Jump to content

250 λιτρα Diy απο το 0 εως το σαλονι


irongud

Recommended Posts

Τα πλαίσια που αναφέρεις δεν παίζουν ρόλο συγκράτησης καθώς έχουν αρκετό κενό ανάμεσα στο τζάμι και στο πλαίσιο.Για να παίξουν ρόλο συγκράτησης έχουμε φτάσει πλέον στο σημείο να έχει ανοίξει το ενυδρείο στα δύο.

Για να μιλήσω συγκεκριμένα για το Trigon 190 και το Record 600 που έχω στην κατοχή μου,έχω τοποθετήσει αφίσα πλάτης και στα δύο περνώντας την με άνεση εσωτερικά των πλαισίων,οπότε αυτό που λες κατά την προσωπική μου άποψη δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αυτή τη λογική και στις ιδιοκατασκευές μια απλή ¨¨κόντρᨨ στη μέση θα αρκούσε.

λογικα....γιατι οχι...για να το κανει κοτζαμαν εταιρια,κατι παραπανω θα ξερει απο ολους μας μαζι εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στις διαστασεις αυτες 100Χ45Χ55υ 250 λιτρα ποσες λαμπες θα χρειαστω? μιλαω για ευκολα φυτα χωρις υποστρωμα. καλυτερα τ5 η τ8? μηκος εχω ενα μετρο προφανως :D οι τ5 στους 85 ποντους βγαζουν 21W ενω οι τ8 στους 90 30W. λεω για 2 λαμπες μια για φυτα και μια λευκη και ελεγα για τ5 για πειτε συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

αρα μου τα ειπαν λαθος. ειναι σιγουρο οτι η τ5 βγαζει 39W στους 85? και αν ειναι ετσι με μια για φυτα και μια λευκη καλυπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

αρα μου τα ειπαν λαθος. ειναι σιγουρο οτι η τ5 βγαζει 39W στους 85? και αν ειναι ετσι με μια για φυτα και μια λευκη καλυπτομαι?

Ε ναι, ψέματα θα σου πω? :D

Αλλά υπάρχουν σε Juwell διαστάσεις νομίζω κι άλλοι τύποι λαμπτήρων. Κατα την γνώμη μου μην μπλέξεις σε κάτι τέτοιο, αφού με το μήκος που έχεις με Τ5 39w-85εκ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Φωτιστικό θα φτιάξεις ή θα πάρεις κάποιο έτοιμο? Αν πάρεις έτοιμο, 1 λάμπα (GroLux π.χ) και μια daylight, για εύκολα φυτά είναι μια χαρά.

Αλλά αν φτιάξεις, καλύτερα να υπολογίσεις τον χώρο για 4 λαμπίτσες, γιατί τρώγοντας έρχεται η όρεξη :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καπακι φτιαχτο απο μενα. χωραει 2 μεγαλες και μια πιο μικρη γιατι θα μπουν και ανεμιστηρες αριστερα δεξια. θα βαλω τωρα τις 2 λοιπον και αν παω σε πιο δυσκολα φυτα θα προσθεσω. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, ψέματα θα σου πω? :)

Αλλά υπάρχουν σε Juwell διαστάσεις νομίζω κι άλλοι τύποι λαμπτήρων. Κατα την γνώμη μου μην μπλέξεις σε κάτι τέτοιο, αφού με το μήκος που έχεις με Τ5 39w-85εκ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Φωτιστικό θα φτιάξεις ή θα πάρεις κάποιο έτοιμο? Αν πάρεις έτοιμο, 1 λάμπα (GroLux π.χ) και μια daylight, για εύκολα φυτά είναι μια χαρά.

Αλλά αν φτιάξεις, καλύτερα να υπολογίσεις τον χώρο για 4 λαμπίτσες, γιατί τρώγοντας έρχεται η όρεξη :D

για πες ποιο μοντελο εννοεις σαν daylight? μιλαμε παντα για λαμπες ηλεκτρολογειου. grolux ηδη βρηκα 85 εκ 39 w

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μια της Dennerle, την Special Plant(2700Κ) η οποία είναι λίγο ακριβούτσικη και την Osram 840(4000Κ) την οποία την δίνουν για cool white αλλά το φως της είναι προς το κίτρινο με κόστος 3-4 ευρώ.

Έχει την 840 σε warm white αλλα δεν την έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Παντελή με τις κατασκευές σου...!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιγαντας ηρθε σπιτι :thumbup: :thumbup: :buttrock: πλυσιμο γεμισμα και φυτεμα. δε νοιωθω τα ποδια μου... δεν πιστευω πως ειχα τοσα φυτα στο 50αρι :buttrock: αντε να πεσει κανα φραγκο να φτιαξω το φωτιστικο και να παρω τα ξυλα γιατι η γυναικα μου το κοιταει με μισο ματι...

snc00579.th.jpgsnc00580x.th.jpgsnc00581.th.jpgsnc00582.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό.

Μήπως βιάστηκες να φυτέψεις? Απ'ότι κατάλαβα, ο φωτισμός έχει δρόμο ακόμα.

Θα κάνει δουλειά αυτή η λάμπα?

Link to comment
Share on other sites

τα κακομοιρα τα φυτα περασαν 2 εβδομαδες σε κουβαδες... χειροτερα απο κει δεν μπορει να ειναι. οσονουπω θα παρω και λαμπες αυτη την εβαλα για να βλεπω να κανω δουλεια. ανεργια μητηρ πασης κακιας...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα καναν την πρωτη τους βουτια και οι πρωτοι κατοικοι. 8 ροδοστομοι , 3 ζεβρακια (τα οποια κοπαδιασαν αμεσως με τους πρωτους και ειμαι πολυ χαρουμενος) και 4 στερμπαι. προχθες εβαλα μεσα τον μηλοσαλιγκαρο μου και τα 2 kuhli loach. Μετρησεις αψογες , το Eheim 2224 μου τα σπαει και φωτο σε κανα δυο μερες γιατι τα ψαρακια ειναι στρεσαρισμενα βολταρουν σαν τρελα μεσα, μεχρι και τα στερμπαι πανε βυθο - επιφανεια συνεχεια εξερευνωντας. απο καπακι - φωτισμο ακομα τιποτε αυριο θα παω να του περασο 1ο χερι βαφη , να προσαρμοσω moonlight - ανεμιστηρακια (τα οποια ηρθαν απο κινα επιτελους) και εν αναμονη κανενος φραγκου για τις λαμπες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η κατασκευη σου :thumbup: ειναι ωραια λιτρα για σκαλαρια :thumbup:

εγω θα εβαζα και αλουμινογωνιες για καλυτερη ασφαλεια και ομορφια.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η κατασκευη σου :buttrock: ειναι ωραια λιτρα για σκαλαρια :buttrock:

εγω θα εβαζα και αλουμινογωνιες για καλυτερη ασφαλεια και ομορφια.

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα αυτο με τις γωνιες χαλαει τη δικη μου αισθητικη :thumbup: περι ορεξεως ... :thumbup:

απο ασφαλεια ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. ομολογω πως ακομα και να ειχα λεφτα να αγορασω ενα καινουριο την ευχαριστηση που εχω παρει ξεροντας οτι κανεις αλλος δεν εχει βαλει χερι σε ολο το ενυδρειο δε θα την επαιρνα. με τσαντιζει βεβαια οτι η αφραγκια μου με κραταει πισω και δε μπορω να το τελειωσω αμεσα αλλα τι να κανουμε. παντως αν καποιος συνχομπιστας θελει βοηθεια με ολη μου την καρδια να μοιραστω τις λιγες γνωσεις που απεκτησα στην πορεια και ζητω μονο εναν καλο καφε , ζεστα χαμογελα αντε και τη βενζινη μου για τα πανω κατω , ενεκα ο γιωργακης (Μινέικο , το εβραικο του ονομα) παπανδρεου , που την εχει παει 1.70 :)

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

geia sas :rasp:

i8ela na kanw kati erwthseis gt prosfata ksekinhsa na asxoloume epeidh phra 2psarakia black moor ...

ta exw peripou 2-3 meres k ta exw latrepsei... :)

ta exw mesa se ena mikro enidreio 20 litrwn.. suntoma omws 8a parw ena megalutero gt ein arketa mikro...

to provlhma einai oti phgainw mia fora tn evdomada sto eksoxiko mu gia treis meres... exw k ekei enidreio alla adio .. i8ela na rwthsw an peirazei auth i suxnh metafora ta psarakia kai kata poso ta epireazei... :D

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. ομολογω πως ακομα και να ειχα λεφτα να αγορασω ενα καινουριο την ευχαριστηση που εχω παρει ξεροντας οτι κανεις αλλος δεν εχει βαλει χερι σε ολο το ενυδρειο δε θα την επαιρνα. με τσαντιζει βεβαια οτι η αφραγκια μου με κραταει πισω και δε μπορω να το τελειωσω αμεσα αλλα τι να κανουμε. παντως αν καποιος συνχομπιστας θελει βοηθεια με ολη μου την καρδια να μοιραστω τις λιγες γνωσεις που απεκτησα στην πορεια και ζητω μονο εναν καλο καφε , ζεστα χαμογελα αντε και τη βενζινη μου για τα πανω κατω , ενεκα ο γιωργακης (Μινέικο , το εβραικο του ονομα) παπανδρεου , που την εχει παει 1.70 :angry2:

Να είσαι καλά να το χαρείς.Όσο για την αφραγκία που λες,μπορεί να σε κρατάει πίσω αλλά να θυμάσαι ότι το καλό πράγμα αργεί να γίνει. :blink:

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα και να το χερεσαι........ :)

οσο για τους δυσκολους καιρους υπομονη,αλοστε ολοι λιγος πολυ αυτο κανουμε....

και πραγματικα εχεις κανει καλη δουλεια,πανω απο ολα τα εκανες ολα με τα χερακια σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ολε!!! πηρα λαμπες. μια t5 sylvania grolux 85 cm 39w και μια sylvania daylight 860 στα 6500k 85 cm 39w. αυριο μαλλον θα παρω και το μπαλαστ και τα ακροφυσια και θα εχουμε παρτι! το καπακι περιμενει βαμμενο ετοιμο τη συναρμολογηση!

να ναι καλα καποιος νικος καλη του ωρα οπου και να ειναι ο ανθρωπακος!

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επιτελους τελειωσε. με τις δουλειες το ειχα παραμελησει. εντυσα επιτελους τη βαση σημερα. ειμαι υπερηφανος να πω πως δεν εχει βαλει κανεις αλλος χερι παρα μονο εγω σε ολο το εργο :bowdown: το ντυσιμο της βασης ειναι διαφανο πολυκαρμπονικο μασιφ 6χιλ που μου ειχε περισσεψει απο μια δουλεια το οποιο εβαψα μαυρο απο τη μια μερια με κανονικο μαυρο μινιο. το αποτελεσμα ειναι σαν μαυρο τζαμι η πλεξι.

snc00337e.jpgsnc00338i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...