Jump to content

Tρίχες πάνω σε φυτα....


antonios

Recommended Posts

Tρίχες πάνω σε φυτα....τι τελευταίες μέρες εχουν παρουσιαστεί πάνω στα φυτά κάτι πράσινες τρίχες και όσο πάνε μεγαλώνουν....Τι είναι;Θέλουν κούρεμα λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Tρίχες πάνω σε φυτα....τι τελευταίες μέρες εχουν παρουσιαστεί πάνω στα φυτά κάτι πράσινες τρίχες και όσο πάνε μεγαλώνουν....Τι είναι;Θέλουν κούρεμα λέτε;

Βαλε μια φωτο αν μπορεις να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο αν μπορεις να δουμε

Σε 2 ωρίτσες που θα αναψει ο φωτισμός στο ενυδρείο για να μην τα ταράξω αν εχεις υπομονη....

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ωρίτσες που θα αναψει ο φωτισμός στο ενυδρείο για να μην τα ταράξω αν εχεις υπομονη....

Περιμενουμε φωτος γιατι εχω μια υποψια για αλγη..

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτος γιατι εχω μια υποψια για αλγη..

Τα λέμε στις 4...

Link to comment
Share on other sites

Τα λέμε στις 4...

DSC00109.jpg

DSC00113.jpg

DSC00114.jpg

ειναι σαν πρασινο μαλλι ακριβως πανω απο το νεον τετρα

Link to comment
Share on other sites

DSC00109.jpg

DSC00113.jpg

DSC00114.jpg

ειναι σαν πρασινο μαλλι ακριβως πανω απο το νεον τετρα

Μαλλον ειναι αλγη φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τριχοειδή άλγη που αν αφεθεί μπορεί να πάρει μπρος και να αναπτυχθεί πολύ.

1. Τι φωτισμό έχεις ?

2. Πέφτει ηλιακό φως στο ενυδρείο ?

3. Πόσο ταϊζεις (και πόσα ψάρια έχει γενικώς)

4. Τι φυτά έχεις μέσα γενικά ?

Απομάκρυνε προς το παρόν όση μπορείς χειρωνακτικά και δώσε μας μερικά στοιχεία ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τριχοειδή άλγη που αν αφεθεί μπορεί να πάρει μπρος και να αναπτυχθεί πολύ.

1. Τι φωτισμό έχεις ?

2. Πέφτει ηλιακό φως στο ενυδρείο ?

3. Πόσο ταϊζεις (και πόσα ψάρια έχει γενικώς)

4. Τι φυτά έχεις μέσα γενικά ?

Απομάκρυνε προς το παρόν όση μπορείς χειρωνακτικά και δώσε μας μερικά στοιχεία ακόμη

1.2 Λάμπες JUWEL 500mm 28W

2.Ηλιακό φώς δεν πέφτει απευθείας

3.Ταίζω μια φορα την μέρα φιλαράκια 4 ή 5

Ψάρια έχω

6 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ

3 ΝΕΟΝ BARBIE

5 ΠΛΑΤΤΥ

4 ΓΚΑΠΙ

9 ΜΙΚΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩς ΤΑ ΛΕΝΕ

1 ΓΛΥΦΤΗ

4.ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΓΡΑΣΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ

Link to comment
Share on other sites

1.2 Λάμπες JUWEL 500mm 28W

2.Ηλιακό φώς δεν πέφτει απευθείας

3.Ταίζω μια φορα την μέρα φιλαράκια 4 ή 5

Ψάρια έχω

6 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ

3 ΝΕΟΝ BARBIE

5 ΠΛΑΤΤΥ

4 ΓΚΑΠΙ

9 ΜΙΚΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩς ΤΑ ΛΕΝΕ

1 ΓΛΥΦΤΗ

4.ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΓΡΑΣΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ

Κάνε αλλαγή νερού 40-50 % και γενικά μην αμελείς τις αλλαγές, μείωσε τη φωτοπερίοδο το πολύ στις 7 ώρες αν έχεις παραπάνω, αφαίρεσε όση άλγη μπορείς, σταμάτα λίπανση φυτών αν ρίχνεις, βάλε κερατόφυλλο αν σε παίρνει χωρικά, και κάνε υπομονή να δούμε μερικές μέρες πώς θα πάει (αν θα σταθεροποιηθεί ή θα συνεχίσει να αυξάνεται). Αν συνεχίσει κάνε συσκότιση για ένα τετραήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλαγή νερού 40-50 % και γενικά μην αμελείς τις αλλαγές, μείωσε τη φωτοπερίοδο το πολύ στις 7 ώρες αν έχεις παραπάνω, αφαίρεσε όση άλγη μπορείς, σταμάτα λίπανση φυτών αν ρίχνεις, βάλε κερατόφυλλο αν σε παίρνει χωρικά, και κάνε υπομονή να δούμε μερικές μέρες πώς θα πάει (αν θα σταθεροποιηθεί ή θα συνεχίσει να αυξάνεται). Αν συνεχίσει κάνε συσκότιση για ένα τετραήμερο.

Έκανα το βράδυ μια αλλαγή 40% την φωτοπερίοδο την εχω 8 ώρες θα την κάνω 7.Τα φώτα ανάβουν στις 4 το απογευμα μέχρι τις 12 το βράδι.Την άλγη όπως είπες την αφαίρεσα χθες και θα περιμένω....το κερατόφυλλο τι είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το βράδυ μια αλλαγή 40% την φωτοπερίοδο την εχω 8 ώρες θα την κάνω 7.Τα φώτα ανάβουν στις 4 το απογευμα μέχρι τις 12 το βράδι.Την άλγη όπως είπες την αφαίρεσα χθες και θα περιμένω....το κερατόφυλλο τι είναι;;;;

Καλημερα φιλε!Το κερατοφυλλο ειναι ενα φυτο που το αφηνουμε να επιπλεει πανω στην επιφανεια και βοηθαει πολυ μιας και ρουφαει πολλα νιτρικα!ειναι πολυ καλο για νεοστημενα ενυδρεια και βοηθαει πολυ!Αν δεις και ξαναβγαινει η αλγη να προσπαθεις να την αφαιρεις με οδοντοβουρτσα η με καλαμακι απο σουβλακι(καθαρο εννοειτε).Τι χρωμα εχει η αλγη σου?Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα σε συνδιασμο με bga και εκανα 4ημερη συσκοτηση και εξαφανηστικαν ολα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε!Το κερατοφυλλο ειναι ενα φυτο που το αφηνουμε να επιπλεει πανω στην επιφανεια και βοηθαει πολυ μιας και ρουφαει πολλα νιτρικα!ειναι πολυ καλο για νεοστημενα ενυδρεια και βοηθαει πολυ!Αν δεις και ξαναβγαινει η αλγη να προσπαθεις να την αφαιρεις με οδοντοβουρτσα η με καλαμακι απο σουβλακι(καθαρο εννοειτε).Τι χρωμα εχει η αλγη σου?Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα σε συνδιασμο με bga και εκανα 4ημερη συσκοτηση και εξαφανηστικαν ολα. :D

f_DSC00420m_2da160f.jpg

Καλημερα και σε εσενα :)

Aν αυτό είναι κερατοφυλλο εχω φυτέψει τέτοιο μέσα στην άμμο....αν είναι να το ξεφυτέψω και να το αφήνω να γυρνάει πάνω;Η άλγη μου είχε πράσινο χρώμα αλλα την αφαίρεσα.Το bga τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Alex ειναι Caboba, μοιάζει λίγο στο κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Alex ειναι Caboba, μοιάζει λίγο στο κερατοφυλλο.

Που μπορω να βρω φωτογραφίες και πληροφορίες για το κερατοφυλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ είναι κατατοπιστικό.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...