Jump to content

60lt Coral Only


picasso

Recommended Posts

Περιμενω να δω φωτογραφιεα απο τια λαμπες που πηραμε σημερα.

Να περνατε μονο λαμπες καλα θα ηταν.... δε ξαναπατε μαζι πουθενα!!!!

Επιτελους το ενυδρειο ειναι σχεδον ετοιμο μπηκε και ο φωτησμος και μενει μονο το κοπακι!! Ριχνω special blend και αυριο κλεινω βδομαδα και θα μετρησω να δω αν τη Παρασκευη μπορεσουν να μπουν οι ππρωτη κατοικοι!!! Το φωτηστικο τελικα εγινε led και εγω πειραματοζοω αλλα προς το παρον μ'αρεσει το αποτελεσμα! Και φωτο :

post-40038-1298453777_thumb.jpg Ολο το φωτηστικο....

post-40038-1298453797_thumb.jpg Μονο το λευκο....

post-40038-1298453786_thumb.jpg Ακτινικο....

Και οι λαμπες ....post-40038-1298453913_thumb.jpgpost-40038-1298453816_thumb.jpg

:):lol::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο απο κοντα ειναι ακομα καλυτερο!!

Για να δουμε τωρα λοιπον.... ποτε θα ειναι ετοιμο να μπουν οι κατοικοι?? :)

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στο ενυδρείο έχεις ενσωματώσει το refugium με τη chaeto.

Αυτού του είδους η άλγη για να αποδώσει σωστά χρειάζεται 24ώρο φωτισμό ή σε αντίθετους χρόνους με τον φωτισμό του ενυδρείου, και σε σένα κάτι τέτοιο είναι λίγο δύσκολο να γίνει.

Δεν ξέρω τι ανάπτυξη και τι αποτελεσματικότητα απορρόφησης νιτρικών θα έχει με τον ίδιο κύκλο φωτισμού.

Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει, θα μπορούσε να μας πει τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

Την πατησες Βαγγελη... :lol:

Δεν ειναι chaeto... ειναι ενα ειδος προφιλτρου για να κραταει τα μποσικα που λεμε... :)

Ειναι η μισινεζα... αυτη η πρασινη μπετονια που μοιαζει με chaeto... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακι ειναι super ξεκινησε και ο κυκλος οποτε εχουμε καιρο για ζωντανα!!! Ελπιζω να βρω 1-2 κομματακια ζωντανο να επιταχυνω τη διαδικασια!! Μενει μονο ενα αυτοκολλητακι να μη φαινετε η περιοχη με τα υλικα φιλτραρισματος και ειναι ΟΚ!!! Ξεχασα να πω για τα φωτα οτι με μια λευκη ακομα πιστευω οτι καραταω και σκληρα!!!

Βαγγελα με καλυξε ο Νικος!!! Παντως την εχουν και αλλοι πατησει!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Αντι για αυτοκολλητο θα προτεινα να μπει σε ολο το χωρο του samb εσωτερικά μαυρο plexi. Ετσι θα μποσουσες να βαλεις οτι γουσταρεις εκει μεσα. Ακομα και cryptic zone θα μπορουσες να κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα λίνκ για το φωτιστικό απο κάποιο μαγαζί, εαν γίνεται σας παρακαλώ;

To φωτιστικό ειναι ενα απλο kινεζικο που βρισκουμε σε ολα τα pet shop. Sen Sen δηλαδη.

Απλα ο φιλος γιαννης ξηλωσε τα μπαλαστ που ειχε μεσα και κρατησε τη σκαφη. Στη συνεχεια τοποθετησε 2 μπαρες με led.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αντι για αυτοκολλητο θα προτεινα να μπει σε ολο το χωρο του samb εσωτερικά μαυρο plexi. Ετσι θα μποσουσες να βαλεις οτι γουσταρεις εκει μεσα. Ακομα και cryptic zone θα μπορουσες να κανεις!!

Όλο δουλειές θες να μου ανοίγεις!!!! Κρατησου για το μεγάλο αυτό είναι μια χαρά για τη Ματίνα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω τα αποτελέσματα από τον φωτισμό.

Το άσκημο είναι ότι πρέπει να περιμένω 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το χομπι γιαννη μου!! ΝΑ μη μενεις στασιμος!! Να προχωαμε συνεχεια με πειραματισμους!!

Κυριε Δημητρη... δυστηχως αν δε μπουν απαιτητικά κοραλια δε νομιζω να μπορουμε να πουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το αποτέλεσμα με τα led. Ειδικά το ακτινικό τα σπάει. Υπομονή μέχρι την άλλη βδομάδα να χτυπήσουμε τη σμέρνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το χομπι γιαννη μου!! ΝΑ μη μενεις στασιμος!! Να προχωαμε συνεχεια με πειραματισμους!! (Συμφωνώ απόλυτα. Ετσι μαθαίνουμε)

Κυριε Δημητρη... δυστηχως αν δε μπουν απαιτητικά κοραλια δε νομιζω να μπορουμε να πουμε τιποτα. (Μην το λές, μην το λες)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νανακι μου ειναι σχεδον ετοιμο απο ψαρια κλεισαμε!! Μπηκε και η σμερνα και ο ΠΙΚΑΣΟ μοΥ :D:D:D

Η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα αρχιζει και μου αρεσει η σμερνα αν και πολλες φορες θελω να την αφησω να πηδησει να ησυχασω!! Μενει μονο το καπακι να φτιαχτει σωστα και ειμαστε οκ !! Εχουν μπει και μικρα κοραλακια και φαινονται μια χαρα!! Και μερικες φωτο!

post-40038-1299279591_thumb.jpgpost-40038-1299279600_thumb.jpgpost-40038-1299279609_thumb.jpg

post-40038-1299279618_thumb.jpgpost-40038-1299279627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφια με τη σμερνα να περνα μεσα απο το μανιταρι... ειναι ολα τα λεφτα!!!

Μια χαρα παντως βλεπω και τον picasso ματινα!! Μια ζωγραφια... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αποτέλεσμα, εγώ θα κατεβαζα λίγο το ύψος από τα βράχια για να μπορώ να βάλω κοράλια και εκεί αλλά και να δώσω περισσότερο χώρο στα ψάρια.Ελπίζω snowflake και picasso να μεταφερθούν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα μικρο update.......οπως ειπε ο Ορεστης αλλαξε το aquascape και εγινε περισσοτερος χωρος για κοραλακια και χωρος για να κολυμπουν τα ψαρακια!!! Εχει επισης προστεθει μια ανεμωνη ντοματα Ελληνικης προελευσεως την οποια εχουν κανει σπιτι 2 clown........ Σιγα σιγα ετοιμαζετε και το μεγαλο και καποια στιγμη ολα θα πανε εκει!!!! Απο τιμες ειμαι μια χαρα σε ολα και αλλαγες γινονται καθε βδομαδα περιπου στο 15% οποτε ολα πανε καλα!!! Και φωτο απο το καινουργιο aquascape τα κοραλακια και την ανεμωνη!!!

Με το καινουργιο aquascape.... post-40038-1304276904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξέλιξη σε reef only Ματίνα... Χεχεχεχε!! :) Μπράβο πολύ όμορφο το ενυδρειάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Να και κατι που δεν πιστευα οτι θα γινει. Να ανου σπιτι τους μια μεσογειακη ανεμονη οι κλοοουν!!!

Περιμενουμε και καλυτερες φωοτ ματινα!! Το ξερω οτι μπορεις!!!

Αλλιως θα έρθω να τραβιξω εγω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα τώρα.Προσοχή μέχρι να γίνει η μεταφορά στο τάισμα έτσι ώστε οι καλές τιμές σου να διατηρηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...