Jump to content

250 λιτρα Diy απο το 0 εως το σαλονι


irongud

Recommended Posts

Λοιποοοοον! παραγγειλα σημερα τα τζαμια για το νεο μου ενυδρειο. διαστασεις 100Χ45Χ55 απο 10χιλ τζαμι και κοντρες πανω κατω. οτι γινει σε αυτο το ενυδρειο απο κολλημα τζαμια, βαση, ντυσιμο της βασης καπακι λαμπες κλπ κλπ θα ειναι φτιαγμενα ολα απο το χερακι μου. θα παραθετω φωτο απο καθε βημα και παντα ανοιχτος σε συμβουλες. εν αναμονη των τζαμιων λοιπον...(ποιος εβαλε τα καρβουνα στην καρεκλα μου?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις στην κατασκευή ενός ενυδρείου. Καλό θα ήταν πριν από κάθε σου βήμα να το συζητούσες εδώ ώστε να αποφευχθούν πιθανά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

και επειδη το ματι χορταινει τελευταιο τα μετρα μολις αλλαξαν σε 110Χ45Χ55

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα διαβασα και εψαξα πολυ δημητρη. ελπιζω να τα εχω καταλαβει ολα σωστα. οπου κολλησω εννοειται οτι θα ρωτησω την ψαροπαρεα μου.

Link to comment
Share on other sites

Για παμε...

snc00515c.th.jpgsnc00517.th.jpgsnc00517z.th.jpgsnc00518k.th.jpgsnc00519.th.jpgsnc00520.th.jpgsnc00522.th.jpgsnc00523.th.jpgsnc00524.th.jpgsnc00525w.th.jpgsnc00526.th.jpg

αυριο παω μαγαζι για τη βαση τα εφτυσα σημερα πρωτα δουλεια μετα ενυδρειο παρεδωσα.

περισσοτερες αυριο.

Υγ:η πορτοκαλαδα ειναι οινοπνευμα για το καθαρισμα των τζαμιων προσφορα απο φιλο που δουλευει σε νοσοκομειο :wub:

Σιλικονη βρηκα της den braven για ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζουμε...

snc00532.th.jpgsnc00533.th.jpgsnc00534.th.jpgsnc00535s.th.jpgsnc00536.th.jpgsnc00537.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

βάλε μια πολύ κοντινή φωτό ένα αρμό πχ στην κάτω αριστερή γωνία που φαίνεται και ο πάτος να δω κάτι :wootwoot:

edit: Για να ξέρεις τι θέλω να δω... ελπίζω να μην έχεις πατήσει με μεγάλη δύναμη τα τζάμια μεταξύ τους και έχει ξεράσει όλη τη σιλικόνη έξω... :wub:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

βάλε μια πολύ κοντινή φωτό ένα αρμό πχ στην κάτω αριστερή γωνία που φαίνεται και ο πάτος να δω κάτι :wootwoot:

edit: Για να ξέρεις τι θέλω να δω... ελπίζω να μην έχεις πατήσει με μεγάλη δύναμη τα τζάμια μεταξύ τους και έχει ξεράσει όλη τη σιλικόνη έξω... :wub:

οχι δυναμη δεν εβαλα πουθενα. αυριο αν παω μαγαζι θα ανεβασω τη φωτο που θελεις.

ερωτηση για το καπακι τωρα :

εχω 2 σχεδια στο μυαλο μου. το ενα ειναι με κανονικα ντουι ολα μεσα στο καπακι και καποιο πλεξι η τζαμι ψιλο σαν καλυμμα για τα ηλεκτρολογικα. το δευτερο ειναι με στεγανα ακροφυσια, μπαλαστ εξω απο το νερο και αναμεσα στις 2 λαμπες 2-4 ανεμιστηρακια. η ερωτηση ειναι : σε γλυκου νερου ενυδρειο ειναι απαραιτητα τα ανεμιστηρακια? θα προτιμουσα να μη βαλω καθολου. απο την αλλη αν το κανω χωρις και χρειαστω τελικα θα αναγκαστω να παρω απο αυτα με το μανταλακι με αποτελεσμα να μενει ανοιχτο το καπακι και να με στραβωνουν τα φωτα απο το ενυδρειο οποτε το κοιταω. εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

edit: Για να ξέρεις τι θέλω να δω... ελπίζω να μην έχεις πατήσει με μεγάλη δύναμη τα τζάμια μεταξύ τους και έχει ξεράσει όλη τη σιλικόνη έξω... :wub:

Αυτό που λες εδώ δεν ισχύσει. Το να πιεστούν τα τζάμια είναι και αυτό μία τεχνική κατασκευής ενυδρείου.

Το δικό μου έχει φτιαχτεί με αυτό τον τρόπο. Εχει μείνει ελάχιστη σιλικόνη μεταξύ των τζαμιών.

Τα αβανταζ καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Και λειτουργεί 5 χρόνια θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες εδώ δεν ισχύσει. Το να πιεστούν τα τζάμια είναι και αυτό μία τεχνική κατασκευής ενυδρείου.

Το δικό μου έχει φτιαχτεί με αυτό τον τρόπο. Εχει μείνει ελάχιστη σιλικόνη μεταξύ των τζαμιών.

Τα αβανταζ καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Και λειτουργεί 5 χρόνια θάλασσα.

δυστυχώς δεν είναι έτσι :wub:

το είχα ψάξει πάααααααρα πολύ πριν κολλήσω το πρώτο μου ενυδρείο πριν από αρκετό καιρό.... το ότι δε σου έχει ανοίξει για τον Α Β λόγο (κόντρες κτλ κτλ) δε σημαίνει πως αυτό που λέω δεν ισχύει :wootwoot:

Σοβαροί κατασκευαστές σιλικονών αναφέρουν για αρμούς μίνιμουμ 1mm με max τα 2mm. Εάν ξέρεις αγγλικά μπορώ να σου δώσω και site ;) Επίσης δες οποιοδήποτε ενυδρείο εργοστασιακό ΟΛΑ έχουν αρμούς :rolleyes:

Φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

εχω σιγουρα 1 χιλ αρμο. το γεμισαμε!!!!! μια μικρη ατυχια αλλα αμελητεα απλα μου την εσπασε. μια ενωση απο τις κοντρες δεν κολληθηκε καλα με αποτελεσμα να βγαζει μπουρμπουληθρες και να γεμισει το κενο μεταξυ κοντρων και κυριως ενυδρειου με νερο. αμελητεο θα μου πεις απλα μου την εσπασε. οταν το αδειασω θα το σιλικοναρω αλλα θα παγιδευτει το νερο αυτο μεσα. τι να κανουμε συμβαινουν αυτα.. στην τεταρτη εικονα φαινεται η φουσκα..

ποπο σε σχεση με το 50αρακι μου φαινεται ΘΗΡΙΟ!!!

snc00538.th.jpgsnc00539.th.jpgsnc00540.th.jpgsnc00541.th.jpgsnc00542e.th.jpgsnc00543.th.jpgsnc00544e.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι κοντρες κολληθηκαν το σαββατο το κυριως ενυδρειο την προηγουμενη τεταρτη

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αρχοντα του ολυμπου... να δω ποτε θα κανω τραμπα το 50αρι μου με φιλτρονα το γεμισω κιολας...

Link to comment
Share on other sites

οι κοντρες κολληθηκαν το σαββατο το κυριως ενυδρειο την προηγουμενη τεταρτη

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς και την Juwel καλή εταιρεία αν προσέξεις καλά θα δεις ότι έχουν χρησιμοποιήσει ελάχιστη σιλικόνη. Και δεν έχουν και κόντρες. Αυτό που μετράει δεν είναι η ποσότητα της σιλικόνης αλλά η ΣΩΣΤΗ ΚΟΛΛΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς και την Juwel καλή εταιρεία αν προσέξεις καλά θα δεις ότι έχουν χρησιμοποιήσει ελάχιστη σιλικόνη. Και δεν έχουν και κόντρες. Αυτό που μετράει δεν είναι η ποσότητα της σιλικόνης αλλά η ΣΩΣΤΗ ΚΟΛΛΗΣΗ.

μπροστα μου ειναι κατασκευαστες κουβαδακιων για παραλια χαχαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

μπροστα μου ειναι κατασκευαστες κουβαδακιων για παραλια χαχαχαχαχαχα!

Ναι αλλά μεγάλα γυάλινα κουβαδάκια. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς και την Juwel καλή εταιρεία αν προσέξεις καλά θα δεις ότι έχουν χρησιμοποιήσει ελάχιστη σιλικόνη. Και δεν έχουν και κόντρες. Αυτό που μετράει δεν είναι η ποσότητα της σιλικόνης αλλά η ΣΩΣΤΗ ΚΟΛΛΗΣΗ.

ποιος δεν εχει κοντρες???επειδη 15 χρονια τωρα "παιζω" μονο με ενυδρεια αυτης της εταιριας,ολη η σειρα της RIO,οπως και η σειρα VISION εχει μια μεγαλη μαυρη κοντρα πλαστικη στην μεση του ενυδρειου στην οποια πατανε και οι λαμπες λιγο...φανταζομαι οτι και η σειρα PANORAMA θα ειχε μιας και ειναι ο προγωνος του VISION....τωρα η σειρα TRIGON,καθως και ο προγονος του το DELTA,δεν περνω ορκο γιατι δεν τα θυμαμαι...τα μονα που δεν εχουν κοντρες ειναι η σειρα RECORD,και ο "γυμνος" συγκενης τα CORAL,που ειναι μεχρι 100 λιτρα....και παλι θα παρατηρισεις οτι ολες η σειρες της Juwel ειτε εχουν ειτε δεν εχουν κοντρες,τα πλαισια που εχουν πανω και κατω ειναι και χοντρα και γερα κολλημενα μεταξι τους,ακομα και στις σειρες RECORD-CORAL που κα καπακια ειναι αποσπομενα με το πανω πλαισιο,το κατω ειναι μονοκοματο και κολημενο στο ενυδρειο για εξτρα συγκρατηση

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική και στις ιδιοκατασκευές μια απλή ¨¨κόντρᨨ στη μέση θα αρκούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...