Jump to content

Diy Sump και οχι μονο!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

αλμυροκαμενοι τα φωτα σας! φτιαχνουμε ενα reef 500αρι , και ειμαστε στην φαση του σαμπ. εχουμε 2 υπερχιλυσεις πισω αριστερα και δεξια της γυαλας που πανε κατω στο σαμπ. το σαμπ εχει διαστασεις 95 μηκος 40 πλατος και 45 υψος. θελω γνωμες και ιδεες ή σχεδια με το πως να κανω ενα θαλασινο σαμπ γιατι εχω ασχολιθει μονο με γλυκο νερο.. ακουω της γνωμες σας για την κατασκευη αλλα και για τον τροπο που δουλευει το σαμπ, δηλαδη πρεπει πρωτα λογικα το νερο να πεφτει σε σφουγγαρια για να καθονται εκει οι πρωτες βρωμιες... μετα σκιμερ? μετα αντιφωσφορο? μετα ? να καταλαβω την διαδικασια.... θα ανεβασω συντομα φωτο απο την κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις μηχανικο φιλτρο (σφουγκαρι καλτσα κτλ...)θα θελει συχνα καθαρισμα για να μην ανεβαζεις νιτρικα....

μετα βαζουμε σκιμερ ανθρακα αντιφωσφορο (refugium) και επιστροφη...

θα σε ενδιαφερεται κατι ψαγμενο η κατι λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις μηχανικο φιλτρο (σφουγκαρι καλτσα κτλ...)θα θελει συχνα καθαρισμα για να μην ανεβαζεις νιτρικα....

μετα βαζουμε σκιμερ ανθρακα αντιφωσφορο (refugium) και επιστροφη...

θα σε ενδιαφερεται κατι ψαγμενο η κατι λειτουργικο?

ψαγμενο και λειτουργικο! δεν εχω την εμπειρια του θαλασινου.. ας φτιαξουμε κατι καλο για να μην χρειαστει αλαγη στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

ωραια.....θα βαλω τα δυνατα μου....

διαστασεις σκιμμερ θελω!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια.....θα βαλω τα δυνατα μου....

διαστασεις σκιμμερ θελω!!!

πωπω δεν ξέρω... αυριο θα ξερω συγουρα μαρκα και διαστασεις του σκιμμερ!

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ τον ξάδερφο και μου ειπε πως το σκιμερ του εχει 45 υψος και ειναι της wave.... το απογεμα θα παω απο εκει να τραβηξω μερικες φωτο για να της δειτε και εσεις!

Link to comment
Share on other sites

θελω το πατημα του για να υπολογισω το χωρισμα του και το υψος που ειναι η σωληνα εξοδου...

Link to comment
Share on other sites

θα ενημερωσω το απογεμα που θα παω απο εκει για να μην κανω κανενα λαθος... ευχαριστω και παλι για τον κοπο σας!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε....

DSC09321.jpg

DSC09320.jpg

DSC09323.jpg

DSC09317.jpg

DSC09315.jpg

το επιπλο ειναι στους 63 ποντους μονο... θα εχουμε προβλημα?

10 ποντους το πολυ ειναι απο κατω και στους 34 ειναι η εξαγωγη... βοηθάω καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

crhris τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα σου ποσταρω μια ιδεα μου....

αστο να το σκεφτω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

ok!!!! :wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εισαι στην αρχη ακομα και βλεπω το ενυδρειο το προοριζεις για reef, ΙΜΗΟ το skimmer αυτο θα ειναι ανεπαρκεστατο για τα λιτρα που το προοριζεις.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 100% με τον reefakia οποτε αν σχεδιασεις το σαμπακι σου με βαση αυτο το σκιμμερ σε βλεπω οταν θα παρεις αλλο να ξανασχεδιαζεις και καινουργιο σαμπ.... στο θεμα σκιμμερ οικονομια δεν παιζει,παρε οτι καλυτερο και πιο τουμπανο μπορεις γιατι μην νομιζεις μετα απο κανα χρονο+ θα το καταλαβεις, οσο θα στοκαρεις το συστημα, οποτε ΙΜΟ καλυτερα να το ξαναδεις το θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω αλλα δυστηχως αμα σχεδιασεις το skimmer με βαση αυτο το sump σε 2 μηνες θα δεις και μονος σου οτι δεν επαρκει και δεν ειναι ευκολο να ξανακανεις το sump !!

Link to comment
Share on other sites

σωστο....

και το σαμπ μου π.χ. και γενικα τα σαμπ ειμαι της αποψης να χρησιμοποιουμε οσο το δυνατον λιγοτερο χωρο για το σκιμμερ (οσο χρειαζεται το πατημα του) ωστε να μενει αρκετος χωρος για refugium κτλ....

Link to comment
Share on other sites

σωστο....

και το σαμπ μου π.χ. και γενικα τα σαμπ ειμαι της αποψης να χρησιμοποιουμε οσο το δυνατον λιγοτερο χωρο για το σκιμμερ (οσο χρειαζεται το πατημα του) ωστε να μενει αρκετος χωρος για refugium κτλ....

+1 :wub:

Για σκιμμερ για τα λιτρα σου θα σου πρότεινα αυτο:

1)H&S 150-F2001

Surface: 340 mm x 170 mm

Pump: Aqua Bee 2001/33W

Power consumption during

air/water mix:

500 l air/h, 13 Watt

Max.size of the tank: 1000 litres

Min.water level in the

filtration tank: 100 mm

Output: 40 mm

Skimmer body: 150 mm

Height: 510 mm

Η αυτο:

2)ATB D 200 ZF Skimmer

For tanks up to 237 gallons.

Pump: Eheim 1260

Foot Print 10.5\″L X 20\″W X 20.5\″H

Link to comment
Share on other sites

καταλαβένω αλλα ο ξάδερφος επιδη οταν αρχισε το ενυδριο πριν 3 χρονια εγω δεν ήξερα τπτ απο ενυδρια και ο πετσοπας τον κοροιδεψε κανονικα... τεσπα αυτο εχει τωρα και αφου θα κανουμε σαμπ ασ το κανουμε με προιποθέσεις ενος καλου σκιμερ ωστε στο μέλλον να το αλαξει χωρις μετατροπες στο σαμπ...δεν πειραζει που θα χασουμε προς το παρον εκει χωρο...τουλαχιστον να γινει σωστο.... σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

τοτε πας σε ενα απλο και κλασικο σχεδιο.....

post-13974-1295040430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αριστερα το σκιμερ.. μετα περναει απο 2 σταδια τα οποια βαζουμε ?..... και μετα στο 4 σταδιο που μπενει αραγωνιτης με βραχο και τελος η αντλια... βαλε μου και κατι πιο πολυπλοκο δεν εχω προβλημα,,,... μου αρεσουν τα δυσκολα αρκει να μου εξηγησεις την διαδικασια του καθε σταδιου!

Link to comment
Share on other sites

up!

Link to comment
Share on other sites

http://i52.tinypic.com/4pxr1g.jpg

1) Skimmer (το μπλε κουτί πίσω είναι ο σωλήνας που φέρνει νερό από την υπερχείλιση (με λίγη φαντασία όλα είναι δυνατά :P ) ).

2)Εκεί θα βάλεις αντιφωσφορο και άνθρακα γιατί θέλουν πολύ καλή κυκλοφορία

3)DSB ( αραγωνιτης )

4)αντλία επιστροφής

Link to comment
Share on other sites

ολη η βρομια που θα κρατιεται? δεν χρειαζεται καποιο σφουγκαρι ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ολη η βρομια που θα κρατιεται? δεν χρειαζεται καποιο σφουγκαρι ή κατι αλλο?

Το σφουγγάρι είναι πηγή νιτρικών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...