Jump to content

Diy Sump και οχι μονο!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Το σφουγγάρι είναι πηγή νιτρικών

αρα δεν μπενει τπτ για να κραταει την βρομια? ενυδριακο βαμβακι?

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι είναι πηγή νιτρικών

ειναι πηγη νιτρικων αν δεν καθαριζεται....

αν το βγαζεις καθε 5 μερες για καθαρισμο....μπορει να θεωρηθει μια χαρα μηχανικο φιλτρο. :P

το ιδιο ισχυει και για το βαμβακι,συχνα αλλαγη....

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

chriss λες να καταληξω στο απλο σαμπ που μου υποδηξες? τι διαστασεις να εχουν τα χωρισματα?

Link to comment
Share on other sites

ναι,ειναι απλο και σωστο...αν θες για μηχανικο φιλτραρισμα μπορεις να βαλεις μια καλτσα.....

σου υπεδειξα αυτο γιατι ειναι αντιστοιχο με το τι θες να κανεις....αν θες να κανεις κατι ποιο ψαγμενο πρεπει να καταληξεις σε εξοπλισμο κτλ....αρα το δουλευεις ετσι και αν δεις και κατασταλαζεις τοτε απλα βγαζεις τα εσωτερικα χωρισματα και βαζεις αλλα...

για το dsb ξανασυζητηθηκε και ειμαι της αποψης να μην βαλεις μιας και ειναι πολυ περιεργες οι συνθηκες υπο τις οποιες μπορει να δουλεψει...

απλα θα ειναι ενα μεγαλο χωρισμα για μακροαλγες!

Link to comment
Share on other sites

μου καρφωθηκε μια ιδεα για diy skimmer... για να δουμε .. θα τα καταφέρω?

Link to comment
Share on other sites

για να κανω ενα diy skimmer πρεπει πρωτα να μαθω.. τι ειναι το σκιμμερ? ποιος ο λογος λειτουργειας του? κατι για προτεινες για το νερο ακουσα αλλα δεν εχω ιδεα απο θαλασινο! :thumbup: η αντλια που το τροφοδοτει του στελνει μονο νερο ? ή και αέρα μαζι? γιαααααα πειτε μου θαλασινοι ψαροκαμένοι...... :P

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σου καρφώθηκε;

Αν θές δώσε το σχέδιο να το δούμε!

Link to comment
Share on other sites

στο ψάξιμο ειμαι... δεν σας εχει περασει απο το μυαλο ποτε να δοκιμασετε να φταξετε κατι αντιστιχο? με μια δυνατοτερη αντλια να το τροφοδοτει και με diy κατασκευη το υπολυπο σκιμμερ λετε να πετήχει? απλα πρεπει να καταλαβω πρωτα τον τροπο λειτουργειας του.... και οταν τον καταλαβω θα το πετυχω.... ειμαι μεγαλος εγωιστης εγω.....!!! ετιμαζω και ψυκτικο diy... ολα σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

Aν πας για αγορα skimmer σκαστα και θα το χεις για παντα : http://oceanaquatics.com/store/product/368...an-Jetskim-150/

Τωρα οσον αφορα το σαμπ μπορεις να κανεις και το σχεδιο του MrGe0 και να βαλεις στην καθοδο του νερου ενα κομματι σουγγαρι με τρυπα ωστε να σκαει μεσα εκει το νερο και να κραταει τα "χοντρα".

Γενικοτερα το σαμπ καντο οσο μεγαλυτερο μπορεις.Κακο δεν μπορει να σου κανει.Καλο θα σου κανει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί πιο παλιά. Για μικρό ενυδρείο μπορεί να πετυχει αλλά για μεγάλο ενυδρείο δεν νομίζω.. Άμα το κάνεις καλά θα είναι λειτουργικό αλλά δεν θα είναι αντάξιο για τα λίτρα που θες.. Άσε που θα σου έρθει όσο και να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο. Κοίτα στις αγγελίες.. Θα βρεις φτηνά και πολύ καλά. Αυτό που σου προτείνει ο saradoulis είναι πολύ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα υπαρχει μια λυση με 10λιτρο μπουκαλι νερου,κομματια pvc και εναν διαχυτηρα με παροχη αερα.

Αλλα η κατασκευη θα σου κοστησει γυρο στο 150αρι και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το αν θα αποδωσει.Και αν δεν αποδιδει οπως πρεπει θα εχεις μεγαλους αριθμους οργανικων και ως αποτελεσμα αυξημενα ποσοστα αλγης και αρκετα ακομα προβληματα.

Ειναι καποιοι τομεις του ενυδρειου,ειδικα σε αυτα τα λιτρα(700 plus) που εχεις εσυ μαζι με το σαμπ)που εκτος του χρηματικου που ειναι ενας σοβαρος παραγοντας δεν υπαρχει λογος να τους πατενταρεις.

Η γνωμη μου ειναι στον τομεα "skimmer" να διαθεσεις ψαξιμο και χρημα ωστε να το εχεις και μακροπροθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

το κοστος ειναι συμαντικος παραγοντας.. θα δοκιμασουμε για αρχη μια πατεντα με 3 κυκλωφοριτες που θα δινουν σε μια κατασκευη ενσοματομενη στο σαμπ απο γιαλι και καπακι πλεκσι για να βγενει και να καθαριζετε.. θα ανεβασω συντομα σχεδιο για της γνωμες σας.. 3 κυκλωφοριτες ειναι μικρο κοστος και αν αποτυχει η κατασκευη θα χρησημοποιηθουν αλου! θα το παλεψουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τι κλυκλοφορητες?Μια aQuabee που εψαχνα για να εχω καβατζα εχει 120 δολλαρια.Δεν νομιζω πως θα πετυχει κατι εαν δεν εχει αντλιες με Pinwheels και τα σχετικα.Στα σκιμμερ χρησιμοποιουνται ειδικες αντλιες.

Oπως και να εχει προσπαθησε το και ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

του ειπα να μου ετιμασει σχεδιο για να το συζητισουμε εδω αλλα ειχε πολλες δουλειες και δεν προχωρισε τπτ... μολις το ετιμασει θα το ανεβασω να το συζητησουμε... δεν γινετε με απλες αντλιες? τι το διαφορετικο εχουν οι αλλες αντλιες? ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...