Jump to content

60lt Coral Only


picasso

Recommended Posts

Καλησπερα σημερα κολληθηκε το ενυδρειο μου με διαστασεις 60χ35χ30 το οποιο εχω αποφασισει να μη βαλω ψαρια μεσα αλλα μονο κοραλακια και μια snowflake του jumaru που τον ευχαριστω που μου κολλησε και το ενυδρειο. Το ενυδρειο θα εχει φωτησμο 2χ54 για αρχη με μια λευκη μια ακτινικη και περιπου 6 κιλα βραχο.Ακομα σκεφτομαστε κυκλοφορια και φιλτρακι θα μπει και ενα μικρο σκιμερ. Απο κατω και μερικες φωτο.

post-40038-1295099621_thumb.jpgpost-40038-1295099602_thumb.jpg

post-40038-1295099577_thumb.jpgpost-40038-1295099641_thumb.jpg Σε αυτη τη φωτο φαινετε και το φωτηστικο το οποιο θα αλλαχτη η λαμπα

post-40038-1295099662_thumb.jpg Και η snowflake ......

Link to comment
Share on other sites

δικο σου και δικο μου...νομιζω επρεπε να ειναι κοινα ολα..... :P

καλοριζικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και από μένα για το ενυδρειάκι σου και καλώς ήρθες στο forum. Άντε και με ένα μεγαλύτερο στο μέλλον...!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σημερα κολληθηκε το ενυδρειο μου με διαστασεις 60χ35χ30 το οποιο εχω αποφασισει να μη βαλω ψαρια μεσα αλλα μονο κοραλακια και μια snowflake του jumaru που τον ευχαριστω που μου κολλησε και το ενυδρειο. Το ενυδρειο θα εχει φωτησμο 2χ54 για αρχη με μια λευκη μια ακτινικη και περιπου 6 κιλα βραχο.Ακομα σκεφτομαστε κυκλοφορια και φιλτρακι θα μπει και ενα μικρο σκιμερ. Απο κατω και μερικες φωτο.

post-40038-1295099621_thumb.jpgpost-40038-1295099602_thumb.jpg

post-40038-1295099577_thumb.jpgpost-40038-1295099641_thumb.jpg Σε αυτη τη φωτο φαινετε και το φωτηστικο το οποιο θα αλλαχτη η λαμπα

post-40038-1295099662_thumb.jpg Και η snowflake ......

Γεια σου φιλε,να σε ρωτησω επειδη τυχαινει να εχουμε το ιδιο φωτιστικο και εγω εχω fish only αλλα στη πορια θα παιξω με μ****α κοραλακια...Τι λαμπες θα βαλεις σε αυτο το συστημα...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτελους μετα απο καιρο ασχοληθηκαν λιγο και μαζι μου και το nanaki μου ειναι σχεδον ετοιμο μενει μονο το skimmer και η επιστροφη να φτιαχτει γιατι ειναι προχειρη......απο φωτησμο ακομα δε ξερω τι θα κανω ο jumaru το εχει αναλαβει και εχει τρελαθει......απο κυκλοφορια μου λενε οτι μια νανο κοραλια και με ενα σπραι μπαρ του κυκλοφοριτη ειμαι μια χαρα! Καθε μερα βαζω special blend μεχρι να στρωσει και απο ζωντανα θα βαλω τη σμερνα του jumaru ενα πολυ πολυ μικρο picaso triger και ελπιζω καποια κοραλακια ευκολα! Ευχαριστω τον panos_xone το nikoloutso & jumaru για το στεισιμο ελπιζω να τελειωσει συντομα και οτι εχει μεινει..... Ποιο κατω και καποιες φωτο...

post-40038-1297902284_thumb.jpgpost-40038-1297902301_thumb.jpgpost-40038-1297902324_thumb.jpg

Και μια πως φαινετε με μια προχειρη λαμπα :

post-40038-1297902336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το στησιμο!!

Και νομιζω και απο κυκλοφορια θα εισαι ενταξει!!

Το team παντως που ασχοληθηκε με το προτζεκτ... δε μου γεμιζει το ματι... :)

Link to comment
Share on other sites

Το team παντως που ασχοληθηκε με το προτζεκτ... δε μου γεμιζει το ματι... :)

Τι μας λες σοβαρα... :rasp::D:angry2:

Επειδη εχω αναλαβει το θεμα φως και εχω κολλησει ζηταω τα φωτα σας.... Να βαλω μια αναμεικτη PL ή μια LED αναμεικτη??

Link to comment
Share on other sites

Λογο οικονομιας και λογο οτι ειναι ευκαιρια να πειραματιστο και με τις led χωρις να εχω αντικτυπο μεγαλο! Με 2χ24 παμε για 48 watt ενω η led ειναι μολις 8!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι..??

με τις led..κανουμε δουλεια?? μπορουμε δηλαδη να αντικαταστασουμε μια 15000 κελβιν ,με μια led μπλε? η' 10000 με led λευκη???

:)

Link to comment
Share on other sites

Με μία μικρή διαφορα

2 χ 24W σε Τ5 μας δίνουν περίπου 3500 lumen.

8W σε LED στην καλύτερη μα καλύτερη περίπτωση θα δώσουν 650 lumen.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δν εχω ιδεα τι ειναι το lumen....να υποθεσω οτι ειναι προβλημα ε?? (τα 650)

:)

Έγινε επεξεργασία - stam15
Link to comment
Share on other sites

Τα lumens ειναι ποσοτητα μετρησεις φωτος περαν του watt που μετρα ενταση!! Αυτο ειναι ενα προβλημα αλλα κατα βαση θα παει θα fish only αντε να μπουν 2-3 ευκολα κοραλακια γιαυτο το σκεφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

Από τα πειράματα πάντα μαθαίνουμε. Προχώρησε το και περιμένουμε νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ,έχεις δίκιο, μάπα το team... Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα του στησίματος του βράχου. Καλή αρχή Ματίνα και από βδομάδα μετρήσεις και... μπλουμ... η σμέρνα!! :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η δεσποινης όσο παει και θέλει αγοράστηκαν σήμερα οι λάμπες 2xΤ5 led μια λευκή και μια ακτινικη ελπίζω αύριο να φωτησω..... Πιστεύω ότι θα κρατήσουν και κοραλακια που θέλει...να δω τι άλλο.... έτσι όπως το παει θελουμε 2 τόνους !!! Απο κυκλοφορία έχεις μια nano koralia και την επιστροφή 600 λτ φαινετε μια Χαρα!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα λίτρα και αυτόν τον φωτισμό μέχρι και εύκολες ακροπόρες μπορείς να κρατήσεις.

Keep walking.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να δω φωτογραφιεα απο τια λαμπες που πηραμε σημερα.

Υ.Γ. Εγω φυσικα θα το δω κι απο κοντα... αλλα δωσε φωτο στο λαό!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...