Jump to content

Γούρνα ~808lt - Phase I


Recommended Posts

@ nikoloutso ευχαριστώ για τις ιδέες !!! Μόλις ξεμπερδέψω από τον καταρράκτη θα τις αξιοποιήσω.

Έγινε η τοποθέτηση των πρώτων υδρόβιων φυτών.

Δυστυχώς δεν ήξεραν τι χρώμα άνθους κάνει το νούφαρο, αλλά αυτό δεν με σταμάτησε από το να το αγοράσω. Οι ρίζες ήταν μεγάλες (όπως φαίνεται στην φώτο) και τις κλάδεψα. Πρόσθεσα και λίγο χώμα από πάνω γιατί μου φάνηκε άδεια.

post-12696-1301403765_thumb.jpgpost-12696-1301403780_thumb.jpg

Ευχαριστώ τον Panos1990 για τον πάπυρο. Τον τοποθέτησα μέσα σε ένα γλαστράκι. Έβαλα πάνω-πάνω μια στρώση με πέτρες, για να μην μπορούν να ανακατεύουν τα (μελλοντικά) ψάρια το χώμα. Επειδή δεν είχα κάνει βαθμίδες αν θα το άφηνα μέσα στην λιμνούλα δεν θα έβγαινε κανένα φύλο έξω από το νερό. Το τύλιξα με ένα σύρμα και το έδεσα με την σιδερόβεργα που κρατάει το πλαστικό τις λιμνούλας. Με αυτόν τον τρόπο βυθίζεται μέσα στο νερό μόνο 3 δάκτυλα.

post-12696-1301403793_thumb.jpgpost-12696-1301403808_thumb.jpg

Μου έδωσαν και έναν μεγαλύτερο πάπυρο. Θα πρέπει να βάλω και σε αυτόν πέτρες πάνω-πάνω. Με το που τον τοποθέτησα μέσα στην λιμνούλα θόλωσε όλο το νερό !!!

post-12696-1301403819_thumb.jpgpost-12696-1301403833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου άρεσε η πατέντα για τον πάπυρο!

Για να μην σου θολώσει το νερό, ξέχασα να στο αναφέρω, βάλε πάνω από το χώμα μια στρώση άμμου :)

Μην αγχώνεσαι για το νούφαρο, το καλοκαίρι θα μάθουμε τι χρώμα είναι :wub::)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τις αλλαγές στον καταρράκτη.

Τα ζικ-ζικ που είχα κάνει με τα κεραμίδια μπορεί να ήταν όμορφα, αλλά είχα απώλειες από νερό. Έτσι αποφάσισα να τα βάλω σε μια ευθεία.

Παλιότερα ο καταρράκτης έπεφτε στο μπροστινό μέρος της λιμνούλας και με τον κυματισμό που έκανε θόλωνε το μπροστινό κομμάτι. Για αυτό αποφάσισα να πέφτει στο πίσω μέρος… θολώνοντας με τον κυματισμό τα κομμάτια που είναι οι γλάστρες, και αφήνοντας καθαρό το μπροστινό για να κοιτάζω τα ψαράκια που θα βάλω.

Είχα όμως και άλο ένα θέμα. Τον θόρυβο. Ανακάλυψα ότι αν βάλω το ένα κεραμίδι δίπλα στο άλο (και όχι το ένα κάτω από το άλο), υπάρχει μικρότερος θόρυβος αφού το νερό δεν σκάει από «ύψος». Με αυτόν τον τρόπο είχα μπόλικη απώλεια νερού μεταξύ των κεραμιδιών. Έτσι πείρα έναν χοντρό σωλήνα και τον έκοψα στην «μέση» και από πάνω έβαλα τα κεραμίδια στην σειρά.

post-12696-1301911739_thumb.jpgpost-12696-1301911751_thumb.jpgpost-12696-1301911807_thumb.jpg

Επίσης το τελευταίο κεραμίδι θα έπρεπε να ήταν μέσα στο νερό για να μειώσω και άλο τον θόρυβο

post-12696-1301911769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έχω έναν ήσυχο καταρράκτη !!!!! Έφτασε η ώρα να διαμορφώσω και τον λόφο….

Το βαρέλι – φίλτρο ντύθηκε με κεραμίδια. Αντί για καπάκι έβαλα μια ρηχή και πλατιά γλάστρα. Ακόμα δεν έχει τοποθετηθεί κανα φυτό μέσα στην γλάστρα. nikoloutso σκέφτομαι να βάλω το υδρόβιο φυτό που μου πρότεινες.

Το ύψος του λόφου μίκρυνε και τώρα κατεβαίνει ποιο ομαλά.

Έντυσα και τον πλαστικό σωλήνα που έχει από πάνω τα κεραμίδια, με πέτρες. Δεν φαίνεται καν ο σωλήνας. Μόνο από την μια πλευρά τοποθετήθηκαν πέτρες.…. Από την άλη πλευρά θα πρέπει να περνάω για να καθαρίζω τον φίλτρο και ακόμα δεν το έχω σκεφτεί πως θα το διαμορφώσω.

post-12696-1301912002_thumb.jpgpost-12696-1301912010_thumb.jpg

Σε διάφορα μέρη του κήπου έχω τριφύλλι. Μέσα από το τριφύλλι πολύ συχνά εμφανίζεται το φυτό κισσός, το οποίο και το ξεπατώνουμε. Αυτή την φορά αποφάσισα να τον αξιοποιήσω. Μεταφύτεψα τριφύλλι με κισσό πάνω στον λόφο. Επίσης έριξα και μπόλικους σπόρους από τριφύλλι πάνω στον λόφο. Είμαι περίεργος να δω ποιο από τα 2 θα επικρατήσει ( τριφύλλι vs κισσός).

Στο κάτω μέρος το φυτό που φαίνεται είναι μια φραουλιά. Μην με ρωτήσετε πως βρέθηκε εκεί…. !!!!

post-12696-1301912019_thumb.jpgpost-12696-1301912030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τις πρώτες φωτογραφίες και την τωρινή κατάσταση φαίνεται ξεκάθαρα ότι η λιμνούλα μου είναι πλέον πολύ θολή..... :thumbup:

Στην αρχή της εβδομάδας που έβαλα τα φυτά.. άρχισε ο πάτος την λίμνης να μην φαίνεται πολύ καλά. Μετά από λίγες μέρες άρχισαν και οι γλάστρες να μην φαίνονται. Πλέον…. τα πάντα είναι θολά.

Παλιότερα όταν την θόλωνα κατά λάθος μετά από μια – δυο μέρες καθόντουσαν όλα κάτω και υπήρχε ορατότητα. Τώρα πάει από το κακό στο χειρότερο.

Είπα να καθαρίσω τα σφουγγάρια και διαπίστωσα ότι ήταν μέσα στην λάσπη !!! Όλη αυτή η θολούρα που οφείλεται ?

Στο ότι έχω βάλει πετρούλες αντί για άμμο στο πάνω μέρος από τις γλάστρες?

Στην γύρη των δέντρων που αυτή την περίοδο έχουν σκονίσει τα πάντα?

Στο ότι κάνει η λιμνούλα τον κύκλο της και δημιουργείται βιολογία (π.χ. άλγη)?

Φοβάμαι ότι θα βάλω τα ψαράκια, θα μου ανακατέψουν και άλλο τον πυθμένα και θα γίνουν όλα ακόμα ποιο θολά. Πρέπει από τώρα να λάβω κάποια μέτρα.

Υ.Γ. Αυτή την στιγμή σκάβω γύρο-γύρο για να φυτέψω τριφύλλι και δυστυχώς πέφτουν κάποια χώματα μέσα στην λίμνη. Έχω βάλει και εγώ το χεράκι μου για να θολώσουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κανεις σκουπα βυθου. Αφου καθαρισες το φιλτρο νομιζω θα καθαρισει και το νερο σε 1-2 μερες.

Αλλιως θα παμε σε αλλες λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Χμ… με την σκούπα βυθού θα έχω και απώλεια νερού. Την Κυριακή που θα έχω χρόνο θα καθίσω να ασχοληθώ και να …. ποτίσω και τον κήπο. Ελπίζω να κάνει δουλειά.

Πόντος και σήμερα που γύρισα από την δουλεία καθάρισα πάλι το σφουγγάρι του φίλτρου και έβγαλε ξανά λάσπη… Πλέον η λίμνη πρασινο–καφετίζει.

Link to comment
Share on other sites

Χμ… με την σκούπα βυθού θα έχω και απώλεια νερού. Την Κυριακή που θα έχω χρόνο θα καθίσω να ασχοληθώ και να …. ποτίσω και τον κήπο. Ελπίζω να κάνει δουλειά.

Πόντος και σήμερα που γύρισα από την δουλεία καθάρισα πάλι το σφουγγάρι του φίλτρου και έβγαλε ξανά λάσπη… Πλέον η λίμνη πρασινο–καφετίζει.

Κανει πολύ καλες και ηλιόλουστες μέρες την περίοδο αυτή.

Πόση ωρα χτυπαει direct ο ήλιος τη λίμνη σου?

Link to comment
Share on other sites

Λόγο δουλειάς δεν μπορώ να καταλάβω πόσες ώρες την χτυπάει ο ήλιος… Πάντως δεν νομίζω να είναι πάνω από 4-5 γιατί από το μεσημέρι και μετά την καλύπτει η διπλανή πολυκατοικία.

Ίσως την ζημιά μου την έχει κάνει μια γλάστρα και συγκεκριμένα με το νούφαρο. Έχει πολλές τρύπες και πήρα την πρωτοβουλία να προσθέσω χώμα. Μάλλον η ροή του νερού θα έχει διώξει όλο το χώμα που πρόσθεσα.

Πάλι καλά που έχει φτάσει το πρώτο φύλο από το νούφαρο στην επιφάνεια και ξέρω ότι κάπου εκεί μέσα υπάρχει ακόμα αυτή η γλάστρα

Link to comment
Share on other sites

Λόγο δουλειάς δεν μπορώ να καταλάβω πόσες ώρες την χτυπάει ο ήλιος… Πάντως δεν νομίζω να είναι πάνω από 4-5 γιατί από το μεσημέρι και μετά την καλύπτει η διπλανή πολυκατοικία.

Ίσως την ζημιά μου την έχει κάνει μια γλάστρα και συγκεκριμένα με το νούφαρο. Έχει πολλές τρύπες και πήρα την πρωτοβουλία να προσθέσω χώμα. Μάλλον η ροή του νερού θα έχει διώξει όλο το χώμα που πρόσθεσα.

Πάλι καλά που έχει φτάσει το πρώτο φύλο από το νούφαρο στην επιφάνεια και ξέρω ότι κάπου εκεί μέσα υπάρχει ακόμα αυτή η γλάστρα

Πολύ πιθανόν!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο ήλιος χτυπάει την λιμνούλα 5 ώρες (9:00 – 14:00). Είναι πολλές ώρες ?

Έβαλα σκούπα βυθού. Βασικά πρόσθετα ένα σωλήνα στον κυκλοφορητή από την μεριά που ρουφάει το νερό. Την άλλη άκρη την έβαλα σε ένα βαρέλι. Το τι λάσπη μάζεψε, δεν περιγράφεται. Το άσχημο ήταν ότι πολλές φορές ρούφαγε φύλλα και πετρούλες και στούμπωνε. Φοβήθηκα μην χαλάσει ο κυκλοφορητής. Η λιμνούλα από πρασινό-καφέ έγινε μόνο πράσινη. Σε 2-3 μέρες θα το ξανακάνω αυτό το σύστημα να μαζέψω και ότι άλλο μου ξέφυγε. Υπάρχει κανα ποιο ασφαλείς τρόπος για να βάλω σκούπα βυθού? Το σύστημα που κάνουμε στο ενυδρείο δεν δουλεύει αφού υπάρχει διαφορά ύψους.

post-12696-1302512532_thumb.jpg

Έχει μαζευτεί τριχοειδής πράσινη άλγη. Υπάρχει κατά μήκος όλου του κορμού στο νούφαρο. Σε μερικά σημεία είναι πολύ μακριά και ξεχωρίζει ακόμα και στην φώτο. Και στο φιλαράκι που τώρα προσπαθεί να φτάσει στην επιφάνεια είναι γεμάτο με την τριχοειδή άλγη. Ελπίζω να φαίνεται στην φώτο. Δεν ασχολήθηκα μαζί της καθώς προέχει να φύγει η λάσπη από τον πυθμένα. Στους 2 πάπυρους που έχω, δεν είδα καθόλου τριχοειδή άλγη, ούτε παρατήρησα κάτι τέτοιο στα τοιχώματα της λίμνης. Να την αφήσω στην ησυχία της να φύγει από μόνη της?

post-12696-1302512540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σκούπα βυθού δεν ξέρω, λογικά θα σου κάνει κύκλο και θα φύγουν οι άλγες, εμένα δεν έχει άλγη τώρα...

5 ώρες δεν είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος οτι θα μαζευες πολυ λασπη απο το βυθο, κι ακομα δεν εχεις βαλει ψαρακια.

Τις άλγες μην τις φοβασαι. Θα κανουν τον κύκλο τους και θα φυγουν . Επίσης τα ψαρια θα τις τιμήσουν δεόντος!!

Οσο αφορα τωρα τη λασπη.... αν θυμασαι στην παρουσιαση της κατασκευης της λίμνης που ειχεγινει στο ΑΖΜΡ εσκεμμενα επίσημανα τις ρίσεις σε μια λίμνη και την απορρόφηση των υδατων από το μεγιστο βαθος. Ο λόγος είναι για να μαζευονται αυτου του είδους οι λασπες που μπορει να προέλθουν είτε με τον αέρα απο τη σκόνη είτε απο τα γλαστρακια σου.

Αυτο τι σημαινει? |Οτι τωρα εσυ θα πρεπε να την αντλία που απορροφα νερό και κυκλοφορει τη λίμνη να την βάλεις στο μέγιστο βάθος και πριν περασει απο το βιολογικό σου υλικό το νερό να εχεις ενα προφίλτρο για να μαζευει αυτή τη λαπη που θα απορροφα ο κυκλοφορητης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία με την άλγη. Με καθησυχάσατε και οι 2 :thumbup: !!!!

@nikoloutso – Θυμάμαι στην παρουσίαση στο ΑΖΜΡ που είχες αναφέρει το “μανιτάρι” που μπαίνει στο βάθος τις λίμνης. Αυτό δεν εννοείς ? Δυστυχώς το βάθος το έχω κάνει επίπεδο και όχι με κάποια ρήση. Εκεί έχει μπει και ο κυκλοφορητής. Έχω σφουγγάρι πριν το βιολογικό υλικό όπως αναφέρεις. Μου φάνηκε τότε υπερβολική η λύση με το μανιτάρι και το skimmer για το μέγεθος της δικιας μου λίμνη και δεν το είχα λάβει τόσο στα σοβαρά. Με την σκούπα μάζεψα τόσο λάσπη που το σφουγγάρι του φίλτρου πραγματικά το λυπήθηκα !!! Ελπίζω να έτυχε τώρα αυτό με την λάσπη.. και αργότερα που θα έρθουν όλα σε μια ισορροπία να μην έχω τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λεξη skimmer να πουμε οτι αναφερεις την απορροφηση του φιλτρου από την επιφανεια της λίμνης, το skimming δηλαδή. Το λεω για να καταλαβαινουν και οσοι δεν γνωριζουν.

Απο κει και περα επειδη το εχω δει να δουλευει και να αποδίδει, γιαυτο επέμενα στο "μανιταρι" οπως χαρακτηριστηκα αναφερεις.

Τι μπορεις να κανεις τωρα??

Α. Ξηλωνεις τη λιμνη και φτιαχνεις ρήσεις... :thumbup:

Β. Τοποθετεις την αντλια στο πιθανο χαμηλότερο σημειο της λίμνης και κανεις σκουπα βυθου σε καθε αλλαγη σου ή και συχνοτερα.

Αυτο σε τι θα βοηθησει? Στο να μην φτανει στη χειροτερη κατασταση η λίμνη, αλλα να αφαιρειτε συνεχεια λίγο απο τη λασπη. Ετσι δε θα μπουκωνει και τοσο πολυ το σφουγκαρι σου.

Link to comment
Share on other sites

A. Αν σου πω ότι το σκέπτομαι να την ξηλώσω και να την επεκτείνω τι θα μου πεις? :thumbup:

Μέχρι και στους γείτονες αρέσει. Άσε που μου είπαν ότι ο καταρράκτης (ρυάκι) τους χαλαρώνει.. και εγώ ανησυχούσα ότι θα μου κάνουν παράπονα για τον θόρυβο. Παίρνω θάρρος για την επέκταση….

B. Όντος το σφουγγάρι μπουκώνει και η σκούπα βυθού κάνει καλή δουλειά. Τώρα είναι εύκολα τα πράγματα, που δεν έχω ψαράκια. Μετά θα πρέπει να προσέξω να μην ρουφήξω κανα ψαράκι :P , αν και ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω τέτοια καθαριότητα και μετά…. Θα γίνω ποιο προσεχτικός με τα χώματα.

Αν δεν κάνω λάθος κάποιοι την έχουν τον κυκλοφορητή μεταξύ επιφάνειας και πυθμένα και αφήνουν τον βυθό να “βρομίζει”. Παρόλο αυτά δεν έχουν προβλήματα. Ας μας διαφωτίσουν…

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω αυτο που ηδη εχω πει....

Ακομα και για σκαψιμο προσφερουμε τη βοηθεια μας, αρκει να υπαρχουν κρύες μπύρες!! :thumbup:

Περαν της πλάκας... αν σκεφτεσαι για επέκταση, αφου πλεον ξερεις τι υλικό θα βαλεις, να το κανεις πριν προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έβγαλα έξω το γλαστράκι με το νούφαρο και το ξέπλυνα καλά-καλά για να μην μου ξανά θολώσει το νερό. Έβαλα πάλι σκούπα βυθού και την καθάρισα αρκετά. Βέβαια έφυγε και μια μεγάλη ποσότητας νερού με αυτόν τον τρόπο. Το τριφύλλι που φύτεψα τώρα άρχισε να πετάει φιλαράκι, αλλά έχει μέλλον ακόμα. Τώρα που είχε καλό καιρό αποφάσισα να πάρω και ψώτο για να φανεί η εξέλιξη μέχρι τώρα.

post-12696-1303587632_thumb.jpgpost-12696-1303587659_thumb.jpgpost-12696-1303587679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω!!!

Προχωρα το!!!

Οταν πιασουν οι αλγες στην επιφανεια του πλαστικου της πισινας... θα γινει ακομα πιο ομορφο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθώς καθάριζα το φίλτρο παρατήρησα κάτι κόκκινα πραγματάκια. Κοίταξα ποιο προσεκτικά και είδα ότι κουνιόντουσαν. Όλο το σφουγγάρι έχει γεμίσει με τα κόκκινα σκουληκάκια (πάνω από 50) που προσπάθησα να τα πάρω φωτογραφία. Δυστυχώς δεν έχω καλή φωτογραφική μηχανή και δεν φαίνεται πολύ καλά το σκουληκάκι που είναι στον αντίχειρα μου. Έχω αρκετά καιρό το νερό χωρίς ψάρια οπότε μου φαίνεται λογικό να μαζέψει σιγά-σιγά ζωή.

post-12696-1304324140_thumb.jpg

Κατά καιρούς έρχονται και άλλοι επισκέπτες…. Θα προσπαθήσω να κρατήσω μια συλλογή από φωτογραφίες…. Πάρτε όμως μια πρώτη γεύση.

post-12696-1304324160_thumb.jpg

post-12696-1304324173_thumb.jpgpost-12696-1304324182_thumb.jpg

Δεν άντεξα τελικά και έβαλα ψαράκια στην λιμνούλα. Το άσπρο-κόκκινο με το που το είδα το αγόρασα. Το συγκεκριμένο χρώμα το έψαχνα καιρό. Του πείρα και άλλο ένα να έχει παρέα. Το άσπρο ακολουθεί το κοκκινωπό συνέχεια, αν και όλο κρύβονται μέσα στα πράσινα νερά της λίμνης. Μόνο την ώρα του φαγητού βγαίνουν στην επιφάνεια, αλλά όταν με δουν εξαφανίζονται αμέσως. Να δώ πότε θα αρχίσουν να τρώνε από το χέρι μου.

post-12696-1304324203_thumb.jpgpost-12696-1304324211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τον φίλο αλλά και όσους έχουν λίμνες. Με γάτες δεν έχετε πρόβλημα; Ρωτάω γιατί έχω έναν χώρο που είναι τρέλα για λίμνη αλλά έχω και γάτες στον κήπο...Τί κάνουμε; θα μου τα φάνε τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου.. αλλά και στον κήπο μου κυκλοφορούν γάτες. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι πρέπει να υπάρχει μια απόσταση της επιφάνειας του νερού με την επιφάνειας του εδάφους. Αυτό το έχω πετύχει με τα κεραμίδια και τις πέτρες. Αν δεις προσεκτικά υπάρχει μεγάλη απόσταση από το νερό μέχρι το πάνω μέρος από τις πέτρες.

Ακόμα δεν έχω πρόβλημα, αφού τα ψαράκια φοβούνται ακόμα και στην σκιά τους. Αργότερα που δεν θα φοβούνται τπτ και θα είναι στην επιφάνεια, ελπίζω η απόσταση που υπάρχει να τους παρέχει και την κατάλληλη ασφάλεια.

Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε ότι οι γάτες δεν ξέρουν κολύμπι και σιχαίνονται το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει :D

Τα σκουλήκια είναι προνύμφες κουνουπιών, έχω και εγώ..

Θέλω και εγώ βάτραχοοοοοοοο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...