Jump to content

Ερωτηση για μονομαχο


riperakias

Recommended Posts

Πριν περιπου2 ωρες αγορασα ενα μικρο ενυδρειο 3 λιτρων και 2 μονομαχους 1 αρσενικο και 1 θηλυκο.Πιστευεται οτι θα καταφερουν να ζησουν και οι δυο ή οχι.Απο το pet shop μου ειπαν ναι αλλα διαβασα οτι συμβιωνουν μονο κατα την περιοδο γωνιμοποιησης τους.Αυτη ποτε ξεκιναει και πως το καταλαβαινω?

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

απο τα λιγα που ξερω για τους μονομαχους πρεπει να γυρισεις τον ενα απο τους 2 πισω αλλιως αν τους αφησεις και τους 2 μεσα :wub: οσο για το ενυδρυακι ειναι λιγο μικρο εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα παρε ενα μεγαλυτερο για τα υπολυπα θα σε βοηθησουν οι ειδικοι....φιλικα πετρος...

Link to comment
Share on other sites

Το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να βρει ενα πιο μεγαλο ενυδρει -οχι γυαλα-για να βολεψης τον μονομαχο την μονομαχινα παντην πισω γιατι αλλιος θα φυγει απο τον αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε...

Τα λιτρα που εχεις δεν φτανουν ουτε για τον ενα μονομαχο...

Υπαρχουν μικρα και φτηνα ενυδρεια με φιλτρο και θερμοστατη...

Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα σχετικα μεγαλο γιατι βλεπω οτι σκεφτεσαι να κανεις αναπαραγωγες...

Μην σε προβληματιζει η τιμη,αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις καποιο οικονομικο...

Πριν απο 2 ωρες κολλησες το μικροβιο που λεγεται "ενυδρεια" ειμαι σιγουρος οτι αν δεν παρεις τωρα μεγαλυτερο ενυδρειο θα το παρεις αργοτερα...(δεν θα κατσεις μονο με τα 3Λ)

Οποτε παρτο απο τωρα για να ειναι καλα και ο μονομαχος σου,!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου παρε ενα 20 λιτρο ενυδρειο με φιλτρο και θερμοστατη και κρατα εκει εναν μονο μονομαχο..τους αλλους πηγενεται τους πισω (ξερω πως δεν θα νιωσεις ομορφα που θα τους δωσεις πισω αλλα σκεψου πως αν τους κρατησεις δεν θα επιβιωσουν....)

Τωρα αν θες να τους κρατησεις ολους αγορασε ενα 60-70 λιτρο γεμισε το με φυτα-ξυλα-πετρες και κρυψωνες για να μπορουν να συμβιωσουν ολοι τους.

Παντως καλο θα ηταν να κρατησεις μονο τον εναν σε ενα 20 λιτρο να μαθεις πως φροντιζεται ενα ενυδρειο και μετα να κοιταξεις αυτο με το 60λιτρο... :hysterical:

Προσοχη ακομη και ενας μονομαχος δεν θα επιβιωσει μακροπροθεσμα σε 3 λιτρα ποσο μαλλον 3....... :wootwoot::rolleyes:;):hysterical:

:wub:

Link to comment
Share on other sites

διαβασε καλα το προφιλ του ψαριου, σε 3 λιτρα περα απο το οτι δεν μπορει να ζησει κανενα ψαρι, παρα μονο να επιβιωνει για λιγο, θα εχεις τρελη συμπλοκη μεταξυ τους (λογικα). παρε ενα 20λιτρο τουλαχιστον αν μπορεις με φως, θερμοστατη και ενα μικρο φιλτρακι και βαλε μονο το μονομαχο αρχικα και μετα απο καιρο που θα παρεις και εμπειρια κανεις και αναπαραγωγη....

καλη συνεχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω και watter inn ειδικα αν πας στο 2 μαγαζι απο κοντα θα βρεις αυτο που σου αρεσει εχει παρα πολλα.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ο μονομαχος σου μπορει να ζησει και στο 15λιτρο του jumbo αλλα και σεαυτο το 17λιτρο

Link to comment
Share on other sites

To θεμα δεν ειναι να επιβιωνει αλλα να ζει αξιοπρεπως και να βλεπεις την συμπεριφορα του ψαριου...να αισθανεσαι ομορφα με αυτο.Ωραια πες και τον εβαλες σε 6 λιτρα και τι καταλαβες ? Θα τον βλεπεις ακουνητο στο κεντρο.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ο μονομαχος κυνηγαει την μονομαχινα και προσπαθει να την δαγκωσει.Αυτο ειναι κακο ε;κΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ WATER INN ειναι στην αθηνα σωστα;Εγω ειμαι θεσσ/νικη

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ο μονομαχος κυνηγαει την μονομαχινα και προσπαθει να την δαγκωσει.Αυτο ειναι κακο ε;κΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ WATER INN ειναι στην αθηνα σωστα;Εγω ειμαι θεσσ/νικη

Φυσικα και ειναι κακο...αληθεια σε 3 λιτρα 3 ψαρια μαζι και οι δυο μονομαχοι δεν γινεται χαμος μεταξυ τους ? πως ειναι η συμπεριφορα τους ?

Ναι στην Αθηνα ειναι. υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης βεβαια αλλα η Θεσσαλονικη εχει τοσα μαζαγια σιγουρα θα βρεις αν ψαξεις ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

προσθεσα και αλλο νερο εφτασα τα 7 λιτρα και απομονωσα τον αρσενικο.Ειναι μονος του σε 7λιτρη γυαλα θα ανεβασω και φωτος σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

πηγενε παιδι μου στα jumbo και παρε ενα 13αλιτρο με 15 ευρο που εχει μεσα και τι φιλτρακι του και θα σου πω πατεντα μηωσης ρωης φιλτρου....σορυ για το θαρος αλλα καποιες φορες τα πραγματα που ζηταμε ειναι μροστα μας και δεν τα βλεπουμε :wub:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μπορει να εχει κλεισει τωρα οποτε δευτερα βουρ στα τζαμπο και αν θες παρε 2 για να κρατησεις και τη μονομαχινα αν δεν την επεστρεψες :wub:

Link to comment
Share on other sites

συνολικα ποσα λιτρα περνει το ενυδρειο που εχεις ανεβασε κιαλο τη σταθμη και προσσοχη βαλε καν καπακι γιατι μπορει να σου τι κανει .Επισης δεν με πολλη αρεσηει η μουτσουνα του αλλα αυτο θα στο πουν πιο γνωστες του αντικημενου διοτι νομιζω θα χρειαστη φαρμακακι αλλα το λεω μ επιφηλαξει λογο εμπειριας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι στη φωτογραφια που ανεβασες τοσα λιτρα σε περνει να βαλεις και αλλο και να την βολεψης ετσι συν προσθηκη φυσικα ενος θερμοστατη και φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να παρεις και ενα φιλτρο η να παρεις φυτα ζωντανα και εναν κυκλοφορητη,διοτι ζωη χωρις φιλτρο δεν μπορι να κρατηση για πολυ. :wootwoot: φυσικα αν σκοπευεις τον μονομαχο σου να τον αφησεις στο ενυδρειο της φωτογραφιας :wub:

φιλικα,JOHN12345

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...