Jump to content

Γούρνα ~808lt - Phase I


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι τον φίλο αλλά και όσους έχουν λίμνες. Με γάτες δεν έχετε πρόβλημα; Ρωτάω γιατί έχω έναν χώρο που είναι τρέλα για λίμνη αλλά έχω και γάτες στον κήπο...Τί κάνουμε; θα μου τα φάνε τα ψάρια;

Τα ψαράκια δεν είναι τόσο χαζά όσο τα λένε.Ξέρουν πολύ καλά να προστατευτούν.Και όπως μας λέει εδώ ο φίλος μας,οι γάτες συχαίνονται το νερό.18 χρόνια έχω λιμνούλα και ποτέ δεν είχα απώλεια από γάτα.Δικές μου έχω 4 αυτό το καιρό και χώρια τον γειτόνων που την επισκεύτονται καθημερινά με την ελπίδα.Είχα κάποτε μια γάτα που περίμενε με τις ώρες και με το πόδι σηκωμένο να πιάσει τη καλή,αλλά τίποτα.Τα ψάράκια 'οσο την έβλεπαν δεν κουνούσαν από το βαθύ μέρος της λίμνης.Γι'αυτό και πρέπει να έχουν σ'ένα σημείο τουλάχιστων 50εκ βάθος!

Έγινε επεξεργασία - maria andrianakis
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου.. αλλά και στον κήπο μου κυκλοφορούν γάτες. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι πρέπει να υπάρχει μια απόσταση της επιφάνειας του νερού με την επιφάνειας του εδάφους. Αυτό το έχω πετύχει με τα κεραμίδια και τις πέτρες. Αν δεις προσεκτικά υπάρχει μεγάλη απόσταση από το νερό μέχρι το πάνω μέρος από τις πέτρες.

Ακόμα δεν έχω πρόβλημα, αφού τα ψαράκια φοβούνται ακόμα και στην σκιά τους. Αργότερα που δεν θα φοβούνται τπτ και θα είναι στην επιφάνεια, ελπίζω η απόσταση που υπάρχει να τους παρέχει και την κατάλληλη ασφάλεια.

Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε ότι οι γάτες δεν ξέρουν κολύμπι και σιχαίνονται το νερό.

φίλε μου μόνο εδώ είσαι λάθος...οι γάτες ξέρουν ΠΑΡΑ πολύ καλό κολύμπι....απλά σιχαίνονται το νερό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ Panos1990. Όντος, τα σκουληκάκια είναι προνύμφες δίπτερων. Έπιασα μερικά και τα πέταξα στο ενυδρείο. Τα ψαράκια μου τα τρώνε σαν τρελά.

Τον βάτραχο είχα καιρό να τον δώ. Χτες όμως τον είδα !!!

@ mariand7. Όντος οι γάτες ξέρουν καλό κολύμπι !!! Έχεις δίκαιο…

Η γούρνα μου, πάνω από μήνα ήταν θολή. Κουράστηκα να καθαρίζω τα σφουγγάρια που γέμιζαν όλο λάσπη έτσι έκανα κάποιες μικρές αλλαγές.

Είχα τον κυκλοφορητή στον πυθμένα. Τον έβαλα στην μέση (μεταξύ πυθμένα και επιφάνια). Τώρα δεν βρωμίζουν τόσο γρήγορα.

Μου έκανε εντύπωση που η mariand7 μόνο με σφουγγάρια καθάρισε την λίμνη της. Αποφάσισα να διπλασιάσω τα σφουγγάρια που είχα στο φίλτρο. Τα καινούργια σφουγγάρια τα έβαλα λίγο πριν την έξοδο προς το ρυάκι. Είναι ποιο εύκολο να καθαρίζω τα καινούργια σφουγγάρια. Τα άλλα που είναι κάτω από τις ελαφρόπετρες δεν τα καθαρίζω πλέον.

Τα φυτά έχουν πάρει τον δρόμο τους και εξαπλώνονται !!! Οι ρίζες πλέον βγαίνουν έξω από τις γλάστρες.

Τις τελευταίες 3-4 μέρες άρχισε να καθαρίζει η γούρνα μου, με αποτέλεσμα σήμερα να φαίνεται ο πυθμένας !!! Δεν μπορώ να ξέρω αν η καθαριότητα οφείλετε στις αλλαγές που έκανα ή στο γεγονός ότι η άλγη έκανε από μόνη της τον κύκλο της. Δείτε την διαφορά….

post-12696-1305531070_thumb.jpg post-12696-1305530879_thumb.jpg

Τα 2 ψαράκια που έχω εδώ και 2 εβδομάδες, ακόμα δεν με έχουν συνηθίσει. Μερικές φορές που ρίχνω φαγητό δεν εμφανίζονται καν και ανησυχώ μπας και έχουν πάθει κάτι. Τώρα που καθάρισε το νερό φαίνονται που κρύβονται δίπλα στις γλάστρες. Δεν ξέρω μπας και τα παραταΐζω και για αυτό με το φαγητό δεν έρχονται στην επιφάνια Ίσως να μειώσω λίγο το φαγητό και να τους δώσω και άλλη διορία για να με συνηθίσουν… Όπως πάει πρώτα θα σε συνηθίσει ο βάτραχος και μετά τα ψαράκια.

Πότε θα αρχίσουν να τρώνε από το χέρι μου?????

Έγινε επεξεργασία - Aliens
Link to comment
Share on other sites

Οντως καθαρισε παρα πολυ! :)

Τα ψαρακια επειδη ειναι μονο δυο και νιωθουν πιο ανετα οταν ειναι κοπαδι θα αργησουν να σε μαθουν.

Αν ειναι να σου φερω και μερικα φυτα να εχεις παραπανω κρυψωνες. :D

Link to comment
Share on other sites

Οντως καθαρισε παρα πολυ! :)

Τα ψαρακια επειδη ειναι μονο δυο και νιωθουν πιο ανετα οταν ειναι κοπαδι θα αργησουν να σε μαθουν.

Αν ειναι να σου φερω και μερικα φυτα να εχεις παραπανω κρυψωνες. :rasp:

πολυ ομορφη δουλεια...συνεχισε ετσι :D:D ... η γνωμη μου ειναι να βαλεισ καποιεσ πετρεσ μεσα σαν βουνο(η οπως θεωρεισ εσυ σωστο) για να εχουν κρυψωνεσ κ να μην κινδυνευουν απο τιποτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα με τις κρυψώνες που μου είπατε. Οι 2 γλάστρες με τους πάπυρους είναι υπερυψωμένες. Τα ψαράκια πηγαίνουν από κάτω και κρύβονται. Εγώ σκεπτόμουν να μειώσω τις κρυψώνες τους για να τα βλέπω και εσείς μου λέτε να τις αυξήσω :)

Όσο για τις πέτρες… είναι καλή ιδέα. Θα δώσουν μια φυσικότητα στον χώρο. Δυστυχώς το πλαστικό που έχω δεν είναι χοντρό και φοβάμαι πολύ μην τρυπήσει.

Ξέχασα να αναφέρω ότι τώρα που καθάρισε η θολούρα βρήκα πολλά ψόφια σαλιγκάρια μέσα στην λίμνη. Μάλλον θα προσπάθησαν να πιούνε νερό και γλίστρησαν….. Τα αφαίρεσα, όπως και διάφορα φύλλα πού ήταν στον πυθμένα τις λίμνης.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα με τις κρυψώνες που μου είπατε. Οι 2 γλάστρες με τους πάπυρους είναι υπερυψωμένες. Τα ψαράκια πηγαίνουν από κάτω και κρύβονται. Εγώ σκεπτόμουν να μειώσω τις κρυψώνες τους για να τα βλέπω και εσείς μου λέτε να τις αυξήσω :)

Όσο για τις πέτρες… είναι καλή ιδέα. Θα δώσουν μια φυσικότητα στον χώρο. Δυστυχώς το πλαστικό που έχω δεν είναι χοντρό και φοβάμαι πολύ μην τρυπήσει.

Ξέχασα να αναφέρω ότι τώρα που καθάρισε η θολούρα βρήκα πολλά ψόφια σαλιγκάρια μέσα στην λίμνη. Μάλλον θα προσπάθησαν να πιούνε νερό και γλίστρησαν….. Τα αφαίρεσα, όπως και διάφορα φύλλα πού ήταν στον πυθμένα τις λίμνης.

θα κρυβονται μονο οταν νιωθουν την αναγκη..νομιζω εχουν αναγκη καποιεσ κρυψωνες..ειδικα οταν σε συνηθισουν ολο θα βολταρουν... :D:D

Link to comment
Share on other sites

O πάτος του βαρελιού έπιανε συνέχεια λάσπη. Είχα χρόνο το Σάββατο και κάθισα και τοποθέτησα μια βρυσούλα στον πυθμένα. Στην άκρη έβαλα ένα λάστιχο... για να μπορώ να καθαρίζω / αδειάζω ο πάτος του βαρελιού και να ποτίζω τον κήπο.

post-12696-1306144434_thumb.jpg post-12696-1306144443_thumb.jpg

Δυστυχώς όταν τοποθέτησα το βαρέλι πίσω ήμουν απρόσεχτος. Στο σημείο που το νερό πάει στα κεραμίδια για να ξεκινήσει το ρυάκι δεν το έβαλα σωστά με αποτέλεσμα να έχει απώλειες. Αυτό το ανακάλυψα την επόμενη μέρα !!!! Πάλι καλά που είχα τον κυκλοφορητή στην μέση της λίμνης μου. Όλο το νερό είχε φύγει μέχρι το σημείο που ήταν ο κυκλοφορητής και δούλευε στον αέρα !!! Τα ψαράκια ήταν μια χαρά (όπως και το βατράχι).

Πρόσθεσα πάλι νερό (με αντιχλώριο). Βακτήρια μου έχουν τελειώσει. Να πάω να πάρω σήμερα και να ρίξω? Το φίλτρο όλο το βράδυ ήταν χωρίς νερό !!!

Μετά από αυτό που τους έκανα με βλέπω να πετάγομαι στην ύπνο μου και να ελέγχω κάθε τρις και λίγο την στάθμη στην λίμνη.

Υ.Γ. Κάθισα και έφτιαξα καλύτερα την ένωση του βαρελιού με τα κεραμίδια. Έβαλα και μπόλικη σιλικόνη για να μηδενίσω τις απώλειες που μπορεί να έχω στο μέλλον.

Υ.Γ. Με τέτοια τρομάρα που έχουν πάρει τα ψαράκια δεν θα με συνηθίσουν ποτέ… <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να ριξεις τα βακτηρια.

Παντως να ξερεις... τα ατυχηματα ειναι αυτα που μας κανουν να γουσταρουμε ακομα περισσοτερο το χομπι!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να απογητευομαστε...συμφωνω με τον φιλο πιο πανω..δεσ ποσεσ αλλαγες εχει κανει ο KOUMAN μεχρι να πετυχει αυτο που θελει στην λιμνουλα του..

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια βδομάδα παλεύω να φτιάξω τον καταρράκτη μου να κάνει ωραίο ήχο και θέαμα <_<

Πάντα τα έχουμε αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιτέλους έμαθα τι χρώμα είναι το νούφαρό μου :hysterical:

1) Πριν από 12 μέρες έφτασε στην επιφάνεια το λουλούδι

2) Πριν από 7 μέρες άνοιξε λίγο…

3) Πριν από 5 μέρες μου έδειξε όλο το μεγαλείο του

1) post-12696-1308144281_thumb.jpg 2) post-12696-1308144290_thumb.jpg 3) post-12696-1308144297_thumb.jpg

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που όλο το βράδυ μέχρι το πρωί είναι εντελώς κλειστό. Μόνο το μεσημέρι θα παραμείνει ανοιχτό. Το μεσιμερο-απόγευμα που δεν βλέπει ο ήλιος απευθείας την λιμνούλα, το λουλούδι κλείνει πάλι. Άρα γύρο στο ~5ώρο είναι ανοιχτό.

Άλο ένα πράγμα που παρατήρησα είναι ότι με την συννεφιά και την βροχή κλείνει.

Πριν 3 μέρες που έριξε μπόλικη βροχή όχι μόνο έκλεισε… αλλά βυθίστηκε. Το κλωνάρι που το υποστήριζε από ευθεία που ήταν, τώρα είναι ζικ-ζακ και δεν φτάνει στην επιφάνεια. Από τότε παραμένει βυθισμένο :thumbup: Ελπίζω να ξανά- βγεί στην επιφάνεια και να βγάλει και άλλα λουλούδια.

post-12696-1308144304_thumb.jpg

Άρχισαν και τα ψαράκια να τρώνε από το χέρι μου. Είναι επιφυλακτικά αλλά κερδίζω σιγά-σιγά την εμπιστοσύνη τους :)

Κάτι τελευταίο…. ο κυκλοφορητής μπροστά έχει ένα μικρό φίλτρο. Αυτό μπουκώνει και ανά 2 μέρες θέλει καθάρισμα. Με προβληματίζει τώρα που θα φύγω διακοπές και σκέπτομαι να βγάλω ΟΛΑ τα σφουγγάρια που έχω και να αφήσω μόνο τις ελαφρόπετρες. Έτσι να μην υπάρχει κανένας κίνδυνος ότι θα μπουκώσει το φίλτρο και δεν θα κυκλοφορεί το νερό….. Τι λέτε για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το νούφαρο σου!!

Και μην ανησυχείς, θα βγει στην επιφάνεια..

Όσο για το φίλτρο, ναι, μπορείς να βγάλεις τα σφουγγάρια.

Εγώ το έβγαλα και το άφησα τώρα μόνο με τις βιόσφαιρες!

Link to comment
Share on other sites

Καιρο είχες να κανεις update!!

Βλεπω ειναι πολυ καθαρη παντως τωρα η λιμνη!!

Δωσε κι αλλες φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καθόμουν χτές και τάιζα τα ψαράκια (ναι το ξέρω, σας χρωστάω video). Το βατραχάκι με έχει συνηθίσει και καθόταν μισό μέτρο ποιο πέρα. Να και μια φώτο για να μπείτε στο κλίμα.

Ξαφνικά μια μύγα στάθηκε στο κεραμίδι. Βλέπω το βατράχι να γυρνάει προς το μέρος της και να κεντράρει. Ξαφνικά κάνει ένα σάλτο…. αλλά δεν την πρόλαβε !!! Ήταν απίστευτο αυτό που είδα και έζησα. Περίμενα να ανοίξει το στόμα και να πετάξει την γλώσσα έξω να το πιάσει… αλλά τελικά προτίμησε το σάλτο.

Τα παράτησα όλα και άρχισα να ψάχνω στον κήπο τι θα μπορούσα να ταΐσω το βατράχι μέχρι που είδα μια μυρμηγκοφωλιά…. Έπιασα λίγα μερμήγκια άλλα όταν έβαζα το χέρι μου πάνω από το βατράχι για να του τα πετάξω…. αυτό κρυβόταν. Έβαλα μερικά μερμήγκια πάνω σε ένα ξυλαράκι αλλά όταν το πλησίαζα … αυτό κρυβόταν. Εκεί που προσπαθούσα να βρώ κάποιον τρόπο για να το ταΐσω, ξάφνου βλέπω το βατράχι να παίρνει επιθετική στάση και να κεντράρει. Είχε εμφανιστεί ένα μυρμήγκι πάνω στο κεραμίδι. Κάνει ένα αστραπιαίο σάλτο και το πιάνει….

Ανατρίχιασα !!! πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο, από τόσο μικρή απόσταση και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερος!!!! :):hysterical::thumbup:

Θελω και εγω βατραχχχχχχχχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!! :ninja::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει το βατραχακι σου να φαει κατι αλλο εκτος απ αυτο που το ταϊζεις εσυ θα το κανει μονος του δεν χρειαζεται να του τα δινεις εσυ κριμα ηταν τα μερμηγκακια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ενάμιση – δύο μήνες που έχω το βατραχάκι, δεν το ταΐζω τπτ. Δεν το έχω δει να ασχολείται με την τροφή που ρίχνω στα ψαράκια. Γενικός δεν το έχω δει να τρώει… με εξαίρεση την προηγούμενη φορά.

Στο ιντερνετ διάβασα ότι τρώει σκουληκάκια. Στην αρχή είχα μπόλικες προνύμφες από κουνούπια. Από την στιγμή που έβαλα τα ψάρια έχουν εξαφανιστεί οι προνύμφες. Από τροφή φαντάζομαι ότι συλλέγει ότι βρει από μόνο του.

Δεν ξέρω αν πρέπει να το ταΐζω, τι πρέπει να το ταΐζω και αν γενικός πρέπει και με ποιον τρόπο να ασχοληθώ μαζί του !!! Τον χειμώνα τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κατι τρωει κ σιγουρα τσιμπαει απ την τροφη των ψαριων . Απ τη στιγμη που δεν ειναι αδυνατος κ αναπτυσετε κανονικα μην σ ανησυχει

Link to comment
Share on other sites

Τάϊσμα !!!!

Αντε και σύντομα να τα χαϊδεύεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Update

Καιρό είχα να γράψω… αλλά τώρα που έφτιαξε ο καιρός σκέπτομαι για κάτι αλλαγές.

Τα σφουγγάρια που είχα τα έχω αφαιρέσει και το φίλτρο δουλεύει χωρίς αυτά. Τον Αύγουστο γέμισε η λίμνη με αιωρούμενη άλγη. Για 1 μήνα ήταν εντελώς θολή και δεν έβλεπες τπτ. Με το που άρχισε να κρυώνει λίγο ο καιρός καθάρισε πάλι από μόνη της. Μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκε και το βατραχάκι.

Τον χειμώνα η κινητικότητα τον ψαριών μίκρυνε αρκετά και λιγόστεψα – σταμάτησα το τάϊσμα. Από εκείνο το σημείο και μετά τα ψάρια άρχισαν να με φοβούνται. Τώρα που βελτιώθηκε ο καιρός άρχισα να τα ταΐζω περισσότερο και να κερδίζω σιγά σιγά την εμπιστοσύνη τους. Έχω μέλλον μέχρι να αρχίσουν πάλι να τρώνε από το χέρι μου.

Πάνω από το φίλτρο έβαλα κάτι πιθαράκια για εφέ. Ο “θόρυβος” που κάνει το νερό έχει αυξηθεί. Το τριφύλλι που είχα φυτέψει δεν έπιασε παντού και φέτος θα κάνω μια καλύτερη προσπάθεια να φτιάξω τον γύρο χώρο. Τώρα τελευταία έκανε την εμφάνιση της η τριχοειδής άλγη κάτι το οποίο το θεωρό φυσιολογικό αλλά το νερό παραμένει κρύσταλλο.

post-12696-0-35941100-1333357980_thumb.jpg - post-12696-0-28576100-1333357989_thumb.jpg - post-12696-0-27876900-1333357998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο σπίτι ενός φίλου μου και είχε ένα βαρέλι με νερό, νούφαρα και κουνουπόψαρα. Ούτε φίλτρα, ούτε κυκλοφορητή… τπτ εντελώς. Ζήλεψα και είπα να κάνω σχεδόν το ίδιο πράγμα.

Το παρακάτω βαρέλι είναι αρκετά χοντρό. 70cm ύψος, 45cm διάμετρο, +100 λίτρα. Ίδιες διαστάσεις έχει και του φίλου μου.

post-12696-0-70770700-1333436816_thumb.jpg

Το σχέδιο λέει να το θάψω στο χώμα για πολλούς λόγους. Μέσα σε ένα ΣΚ κατάφερα και τέλειωσα το σκάψιμο και την τοποθέτηση του βαρελιού.

post-12696-0-50569800-1333436835_thumb.jpg - post-12696-0-84920000-1333436844_thumb.jpg - post-12696-0-81951300-1333436850_thumb.jpg

Ο φίλος μου έχει τοποθετήσει ποταμίσιο χώμα. Ο λόγος είναι ότι δεν θολώνει σε σχέση με το κανονικό χώμα. Πήγα στο ρέμα του έχει κοντά στο σπίτι μου αλλά αντί για χώμα συναντάς πέτρες και γαλότσες. Έτσι αποφάσισα να αγοράσω. Τι είδος χώμα είναι το καλύτερο για τα νούφαρα? Πάνω από το χώμα θα βάλω ποταμίσια άμμο για να γλυτώσω την θολούρα.

Επίσης σκέπτομαι να ενώσω με ένα μικρό σωλήνα το φίλτρο με το βαρέλι για να υπάρχει ανανέωση του νερού. Άλλος ένας σωλήνας θα πάει από το βαρέλι στην λίμνη. Επίσης σκέπτομαι να βάλω κουνουπόψαρα μέσα στο βαρέλι, αλλά φοβάμαι μην μεταπηδήσουν στην κεντρική λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από 3 μήνες το βαρέλι γέμισε με ζωή.

Το 1/3 το γέμισα με χώμα από τον κήπο. Μετέφερα το παλιό νούφαρο που είχα στην λίμνη και πρόσθεσα ένα καινούργιο. Και τα 2 αναπτύσσονται μια χαρά.

post-12696-0-98293100-1341323321_thumb.jpg post-12696-0-98377600-1341323350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...