Jump to content

Πρόβλημα με Reactor Tmc1000


Recommended Posts

Εδω και κάμποσο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

Ενω η αντλία του ριάκτορα δουλεύει κανονικά, και ο ριάκτορας είναι πιό ψηλά απο το sub όπου και ρίχνει το νερό, κατά διαστήματα αρκετά συχνά πλέον σταματάει η ροή του νερού απο το σωληνάκι εκτόνωσης(είναι καθαρό...)και χρειάζεται να ρουφήξω με το στόμα μου, γιά να ξαναβγεί το νερό.

Στην διαδικασία αυτή που πλέον μου έχει σπάσει τα νεύρα, διαπιστώνω ρουφώντας ότι υπάρχει πολύς αέρας μέσα στο σωληνάκι, και αφού βγεί αυτός, τότε ξαναέρχεται το νερό.

Πρόσφατα άλαξα υλικά στον ριάκτορα ,όμως το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και πριν.

Τι μπορεί να φταίει σε αυτη την ιστορία και τι πρέπει να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο reactor πως τροφοδοτείται με νερο απο το ενυδρειο?

Εχεις καποια αντλια?

Μια λυση ειναι να βαλεις το σωληνάκι εξοδου βυθυσμενο μεσα στο sump, ωστε να μην τραβαει αέρα

Link to comment
Share on other sites

Η τροφοδοσία νερού από το ενυδρείο στον ριάκτορα γίνετε με αντλία , και αν ναι ,την έχεις συνεχόμενα να στέλνει νερό στον ριάκτορα η την σταματάς με κάποιο χρονοδιακόπτη.?

Link to comment
Share on other sites

Ο ριάκτορας έχει ενσωματωμένη αντλία και λειτουργεί συνεχώς.

Απο την αντλία φεύγει ένα σωληνάκι και πηγαίνει μέσα στο sub.Αυτο μετά επιστρέφει σε κάποιο σημείο του ριάκτορα, και συγκεκριμένα σε ένα ποτηράκι ,όπου ρίχνει το νερό που αντλεί.

Μιά χαρά δούλευε ο ριάκτορας εδω και ένα χρόνο με αυτο τον τρόπο, και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

τοποθέτησε το ριακτορα 4 εκατοστα περίπου πάνω από την επιφάνεια του νερού , αν είναι ποιο χαμηλα θα ξεχυλίζει

,αν είναι ποιο ψηλά δεν τραβάει νερό, υπολόγισε και την ποσότητα του διοξηδίου όσο ποιο πολύ τόσο ποιο πολυ πεφτει η στάθμη του νερού στο κάνιστρο με αποτέλεσμα ..το γνωστό :P

Link to comment
Share on other sites

τοποθέτησε το ριακτορα 4 εκατοστα περίπου πάνω από την επιφάνεια του νερού , αν είναι ποιο χαμηλα θα ξεχυλίζει

,αν είναι ποιο ψηλά δεν τραβάει νερό, υπολόγισε και την ποσότητα του διοξηδίου όσο ποιο πολύ τόσο ποιο πολυ πεφτει η στάθμη του νερού στο κάνιστρο με αποτέλεσμα ..το γνωστό :P

Σε αυτό το ύψος είμαι περίπου, μιά που έχω διαβάσει προσεχτικά και το manual.

Τελικά πριν λίγο, έβγαλα και καθάρισα την αντλία του ριάκτορα, και άλλαξα και τα σωληνάκια, αν και τίποτε απο αυτά δεν έδιχνε ότι υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα πάντως και μετά απο αυτές τις επεμβάσεις, δουλεύει μιά χαρά...γιά να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το πρόβλημα παραμένει σε σημείο να μου έχει σπάσει τα νεύρα και λίγο απέχω απο το να πετάξω έξω απ'το παράθυρο τον ριάκτορα.

Μου έχει βγεί η ψυχή να ρουφάω νερό, προκειμένου να ξαναπάρει εμπρός, και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό φταίει.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω ψιλομπερδευτει για τον ριακτορα θες 2 αντλιες.

Η μια τροφοδοτει με νερο τον ριακτορα.

Και μια η οποια ειναι ενσωματωμενη επανω του για αναδευση υλικου.

Ετσι το εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω ψιλομπερδευτει για τον ριακτορα θες 2 αντλιες.

Η μια τροφοδοτει με νερο τον ριακτορα.

Και μια η οποια ειναι ενσωματωμενη επανω του για αναδευση υλικου.

Ετσι το εχεις;

Οχι δεν χρειάζονται 2 αντλίες.Μία μόνο ενσωματωμένη επάνω του, η οποία αντλεί νερό απο το ενυδρείο και το βγάζει ξανά σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να τον αδειάσεις και να τον καθαρίσεις καλά.

Ξέπλινε και το υλικό που έχει μέσα και τυχόν σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να τον αδειάσεις και να τον καθαρίσεις καλά.

Ξέπλινε και το υλικό που έχει μέσα και τυχόν σφουγγάρια.

Το έχω κάνει ήδη αυτό και μάλιστα δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εμφανές, οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν τραβάει νερο απο το ενυδρειο.

Ή βάλε μια εξτρα αντλια να δινει συνέχεια νερο στον reactor, ή με ένα Τ παρε απο μια αντλια επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εμφανές, οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν τραβάει νερο απο το ενυδρειο.

Ή βάλε μια εξτρα αντλια να δινει συνέχεια νερο στον reactor, ή με ένα Τ παρε απο μια αντλια επιστροφης.

Και πως γίνεται η αντλία την μιά φορά να δίνει και μετά να μην δίνει;

Εκτός αυτού την έβγαλα και είδα ότι ήταν σε αρίστη κατάσταση.

Οκ...να κάνω αυτό που λές, όμως πως ξέρω τι λίτρα χρειάζεται να περνάνε απο τον ριάκτορα, γιά να δω τι αντλία πρέπει να χρησιμοποιήσω;Να βρω μιά αντλία με τις ήδη υπάρχουσες προδιαγραφές της ενσωματωμένης στον ριάκτορα;

Eπίσης σε ένα τάφ που λές η σε μιά μεγαλύτερη αντλία πως θα προσαρμόσω τόσο μικρό λαστιχάκι που χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν δικαιολογει τα τοσα λεφτα του, εχω τον ιδιο και μου εχει σπασει τα νευρα ,αν πειραξω το διοξηδιο (το δουλευω χωρις ph controler ) πχ το μειωσα πριν μια εβδομαδα και σταματησε να τραβαει νερο ανοιξα το καπακι τον γεμησα με νερο μεχρι εκει που πρεπει και τον τοποθετησα 3 εκατοστα χαμηλοτερα τωρα δουλευει..γενικα ομως θελει να εχω τον νου μου και με κουραζει αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αν σταματαει να τραβαει νερο βαλτον λιγο πιο χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω reactor και ειχα δει οταν ψαχνομουνα να δω πως λειτουργει, οτι υπάρχουν reactors σαν τον δικο σου, που έχουν μια αντλια, η οποια με υποπίεση τραβάει νερο απο το ενυδρείο.

Αυτο που εχω να σου πω, ειναι οτι ειπα και στο προηγούμενο post μου.

Βάλε μια εξωτερική αντλια να βρεις την υγεια σου.

Ή κανε αυτο που σου ειπα, να βαλεις ενα Τ στην αντλια επιστροφής απο το sump στο ενυδρειο και να τραβας απο εκει νερό.

Βέβαια και στις δυο περιπτώσεις, θα βάλεις και μια βάνα, ωστε να ρυθμίζεις εσυ πόσο νερό θα μπαίνει στον reactor και άλλη μια στην έξοδο(που λογικά θα έχεις και τώρα), που θα ρυθμίζεις την ροή σου στην έξοδο(πχ 2 drops/sec).

Αυτη ειναι η καλύτερη λύση.

Και βασικά να ξέρεις, οτι οσο νερό θέλεις στην έξοδο, άλλο τόσο θέλεις στην είσοδο(αντε λιγο παραπάνω στην είσοδο για να έχει και λίγο πίεση). Και θα ξεχασεις μια και καλή τα περι υψομετρικής διαφοράς και να μετρας τα εκατοστα και ολες αυτες τις χαζομάρες της TMC.....

Τωρα οσο για το ερώτημα σου γιατι τόσο καιρό δούλευε και τώρα δεν δουλεύει, αυτο είναι κάτι που και εμένα με βασανίζει και δεν μπορώ να το απαντήσω.

Ξέρεις ποσα πράγματα έχω που τα πήρα και δούλευαν και τώρα είναι ένα στάδιο πριν τον σκουπιδοντενεκέ???

Αστα ....

:)

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που τραβάει νερό από το sump μήπως από κάπου έχει φυσαλίδες οξυγόνου η περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αν αφησω τον κυκλοφορητη αναδευσης βγαζει σταγονες αλλα καποια στιγμη θα σταματησει.

Εγω ειμαι σιγουρος πως θες και δευτερη αντλια για τροφοδοσια.Αλλωστε ολοι οι ριακτορες ετσι δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που τραβάει νερό από το sump μήπως από κάπου έχει φυσαλίδες οξυγόνου η περιοχή?

Οχι δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αν αφησω τον κυκλοφορητη αναδευσης βγαζει σταγονες αλλα καποια στιγμη θα σταματησει.

Εγω ειμαι σιγουρος πως θες και δευτερη αντλια για τροφοδοσια.Αλλωστε ολοι οι ριακτορες ετσι δουλευουν.

Και γιατί δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο στην ΤMC;

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ριακτορες εχω δει εχουν 3 σωληνακια σε παχος σωληνας οσμωσης.

1 για τροφοδοσια νερου.

1 για Co2.

1 για την εξοδο του νερου με διακοπτη προς το ενυδρειο.

Και απο εκει και περα την αντλια που φοραει επανω για την αναδευση.

Σωληνακια ποσα εχει ο TMC;

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ριακτορες εχω δει εχουν 3 σωληνακια σε παχος σωληνας οσμωσης.

1 για τροφοδοσια νερου.

1 για Co2.

1 για την εξοδο του νερου με διακοπτη προς το ενυδρειο.

Και απο εκει και περα την αντλια που φοραει επανω για την αναδευση.

Σωληνακια ποσα εχει ο TMC;

Αυτά ακριβώς που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου, βάλε μια αντλία ή ενα Τ

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μια αντλια 600λ/ω και δες πως θα σου δουλεψει!

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μια αντλια 600λ/ω και δες πως θα σου δουλεψει!

Και πως θα μπορέω να βάλω στην αντλία τόσο μικρό τάφ γιά το λαστιχάκι που πάει στον ριάκτορα;

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα μπορέω να βάλω στην αντλία τόσο μικρό τάφ γιά το λαστιχάκι που πάει στον ριάκτορα;

Θα προμηθευτείς αυτό που βλέπεις στην φωτό, και θα το βάλεις σε κάποια αντλία που χρησιμοποιείς ήδη.

post-6709-1296650411_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...