Jump to content

Αλλαγη φιλτρου απο εσωτερικο σε εξωτερικο


dimitris123456

Recommended Posts

Καλησπερα μια ερωτηση που εχω να κανω ειναι οτι θελω να αλλαξω το φιλτρο μου που τωρα ειναι εσωτερικο σε ενα εξωτερικο αυτο για την ακριβεια http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

Θα χρειαστει παλι στρωσιμο το ενυδριο η απλα περνω το μπολι απο το ενα φιλτρο το παλιο και το βαζω στο καινουριο??????? :):lol:

Α ξεχασα να πω το ενυδριο ειναι το φερπλαστ 125l

Link to comment
Share on other sites

Παρε το siporax η οτι αλλο κεραμικο υλικο εχει το παλιο σου φιλτρο κ βαλτο στο νεο σου, αφαιρωντας απο το υλικο του fluval αν χρειαζετε για να χωρεσει. Αν 8ες στιψε το παλιο σου σφουγκαρι αν εχει πανω στο σφουγκαρι του fluval. Αυτα ---- δεν χρειαζετε κατι αλλο!

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ μαλιστα και τα ψαρακια τα αφηνω ως εχουν???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πειραξεις τιποτε αλλο! Απλα οταν κανεις αυτα που σου ειπα παραπανω βγαζεις το παλιο σου φιλτρο απο το ενυδρειο! Αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο κ δουλευει καιρο εισαι ενταξει!

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο σου φιλτρο πλυνε το κρατησε το ομως! Μπορει με αυτο αν πρεπει να κανεις το Ph σου στο νερο της αλλαγης να βαζεις τυρφη κ να το δουλευεις εκει! Επισης σε περιπτωση που γινει κατι με το εξωτερικο σου να το εχεις για να το βαλεις σε λειτουργια μεχρι να δεις τι 8α κανεις!

Αυτα τα λεω γιατι εχω δει μερικους να τα πετανε!

Να εισαι καλα! Εχω αδυναμια στον Πειραια (Αμφιαλη μερια) απο οπου ειναι η γυναικα μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο σου φιλτρο πλυνε το κρατησε το ομως! Μπορει με αυτο αν πρεπει να κανεις το Ph σου στο νερο της αλλαγης να βαζεις τυρφη κ να το δουλευεις εκει! Επισης σε περιπτωση που γινει κατι με το εξωτερικο σου να το εχεις για να το βαλεις σε λειτουργια μεχρι να δεις τι 8α κανεις!

Αυτα τα λεω γιατι εχω δει μερικους να τα πετανε!

Να εισαι καλα! Εχω αδυναμια στον Πειραια (Αμφιαλη μερια) απο οπου ειναι η γυναικα μου! :lmao:

Ναι ουτος η αλλιος θα το κραταγα σε ευχαριστω πολυ :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακριβώς την ίδια αλλαγή στο ενυδρείο μου. Από εσωτερικό σε fluval 205.

Έβαλα όλα τα παλιά βιολογικά υλικά στο καινούργιο φίλτρο, στίβοντας παράλληλα και τα σφουγγάρια.

Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...