Jump to content

Πρόβλημα με Reactor Tmc1000


Recommended Posts

Kαμια σχεση το εξαρτημα αυτο για τον ριακτορα.

Θα βρεις 8/12 σωληνα απο χρωματοπωλειο και θα κουμπωσεις εκει μεσα το σωληνακι της οσμωσης.Και μετα θα κουμπωσεις το 8/12 σε μια 12/16 η οποια θα κουμπωσει στην αντλια.Ολα αυτα εννοειται πως θα βαζεις και tire up σε καθε συνδεση,αφου τα εχεις βαλει οσο πιο βαθια γινετε πρωτα.

Η διαμετροι στις σωληνες θα εξαρτηθουν απο την αντλια φυσικα,αναλογα με την δικη της διαμετρο εξοδου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kαμια σχεση το εξαρτημα αυτο για τον ριακτορα.

Θα βρεις 8/12 σωληνα απο χρωματοπωλειο και θα κουμπωσεις εκει μεσα το σωληνακι της οσμωσης.Και μετα θα κουμπωσεις το 8/12 σε μια 12/16 η οποια θα κουμπωσει στην αντλια.Ολα αυτα εννοειται πως θα βαζεις και tire up σε καθε συνδεση,αφου τα εχεις βαλει οσο πιο βαθια γινετε πρωτα.

Η διαμετροι στις σωληνες θα εξαρτηθουν απο την αντλια φυσικα,αναλογα με την δικη της διαμετρο εξοδου.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά......προς το παρών θα παίξω λίγο ακόμα με τα ύψη του ριάκτορα σε σχέση με το sumb γιατί θεωρώ ότι εκεί τα tmc έχουν μεγάλο πρόβλημα, και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Με νερο απο το σαμπ το βλεπω λιγο δυσκολο.

Μακαρι να σου δουλεψει να γλυτωσεις και το επιπλεον ρευμα για την αντλια,αλλα πιστευω οτι θα εχεις προβληματα ετσι.

Και αυτες οι διαφοροποιησεις στη λειτουργια του ριακτορα σου ισως να φερουν προβλημα στην σταθεροτητα των παραμετρων σου και ισως ενοχλησει τα κοραλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Με νερο απο το σαμπ το βλεπω λιγο δυσκολο.

Μακαρι να σου δουλεψει να γλυτωσεις και το επιπλεον ρευμα για την αντλια,αλλα πιστευω οτι θα εχεις προβληματα ετσι.

Και αυτες οι διαφοροποιησεις στη λειτουργια του ριακτορα σου ισως να φερουν προβλημα στην σταθεροτητα των παραμετρων σου και ισως ενοχλησει τα κοραλια σου.

Ποιές διαφοροποιήσεις;.....απο το sumb τραβούσε νερό πάντοτε,και εκεί πάλι το έριχνε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές διαφοροποιήσεις;.....απο το sumb τραβούσε νερό πάντοτε,και εκεί πάλι το έριχνε.

Διαφοροποιησεις στην λειτουργια του ριακτορα περισσοτερο,λιγοτερο,σταματα,ξεκινα.Ολα αυτα αυξομειωνουν τις παραμετρους.Δωσε μεγαλη προσοχη εκει,ειδικα αν εχεις σκληρα μεσα.

Δεν υπαρχει σταθεροτητα,ενω με την αντλια που σου λεω εχεις πιεση στανταρ :)

Link to comment
Share on other sites

Διαφοροποιησεις στην λειτουργια του ριακτορα περισσοτερο,λιγοτερο,σταματα,ξεκινα.Ολα αυτα αυξομειωνουν τις παραμετρους.Δωσε μεγαλη προσοχη εκει,ειδικα αν εχεις σκληρα μεσα.

Δεν υπαρχει σταθεροτητα,ενω με την αντλια που σου λεω εχεις πιεση στανταρ :thumbup:

Ακριβώς...

:thumbup:

Και κάτι άλλο, που το εχω παρατηρησει επανηλλημένα.

Επειδη μια ετερεια κυκλοφόρησε κάτι, δεν σημαινει και οτι είναι και σωστο ή οτι θα δουλευει και απροβλημάτιστα.

Ιδιως η ΤMC, η οποια αν κρινουμε και απο άλλα hardware, βλέπε skimmer, ειναι περισσοτερο για πεταμα παρα για σοβαρη δουλειά....

Και εγω εχω το TMC 1500 skimmer, που το δινει για 1500λτ και είναι για πέταμα.....

Κάθε τρεις και λίγο βουλώνει το σωληνάκι εισαγωγής αέρα και απο οτι εχω μιλησει και με άλλους, ολοι εχουν το ιδιο πρόβλημα....

Οποτε τι να λέμε...

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...

:thumbup:

Και κάτι άλλο, που το εχω παρατηρησει επανηλλημένα.

Επειδη μια ετερεια κυκλοφόρησε κάτι, δεν σημαινει και οτι είναι και σωστο ή οτι θα δουλευει και απροβλημάτιστα.

Ιδιως η ΤMC, η οποια αν κρινουμε και απο άλλα hardware, βλέπε skimmer, ειναι περισσοτερο για πεταμα παρα για σοβαρη δουλειά....

Και εγω εχω το TMC 1500 skimmer, που το δινει για 1500λτ και είναι για πέταμα.....

Κάθε τρεις και λίγο βουλώνει το σωληνάκι εισαγωγής αέρα και απο οτι εχω μιλησει και με άλλους, ολοι εχουν το ιδιο πρόβλημα....

Οποτε τι να λέμε...

Να προσθέσω ακόμη ότι σε κατασκευές TMC προσπαθήσεις σε θαλασσινό νερό να βγάλεις τα σωληνάκια γιά καθάρισμα μετά απο διάστημα την έβψες, αφού το πιθαβότερο είναι να σου μείνει η πλαστική ενσωματωμένη είσοδο γιά αυτά στο χέρι!!!!

Πως αντιμετωπίζεις εσυ την κτάτάσταση με το σωληνάκι εισαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα 2μηνο περίπου έκανα ένα update στο θέμα skimmer και αυτη την στιγμη πάιζω με ένα H&S 3XFS2001.....

Απόλυτο εργαλείο, αν και η αληθεια είναι οτι ίσως να μην εχω δει κάποια αρνητικά του, γιατι τρεχει μονο 2 μηνες.

Οσο αφορα στο παλιό μου TMC1500, φύσαγα μέσα απο το σωληνάκι του αέρα, για να καθαρίσει απο τα συσωρευμένα αλάτια, αφου πριν ειχα ρίξει ξύδι και νερό.

Αλλα γενικά πιστευω οτι μια αστοχία, τις περισσότερες φορές χαρακτηρίζει μία εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα όσο αφορά το θέμα με την τροφοδοσία του ριάκτορα σου με νερό,

η πιο καλή και σίγουρη λύση είναι η αντλία.

Τωρα για το πως θα συνδεσεις το λεπτο σωληνάκι με την έξοδο την αντλίας, αυτο μπορει να γινει με διάφορες συστολές και τα αντίστοιχα σωληνάκια πιασμένα με δεματικά(tie raps). Τέτοιες συστολές μπορεις να βρεις στον Σταματιου στην διασταυρωση Π.Ράλλη και Κηφισσου.

Οσο και αν σου φαινεται σαν τρελή πατέντα, δεν ειναι...

Ειναι η λύση στο πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιάννη μου....πάντως σου εγγυώμαι ότι με το νέο σου skimmer δεν πρόκειται να βρείς μπροστά σου πρόβλημα.....μιλώ εκ πείρας!!!

Τελικά έχουμε περάσει την ίδια διαδρομή TMC....H&S,με πολλά χιλιόμετρα απόσταση μεταξύ τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιάννη μου....πάντως σου εγγυώμαι ότι με το νέο σου skimmer δεν πρόκειται να βρείς μπροστά σου πρόβλημα.....μιλώ εκ πείρας!!!

Τελικά έχουμε περάσει την ίδια διαδρομή TMC....H&S,με πολλά χιλιόμετρα απόσταση μεταξύ τους!!!!

Τουλάχιστον, μαθαίνουμε απο τα λάθη μας....

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα προμηθευτείς αυτό που βλέπεις στην φωτό, και θα το βάλεις σε κάποια αντλία που χρησιμοποιείς ήδη.

Που μπορώ να το βρω αυτό;.....ψάχνω και δεν υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κάμποσο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

Ενω η αντλία του ριάκτορα δουλεύει κανονικά, και ο ριάκτορας είναι πιό ψηλά απο το sub όπου και ρίχνει το νερό, κατά διαστήματα αρκετά συχνά πλέον σταματάει η ροή του νερού απο το σωληνάκι εκτόνωσης(είναι καθαρό...)και χρειάζεται να ρουφήξω με το στόμα μου, γιά να ξαναβγεί το νερό.

Στην διαδικασία αυτή που πλέον μου έχει σπάσει τα νεύρα, διαπιστώνω ρουφώντας ότι υπάρχει πολύς αέρας μέσα στο σωληνάκι, και αφού βγεί αυτός, τότε ξαναέρχεται το νερό.

Πρόσφατα άλαξα υλικά στον ριάκτορα ,όμως το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και πριν.

Τι μπορεί να φταίει σε αυτη την ιστορία και τι πρέπει να κοιτάξω;

δοκίμασε να παίξεις με την ποσότητα του υλικού μέσα στο ριάκτορα και συγκεκριμένα βάλε όσο περισσότερο γίνετε μέσα και πες μου τι έγινε :)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να παίξεις με την ποσότητα του υλικού μέσα στο ριάκτορα και συγκεκριμένα βάλε όσο περισσότερο γίνετε μέσα και πες μου τι έγινε :)

Εχω βάλει όσο περισότερο γίνεται.Παραπάνω ποσότητα θα φρακάρει τον σωλήνα εξόδου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες καθάρισα τον δικό μου TMC 1000V REACTOR για να τον πουλήσω και παρατήρησα ότι πιάνει πουρί στο σημείο που ενώνουμε το σωληνάκι της αναρρόφησης με τον PVC σωλήνα του ριάκτορα με αποτέλεσμα να φράζει .Για δες το και εσύ και μετά τα λέμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες καθάρισα τον δικό μου TMC 1000V REACTOR για να τον πουλήσω και παρατήρησα ότι πιάνει πουρί στο σημείο που ενώνουμε το σωληνάκι της αναρρόφησης με τον PVC σωλήνα του ριάκτορα με αποτέλεσμα να φράζει .Για δες το και εσύ και μετά τα λέμε. :)

Το έχω καθαρίσει και συνεχίζει το πρόβλημα....πάω στην λύση άμεσα extra αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ δημόσια τον Φώτη...(fbs), γιά το ενδιαφέρον που έδιξε στο πρόβλημα, και το τρέξιμο που έκανε προκειμένου να μου βρεί το σωστό τάφ που χρειαζόμουν απο Αθήνα, και αυτό γιατί εδω κάτω όσο και εαν έψαξα δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά.

Φαίνεται ότι το πρόβλημα λύθηκε,και αυτό χάρη στον φίλο μου τον Φώτη.

Είμαι τόσο υποχρεωμένος μαζί του, γιατί όχι μόνο δεν θέλησε να του στείλω τα χρήματα που το αγόρασε, νου το έστειλε άμεσα χωρίς να μου ζητήσει και τα έξοδα αποστολής!!!

Ως αντιστάθμισμα ,μιά θέση γιά εσένα ότνα το θελήσεις στο cine paradiso Φώτη!!!!

Χίλια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαμια σχεση το εξαρτημα αυτο για τον ριακτορα.

Θα βρεις 8/12 σωληνα απο χρωματοπωλειο και θα κουμπωσεις εκει μεσα το σωληνακι της οσμωσης.Και μετα θα κουμπωσεις το 8/12 σε μια 12/16 η οποια θα κουμπωσει στην αντλια.Ολα αυτα εννοειται πως θα βαζεις και tire up σε καθε συνδεση,αφου τα εχεις βαλει οσο πιο βαθια γινετε πρωτα.

Η διαμετροι στις σωληνες θα εξαρτηθουν απο την αντλια φυσικα,αναλογα με την δικη της διαμετρο εξοδου.

Μιά χαρά έκανε αυτό το εξάρτημα την δουλειά του.Ισως να κατάλαβες λάθος το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καθολου λαθος το προβλημα,απλα εσυ χρησιμοποιησες αλλο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καθολου λαθος το προβλημα,απλα εσυ χρησιμοποιησες αλλο τροπο.

Μην με παρεξηγείς, απλά υπέθεσα κάτι τέτοιο, επειδή ήσουν σαφέστατος όταν έγραψες....(...Kαμια σχεση το εξαρτημα αυτο για τον ριακτορα....) ενω στην πραγματικότητα μιά χαρά σχέση έχει!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια του C/R και να φαινονται οι συνδεσμολογιες να δω αν σου ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια του C/R και να φαινονται οι συνδεσμολογιες να δω αν σου ειναι ευκολο.

Φυσικά, αν και μέσα στο ντουλάπι που είναι δεν ξέρω πόσο θα φανούν τα πράγματα.

Να τελειώσω μόνο πρώτα μιά θεραπεία με Chemiclean και με τις αλλαγές νερού,και στην συνέχεια ευχαρίστως.

Πάντως στον ριάκτορα δεν θα φανεί τίποτε απλά το σωληνάκι μόνο, το οποίο στην συνέχεια πάει μέσα στο sub και στην αντλία που έχει το τάφ,γιά να του δίνει νερό.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πήγες σε λύση με χρήση extra αντλίας?

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πήγες σε λύση με χρήση extra αντλίας?

Ναι, όμως άκου τι παράξενο έχει συμβεί.....

Εδω και λίγο καιρό χωρίς να το καταλάβω, είχε πρόβλημα το ηλεκτρικό μέρος της ηλεκτομαγνητικής βαλβίδας στην μπουκάλα Co2,το οποίο διαπίστωσα μόλις χθές.

Θα μου πείς τώρα, τι σχέση έχει αυτό με το πρόβλημα....δεν ξέρω...πιθανόν να έχει.

Σε όλο αυτό το διάστημα τα προβλήματα στον ριάκτορα ήταν ασταμάτητα, και παρατηρούσα ότι πάρα πολύ συχνά όταν περονούσε Co2 μέσα μέσα του, το νερό κατέβαινε και έτσι δεν έφτανε στον σωλήνα εξαξωγής.Οταν δεν περονούσαν φυσαλίδες, έπρεπε να ρουφήξω απο το σωληνάκι, γιά να αρχίσει να ανεβάζει η αντλία νερό στον κάδο.

Επειδή όμως το σύτημα της βαλβίδας είχε πρόβλημα στο ηλεκτρικό πηνί, κάποιες φορές δεν έκλεινε καθόλου και κάποιες άλλες δεν άνοιγε.

Αφού λοιπόν το έψαξα και είδα ότι ο controller δεν έχει πρόβλημα, ασχολήθηκα με την βαλβίδα της μπουκάλας.Την έβγαλα και είδα με μιά πρώτη ματιά ότι το εσωτερικό της μέρος δεν έχει βλάβη.

Συνεπώς το πρόβλημα υπέθεσα ότι υπήρχε στο πηνίο.Εψαξα εδω στην περιοχή και βρήκα αντίστοιχο το οποίο και έβαλα επάνω στην βαλβίδα γιά δοκιμή.

Αμέσως το σύτημα άρχισε να λειτουργεί όπως πρώτα, και απο χθές το άπόγευμα μέχρι και αυτη την ώρα ο ριάκτορας δουλεύει κανονικότατα.

Παράλληλα έβαλα και το τάφ που μου έστειλε ο Φώτης γιά να δω εαν δουλεύει έτσι, και είδα ότι μιά χαρά πάει.

Ομως επειδή θέλω να δω τι σχέση και εαν έχει η βαλβίδα με το πρόβλημα του ριάκτορα, ξαναέβγαλα το τάφ και περιμένω να δω πότε θα υπάρξει ξανά κόλημα.

Εαν δεν υπάρξει ,τότε αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα έχει άμεση σχέση με την βαλβίδα και την επικοινωνία της με τον ριάκτορα.

Αυτό τουλάχιστον μπορώ να φανταστώ.

Δεν ξέρω κατά πόσο έγινα κατανοητός, όμως ποράγματι το πρόβλημα είναι λίγο κουφό!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι λίγο περίεργο.

Αλλα προσωπικά για μένα, η λύση με την extra αντλία, θα σε βοηθησει πολύ.

Αλλα μπορείς να βάλεις και ενα Τ και να πάρεις απο την αντλία επιστροφής του sump, αν θελεις για οικονομια σε ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...