Jump to content

Αν κλείσω το φίλτρο, μετά από πόσες ώρες χαλάει η βιολογία?


raeziel

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα,

σήμερα ξέστησα το κοινωνικό που είχα (240λτ), έχω αδειάσει το 60% του νερού, έδωσα ψάρια, φυτά, ξύλα σε ένα φίλο από το φόρουμ, και πλέον έχουν μείνει 5-6 ψάρια μέσα.

θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχει πρόβλημα στο να βγάλω το φίλτρο από την πρίζα, σε σχέση με την βιολογία του. Δηλαδή αν μετά από κάποιες ώρες (και πόσες?) χαλάει. Και βασικά θέλω να το κάνω γιατί πέφτει νερό από ψηλά (τώρα που είναι μισογεμάτο) και κάνει αρκετή φασαρία. :)

Εχω ακούσει πχ οτι μετά απο 2 ώρες υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αύριο που θέλω να το αδειάσω τελείως για κάποιες ώρες τί να κάνω? Να το βάλω σε κανένα κουβά? Εκτός αν αντέχει πχ 12-24 ώρες, οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κωστα μου καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τα ψαρακια εκτιμω πολυ την κινηση σου αυτη να μου τα δωσεις! τα κιτρινα "πλεκο" που δεν ηξερες τι ειναι τελικα ειναι chinese algae eater η Gyrinocheilus aymonieri. ψαρακι που πιανει τα 20 εκ!!! αρα δεν κανει για το δικο μου ενυδρειο και θα χρειαστει να τα δωσω κι εγω με τη σειρα μου σε φιλο που τα θελει. στην ερωτηση σου τωρα. αγορασα το φιλτρο που σου ελεγα eheim 2224 pro απο καποιο παιδι εδω μεσα. το φιλτρο ηταν αδειο απο νερα και ακουμπισμενο σε μια αποθηκη πανω απο μηνα. εγω το γεμισα νερο και τη δευτερη μερα αφου ταισα το αδειο νερο εκανα μετρησεις.ολα δειχναν 0. παραξενευτηκα και εριξα δυο τρια ψαρακια που ειχα απο το πενηνταρι την τριτη μερα. μετρησεις παλι τελειες... μετα απο καμια εβδομαδα εριξα 12 ψαρακια. μετρησεις τελειες... και σημερα πεσαν τα δικα σου αλλα το αποτελεσμα το ξερω :) θα μετρησω αυριο. η απαντηση ειναι η ιδια με το πως μπορει ενα σφραγισμενο μπουκαλακι να εχει ζωντανα βακτηρια. τι τρωνε και πως ζουνε χωρις οξυγονο? τα βακτηρια οταν δεν εχουν τροφη και καταλληλες συνθηκες ζωης κλεινονται σε ενα κουκουλι και περιμενουν... (εχουμε βρει βακτηρια απο την εποχη των δεινοσαυρων). ετσι εγινε και στο φιλτρο μου. πεθαναν πολλα με το αδειασμα αλλα ενας ικανος αριθμος διατηρηθηκε και καθως πολλαπλιασιαζονται με δαιμονισμενο ρυθμο με μια αργη ιχυοφορτιση θα ειναι μια χαρα. ελπιζω να σε καλυψα και σε ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

κωστα μου καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τα ψαρακια εκτιμω πολυ την κινηση σου αυτη να μου τα δωσεις! τα κιτρινα "πλεκο" που δεν ηξερες τι ειναι τελικα ειναι chinese algae eater η Gyrinocheilus aymonieri. ψαρακι που πιανει τα 20 εκ!!! αρα δεν κανει για το δικο μου ενυδρειο και θα χρειαστει να τα δωσω κι εγω με τη σειρα μου σε φιλο που τα θελει. στην ερωτηση σου τωρα. αγορασα το φιλτρο που σου ελεγα eheim 2224 pro απο καποιο παιδι εδω μεσα. το φιλτρο ηταν αδειο απο νερα και ακουμπισμενο σε μια αποθηκη πανω απο μηνα. εγω το γεμισα νερο και τη δευτερη μερα αφου ταισα το αδειο νερο εκανα μετρησεις.ολα δειχναν 0. παραξενευτηκα και εριξα δυο τρια ψαρακια που ειχα απο το πενηνταρι την τριτη μερα. μετρησεις παλι τελειες... μετα απο καμια εβδομαδα εριξα 12 ψαρακια. μετρησεις τελειες... και σημερα πεσαν τα δικα σου αλλα το αποτελεσμα το ξερω :) θα μετρησω αυριο. η απαντηση ειναι η ιδια με το πως μπορει ενα σφραγισμενο μπουκαλακι να εχει ζωντανα βακτηρια. τι τρωνε και πως ζουνε χωρις οξυγονο? τα βακτηρια οταν δεν εχουν τροφη και καταλληλες συνθηκες ζωης κλεινονται σε ενα κουκουλι και περιμενουν... (εχουμε βρει βακτηρια απο την εποχη των δεινοσαυρων). ετσι εγινε και στο φιλτρο μου. πεθαναν πολλα με το αδειασμα αλλα ενας ικανος αριθμος διατηρηθηκε και καθως πολλαπλιασιαζονται με δαιμονισμενο ρυθμο με μια αργη ιχυοφορτιση θα ειναι μια χαρα. ελπιζω να σε καλυψα και σε ευχαριστω και παλι!

αν αδειάσεις το νερό από το φίλτρο, είναι λογικό να καταστραφεί γρήγορα η βιολογία. Αλλά εγώ αυτό που θέλω είναι να το αφήσω κάποιες ώρες εκτός ρεύματος. Νερό θα έχει μέσα το φίλτρο. Απλά για κάποια ώρα δεν θα ανανεώνεται. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρόβλημα.

Έχω διαβάσει διάφορες απόψεις σε κάποια παρόμοια θέματα και κάποιοι λέγανε ότι μέχρι και 2-3 ημέρες δεν υπάρχει πρόβλημα. Άλλοι λέγανε 1 μέρα. Φέρνανε και για παράδειγμα ότι και σε ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος από την ΔΕΗ, δεν υπάρχει θέμα, εφ' όσον το φίλτρο έχει μέσα νερό.

Όσο για τα υπόλοιπα, καλοκαιράκι θα σκάσω Ανάβυσσο για κανένα μπάνιο, οπότε κερνάς καφεδάκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα την προσωπικη μου εμπειρια. πανω απο ενα μηνα χωρις νερο με απλα νωπο βιολογικο υλικο. πως τον πινεις ? :):lol::lmao:

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα την προσωπικη μου εμπειρια. πανω απο ενα μηνα χωρις νερο με απλα νωπο βιολογικο υλικο. πως τον πινεις ? :):lol::lmao:

το ξέρω Παντελή, κι ευχαριστώ. Απλά ταυτόχρονα μιλάω και με άλλα παιδιά σε ένα άλλο φόρουμ, και ο ένας μου λέει μην το κλέισεις καθόλου (το βρίσκω λίγο υπερβολικό, αλλά μπορεί να έχει και δίκιο το παιδί), ένας άλλος φίλος λέει "μέχρι 1 μέρα είναι οκ, μετά βάλτο σε κουβά)...

ξέρω κι εγώ ρε φίλε... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια χρειάζονται οξυγόνο, αν είναι να μείνει το φίλτρο χωρίς ρεύμα αρκετές ώρες είναι καλύτερα να αδειάσεις το νερό, θα μείνει νωπό το υλικό, αλλά θα έρχονται σε άμεση επαφή με οξυγόνο. Δείτε περισσότερα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4391

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...