Jump to content

ΘΩΛΟ ΝΕΡΟ...


stam15

Recommended Posts

Καλησπερα...αποφασισα κι εγω να ασχοληθω με αλατι..κ σε μικρο ενυδρειο... :)

εχω στησει απ το σαββατο το ενυδρειο...20 λιτρων,της dennerle...αρχικα μονο αλατι,αραγωνιτη μεσα...κ τους κυκλοφορητες μου..

χθες το απογευμα,εβαλα 1.5 κιλο ζωντανο βραχο.......αλλα εχει ξεκινησει το νερο μου κ ειναι αρκετα θωλο,σε σημειο που φαινεται με γυμνο ματι,σαν να χω ριξει κατι λευκο μεσα και κυκλοφορει... :rasp:

μηπως ειναι απ τον αραγωνιτη?γιατι ψιλοανακατευτηκε,ελαχιστο ομως...μολις μπηκαν τα βραχακια..

τι να πω... τι αλλο μπορει να ναι??

η αλατοτητα ειναι κομπλε.. στο 1025

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έπλυνες καλά τον αραγωνίτη, πολύ πιθανό να είναι από αυτόν.

Βάλε λίγο βαμβάκι σε ένα φιλτράκι και άσ το μερικές ώρες.

Σε ποια περιοχή είσαι και τι νερό (βρύσης ή όσμωση) και τι αλάτι χρησιμοποίησες?

Στο Χολαργό είχα πρόβλημα καθώς με το που έμπαινε το αλάτι γινόταν κάτι περίεργο με το νερό και δημιουργούσε άσπρη θολούρα που δεν έφευγε με τίποτα.

Γινόταν ακόμα και αν έριχνα αλάτι σε ένα ποτήρι νερό.

Link to comment
Share on other sites

H θολούρα παρουσιάστηκε και πριν βάλεις τον βράχο? μόνο με τον αραγωνίτη δηλαδή?

Όταν είχες κάνει την προετοιμασία του νερού (προφανώς σε κάποιο κουβά), είχες παρατηρήσει αυτή τη θολούρα?

Την αλατότητα με τι την μετράς?

Link to comment
Share on other sites

μενω κορυδαλλο

χρησιμοποιω ενα red sea salt....2 κιλα ειναι το πακετο του,σκουρο μπλε

ξεκινησε απο οταν εβαλα τον βραχο...η θωλουρα....

την αλατοτητα τη μετραω με αυτο που βυθιζετε..της sera.... :rasp:

δν ειχα παρατηρησει κατι πριν...μονο οταν εβαλα τον βραχο...και τον ψιλοεπλυνα κιολας πριν μπει,κατω απο βρυση..

εχω και 2 φιλτρακια μεσα....ενα,αυτο το μουφα της dennerle,κ αλλο ενα μικρουλι κινεζικο,που του βαλα μεσα ανθρακα κ αντιφωσφορο...κ εναν αναδευτηρα...ο πιο μικρος που υπαρχει κινεζικος... :)

Link to comment
Share on other sites

Στην ενασχόληση με το χόμπι λίγο πολύ όλοι μας αντιμετωπίσαμε περίεργες καταστάσεις... όπως αυτή η περίπτωση που σου είπε ο dimkasta με το νερό.... και άλλες παρόμοιες που πολλές φορές έχουν να κάνουν με το ίδιο το αλάτι.

Ένα παράδειγμα που είχα αντιμετωπίσει παλιότερα ήταν ότι διέλυσα το αλάτι που αντιστοιχούσε για 30 λίτρα σε 15 λίτρα νερό μέχρι να ετοιμαστούν τα υπόλοιπα 15 λίτρα από την όσμωση. Το αποτέλεσμα ήταν το νερό αυτό να μη ξεθολώσει ότι και αν έκανα....

Link to comment
Share on other sites

Eπλυνες στη βρυση το ζωντανο βραχο;;;;;;

ναι..ελαχιστο ομως.... :) ετσι μου παν απο κει που τον πηρα.. :/

Link to comment
Share on other sites

Μήπως νεκρώθηκε ο βακτηριακός πληθυσμός του βράχου αν τον έπλυνες με νερό βρύσης και σε συνδυασμό με το φρέσκο διαλυμένο αλάτι (που δεν έχασε ακόμη την τοξικότητά του), σου δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι..ελαχιστο ομως.... :) ετσι μου παν απο κει που τον πηρα.. :/

:rasp: σου είπαν από εκεί που αγόρασες ζωντανό βράχο να τον πλύνεις με νερό βρύσης ???? !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως νεκρώθηκε ο βακτηριακός πληθυσμός του βράχου αν τον έπλυνες με νερό βρύσης και σε συνδυασμό με το φρέσκο διαλυμένο αλάτι (που δεν έχασε ακόμη την τοξικότητά του), σου δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

το αλατι το δουλευα 2 μερες μεσα στο ενυδρειο...

τωρα για τον βακτηριακο πληθ...δν ξερω....

αν εγινε τπτ τετοιο τι κανω???

σας ευχαριστω για τις τοοοσο γρηγορες απαντησεις!! :)

θα το παρακολουθησω καμια μερα ακομα..κ θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

:rasp: σου είπαν από εκεί που αγόρασες ζωντανό βράχο να τον πλύνεις με νερό βρύσης ???? !!!!

ναι..να τον ξεπλυνω λιγο στη βρυση... :/ εκτος κ αν καταλαβα λαθος... τι να πω...

σε θαλασσινο δν εχω ιδεα...κ μου καρφωθηκε (μας πηραν τα μυαλα αερα με το προτζεκτ που κανατε.. :))να κανω το μικρουλι θαλασσα ,μιας κ τα οικονομικα ..δεν..

Link to comment
Share on other sites

ναι..ελαχιστο ομως.... :) ετσι μου παν απο κει που τον πηρα.. :/

Εισαι σιγουρος;

Ειναι πολυ περιεργο μαγαζι που πουλαει ζωντανο βραχο να σου πει να τον ξεπλυνεις με νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος;

Ειναι πολυ περιεργο μαγαζι που πουλαει ζωντανο βραχο να σου πει να τον ξεπλυνεις με νερο βρυσης.

και πασιγνωστο,τεραστιο μαγαζι στο χωρο των ενυδρειων....στην αθηνα..

αλλα δε λεω,για να μη δυσφυμησω..

με επιφυλαξη παντα..μηπως καταλαβα λαθος.. :/....αλλα δ νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Αν στο είπανε από κατάστημα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ !!!

...... αν κατάλαβες λάθος είναι άλλη ιστορία...

όπως και να έχει όμως,... το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο, (και όχι μόνο) με αποτέλεσμα να νεκρωθεί σε μεγάλο ποσοστό ο ζωντανός βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο είπανε από κατάστημα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ !!!

...... αν κατάλαβες λάθος είναι άλλη ιστορία...

όπως και να έχει όμως,... το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο, (και όχι μόνο) με αποτέλεσμα να νεκρωθεί σε μεγάλο ποσοστό ο ζωντανός βράχος.

κ με ενα ελαχιστο 'φσιιτ' νερου βρυσης....κ μετα μεσα στο ενυδρειο.....μπορει να γινει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνω... ετοίμασε νερό για μια γενναία αλλαγή.... πάνω από το 50% (και το βάζεις την επόμενη μέρα) ταυτόχρονα και τη χρήση ζωντανών βακτηρίων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνω... ετοίμασε νερό για μια γενναία αλλαγή.... πάνω από το 50% (και το βάζεις την επόμενη μέρα) ταυτόχρονα και τη χρήση ζωντανών βακτηρίων

οκ..

αλλα τι ζωντανα βακτηρια να βαλω..? (σου πα..ασχετος.. :) )

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι ο βράχος είναι πορώδεις απορροφά και εγκλωβίζεται μέσα σ αυτόν η όποια ποσότητα νερού.

Link to comment
Share on other sites

οκ..

αλλα τι ζωντανα βακτηρια να βαλω..? (σου πα..ασχετος.. :) )

Υπάρχουν προτάσεις από διάφορες εταιρίες.. πολύ καλά είναι το MicrōBacter της Brightwell, το Special Blend της Microbe Lift κ.α.

Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα μας ενήμερους....

.. και κάτι ακόμη, αυτού του τύπου όργανα μέτρησης της αλατότητας που έχεις δεν είναι αξιόπιστα και παρουσιάζουν ανοχές τις τάξης 3 ή και 4 μονάδων...

Σύγκρινε το με το ρεφρακτόμετρο κάποιου φίλου για να γνωρίζεις στο περίπου αυτές τις ανοχές.

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν για ελαχιστο νερο βρυσης ισως μπορεσεις τουλαχιστον να κρατησεις ενα μερος της ζωντανιας του βραχου σου....συνεχισε οπως σου ειπαν παραπανω με βακτηρια! :rasp:

καλωσορισες στην αλμυρα! :)

Link to comment
Share on other sites

piga s ena pet shop edw sti geitonia΄k eixe mono tis Tetra to Live Bacteria...kanei;;;

sorry gia ta greeklish,grafw apo kinito..

Link to comment
Share on other sites

piga s ena pet shop edw sti geitonia΄k eixe mono tis Tetra to Live Bacteria...kanei;;;

sorry gia ta greeklish,grafw apo kinito..

Δε γινεται ετσι ομως.

Θα βγουν τα ματακια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που δεν μπορείς να προμηθευτείς κάποιο άλλο απ αυτά που σου είπα πιο πάνω, μπορείς να βάλεις και αυτό αρκεί να ενδείκνυται για θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται ετσι ομως.

Θα βγουν τα ματακια μας!!!

εξηγησα οτι εκεινη τη στιγμη εγραφα απο κινητο.... :rasp::angry2: για 10'' αμα διαβασεις λιγα greeklish...δε βγαινουν τα ματια!πιστεψε με..δοκιμασμενο.. :D:)

οκ,θα ενημερωσω για την κατασταση...

Έγινε επεξεργασία - stam15
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...