Jump to content

ΑΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΦΥΛΤΡΑΝΣΗ


pepos

Recommended Posts

σκευτομαι λοιπον οτι η βρομια του νερου βρισκετε στον βυθο ακουω πολλες φορες οτι καθαριζοντας το ενυδρειο με σκουπα ταρακουναμε την αμμο και αναιβαζουμε αμωνια... το φιλτρο ρουφαει απο μια τριπιτσα αρα οχι ολεσ τησ βρομιεσ .. σκευτομενοσ λοιπον ολα αυτα.. και ειπα αν φτιαχω το φιλτρο βυθου ... δλδ την βαση κατω απο την αμμο γυρω στουσ 3-5 ποντους και βλω το φιλτρο να ρουφαει απο κει τοτε δεν θα ειναι καλητερα η οταν καμια φορα καθαριζω με την σκουπα και παει να σηκωθει κατι απο την αμμο δν θα ρουφαει αυτο την βρομα απο κατω?? περιεργα μ ακουγονται αλλα σημερα το διαλογιζομουν...

Link to comment
Share on other sites

επεισεις δεν θα κυνδινευουν ο γονος και τα διαφορα μικρα σλιγγαρακια μ να χαθουν στο φιλτρο..!!

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου για το φιλτρο βυθου δεν ειναι και η καλυτερη... Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιησα αυτο το τροπο στο πρωτο ενυδρειο που ειχα στησει πριν 3 χρονια. Οταν λοιπον αδειασα το ενυδρειο για να το μεταφερω στη θεσσαλονικη ειδα οτι κατω απο τη σχαρα υπηρχε τοση μπιχλα οση δεν μπορουσα να φανταστω ποτε.

Με ενα καλο φιλτρο λοιπον ειτε εξωτερικο ειτε εσωτερικο (αν ειναι μικρο το ενυδρειο σου) πετυχαινεις μια αριστη φιλτρανση και σε συνδιασμο με τακτικες αλλαγες νερου εισαι απολυτα καλυμενος.

Στην αλλαγη νερου καλο θα ειναι να ανασηκωνεις με τη σκουπα το χαλικακι σου ωστε να φιλτραρει τα παντα απο κατω. Οι απωλειες σε χαλικι ειναι ελαχιστες... εγω που εχω αμμο να φανταστεις θα βαλω συμπληρωμα σε αμμο τωρα μετα απο 2 χρονια λειτουργιας του ενυδρειου μ...

ελπιζω να σε βοηθησα φιλαρακο....

καλο πρωι!

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου για το φιλτρο βυθου δεν ειναι και η καλυτερη... Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιησα αυτο το τροπο στο πρωτο ενυδρειο που ειχα στησει πριν 3 χρονια. Οταν λοιπον αδειασα το ενυδρειο για να το μεταφερω στη θεσσαλονικη ειδα οτι κατω απο τη σχαρα υπηρχε τοση μπιχλα οση δεν μπορουσα να φανταστω ποτε.

Με ενα καλο φιλτρο λοιπον ειτε εξωτερικο ειτε εσωτερικο (αν ειναι μικρο το ενυδρειο σου) πετυχαινεις μια αριστη φιλτρανση και σε συνδιασμο με τακτικες αλλαγες νερου εισαι απολυτα καλυμενος.

Στην αλλαγη νερου καλο θα ειναι να ανασηκωνεις με τη σκουπα το χαλικακι σου ωστε να φιλτραρει τα παντα απο κατω. Οι απωλειες σε χαλικι ειναι ελαχιστες... εγω που εχω αμμο να φανταστεις θα βαλω συμπληρωμα σε αμμο τωρα μετα απο 2 χρονια λειτουργιας του ενυδρειου μ...

ελπιζω να σε βοηθησα φιλαρακο....

καλο πρωι!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βαζοντασ σκουπα βυθου ομως σηκωνω βρομα και ολο αυτο ειναι αμωνια.... κ δεν κανει καλο στα ψρακια μπορει να μολυνθουν η οτιδιποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...