Jump to content

νεο ενυδρειο


JOHN12345

Recommended Posts

για το σαλιγκαρι τι λεται να ειναι :thumbup:

ΥΓ.ευχαριστω για τα καλα σας λογια :)

Link to comment
Share on other sites

Λαθρεπιβάτης,πιθανόν Physa fontinalis ή Lymnaea stagnalis.

Link to comment
Share on other sites

νεο update:post-21451-1303666206_thumb.jpg post-21451-1303666251_thumb.jpg post-21451-1303666306_thumb.jpg post-21451-1303666372_thumb.jpg post-21451-1303666411_thumb.jpg post-21451-1303666445_thumb.jpg Mε νέες δυο νεες γαρίδες αμανο και μοςςςςς :) τοσο καιρο επσαχνα να βρω και επιτελους βρηκα σε αρκετη εως μεγαλη ποσοτητα!! :) να'ναι καλα το μαγαζι που την αγορασα!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ.μήπως ξερεται πως ξεχωριζουμε τις θηλυκες απο τις αρσενικες;;;;;;;;;;;; :thumbup:(γαριδες εννοω)

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια δυο μηνες και ακομα να γεννησει η γκαπυνα μου :D:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το φύτεψες, αλλά την μος γιατί δεν την έδεσες πάνω στο ξύλο; Η γαρίδα είναι όλα τα λεφτά, μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δυο μηνες και ακομα να γεννησει η γκαπυνα μου :D:)

Φίλε Γιάννη πολύ όμορφο το ενυδρειάκι σου,να το χαίρεσαι!!! :D:rasp:

Βλέπω όμως ότι έχεις κάνει (αν μέτρησα καλά) 2-3 φορές την ίδια ερώτηση για την Γκαπύνα.

1:Ποιός σου είπε ότι ήταν έγκυος?Είσαι 100% σίγουρος που ρωτάς? :D

2:Το προφίλ του ψαριού το έχεις διαβάσει?Αν όντως το ph σου είναι στο 5 όπως γράφεις στην αρχή έκανες πολύ μεγάλο λάθος που την έβαλες στο ενυδρείο! :rasp: Τα guppy θέλουν 7,5-8,5ph.Μπορεί να δείχνει μια χαρά η μικρή σου αλλά δεν πρόκειται ποτέ να σου γεννήσει με τέτοιο νερό,ακόμα και αν της βάλεις και αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο θα συμφωνυσω :) για το ph αλλα να πω οτι ηταν μετα απο αναπαραγωγη νεον σταδιακα το ανεβαζω σταδιακα στο 6,5 με εφτα αλλα πολυ προσεκτικα το ξερω οτι και παλι δεν ειναι καλο το ph που του προσφερω :D αλλα σε λιγο θα μεινει μονο του :D

με τις δημοσιευσεις μονο μια βλεπω εγω :D

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααα.......ξεχασα σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια :)

δηλαδη μπορω να κανω κατι για να γεννησει η οχι :D παντως εχω και ενα ενυδρειο με ξιφοφορους να της κανω προσαρμογη και να την βαλω εκει :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το φύτεψες, αλλά την μος γιατί δεν την έδεσες πάνω στο ξύλο; Η γαρίδα είναι όλα τα λεφτά, μπράβο

την μος δεν την εδεσα γιατι απλα αυτο το ξυλο ειναι μικρο αλλα και γιατι μπηκε μετα το στησιμο του ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορω να κανω κατι για να γεννησει η οχι

καταρχας ξεκινας αυριο 9 το πρωι και πας στο πετ σοπ να παρεις ακομα 3 θυλικα και 1 αρσενικο (διαφορετικα θα σου της κινηγαει και θα σου τις ψοφισει) μετα κανε τις ρουτινες σου μονο και δεν θα αργισεις να δεις τα μικρα

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ξεκινας αυριο 9 το πρωι και πας στο πετ σοπ να παρεις ακομα 3 θυλικα και 1 αρσενικο (διαφορετικα θα σου της κινηγαει και θα σου τις ψοφισει) μετα κανε τις ρουτινες σου μονο και δεν θα αργισεις να δεις τα μικρα

για το ηδη υπαρχον ψαρι;;;;σιγουρα εχει ψαρια γιατι μεγαλωνει η κοιλια της :D:D στο ενυδρειο ομως εχω υπερ αρκετα ψαρια αρα δεν γινεται αυτο :)

υγ,ευχαριστω για την συντομη απαντηση σου :D

Link to comment
Share on other sites

για το ηδη υπαρχον ψαρι;;;;σιγουρα εχει ψαρια γιατι μεγαλωνει η κοιλια της :D:D στο ενυδρειο ομως εχω υπερ αρκετα ψαρια αρα δεν γινεται αυτο :)

υγ,ευχαριστω για την συντομη απαντηση σου :D

υπομονη τοτε. στο πισω μερος τις κοιλιας τον θυλικων γκαπυ εχει 1 μαυρο τριγονακι οσο πλησιαζουν οι μερες αυτο γινεται πιο σκουρο και μεγαλονει, ειναι τα ματια των νεογνων, το οτι εχει φουσκομενη κοιλια δεν συμαινει οτι ειναι και εγκυος. επισης αυτο το ψαρακι μονο του δεν κανει πρεπει να εχει κοπαδακι τουλαχιστων 6 ατομων.

μπορεις να επισης να βρασεις 1 αυγουλακι και να παρεις μια ιδεα κροκου να τον αρεοσεις με νερακι και να το ριξεις μεσα ειναι πολυ δυναμοτηκο για την γκαπινα σου

Link to comment
Share on other sites

το τριγωνακι το εχει σιγουρα!!

αυτο με τον κροκο ευχαριαστω πολυ που μου το ειπες θα το κανω :)

Link to comment
Share on other sites

και οταν με το καλο γενησει τα απομονωνεις σε γενιστρα ταισμα 6-12 φορες την μερα (νεογνα ειναι οτι τρονε το βγαζουν σε 20 λεπτα.) και κροκο 1-2 φορες την μερα. αυξανεις αλλαγες καθε 3-4 μερες σε οτι αλλο εχεις απορεια πανω στα γκαπυ μου μιλας αν και νεος εχω βγαλει τα ματια μου να διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...