Jump to content

νεο ενυδρειο


JOHN12345

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Νότια Αμερική γενικά

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): -

Συνολικά Λίτρα:20

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: bamboo και ακόμα ένα που δεν ξέρω πως το λένε

Ψάρια:neon tetra

Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: πράσινο χαρτόνι

Πέτρες:-

Ξύλα: ένα ξύλο (μηλιά)

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα: tetra (εταιρία)

Βυθός:μαύρο πετραδάκι

Φωτισμός UVA νομίζω φωτιστικό

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού: περίπου 12 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση : hydor φίλτρο

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης 25w

Λίπανση: tetra soil

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-

Διατροφή:tetramin,tetra tabimin και plecomin κομματακια για τα νεον (θρηματισμενα)

Παράμετροι

pH: 5

Γενική σκληρότητα (GH):10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% καθε Κυριακη

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:tetra aquasafe και tetra easybalance

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:-

Φωτογραφίες:

post-21451-1298818184_thumb.jpgpost-21451-1298818296_thumb.jpgpost-21451-1298818336_thumb.jpgpost-21451-1298818368_thumb.jpg

το ενυδρειακι στηθηκε πριν ενα μηνα και σημερα μπηκαν τα ψαρακια.γι'αυτο το λογο τα φυτα δεν εχουν αναπτυχθει.εκανα ομως αυτο το θεμα για να με συμβουλευεται και να σας δειχνω την αναπτυξη να μου πειτε πραγματακια που θα μπορουσα να βαλω και τι αλλο να κανω για να το βελτιωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, θέλω να σε ρωτήσω, τα φυτά που έχεις στην πρώτη φώτο είναι δράκενες?

Έχεις κανεί ωραία αρχή, γέμισε το...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρείο σου, όμως βάλε και καμιά πανοραμική φωτό να το δούμε ολόκληρο.

Το φυτό και εμένα για δράκαινα μου φαίνεται αλλά ας μας και κάποιος εμπειρότερος.

Οταν μεγαλώσουν και τα φυτά ακόμα περισσότερο θα δείχνει πιο όμορφο ακόμα. :D

Ψαράκια πόσα έχεις μέσα?

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπ'όψιν σου ότι αν τα συγκεκριμένα φυτά είναι δράκενες, πρέπει να απομακρυνθούν απ'το ενυδρείο γιατί πολύ απλά δεν είναι φυτά που ζούνε μέσα στο νερό και θα αρχίσουν να σου χαλάνε και να σου δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα! Βάλε φυτά μέσα να γεμίσει, το ξύλο πολύ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

update το ενυδρειο ειναι τωρα ετσιpost-21451-1300621000_thumb.jpgpost-21451-1300621020_thumb.jpgpost-21451-1300621088_thumb.jpg

να σημιωσω πως πλεον εχουν μπει 2 black νεον και ενα θηλυκο εγγυος γκαπυ και ενα mopani ξυλο.

το ενυδριο ειναι αγορασμενο απο τζαμπο και ειναι οχι το 13λ αλλα το 25λ δηλαδη 20λ καθαρα

τα φυτα απο οτι εψαξα ειναι δρακενες :( τα εχω αφησει ομως,αντι να διαλυθουν εβγαλαν και ριζες να τα αφησω η οχι,επισης αν χαλασουν πιες θα ειναι οι επιπτωσεις;

και τελος αν γεννησει η γκαπυνα θα παραμεινουν ζωντανα ψαρακια η οχι.

ΥΓ.αν γεννησει η γκαπυνα μετα απο λιγο καιρο θα αγορασω νεο ενυδρειο για να φιλοξενηθουν τα μωρακια.

post-21451-1300621042_thumb.jpg

post-21451-1300621068_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

update το ενυδρειο ειναι τωρα ετσιpost-21451-1300621000_thumb.jpgpost-21451-1300621020_thumb.jpgpost-21451-1300621088_thumb.jpg

να σημιωσω πως πλεον εχουν μπει 2 black νεον και ενα θηλυκο εγγυος γκαπυ και ενα mopani ξυλο.

το ενυδριο ειναι αγορασμενο απο τζαμπο και ειναι οχι το 13λ αλλα το 25λ δηλαδη 20λ καθαρα

τα φυτα απο οτι εψαξα ειναι δρακενες :D τα εχω αφησει ομως,αντι να διαλυθουν εβγαλαν και ριζες να τα αφησω η οχι,επισης αν χαλασουν πιες θα ειναι οι επιπτωσεις;

και τελος αν γεννησει η γκαπυνα θα παραμεινουν ζωντανα ψαρακια η οχι.

ΥΓ.αν γεννησει η γκαπυνα μετα απο λιγο καιρο θα αγορασω νεο ενυδρειο για να φιλοξενηθουν τα μωρακια.

πολυ ομορφο δειχνει :(

μηπως ειναι πολυ μεγαλη η ριζα για αυτο το ενυδρειο και σου τρωει λιτρα νερου ?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια αν ειχα μεγαλα ψαρακια θα την αλλαζα αλλα βλεπω οτι τουσ αρεσει και βρισκουν και κρυψωνεσ.σε σχεση με της φωτο πιστεψε με ειναι πολυ διαφορετικο.για τις δρακενες μια γνωμη;

ΥΓ.φιλε μου ALPHA σου εστειλα πμ αλλα μπορει να μην ηρθε γιατι εκλεισε ξαφνικα το ιντερνετ αν δεν ηρθε πες μου να σου ξαναστειλω.

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειακι σου....και αν το προσεχεις θα σε προσεχει.....

πες μας ομως ποσα νεον τετρα εχεις μεσα?αν και το συγκεκριμενο ειδος δεν μπενει

σε αυτα τα λυτρα και οχι μικροτερη ομαδα τον 6......

θα σου εδειχνε πολυ πιο ομορφο και σωστο αν εβαζες ενα

μονομαχο μεσα.....και εβγαζες τα νεον.......

Link to comment
Share on other sites

4 μωρακια απο μια τυχαια μου αναπαραγωγη και εκολαψη χωρις να το ξερω.μολις ομως μεγαλοσουν θα φυγουν απο αυτο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι!

Βελτίωσε το λίγο βγάζοντας 1-2 ριζούλες από τις υπάρχουσες και πρόσθεσε 1-2 διαφορετικά είδη για ποικιλία στο μάτι...

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια αν ειχα μεγαλα ψαρακια θα την αλλαζα αλλα βλεπω οτι τουσ αρεσει και βρισκουν και κρυψωνεσ.σε σχεση με της φωτο πιστεψε με ειναι πολυ διαφορετικο.για τις δρακενες μια γνωμη;

ΥΓ.φιλε μου ALPHA σου εστειλα πμ αλλα μπορει να μην ηρθε γιατι εκλεισε ξαφνικα το ιντερνετ αν δεν ηρθε πες μου να σου ξαναστειλω.

φίλε John, είναι όμορφο το ενυδρείο σου. :(

οι δράκαινες όμως, καλό θα ήταν να βγούνε από μέσα, γιατί σύντομα θα σου σαπίσουνε (είχα κάνει κι εγώ το ίδιο λάθος). Μπορείς να βάλεις 1-2 άλλα φυτά για να γίνει ακόμα πιο όμορφο αισθητικά (όπως λέει και ο φίλος Μιχάλης).

Επίσης, κατά την προσωπική μου άποψη, θα πρέπει να παρακολουθείς τις άλγες που θα εμφανίσει, και αν δεις ότι έχεις πρόβλημα, τότε ίσως να μειώσεις την διάρκεια φωτισμού από 12 ώρες σε 10 ή ακόμα και σε 8.

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

λοιπον α)αλγες υπηρχαν αλλα με την γκαπυνα εξαφανιστηκαν.

β)οι δρακενες με προβληματιζουν γιατι βγαζουν ριζες.οι επιπτωσεις πιες θα ειναι αμα σαπισουν;

γ)φυτα μαλλον θα παρω την πεμπτη :wub: αλλα μπορει και οχι. :)

αν παρω τι θα μου προτειναται;

Link to comment
Share on other sites

για σασ :o σημερα με τισ αλλαγες αλλαξα λιγο την διακοσμηση να προσθρσω οτι τελικα πηρα ενα φυτο την πεμπτη :o στην διακοσμηση εβγαλλα το μεγαλο ξυλο και αφισα μονο το μοπανι :wub: και προσθεσα μια μικρη αεραντλια :) λετε οταν εχω την ευκαιρια να βαλω καμια γαριδα η οχι :o

υγ.τις ξεπαστρεψα τις δρακενες :)

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτράκι σου έχει βιολογία απο κάποιο άλλο ενυδρείο ή προσθέτεις βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

αντε καλε απαντηστε κανενας :):wub:

Ασε τον βυθό να στρώσει πρώτα για τις γαρίδες, είναι αρκετά ευαίσθητες.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τις γαριδες :) ο βυθος ειναι στο ενυδρειο 2μηνες δεν θα εχει στρωσει τι λεται; :) παντως με βακτηρια αλλα και μπολι απο αλλο ενυδρειο το ειχα στρωσει :wub:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι θελω .οπου να ναι θα γεννησει η γκαπηνα μου!!!!!!!!!!μηπως αφου θα την αφησω να γεννησει μεσα στο ενυδρειο και οχι σε γεννηστρα να αφησω μονο την αεραντηλια να δουλευει χωρις το φιλτρο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :rasp::P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

up

πλεον το ενυδρειο ειναι ετσι:

post-21451-1303237825_thumb.jpg post-21451-1303237851_thumb.jpg :thumbup::)

μηπως ξερεται πιο ειναι το φυτο στην φωτο που ανεβανει προς τα πανω αυτο που ειναι προστα απο τις πετρες;

επισης βρηκα το σαλιγκαρι της φωτο τι ειναι μαλον ηρθε με το φυτο.

post-21451-1303237875_thumb.jpg

post-21451-1303237916_thumb.jpg

post-21451-1303237939_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να κλείσεις το φίλτρο? Το φίλτρο δεν το κλείνουμε ποτέ.

Το φυτό νομίζω πως είναι hygrophila corymbosa αλλά ας το επιββαιώσει και κάποιος ακόμα.

Πολύ καλή η εξέληξη του ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου αρεσει! καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...