθεια και όλοι καλοπροαίρετα σου λέμε την γνώμη μας!

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν εχω βαλει σε δικα μου ενυδρεια αμμο παντα χαλικι σε

διαφορες κοκομετριες δεν ειχα προβληματα μου αρεσει καλυτερα

τι το διαφορετικο θα μου δωσει ηαμμο και δει η λευκη?

απο αυτα που γνωριζω ο πυθμενας πρεπει να ειναι σε σκουροχρωμα χρωματα λογο ηρεμιας των ψαριων!

Link to comment
Share on other sites

τι το διαφορετικο θα μου δωσει ηαμμο?

Υγεία στα ψάρια σου! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην χαλάσει το θέμα θα ήθελα να πω το εξής. Το ότι οι κιχλίδες Αφρικής χρειάζονται άμμο είναι δεδομένο. Στην άμμο μπορούν και σκάβουν, καθαρίζουν τα βράγχια τους, τρέφονται, αναπαράγονται κλπ.

Από εκεί και πέρα καθένας έχοντας αυτή την πληροφορία κάνει ότι καλύτερο νομίζει.

Φίλε μποστανά, οι φίλοι παραπάνω σου είπαν όσα πρέπει να γνωρίζεις για το καλύτερο των ψαριών σου κι εσύ θα κρίνεις τι θα κάνεις. Ούτε κανείς θα στο επιβάλλει αλλά κι εσύ δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το δεδομένο της αναγκαιότητας της άμμου.

Καλή συνέχεια.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε να πω μόνο για την άμμο οτι σε ενυδρεία αφρικάνικα δεν βάζουμε την άμμο απλά και μόνο επειδή μας αρέσει η διακόσμηση ,αντίθετα η άμμος έχει την λειτουργική της αξία έιτε γιατί τα ψάρια την ρουφούν στα βράγχια και τα καθαρίζουν με αυτή είτε κάποια ψάχνουν και βρίσκουν μικρά θηράματα μέσα σε αυτή.

Εύχομαι καλή συνέχεια :wub:

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ο καθενας βαζει κατι αναλογα με το αν του αρεσει

θεμα γουστου γιατι και το χαλικι που εχω εγω ειναι σε πολλα ενυδρεια

αν καποιοι θελουν να δειξουν την ευεσθησια τους κανοντας μου επιπλιξη οκ

και εμενα δεν μου αρεσουν ολα εδω μεσα αλλα οκ σεβομαι καπια πραγματα

και πανω απο ολα εχω κριση αλλα δεν κρινω την κρατω για παρτι μου

ευχαριστω

Αγαπητε μου φιλε,δε θελω να νιωθεις πως κρινεσαι.Οτι σου λεμε ολοι,ειναι προς βελτιωση του περιβαλλοντος των ψαριων σου,και οχι προς κριση δικη σου. :wub:

Η αμμος για τις αφρικανικες κιχλιδες των μεγαλων λιμνων,ειναι αναγκαια οπως σου εξηγησαν και τα υπολοιπα παιδια,και τα ζωντανα σου θα την εκτιμησουν ιδιαιτερα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...