Jump to content

Πρόβλημα σε Βαλισνέριες Help!!!


Recommended Posts

Καλησπερα!Εχω αρχισει το στρωσιμο (ΑΜΜΩΝΙΑ) ενος juwel rio 300 εδω και μια εβδομαδα.Το ενυδρειο μου θα φιλοξενήσει κιχλιδες απο την λιμνη malawi.Εβαλα 6 vallisneries.Οταν τις αγορασα τα φυλλα ηταν εντονο πρασινο χρωμα.Εδω και μια εβδομαδα που τις εχω στο ενυδρειο μου τα μισα περιπου φυλλα απο την καθε μια σαπισαν σιγα σιγα και τα φυλλα γινοντε (διαφανα).Οι τιμες στις μετρησεις ειναι:

GH:14

PH:7,8

KH:8

Η φωτοπεριοδος ειναι στις 8 ωρες με λαμπες 2Χ Τ5 NATURE και 2Χ Τ5 DAYLIGHT.Το υποστρωμα ειναι αραγωνιτης μαυρος (seachem gray coast) 7-8cm.Υπαρχει αεραντλια η οποια λειτουργει το βραδυ μετα την φωτοπεριοδο.Επισεις εχω ενα wave maker για κυκλοφορια του νερου οπως και για την κινηση των φυτων.Τελος μιας και δεν υπαρχουν ΝΟ3 ακομα στο ενυδρειο θεωρισα σωστο να ριξω λιπασμα.

Μπορει καποιοσ να βοηθησει?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι καινούριο και το υπόστρωμα είναι εντελώς "καθαρό" από οποιοδήποτε θρεπτικό συστατικό, ίσως θα ήταν πιο χρήσιμο αντί για υγρό λίπασμα, να προσθέσεις καμιά ταμπλέτα λιπάσματος στο υπόστρωμα, κοντά στις ρίζα των φυτών...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι καινουργιο το ενυδρειο δεν χρεαιζεται να βαλει τα μπλετα ο φιλος αλλα και τα φυτα πρεπει να προσαρμοστουν μεσα στο ενυδρειο μεχρι να γινει αυτο θα παισουν λιγο τα φυτα αλλα μετα θα ξαναανεβουν.

Μην ανχονεσαι..

Link to comment
Share on other sites

και η ταμπλετα θα βοηθησει........

αεραντλια το βραδι ειναι αχρηστη.....

Link to comment
Share on other sites

Την φωτοπεριοδο την βλεπετε οκ στις 8 ωρες?Μηπως η αεραντλια δημιουργει προβλημα?Μηπως η λαμπα uv που εχει μεσα το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Την φωτοπεριοδο την βλεπετε οκ στις 8 ωρες?Μηπως η αεραντλια δημιουργει προβλημα?Μηπως η λαμπα uv που εχει μεσα το φιλτρο?

για την αεραντλια σου ειπα παραπανω.

οσο για τα αλλα που ρωτας,ολα καλα.8-9 ωρες φωτισμου ειναι αρκετες.

επισης δες και τον παραγοντα ποιοτητα λαμπας καθως κατα τη γνωμη μου και εαν καταλαβα καλα μαλλον οι λαμπες σου ειναι σαν τη μαρκα του ενυδρειου σου juwel...??εαν ναι φροντισε να τις αλλαξεις καθως σαν λαμπες δεν λενε και πολλα.....

Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλια το βραδυ την εβαλα με το σκεπτικο οτι μετα την ψωτοπεριοδο τα φυτα σταματανε την φωτοσυνθεση και εχει περισσοτερο CO2 το ενυδρειο και θα βοηθουσε στην οξυγονωση τισ βραδυνες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλια το βραδυ την εβαλα με το σκεπτικο οτι μετα την ψωτοπεριοδο τα φυτα σταματανε την φωτοσυνθεση και εχει περισσοτερο CO2 το ενυδρειο και θα βοηθουσε στην οξυγονωση τισ βραδυνες ωρες...

αυτος ο ''φοβος'' εχει καποια λογικη εαν και εφοσων ειχες παροχη διοξειδιου με μπουκαλα.τωρα που δεν παρεχεις εσυ διοξειδιο δεν υπαρχει κανενας λογος για νυχτερινες.....μπουρμπουληθρες.... :)
Link to comment
Share on other sites

και η ταμπλετα θα βοηθησει........

αεραντλια το βραδι ειναι αχρηστη.....

Μια ερωτηση ταμπλετα γιατι να βαλει εφοσων το υποστρωμα ειναι καινουργιο οπως μας λεει ο φιλος?? :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οχι.Στις 5 πρωτες μερες ετρεχα το φιλτρο με ανθρακα.Στην συνεχεια τον εβγαλα και αρχισα το στρωσιμο με αμμωνια.Τωρα ειναι μονο με βιολογικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οχι.Στις 5 πρωτες μερες ετρεχα το φιλτρο με ανθρακα.Στην συνεχεια τον εβγαλα και αρχισα το στρωσιμο με αμμωνια.Τωρα ειναι μονο με βιολογικα υλικα.

Λίγο ο άνθρακας ,λίγο το 'νεκρό" υπόστρωμα ,λίγο ο νέος φωτισμός

τις σοκάρισε..Βάλε ταμπλέτα βυθού όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω και σε 10 μέρες θα ξαναξεκινήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τα βγαλουν περα....Θα παρω ταμπλετες και θα δουμε...Ευχαριστω για την συμβουλη!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τα βγαλουν περα....Θα παρω ταμπλετες και θα δουμε...Ευχαριστω για την συμβουλη!

Τίποτα! :)

Ξέρεις αν είναι η gigantea ή κάποια άλλη ποικιλία ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο να δουμε πια Vallisneria ειναι.Θα βοηθισει να δουμε και την ακριβος εχει το φυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ταμπλετα γιατι να βαλει εφοσων το υποστρωμα ειναι καινουργιο οπως μας λεει ο φιλος?? :)

Εδώ μάλλον έχουμε μια παρανόηση του όρου "υπόστρωμα" που γίνεται αρκετά συχνά. Υπόστρωμα εννοούμε το υλικό εκείνο που βάζουμε για να τροφοδοτήσει με θρεπτικά συστατικά τα φυτά μας. Εδώ ο φίλος CONAN77GR προφανώς δεν αναφέρεται σε υπόστρωμα άλλα σε βυθό. Άρα οι ταμπλέτες θα αποτελέσουν την αρχική τροφή των φυτών.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα πως το seachem gray coast είναι απλά ένα χαλικάκι και μάλιστα ασβεστολιθικό, αν κατάλαβα καλά. Προσοχή λοιπόν γιατί θα ανεβάσει τις σκληρότητες του νερού και θα σε περιορίσει στις επιλογές ψαριών! Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι το παρακατω σε φωτο απο μια προχειρη ληψη οπως και τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βλεπω κανενα ενυδρειο φιλε μου.....σαν το σκαραμαγκα μοιαζει το ενυδρειο σου και πολυ μπουκωμενο....

καλυτερα κατα τη γνωμη μου το φυσικο αποτελεσμα και οχι ψευτικος διακοσμος.....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βλεπω κανενα ενυδρειο φιλε μου.....σαν το σκαραμαγκα μοιαζει το ενυδρειο σου και πολυ μπουκωμενο....

καλυτερα κατα τη γνωμη μου το φυσικο αποτελεσμα και οχι ψευτικος διακοσμος.....

Συμφωνω απολειτα..!! :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Μιας και ανέφερες οτι σε ενδιαφέρουν οι κιχλίδες Αφρικής, ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις ιδέες. Εϊναι σίγουρο ότι τα ψάρια σου θα το εκτιμήσουν περισσότερο από τα ψεύτικα διακοσμητικά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...