Jump to content

υλικα χρησιμοποιημενου φιλτρου


jasonation

Recommended Posts

γεια σας!μπορει καποιος να μου πει τι νακανω με τα υλικα των φιλτρων ?παλια τα χρησιμοποιυσα σε θαλασσιο ενυδρειο αλαλ εδω και εναμισι χρονο ειναι σε αχρηστεια,τα φιλτρα ειαι το eheim 2217 καθως και το εσωτερικο φιλτρο της juwel..το ενυδρειο θα γινει γλυκο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά έχουν μείνει μέσα στο φίλτρο ή τα είχες ξεπλύνει και στεγνώσει όταν τα φύλαξες;

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα ξεπλυνει..αλλα μπηκαν καθαρα μετα στο φιλτρο παλι,δεν φυλαχτηκαν ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

Αν πλυθούν καλά με νερό δεν γίνετε να χρησιμοποιηθούν πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ανάλογη περίπτωση με ένα παρατημένο φίλτρο που μου είχαν χαρίσει έπλυνα τα υλικά με πολύ αραιωμένο διάλυμα χλωρίου και τα ξέπλυνα καλά με νερό βρύσης. Κατόπιν έβαλα το φίλτρο να δουλέψει σε ένα μικρό ενυδρείο με νερό με μπόλικη δόση αντιχλώριο. Τη διαδικασία του αντιχλωρίου την έκανα τρείς φορές. Τέλος το έβαλα να δουλέψει και μια φορά με νερό από το ενυδρείο ξεχωριστά που μάλλον ήταν υπερβολή. Το φίλτρο έτρξε μια χαρά. Όλα αυτά τα έκανα γιατί το φίλτρο ήταν μεγάλο (ΕΗΕΙΜ 2080) και είχε μεγάλες ποσότητες βιολογικού υλικού οπότε άξιζε τον κόπο γιατί τα υλικά κόστιζαν. Αν είναι κάποιο μικρό φίλτρο δεν αξίζει να μπεις σε τέτοιο μπελά, βάζεις καινούργια υλικά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με μικρό σχετικά κόστος.

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Sorrry, τώρα πρόσεξα τα φίλτρα σου...

Για τα δύο αυτά εγώ θα το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω πυστευω οτι αν τα ξεπληνεις καλα και μετα βαλεις το φιλτρο να δουλεψει σε καποιο ενυδρειο με μπολικο αντιχλωριο θα εισαι μια χαρα αλλα το βιολογικο υλικο πλεον δεν θα εχει καθολου αποικιες βακτιριων οποτε θελεις στρωσημο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πυστευω οτι αν τα ξεπληνεις καλα και μετα βαλεις το φιλτρο να δουλεψει σε καποιο ενυδρειο με μπολικο αντιχλωριο θα εισαι μια χαρα αλλα το βιολογικο υλικο πλεον δεν θα εχει καθολου αποικιες βακτιριων οποτε θελεις στρωσημο απο την αρχη.

Ετσι και αλλιώς αν το βιολογικο υλικό είναι για μεγαλο χρονικο διάστημα εκτός..τότε δεν υπάρχουν αποικιές ζωντανές..Ενα καλο πλύσιμο πριν τη χρήση θα πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...