Jump to content

Cyathopharynx Furcifer


PRINCE

Recommended Posts

Ζαληστηκα!!!!!!!!!!! :drunk: :drunk: :drunk: :drunk: :jawdrop: :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παιδιά για τα καλά σας λόγια!

Το σίγουρο όμως ειναι πως δεν θα γινόταν τιποτα χωρίς το φωτογράφο......

Link to comment
Share on other sites

φιλε αξιζε με το παραπανω ο χρονος που περιμενες για να εχεις αυτο το αποτελεσμα! οτι και να πω ειναι λιγο! μπραβο και να χερεσαι της ψαρουκλες σου! αντε και καλες γεννες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

15 μήνες περίπου...παρέα με τα furcifer μου και ανακάλυψα το εξής....δεν ξέρω τι χρώμα είναι :ph34r:

Αυτο που θελω να πώ είναι πως μετα απο διάφορους πειραματισμούς με 5-6 διαφορετικές λάμπες Τ8 και καμια 10αρια συνδυασμούς με led ταινιες κατέληξα στο οτι οσο πιο "θερμό" είναι το φως το χρώμα τους φαίνεται "πράσινο".....ενώ οσο πιο ψυχρό και λευκό ειναι το φως το χρώμα τους γίνεται μπλέ.....

Οριστε και ενα παραδειγμα....

(Οι φωτογραφίες δυστυχώς είναι πρόχειρες, απο κινητό τηλέφωνο αλλά το αποτέλεσμα είναι ολοφάνερο....)

08012012303.jpg

<<Με θερμό φωτισμό>>

08012012314.jpg

<<Με λευκό, ψυχρό φωτισμό>>

(Στις δυο παραπάνω φωτογραφίες απεικονίζεται το ίδιο ψάρι, τραβηγμένο με την ιδια συσκευή....διαφορά έχει μόνο ο φωτισμός)

Λοιπόν για πείτε γνώμες...τι χρώμα να "κάνω" τα ψάρια μου??? :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Κώστα με το θερμό λευκό και το πράσινο δεν τα πάω καλά... :)

Άρα θα προτιμήσω την δεύτερη φωτογραφία/επιλογή. Από όσο είδα από κοντά στο ενυδρείο σου, προτιμώ την λάμπα που ήδη έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Δημοσθένη :thaman:

Παίδες στην πραγματικότητα και περα απο την πλάκα, θεωρώ πως το φυσικό τους χρώμα είναι αυτο που έχουν οταν το φως του ήλιου πεφτει στο ενυδρείο(οχι απευθείας)και τοτε οι αποχρώσεις των ψαριών πλησιάζουν αυτες που απεικονίζονται με το θερμό φως.Πραγματικά είναι πολύ δυσκολο να αποτυπωθούν σε μια φωτογραφία...αλλα τοτε είναι πανέμορφα!!!

Ετσι λοιπόν λέω να καταλήξω σε πιο θερμό φως για να εχω οσο το δυνατόν πιο φυσιολογικά χρώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απαιχτος ο Δημοσθενης οπως παντα :thaman:

Κωστη και σε μενα αρεσει η δευτερη φωτο.Εχεις απολυτα δικιο για το φυσικο φως,ειναι εντελως διαφορετικα και φυσικα ποιο ομορφα τα χρωματα στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

απιστευτα ψαρια φιλε μου!!! οι φωτο μιλανε απο μονες τους! καμια γεννα ειχαμε???

Link to comment
Share on other sites

απιστευτα ψαρια φιλε μου!!! οι φωτο μιλανε απο μονες τους! καμια γεννα ειχαμε???

Άσε μην ξύνεις τις πληγές του κι εσύ..... 8 μαντραχαλέοι εκεί πέσα, σαν διμοιρία είναι... Που να δει γέννα ο Αφρικανός.

:D

Link to comment
Share on other sites

απιστευτα ψαρια φιλε μου!!! οι φωτο μιλανε απο μονες τους! καμια γεννα ειχαμε???

Άσε μην ξύνεις τις πληγές του κι εσύ..... 8 μαντραχαλέοι εκεί πέσα, σαν διμοιρία είναι... Που να δει γέννα ο Αφρικανός.

:D

Δυστυχώς παιδιά ατυχήσαμε.......και τα 9 είναι αρσενικά!!!!! :(

Ειχα ελπίδες για ενα μικρότερο οτι ίσως είναι θηλυκό αλλα δεν.......οποτε ειμαι σε αναζήτηση...εδω και καιρό!

Πρεπει να δωσω καποια ψαρια οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα πολύ όμορφα δεν εχω λόγια. Άντε και με καλές νύφες!;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

μου αρεσει πολυ το τοπιο φαινετε ηρεμο και οι πετρεσ ταιριαζουν σςστα με το υποστρομα...τα ψαρια ειναι πολυ ομορφα και γαληνια εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

πριγκιπακο τι κανουν οι ψαρουκλες σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mr Prince,τι γινετε τελικα με το προτζεκτ φουρσιφερ?Κανενα θηλυκο βρεθηκε?Τα ψαρακια υπαρχουν?Κανε μας ενα update!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...