Jump to content

My Diy Pico Reef.


gante

Recommended Posts

Θαλασσινό ενυδρείο

Pico reef.

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):32μ χ 35π χ 30υ

Λίτρα: 28,5 καθαρά λίτρα.

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ):35μ χ 35π χ 30υ

Λίτρα Sump: 31,2 καθαρά λίτρα.

Οργανισμοί

Κοράλλια: Μαλακά

Ψάρια: 2 Ocelaris μικρά.

Ασπόνδυλα: 1 sexy shrimp 3 εριμητες και 1 σαλιγκαρι.

Βράχος (είδος κιλά): 8kg 4 στο σαμπ και 4 στο main.

Άμμος (είδος κιλά): Zωντανός

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 nano marinus 1:3 blue/wite 24w actinic blue + 10000 kelvin.

Διάρκεια φωτισμού: 10h main και 8h sumb.

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Sumb με 4 κιλα βραχο, Chaeto,8w φωτισμο, ανθρακα αντιφ/ρο.

Θέρμανση/ Ψύξη: 75w θερμοστατης και ψυκτικο σε αναμονη.

Skimmer: Tmc V2 80 micro skimmer με αντλια Sicce 800 l/h.

C.R.:

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): Υπερ/ση 1" στην πλατη και επιστροφη 3/8" στην πλατη με μια Eheim compact 1000 l/h 23w. sun sun κυκ/της στο sumb 900 l/h.

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Tunze top off με βαρλελακι 15 λιτρα, Eliwell, χρονοδ/της δυο εξοδων για τα φωτα και μποτονιερα για ολα τα μηχα/τα.

Διατροφή: κατεψυγμενη αρτεμια, flakes και Zooplex kent marine.

Παράμετροι

pH: 8,3

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):12

Ασβέστιο (Ca): 420

Μαγνήσιο (Mg):

Φωσφορικά (Po4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Καθε Κυριακη 20λ μετα απο 48 ωρες προετοιμασια σε βαρελακι με αλατοτητα 1025.

Νερό (Όσμωση - βρύση): Οσμωση

Αλλαγή Άνθρακα: καθε 15 μερες

Αλλαγή Αντιφώσφορο: καθε 15 μερες.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Μετρησεις 2 φορες την εβδομαδα.

Φωτογραφίες:post-15895-1299421168_thumb.jpgpost-15895-1299421210_thumb.jpgpost-15895-1299421259_thumb.jpgpost-15895-1299421441_thumb.jpg

Βίντεο:

Καλησπερα σας πιστευω οτι ηρθε η ωρα να παρουσιασω και εγω το pico μου οπου ειναι ολο diy απο γυαλες μεχρι επιπλο, τρεχει τωρα 3 μηνες και παει σφαιρα.

Παρατηρήσεις και σχόλια πάντα δεκτά. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχη εβλεπα τη πορεια του ( κατασκευη - εξελιξη ) πολυ καλη δουλεια και στο μελλον θα γινει ακομα καλυτερο !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι μπράβο..

Το στήσιμο με τα ζωντανά καταπληκτικό .... ένας μέρος ενός υφάλου σ ένα γυάλινο κουτί !!!

Link to comment
Share on other sites

Κ απο μενα ενα μπραβο μιας κ το ενυδρειακι σου φαινεται πολυ καλο.Θα ηθελα να μου πεις δυο πραγματα ομως εχεις υγρασια αρκετη μεσα στο επιπλακι αν ναι τι σκεφτεσαι να κανεις?Το σκιμμερακι σου βγηκε καλο?Κανε μας μια παρουσιαση του σκιμερακιου μιας κ πρωτη φορα το βλεπω να το λειτουργει καποιος κ στα λιτρα αυτα ειναι οτι πρεπει πιοστευω.Πες μας κ τιμη του σκιμμερ αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Κ απο μενα ενα μπραβο μιας κ το ενυδρειακι σου φαινεται πολυ καλο.Θα ηθελα να μου πεις δυο πραγματα ομως εχεις υγρασια αρκετη μεσα στο επιπλακι αν ναι τι σκεφτεσαι να κανεις?Το σκιμμερακι σου βγηκε καλο?Κανε μας μια παρουσιαση του σκιμερακιου μιας κ πρωτη φορα το βλεπω να το λειτουργει καποιος κ στα λιτρα αυτα ειναι οτι πρεπει πιοστευω.Πες μας κ τιμη του σκιμμερ αν μπορεις.

Σε ευχαριστω. Υγρασια δεν εχω τωρα που εβαλα ενα ανεμητηρακι οπου τραβαει αερα απο το ντουλαπι και δεν σταματαει ποτε. Το skimmer ειναι πολυ καλο για maximum μεχρι τα λιτρα μου ευκολο στη συντηρηση του και με πολυ καλη αποδοση απο το πρωτο 24ωρο. Απο τιμη 60 euro το skimmer και θελει και αντλια 800 λ/ω οπυ μπορεις να βαλεις ποια θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Υγρασια δεν εχω τωρα που εβαλα ενα ανεμητηρακι οπου τραβαει αερα απο το ντουλαπι και δεν σταματαει ποτε. Το skimmer ειναι πολυ καλο για maximum μεχρι τα λιτρα μου ευκολο στη συντηρηση του και με πολυ καλη αποδοση απο το πρωτο 24ωρο. Απο τιμη 60 euro το skimmer και θελει και αντλια 800 λ/ω οπυ μπορεις να βαλεις ποια θελεις.

Μια χαρα σε βρισκω.60 ευρω ε?Κ δεν ειναι στην τιμη η αντλια...μονο το σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω.60 ευρω ε?Κ δεν ειναι στην τιμη η αντλια...μονο το σκιμμερ?

Nαι μονο το skimmer εγω πηρα μια με 20 euro και δουλευουν πολυ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλος,

Έχεις κάνεις πολύ καλή δουλεία και συμμαζεμένη.Νομίζω ότι σε λίγο καιρό το ενυδρείο σου θα είναι ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο καλοστοιμενα pico, αν και με 50λτ μικτα δεν ξερω αμα συνεχιζει να παιζει σε αυτην την κατηγορια!!! (pico)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους πιστευω με τον καιρο να γινει καλυτερο και με λιγα κοραλια που θελω να βαλω ακομη αλλα δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρω κοραλακια μικρου μεγεθους για να μην πιανουν πολυ χωρο.

Link to comment
Share on other sites

νοικοκυρεμένη κατάσταση , πολύ καλό αποτέλεσμα με προοπτική

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους πιστευω με τον καιρο να γινει καλυτερο και με λιγα κοραλια που θελω να βαλω ακομη αλλα δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρω κοραλακια μικρου μεγεθους για να μην πιανουν πολυ χωρο.

σε λιγο καιρο θα περασεις μια βολτουλα για καφε και θα σε βολεψω :D;)

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο καιρο θα περασεις μια βολτουλα για καφε και θα σε βολεψω :D;)

Σε ευχαριστω Γιωργο και εσυ οποτε θελεις ερχεσαι σπιτι για καφε και κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες ακομη φωτο.

post-15895-1299524940_thumb.jpgpost-15895-1299524984_thumb.jpgpost-15895-1299525036_thumb.jpgpost-15895-1299525071_thumb.jpgpost-15895-1299525117_thumb.jpgpost-15895-1299525191_thumb.jpgpost-15895-1299525174_thumb.jpgpost-15895-1299525555_thumb.jpg

Και ενα μικρο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κανουμε οι φωτογραφιες το αδικουν.

Ειναι ενα απο τα ομορφοτερα μικρα που εχω δει.

Να το χαιρεσαι φιλε,και ενα φραγκακι ζωανθοι σε περιμενουν ηδη :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κανουμε οι φωτογραφιες το αδικουν.

Ειναι ενα απο τα ομορφοτερα μικρα που εχω δει.

Να το χαιρεσαι φιλε,και ενα φραγκακι ζωανθοι σε περιμενουν ηδη :D

Σ' ευχαριστώ Στράτο θα μιλησουμε μεσα στην εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κανουμε οι φωτογραφιες το αδικουν.

Ειναι ενα απο τα ομορφοτερα μικρα που εχω δει.

Να το χαιρεσαι φιλε,και ενα φραγκακι ζωανθοι σε περιμενουν ηδη :D

τι θες να πεις οτι δεν εβαλα ολη μου τη τεχνη ? Η οτι βγαζεις καλυτερες ? ;):blink:

Οντως το μικρο το αδικουν οι φωτογραφιες :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Γιωργο..................

Αν κρινω παντως απο τις φωτο που ανεβασε ο Χρηστος εσυ τραβηξες μονο την πρωτη :D;):blink::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και το βιντεο μετα μουσικης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...