Jump to content

Μanueli


Master1313

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω το Manueli που απέκτησα από τον φίλο Αντώνη το έχω σε 300 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο fluval 305 και εσωτερική αντλία,σταθερή θερμοκρασία στους 28 βαθμούς

Ο mani χρειάστηκε 24 μέρες για να αρχίσει να τρώει και μας ανησύχησε αρκετά τελικά ξεκίνησε με (ζωντανή τροφή...) αν και προσπάθησα να το αποφύγω αλλά μετά απο μιά εβδομάδα άρχισε να τρώει ξανά γαρίδα και γλώσσα όπου ήταν και η διατροφή απο τον Αντώνη

Πλέον έχει συνηθίσει το νέο του περιβάλλον και συγκατοικεί με δυο φλύφτες...

post-11555-1299609395_thumb.jpg

post-11555-1299609426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίος ο ψαρής :D

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ειναι απιστευτο, το ξερω απο πρωτο χερι :D αν κ οπως λεει ο Πετρος μας ανησυχησε με τοσες πολλες μερες χωρις φαγητο αλλα μας εδειξε κ τα ορια του...

πως ειναι η συμπεριφορα του?

Πετρο με την πρωτη ευκαιρια ανεβασε κ μια γενικη φωτο του ενυδρειου κ να σου θυμισω οτι μας χρωστας κ μια ακομα παρουσιαση.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Και η παρέα του...

post-11555-1299612779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αντώνη,

Θα ανεβάσω τώρα και τον άλλο ψάρι...αν και δεν τον βλέπω να ψήνεται για φωτογράφηση... :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν είναι κλειστά τα φώτα κόβει βόλτες κάνει τσαμπουκάδες σε περίπτωση που βάλεις δάκτυλο στο τζάμι του ενυδρείου....

όταν ανάβουν τα φώτα μένει ακίνητος (κρυμένος) πίσω απο ένα ξύλο για 4 και 5 ώρες όπως θα δείτε παρακάτω έχω βάλει και μαύρο χαλίκι καθώς και οριακά επίπεδα φωτισμού ώστε να μην χάσω τα (εύκολα) φυτά που έχω βάλει που τον έχει πιάσει μια μανία να μου τα κόβει..

δεν δείχνει διατεθειμένος να βγεί για βόλτα με αναμμένα φώτα...

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα ρισκο με το panaque εκει μεσα....... κ ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια..

με τα φυτα μπορεις να δοκιμασεις κ ανουμπιες μονο καποια στιγμη προκειμενου να δουλεψεις με ακομα λιγοτερο φωτισμο. ισως κ μια μπαρα led μονο.

δωστου ομως λιγο χρονο ακομα ετσι μηπως κ συνηθισει...

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ψάρι το έχω δεί απο κοντά στο σπίτι του Αντωνάκη :D

Να το χαίρεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα ρισκο με το panaque εκει μεσα....... κ ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια..

με τα φυτα μπορεις να δοκιμασεις κ ανουμπιες μονο καποια στιγμη προκειμενου να δουλεψεις με ακομα λιγοτερο φωτισμο. ισως κ μια μπαρα led μονο.

δωστου ομως λιγο χρονο ακομα ετσι μηπως κ συνηθισει...

Έχω δυο panaque μέσα δεν τους έχει δώσει σημασία τουλάχιστον εώς σήμερα έχουν τις κρυψώνες τους...

τρώει κάθε μέρα απο μία γαρίδα και προσπαθώ να τον διατηρώ (καλοταισμένο) ώστε και στο μέλλον να μην τους δώσει σημασία

Link to comment
Share on other sites

Ο mani χρειάστηκε 24 μέρες για να αρχίσει να τρώει και μας ανησύχησε αρκετά τελικά ξεκίνησε με (ζωντανή τροφή...) αν και προσπάθησα να το αποφύγω αλλά μετά απο μιά εβδομάδα άρχισε να τρώει ξανά γαρίδα και γλώσσα όπου ήταν και η διατροφή απο τον Αντώνη

να τον χαιρεσαι και αυτον...αντε μεγαλωνει η οικογενεια :D απορια τωρα= το ψαρη λογο του στρες και της αλλαγης περιβαλοντος του κοβεται η ορεξη!!!!????

Link to comment
Share on other sites

Ο mani χρειάστηκε 24 μέρες για να αρχίσει να τρώει και μας ανησύχησε αρκετά τελικά ξεκίνησε με (ζωντανή τροφή...) αν και προσπάθησα να το αποφύγω αλλά μετά απο μιά εβδομάδα άρχισε να τρώει ξανά γαρίδα και γλώσσα όπου ήταν και η διατροφή απο τον Αντώνη

να τον χαιρεσαι και αυτον...αντε μεγαλωνει η οικογενεια :D απορια τωρα= το ψαρη λογο του στρες και της αλλαγης περιβαλοντος του κοβεται η ορεξη!!!!????

Σίγουρα η αλλαγή περιβάλλον το στρέσαρε αλλά έκανε και αρκετές ώρες ταξίδι με κτέλ απο Έδεσσα στο θερμοκιβώτιο

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μου θυμισες...εχει μεγαλωσει πολυ το ψαρι και εχει πολυ καλο χρωμα...να σου ζησει να το χαιρεσαι ειναι ενα πολυ σπανιο ψαρι... :(

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μου θυμισες...εχει μεγαλωσει πολυ το ψαρι και εχει πολυ καλο χρωμα...να σου ζησει να το χαιρεσαι ειναι ενα πολυ σπανιο ψαρι... :(

Ευχαριστώ εχει αρχίσει να κολυμπάει και με τα φώτα αναμμένα

Ευκαιρία για καλύτερες φώτο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επιτέλους βρήκα ενυδρείο και μετέφερα τον mani στα 330λιτρα,είναι η δεύτερη μέρα και δείχνει να του αρέσει ακόμα δεν έχει κάτσει η άμμος...

Απο εξοπλισμό και εσωτερική διακόσμηση εχω πολύ δουλειά ακόμα καθώς το φίλτρο δεν σηκώνει τα λίτρα (fluval 305) ζορίζεται να ανεβάσει

συντομα θα είναι ολοκληρωμένο και θα ακολουθήσει παρουσίαση

post-11555-0-02575300-1319824782_thumb.jpg

post-11555-0-53600600-1319824817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ψαρι, να το χαιρεσαι, Ελπιζω στο νεο ενυδρειο να μην εχεις και το πλεκο μεσα.... το να βαλεις μικρα ψαρια οπως τα Τετρα με ενα μεγαλο ψαρι οπως το Manueli ειναι οκ, αλλα με γατοψαρο ειναι κριμα... anyway, να το προσεχεις απο διατροφη εισαι οκ, τη διακοσμηση λιγο να φτιαξεις και θα εισαι jet....

καλη συνεχεια σε οτι κανεις...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φαινεται το καινουριο ενυδρειο, μεγαλο κ ομορφο.

κατι δεν μου αρεσει ομως, νομιζω τα φυτα.

το ψαρι επειδη το ξερω ειναι super.

τα αλλα ψαρια δεν φαινονται καθαρα, τι ειναι?

ειχες καμια απωλια?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι ωραίο αλλά το στήσιμο λίγο (φλώρικο) για Manueli...

Να έβαζες καμιά ρίζα να κρέμεται από πάνω...κανένα μαύρο χαλίκι δεν ξέρω κάτι του λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Το στύσιμο είναι πρόχειρο μεχρι να παρω ρίζες αλλα κάτι έπρεπε να βάλω,απο την μέρα της αλλαγής κολυμπάει συνεχώς και δεν κρύβεται καθόλου ακόμα και με αναμμένα τα φώτα, απο απώλειες εχει φάει δυο ψαράκια απο τα είδη που έχω(black neon,tetra,red eye)

ακόμα δεν έχει αρχίσει να τρώει πάλι γαρίδα λόγω τις αλλαγής ενυδρείου

Τα φυτά είναι προσωρινά είναι πλαστικά

Οπως είπα και παραπάνω εχει πολύ δουλεια ακόμα για να γίνει όπως το θέλω....

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε ή ρίζα περιμένω να πέσει ώστε να αποφασίσω αν θα μπεί κάτω η αν θα την δέσω στο πάνω μέρος η φίλτρανση βελτιώθηκε ανεβάζοντας το φίλτρο σε νέο εσωτερικο ράφι

Οι επόμενες σκέψεις μου είναι μαύρο χαλίκι και πλάτη backwood διότι είναι βαμμένη με λευκό πλαστικό και φαίνεται πολύ φωτεινό κατι που θεωρώ πως δεν ταιριάζει στα πιράνια...

Θα ήθελα τις προτάσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ οικονομική εσωτερική πλάτη γιατι στις διαστάσεις που χρειάζομαι βρίσκω τρελές τιμές....

Αν κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να φτιάξω μια?

Link to comment
Share on other sites

αν ψαξεις στο DIY θα βρεις αρκετα παιδια που το εχουν επιχειρησει!καλη συνεχεια,,,,να τον χαιρεσαι τον μανι σου!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα όλο το υλικό για την κατασκευή της πλάτης thanks

Ξέβαψα την πλάτη του ενυδρείου και έβαλα προσωρινά μαύρο φόντο

Πως σας φαίνεται?

επόμενο βήμα μαύρο χαλίκι

post-11555-0-25453700-1320611058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη και εγώ το σκέφτομαι γιατι είδη έχει σκοτεινιάσει πολύ και με το μαύρο χαλίκι θα φαίνεται μόνο με τα φώτα αναμμένα

Link to comment
Share on other sites

εγω στο rhom σκεφτομαι να βαλω μπεζ αμμο κ να βγαλω το μαυρο χαλικι.

αρχισε να μου ττην δινει το πολυ σκοταδι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...