Jump to content

Γαριδάδικο


fisakis

Recommended Posts

Είπα να δοκιμασω και να εισέλθω στο μαγικο κόσμο των φυτεμένων και νάνο ενυδρειων. Και να τι καταφερα!

Χρόνος λειτουργιάς: Περίπου από 10/1/2010. Η εκκίνηση έγινε με μπόλι από παλαιότερο ενυδρείο που ξεστήθηκε.

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 30Χ17Χ23 εκατ. Χωρίς καπάκι. (το 13 λίτρο του Jumbo)

Μεικτά Λίτρα: 11

Καθαρά λίτρα νερού: 8-9

Οργανισμοί: Γαρίδες Red Cherry, Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες

Φωτισμός: 1 σειρά ταινία LED, 25 εκατοστών, θερμού χρώματος συνολικής ισχύς 3Watts και φωτοπερίοδο 10 ώρες/ημέρα (14.00-24.00)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Φίλτρο εσωτερικό με σπρέϋμπαρ κατευθυνόμενο στην επιφάνεια για οξυγόνωση, γεμάτο μόνο με Siporax mini. Η ροή του εχει μειωθεί κατά πολύ τοποθετώντας σωληνάκι αεραντλίας μέσα στο σπρέϋμπαρ. To δικό του φίλτρο αντικαταστάθηκε για σιγουριά από άλλο κινεζικο, αγορασμένο από πετ σοπ γιατί ορισμένες φορές και μετά από διακοπές ρεύματος κόλαγε η φτερωτή του.

Θέρμανση /Ψύξη: Θερμαντήρας 50W από eBay. Για ψύξη θα τοποθετηθεί φανάκι διαμέτρου 60 χιλιοστών. Και τα δύο θα υποστηρίζονται από το θερμοστάτη KI&BNT STC-1000 o οποίος είναι ήδη εγκατεστημένος, σε λειτουργία και ρυθμισμενος για το χειμώνα 22,5-23οC. Για το καλοκαίρι, θα προσπαθήσω να πετύχω όσο το δυνατόν χαμηλότερη με τη βοήθεια ανεμιστήρα υπολογιστή και νερού ΑΟ!!

Διατροφή οργανισμών: 1 δόση ανά δύο ήμερες με JBL Novo Prawn..

Αλλαγές νερού: 4 λίτρα με νερό βρύσης δικτύου Αθήνας, ανά 7-10 ημέρες. Κατά τη προετοιμασία του το νερό παραμένει 1-2 ημέρες, χωρίς κυκλοφορία, σε κουβά. Μισή ώρα πριν την αλλαγή το νερό ζεσταίνεται στη θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου.

Φυτά: Valisneria(δεν ξέρω ποιο είδος), Echinodorous tenellous(αν δε κάνω λάθος) και λίγο κερατόφυλλο.

Λοιπά υλικά: Το ξύλο που είναι ως κεντρικό θέμα, ένα πολύ μικρό ξύλο από τη μητέρα φύση και χαλαζιακή άμμος, θα έλεγα πούδρα, από μάντρα οικοδομών.

· Μετρήσεις δεν έχω κάνει πρόσφατα. Πιστεύω ότι οι τιμές είναι αυτές του νερού της βρύσης και τα παράγωγα του κύκλου του αζώτου είναι μηδενικά.

· Λίπανση και παροχη CO2 δεν εχω.

· Θα ανοίξω τις επόμενες ημέρες και ένα θέμα για την άλγη και τους λαθρεπιβάτες.

P1010409.jpg

P1010458.jpg

P1010474.jpg

P1010472.jpg

P1010461.jpg

P1010470.jpg

P1010539.jpg

P1010548.jpg

P1010417.jpg

P1010422.jpg

P1010426.jpg

P1010433.jpg

P1010511.jpg

P1010528.jpg

P1010534.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θανάση να σου ζήσουνε :thumbup:

Από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφο το ενυδρειάκι.

Το ψήνω αρκετά και γω ένα γαριδάδικο... Μάλλον θα κάνω και γω το 30άρι μου.

Για πες για τον STC-1000. Τον είχα πετύχει στο ebay, αλλά το σκεφτόμουνα.

Ευχαριστημένος? Τι αισθητήρα έχει? Μπαινει στο νερό ή έιναι απλά εξωτερικός?

Link to comment
Share on other sites

Θανάση να σου ζήσουνε :thumbup:

Από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφο το ενυδρειάκι.

Το ψήνω αρκετά και γω ένα γαριδάδικο... Μάλλον θα κάνω και γω το 30άρι μου.

Για πες για τον STC-1000. Τον είχα πετύχει στο ebay, αλλά το σκεφτόμουνα.

Ευχαριστημένος? Τι αισθητήρα έχει? Μπαινει στο νερό ή έιναι απλά εξωτερικός?

Δουλευει περιπου 4 μηνες (τον ειχα και σε ενα αλλο ενυδρειο πριν) χωρις κανενα προβλημα.

Ποιοτικα δειχνει να ειναι το ιδιο με τον κοινο γνωστο ολων μας, εκτος απο την οθονη. Ειναι ποιο απλος στο προγραμματισμο του, με πολυ λιγοτερες ρυθμισεις (γι αυτο κατ εμε ειναι και φθηνοτερος). ο αισθητηρας ειναι αδιαβροχος, σαν αυτο του κοινου γνωστου μας. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος και το συστήνω ανεπιφυλακτα.

Ευχαριστω για τα ομορφα λογια σας!!

καμια προταση ωστε να το βελτιωσω λιγο? για την αλγη θα ανοιξω αργοτερα αλλο θεμα. σκεφτομαι να πεταξω κανενα σαλιγκαρι κανιβαλο. θα εχω προβλημα με τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θανάση πολύ όμορφο είναι , δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με τα σαλιγκαρια κανιβαλους και τις γαρίδες σου αλλά αν εχεις λαθρεπιβάτες και δεν τους θέλεις κανόνισε καφεδάκι και θα σε απαλάξω :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ρε φιλε να το χαιρεσαι!! με εβαλες σε σκεψη...

ποσες γαριδες εχεις?

μπορεις μηπως να μου πεις για το φωτισμο λιγο πως τον τοποθετησες και απο που πηρες τα led?

:thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ρε φιλε να το χαιρεσαι!! με εβαλες σε σκεψη...

ποσες γαριδες εχεις?

μπορεις μηπως να μου πεις για το φωτισμο λιγο πως τον τοποθετησες και απο που πηρες τα led?

:thumbup::thumbup::buttrock:

για τη κατασκευη νομιζω τα λογια ειναι περιττα!

P1010398-1.jpg

P1010399.jpg

P1010400.jpg

τα led τα πηρα απο καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου, δηλαδη τυπου ΚΑΥΚΑ, ΣΚΡΕΚΗ. ειναι σε μορφη ταινιας και παει με το μετρο. η συγκεκριμενη ταινια πωλειται μονο σε κοματι του μετρου και οχι λιγοτερο(τουλαχιστον απο εκει που τη πηρα) και εχει καπου στα 18€ το μετρο(κατι λιγοτερο απο 15W). επειτα εσυ μπορεις να τη κοψεις οσο θελεις σε μηκος των 5 εκ, 10 εκ, 15εκ, 20εκ, κτλ και να συνδεσεις το κοματι αυτο σε μετασχηματιστη 12 βολτ συνεχους ρευματος. ψαξε να δεις στο φορουμ. εχουν ασχοληθει αλλοι πριν απο μενα για το θεμα και καλυτερα μαλιστα πχ Aiolos.

αριθμο γαριδων δεν ξερω ακριβως γιατι βλεπεις εχω αρκετες κρυψωνες. πρεπει να ειναι καπου στις5-6 και μαλλον θα πλυθηνουν συντομα (παλι). Οφειλω να πω οτι ολες ειναι by FotisGT! μιλαμε για γαριδες-σκυλια!

Link to comment
Share on other sites

κουκλι το γαριδαδικο

τελικα και σε μικρα ενυδρεια κανεις θαυματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να κανω μια ερωτηση για τον φωτισμο?η ledοταινια ειναι απ τις στεγανες 'η τις απλες??γιατι εχω κ εγω μια σκετη κ φοβαμαι να την βαλω μην εχω πυροτεχνηματα με την υγρασια στο καπακι....

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο φίλε Θανάση, να το χαίρεσαι. :)

σχετικά με τα λεντ, επειδή είδα πως τα έχεις χρησιμοποιήσει και σε άλλο ενυδρείο σου, πως βλέπεις την ανάπτυξη των φυτών?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση για τον φωτισμο?η ledοταινια ειναι απ τις στεγανες 'η τις απλες??γιατι εχω κ εγω μια σκετη κ φοβαμαι να την βαλω μην εχω πυροτεχνηματα με την υγρασια στο καπακι....
στεγανες.

αν δεν ειναι θα εχεις βραχυκυκλωμα.

ειναι τεσταρισμενο. δεν πηραμε φωτια, ουτε χαλασε ο μετασχηματιστης παρα μονο τα φωτακια. βαλε οπωσσδηποτε στεγανα.

πολύ όμορφο φίλε Θανάση, να το χαίρεσαι.

σχετικά με τα λεντ, επειδή είδα πως τα έχεις χρησιμοποιήσει και σε άλλο ενυδρείο σου, πως βλέπεις την ανάπτυξη των φυτών?

δεν θα ελεγα οτι ειναι και η καλυτερη.

φυσικα δεν ριχνω λιπασματα, ουτε διοχετευω CO2 για να σου πω με σιγουρια. παντως στο γαριδαδικο που η ενταση του φωτισμου ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του μεγαλου, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα επισης.

γνωμη μου ειναι πως για φυτεμενο ανω των 60 λιτρων ξεχνας τα λεντ. δεν αξιζει και ουτε συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση, πολύ όμορφη η προσπάθεια και σίγουρα θα γεμίσεις γρήγορα με γαριδάκια.

Αλλά μία απορία: είναι το 13λιτρο, μικτά 11 και καθαρά 8? Δηλαδή το 13λιτρό ουσιαστικά είναι το... μισό? :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση, πολύ όμορφη η προσπάθεια και σίγουρα θα γεμίσεις γρήγορα με γαριδάκια.

Αλλά μία απορία: είναι το 13λιτρο, μικτά 11 και καθαρά 8? Δηλαδή το 13λιτρό ουσιαστικά είναι το... μισό? :)

οταν πας στο jumbo να το παρεις η χαρτοσυσκευασια απ εξω γραφει 13 λιτρα.

και το λεμε εμεις ολοι που το εχουμε αγορασει το γνωστο 13 λιτρο του jumbo.αλλο οι διαστασεις του ενυδρειου βγαζουν 11 λιτρα μικτα.μικρο στο ματι αλλα θαυματουργο. :rasp::D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ευχαριστω παιδια!!!

μονομαχο σηκωνει να βαλω? εννοω απο θεμα συμπεριφορας μεταξυ μονομαχου και γαριδων.

Δεν ξερω μου ηρθε απο καπου και θα ηθελα να το κανω! :thumbup:

Αναμενω γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και σε 'ξεγελαει' δεν δειχνει τοσο μικρο

καλη δουλεια

οσο για μονομαχο δεν ξερω για τα λιτρα εγω τον εβαλα με γαριδες και μου ειχε εξαφανισει τον μισο πληθυσμό το πρωι που παρατηρούσα κινησεις δεν εκανε τπτ αλλα το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι οι γαρίδες δεν θα κυκλοφορούν τοσο πολύ οσο πριν. Απο κει και πέρα εξαρτάται απο τον μονομάχο. Γενικά είναι καλύτερα όταν πρώτα μπουν οι γαρίδες και μετά το ψάρι, γιατί τις βλέπει απο την αρχή στο περιβάλλον του. Εγώ λέω να το δοκιμάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος που ειχα γαριδες μαζι με μονομαχο δεν τον ενοιαζε καθολου οι γαριδες. Καθοτανε και τις κοιταζε. Και ανεβενανε και πανω του.καπου ειχα και κατι φωτο να τους εβλεπες.παντος ειναι θεμα χαρακτηρα δοκιμασετο αρκει να εχεις φυτακια για κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update!

Μονομαχος δεν εχει μπει ακομη διοτι θελω πρωτα να βγαλω μερικα μωρα. Εχω αυγα καπου καπου, αλλα μαλλον οι ενοχοι ειναι οι λαθρεπιβατες ή και οι ιδιες οι γαριδες ακομη γιατι δεν πολυταϊζονται. :bowdown: Μια γνωμη εδω θα ηταν επιθυμητη απο μενα. Το νερο ειναι απο το δικτυο της Αθηνας, το χειμωνα η θερμοκραισα εφτασε μεχρι 19 βαθμους και αυτη τη στιγμη ειναι στους 27,7!!! Οι γαριδες δεν εχουν αναπτυχθει πολυ σε μεγεθος, πραγμα που το οφειλω στην οχι καλη ρουτινα ταισματος και στο μικρο μεγεθος του ενυδρειου. Η μεγαλυτερη ειναι 3... αντε 4 εκατοστα και δεν ειναι φαγανες!

Σις 5 Φεβρουαριου ηταν καπως ετσι:

P1010458.jpg

Η σημερινη εικονα του ενυδρειου ειναι(4 μηνες μετα δηλαδη):

P1010453.jpg

Επισης, εκανα μια μετατροπη του φωτιστικου... δηλαδη της βασης. Αγορασα πλαστικα μαυρα πηχακια (που βαζαμε στις αφισες στα δωματια μας), εκοψα το ενα σε μηκος οσο και το ενυδρειο, εκανα στις ακρες απο μια πατουρα (θα το δειτε καλα στη 2η φωτο), κολησα τη ταινια LED απο κατω και για σιγουρια, τα εδεσα με πλαστικο τσερκι (σαν αυτο που εχουν οι ηλεκτρολογοι για τα καλωδια) και ετοιμο!!! Τα υπολοιπα περι φωτισμου ως ειχαν!

Σας το παρουσιαζω λοιπον.

P1010459.jpg

P1010457.jpg

P1010456.jpg

P1010461.jpg

P1010463.jpg

Τα φυτα αναπτυσσονται με τη ταινια και μονο, χωρις λιπασματα ή κατι αλλο. Φυσικα, δεν εχω την γρηγορη αναπτυξη αλλα μια χαρα πανε!!

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

Όλο στην πατέντα είσαι και εσύ! :thumbup:

Το ενυδρειάκι που το έχω δει και από κοντά είναι απίστευτο!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηταν καλυτερα να εβαζες ενα τζαμι για καπακι τωρα το καλοκαιρι για να μην εχει πολυ εξατμιση το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...