Jump to content

ΘΩΛΟ ΝΕΡΟ...


stam15

Recommended Posts

Τη στιγμή που δεν μπορείς να προμηθευτείς κάποιο άλλο απ αυτά που σου είπα πιο πάνω, μπορείς να βάλεις και αυτό αρκεί να ενδείκνυται για θαλασσινό νερό.

συμφωνω και εγω με τους προλλαλησαντες!

αυτο που θα προτεινα εγω ειναι ολικη αλλαγη νερου μετα απο 24ωρη ή και 48ωρη δημιουργια θαλασσινου νερου με νερο α/ο και μονο, και μετα εισαγωγη στο ενυδρειο σου. μετα απο 24-48 ωρες ριξε μεσα ζωντανα βακτηρια και βαλε τιγκα τους κυκλοφορητες σου να χτυπανε τον βραχο σου! παρακολουθα το ενυδρειο για καμια εβδομαδα κανε τεστ, νο2 νο3 νη3νη4 ρο4 ασβεστιο, και αν ολα πανε καλα ασε το ενυδρειο για κανενα μηνα να λειτουργει μονο του με σταδιακο ανεβασμα της φωτοπεριοδου με τελικη φωτοπεριοδο στις 8-10 ωρες ημερισιως!

καθε εβδομαδα θα μετρας τα παραπανω!

αν δεν πανε καλα, ανα 10 ημερες αλλαγη νερου 30%.

πιστευω οτι ετσι θα επανελθει σε καποια λογικη κατασταση το ενυδρειο σου και θα μπορεσεις μετα τον μηνα με 2 μηνες να τοποθετησεις τα ζωντανα ή το ζωντανο θα που επιλεξεις!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια... εχω ετοιμασει ενα 50% οπως ειπε ο αιολος...με βακτηρια κλπ.....το χω απο χθες(οχι ομως απο οσμωση...)

το θεμα πιο ειναι ομως.......

χθες...μετα απ ολα αυτα.. (μεσα εχω 2 φιλτρακια,ενα παπατζα της dennerle + ενα μικρο,που του χω ανθρακα και αντιφωσφορο) ......(Α,και ειχα αυτο με το αντιφωσφ ΑΝΑΠΟΔΑ μεσα στο ενυδρειο....δηλαδη φυσαγε το νερο απ την κατω μερια.. [για να χω καλυτερη κυκλοφορια και καλα..]......)........μετα απ ολα αυτα...γυρισα το φιλτρκι αυτο απ την κανονικη του πλευρα..μηπως αλλαζε τπτ.....

οντως το νερο ξεθολωσε τελειως..εγινε γυαλι..... :)

το θεμα ομως ειναι οτι μετα απ αυτα που μου πατε...σιγουρα κατι δε θα παει καλα με τα βραχακια...ε?

οποτε....να προχωρησω στην αλλαγη??? η' αφου ηρθε στα ισια του να τ αφησω ως εχει????

sorry αν εγινα κουραστικος-ΗΛΙΘΙΟΣ..... :/ αλλααααα....:rasp:

πιστευω θα εχω κι αλλες αποριες στη συνεχεια...

υπαρχει ομως εξηγηση,γιατι ξεθωλωσε...αφοτου το γυρισα απ την καλη το φιλτρακι???? :/ :/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...