Jump to content

Χρυσόψαρα


Neima

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι ερασιτέχνης στο χόμπυ κ θα ήθελα μερικές συμβουλές από όποιον γνωρίζει! Έχω ένα χρυσόψαρο που παραδόξως (σε αντίθεση με άλλα καυμένα ψαράκια που είχα πάρει ανά καιρούς) έχει αντέξει σχεδόν 1.5 χρόνο τώρα σε μια μεσαίου μεγέθους στρογγυλή γυάλα, απλή, με χαλίκι κ ένα πλαστικό φυτό. Διαβάζω όμως ότι το στρογγυλό σχήμα κ γενικά η γυάλα στρεσάρουν το ψάρι κ άρχισα να σκέφτομαι μήπως να πάρω ένα ενυδριάκι, να χωράει το πολύ 2-4 ψαράκια. Οι τιμές είναι αρκετά αποθαρρυντικές όμως κ αναρωτιέμαι:

α) χρειάζεται όλος αυτός ο εξοπλισμός (φίλτρα, θερμοστάτες, κλπ, κλπ) για δυο χρυσόψαρα πχ

β) πόσα λίτρα χρειάζονται για να είναι τα ψαράκια άνετα

γ) τι άλλο είδος θα μπορούσα να βάλω μαζί με ένα χρυσόψαρο, είτε σε ψάρι, είτε διαβάζω για γαρίδες, σαλιγκάρια, κλπ - επίσης, τα χρυσόψαρα χρειάζονται παρέα;

δ) σε ένα ενυδρείο εξακολουθείς να αλλάζεις το νερό όπως στη γυάλα;

ε) χρειάζεται να έχω πολλά φυτά, διακοσμητικά, κλπ (για να μπορεί να κρύβεται, να εξερευνεί κ να παίζει το ψάρι) - ή γενικώς κτ άλλο;

Δε σκέφτομαι να κάνω μεγάλα βήματα (εξωτικά είδη, αναπαραγωγές, κλπ), απλά επειδή στην πορεία αγάπησα πολύ το ψαράκι μου θα ήθελα να ξέρω τι χρειάζεται για να ζει ευτυχισμένα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλωσηλθες. το χρυσοψαρο για να ζει ευτυχισμενο θελει 50 λιτρα το καθε ενα σε ενυδρειο με φιλτρο και σωστη βιολογια αλλα οχι θερμοστατη. επισης προτιμα αληθινα φυτα οπως καθε ψαρι στον κοσμο. διαβασε τις ενοτητες για πρωταρηδες στο χομπι και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε. μπορεις μαζι με χρυσοψαρα να βαλεις και γαριδες και σαλιγκαρια. σαλιγκαρια θα αποκτησεις δεκαδες αν φιλοι απο εδω μεσα σου χαρισουν φυτα καθως τα αυγα βρισκονται εκει και γαριδες αγοραζεις ειτε απο συνχομπιστα η απο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες!Τα χρυσοψαρα χρειαζονται 30 λιτρα το ενα για να ειναι ανετα οπωτε καταλαβαινεις τι ενυδρειο χρειαζεσαι για 2 χρυσοψαρα!Φιλτρο χρειαζεσαι οπωσδηποτε και καλο γιατι τα χρυσοψαρα βρομιζουν πολυ και θες καλη φιλτρανση.νερο θα αλλαζεις αλλα καθε βδομαδα νομιζω.τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου οπωτε τα εχεις μονα τους και δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια,γαριδες η κατι αλλο..οπως καταλαβαινεις πρεπει να παρεις ενα ενυδρειακι τουλαχιστον για το ενα χρυσοψαρο που εχεις γιατι στη γυαλα δεν ζει καλα.. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλωσηλθες. το χρυσοψαρο για να ζει ευτυχισμενο θελει 50 λιτρα το καθε ενα σε ενυδρειο με φιλτρο και σωστη βιολογια αλλα οχι θερμοστατη. επισης προτιμα αληθινα φυτα οπως καθε ψαρι στον κοσμο. διαβασε τις ενοτητες για πρωταρηδες στο χομπι και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε. μπορεις μαζι με χρυσοψαρα να βαλεις και γαριδες και σαλιγκαρια. σαλιγκαρια θα αποκτησεις δεκαδες αν φιλοι απο εδω μεσα σου χαρισουν φυτα καθως τα αυγα βρισκονται εκει και γαριδες αγοραζεις ειτε απο συνχομπιστα η απο μαγαζι.

Παντελη δεν νομιζω οτι μπορει να βαλει γαριδες με τα χρυσοψαρα..οι γαριδες θελουν συγκεκριμενες συνθικες νερου..ασε που πιστευω οτι θα γινουν γευμα..

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει γαριδες οχι γιατι θα γινουν ισως γευμα σαλιγκαρια ομως ναι :)

Link to comment
Share on other sites

α) χρειάζεται όλος αυτός ο εξοπλισμός (φίλτρα, θερμοστάτες, κλπ, κλπ) για δυο χρυσόψαρα πχ

ο εμπειρικος κανονας λεει ενα χρυσοψαρο ανα 60 λιτρα για δυο χρυσοψαρα 120 θα χρειαστεις ενα φιλτο, δεν θα χρειαστεις θερμοστατη

β) πόσα λίτρα χρειάζονται για να είναι τα ψαράκια άνετα(δες ποιο πανω)

γ) τι άλλο είδος θα μπορούσα να βάλω μαζί με ένα χρυσόψαρο, είτε σε ψάρι, είτε διαβάζω για γαρίδες, σαλιγκάρια, κλπ - επίσης, τα χρυσόψαρα χρειάζονται παρέα;

κανενα σαλιγκαρι apple snail? ...σκεψου και την πιθανοτητα να βαλεις και αυθονα φυτα οπως ανουμπιες και κρυπτοκορινες! :)

δ) σε ένα ενυδρείο εξακολουθείς να αλλάζεις το νερό όπως στη γυάλα;

Καθε εβδομα κανεις αλλαγες νερου αλλιως το ψαρακι σου θα ψωφησει απο την τοξικοτητα της αμμωνιας που παραγεται απο τα ουρα του!..Πριν βαλεις το ψαρακι μεσα βαλε αγγελια για μπολι ...πολοι συχνομπιστες μεσα απο το φορουμ θα χαρουν να σε εξηπηρετισουν! :rasp: ..αυτο θα το τοποθετησεις μεσα στο φιλτρο ..αλλιως θα χρειαστεις αρκετες ημερες μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια του στρωσιματος! :D

ε) χρειάζεται να έχω πολλά φυτά, διακοσμητικά, κλπ (για να μπορεί να κρύβεται, να εξερευνεί κ να παίζει το ψάρι) - ή γενικώς κτ άλλο; (δες ποιο πανω)

Y.Γ. ...Για εξοπλισμο ψαξε στις αγγελιες του φορουμ θα σου βγει πολυ ποιο φθηνα ..πολοι ειναι αυτοι που αγοραζουν μεγαλυτερα ενυδρεια μεταπωλοντας τα παλια τους :angry2:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες!Τα χρυσοψαρα χρειαζονται 30 λιτρα το ενα για να ειναι ανετα οπωτε καταλαβαινεις τι ενυδρειο χρειαζεσαι για 2 χρυσοψαρα!Φιλτρο χρειαζεσαι οπωσδηποτε και καλο γιατι τα χρυσοψαρα βρομιζουν πολυ και θες καλη φιλτρανση.νερο θα αλλαζεις αλλα καθε βδομαδα νομιζω.τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου οπωτε τα εχεις μονα τους και δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια,γαριδες η κατι αλλο..οπως καταλαβαινεις πρεπει να παρεις ενα ενυδρειακι τουλαχιστον για το ενα χρυσοψαρο που εχεις γιατι στη γυαλα δεν ζει καλα.. :D

..δεν ειχα δει τι ειχες γραψει φιλε :΅) λες και τα εκανα φωτοτυπια! :rasp::)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας, οι πληροφορίες ήταν πολύ χρήσιμες - έχω εκπλαγεί με την "επιστήμη" του χρυσόψαρου όταν κ εγώ ανατράφηκα με το γνωστό παραμύθι της γυάλας. Το μόνο που άκουγα για χρόνια είναι ότι απλώς τα ψαράκια πεθαίνουν εύκολα (ντροπή κ όνειδος)! Τελικά η γυάλα έσπασε κατά λάθος σε μια αλλαγή νερού οπότε αναγκάστηκα να αγοράσω γρήγορα ένα ενυδριάκι κ τα οικονομικά μου επέτρεψαν στη συγκεκριμένη στιγμή να πάρω ένα 40λτ - λυπάμαι που δε θα μπορέσω να του βάλω παρεούλα μιας και διάβασα τελικά ότι είναι κοινωνικό ψάρι, αλλά τουλάχιστον έχει πλέον λίγο χώρο να ζει αξιοπρεπώς (μετά από τόση υπομονή που έκανε)... Το ενυδρείο έχει φίλτρο και λάμπα, αλλά από το πετ σοπ μου είπαν να αλλάζω το 1/3 του νερού μία φορά το μήνα μόνο - επίσης τπτ για καθαρισμό του βυθού που διάβασα σε άλλα ποστ ότι γίνεται τακτικά με απόχη (ή όχι; ). Μου άρεσε πολύ η ιδέα των φυτών και των σαλιγκαριών, αν και δε θέλω να υπερφορτώσω το χώρο γιατί δεν είναι πολύς. Επίσης μου είπαν να αφήνω ανοιχτή τη λάμπα 8 ώρες τη μέρα, συνεχόμενα ή διακοπτόμενα, αλλά ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω αρχίσει να μην εμπιστεύομαι κ πολύ τελικά τους πετ-σοπάδες. Και με όλη αυτή την ιστορία (που ξεκίνησε από ένα ψαράκι που αποδείχτηκε αρκετά ανθεκτικό για να επιβιώσει στις συνθήκες που το είχα, και που με προέτρεψε να ψάξω και να μάθω τι ανάγκες έχει τελικά) δηλώνω ότι έχω τσατιστεί με όλη αυτή την παραπληροφόρηση, την άγνοια, την εκμετάλλευση και την καταπάτηση των δικαιωμάτων ζωντανών οργανισμών - δεν υπάρχει καμμιά ενημέρωση ή έλεγχος στα καταστήματα, μια υπάλληλος εξεπλάγην όταν έμαθε πως τα χρυσόψαρα δεν ενδείκνυνται για γυάλα και ένας άλλος μου είπε ότι στο ενυδρείο που πήρα μπορώ να βάλω μέχρι 6 ψάρια! Είναι ντροπή, γιατί ο κόσμος σαν εμένα δεν ξέρει και ακολουθεί τέτοιου τύπου οδηγίες σε ζώα, από χρυσόψαρα μέχρι παπαγάλους και σκυλιά... Τελοσπάντων, αυτό που ήθελα να πω είναι μπράβο για την ευθύνη με την οποία αντιμετωπίζετε τα κατοικίδιά σας και για το ότι ασχολείστε και βοηθάτε νέους στο χώρο υπεύθυνα και ενημερωμένα. Η Λουσία πάντως σίγουρα σας ευχαριστεί! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις χαιρομαστε που υπα;ρχουν ανθρωποι ακομα που προσπαθουν το καλυτερο για το ζωντανα τους.

Παμε τωρα εν ταχυ να απαντησω στα ερωτηματα σου.

Καταρχην ετσι, πληροφοριακα , πες μας περισσοτερες λεπτομεριες για το ενυδρειακι σου. Ακομα καιφωτογραφιες αν βαλεις θα εινα ακομα καλυτερα.

Οσο αφορα τωρα τις αλλαγες νερου, εγω θα σου προτεινα τωρα που ειναι ακομα νωρις και αρχη για το ενυδρειο σου να τις κανεις καθε 15 μερες. Το ποσοστο νερου της αλλαγης θα ειναι 30% του ενυδρειου.

Φανταζομαι πως σε καθε αλλαγη βαζει-θα βαζεις αντιχλωριο στο νερο που θα το προτοιμαζεις σε καπιο αλλο δοχείο.

Καλο θα ειναι μεχρι να γεμιζει ζωη και το φιλτρο του ενυδρειου σου για να μπορει να συντηρησει το ψαρακι να ριχνεις και ζωντανα βακτηρια σε καθε αλλαγη.

Το θεμα βυθου τωρα. Δε χρειαζεται παντα και συνεχεια να τον καθαριζουμε. Σε ορισμενες περιπτωσεις δε χρειαζεται και ποτε.

Για οτι χρειαστεις θα ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε.

Ριξε μια ματια στα δικα μου χρυσοψαρα και στο σπιτι τους....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=486371

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις αληθινα φυτα δεν χρειαζεται να εχεις αναμμενη την λαμπα 8 ωρες μπορεις και λιγοτερες.

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες όμως, όσες κια αν είναι αυτές, να είναι συνεχόμενες..

Επίσης καλύτερα να βάλεις ζωντανά εύκολα φυτά, τα οποία πρέπει να είναι σκληρά καθώς τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα και μπορεί να στα φάει.

Οπως αυτά για παράδειγμα (υπάρχουν αρκετά άλλα βέβαια)

http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=101A

http://www.catfish.gr/index.php?ind=fishpl...ew&iden=398

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...