Jump to content

3 φιλτρα σε 120λιτρα


paul24

Recommended Posts

Καλημερα φιλοι του ενυδρειου!!!!Με λενε παυλο και εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα!!! εχω στην κατοχη μου τρια φιλτα και ειπα να τα αξιποιησω και τα τρια και εκανα τα παρακατω:

στο ενα φιλτρο που ειναι το tetratek in 800 εβγαλα τα σφουγκαρια και στην μιση θικη εβαλα μακαρονι και στην αλλη μιση εβαλα βιοπλακες....

στο αλλο φιλτρο που ειναι ενα aguael για 100λιτρα εβγαλα το σφουγκαρι και εβαλα ανθρακα....

και στο τελευταιο φιλτρο που ειναι ενα tetratek in 1000 το αφησα οπως ειναι με τα σφουγκαρια.....

θελω να μου πειτε αποψεις?

και τιχον αλλαγες για καλιτερη φιλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παύλο,δε βλέπω ιδιαίτερο λόγο να χρειάζεσαι 3 φίλτρα σε 120 λίτρα.Σκέψου οτι θα καις αρκετό ρεύμα χωρίς λόγο και οτι η δυνατή ροή ίσως στρεσάρει τα ψάρια που θα βάλεις. Προτείνω να κρατήσεις το 1000 άρι με 1 σφουγγάρι + ενυδρειακό βαμβάκι για μηχανικό φιλτράρισμα και να γεμίσεις το χώρο που μένει με ένα καλό βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταφερες κατι καλύτερο με την χρήση 3! Ισα ίσα (μπορεί) να "πείνανε" καποιες απο τις αποικίες εαν δεν υπάρχει αρκετή ιχθυοφώτοση. Μια σκέψη εκανα δεν γνωρίζω τπτ σχετικό με αυτό που προανεφερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...