Jump to content

Νεο ενυδρειο


almuros

Recommended Posts

Καλησπερα :( παιδια ασχολουμαι χρονια με το γλυκο νερο και σκευτικα να φτιαξω ενα ακομη nano γλυκου ....... Ομως καθως ειχα παει παρω βιολογικο υλικο ειδα ενα 30 litro nano reef, μου αρεσε παρα πολυ και σκευτομαι να το δοκιμασω.

Το project ειναι ενα ενυδρειακι 30 λιτρων με ζωντανο βραχο ωστε να φιλοξενισει μια γαριδα(η κατι που μπορει να μπει ανετα σε τοσο λιγα λιτρα. Αφου λοιπον ειμαι ασχετος απο αλμυρο θελω αρκετη βοηθεια γιατι ομολογω εχω χαθει να διαβαζω στο φορουμ για τα ενυδρεια αλμυρου νερου.

Οποτε οι απορροιες ειναι πολλες και παντος τυπου οποιος μπορει να απαντησει στις παρακατω η να μου δωσει ενα μπουσουλα τον ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

1. Τι χρειαζομαι απο αποψης φιλτρανσης και θερμανσης?

2. Τι χρειαζομαι απο αποψης φωτισμου ωστε να μπορει να φιλοξενηθει ζωντανος βραχος?

3. Τι αλλα ηλεκτρονικα αντικειμενα χρειαζομαι?(Skimer...)

4. Τι πρεπει να μπει υποστωμα και τι αλλες προετοιμασιες πρεπει να γινουν ?

Δεν ξερω αν οι απορροιες μου ειναι χαζες αλλα δεν γνωριζω τιποτα και θα ηθελα να μαθω περιμενω απαντησεις και συμβουλες

Φιλικα Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν... θα ρίξεις ένα ξεφύλλισμα εδώ, και αν σου δημιουργηθούν απορίες ή δεν σου λυθούν αυτές που έχεις, εδώ είμαστε !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον .. απο οτι ειδα οι τιμες ειναι αρκετα τσουχτερες κατι που με προβληματισε αλλα λεω να συνεχισω... λοιπον εχω μερικες αποριες αφου δεν εχω ξανασχοληθει με αλμυρο οπως ειπα...

1. μπορω να λειτουργησω 30 λιτρο χωρις sump?

2. ο φωτισμος που πρεπει να εχω για σκληρο κοραλι (στην αρχη θα ξεκινησω με μαλακο φυσικα) ειναι απλη φθορισμου απλα πρεπει να ειναι 15.000-20.000 Κ

3. το skimmer ειναι απαραιτητο απο οτι καταλαβα...χρειαμαι καποιο φιλτρο που να σθντηρει βιολογια?

4. ο τροπος προετοιμασιας του νερου μπορει να γινει μονο με αντιστροφη οσμωση?(υπαρχει πιο οικονομικος τροπος)

ευχαριστω εκ των προτερων ... φιλικα Αντωνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον .. απο οτι ειδα οι τιμες ειναι αρκετα τσουχτερες κατι που με προβληματισε αλλα λεω να συνεχισω... λοιπον εχω μερικες αποριες αφου δεν εχω ξανασχοληθει με αλμυρο οπως ειπα...

1. μπορω να λειτουργησω 30 λιτρο χωρις sump?

2. ο φωτισμος που πρεπει να εχω για σκληρο κοραλι (στην αρχη θα ξεκινησω με μαλακο φυσικα) ειναι απλη φθορισμου απλα πρεπει να ειναι 15.000-20.000 Κ

3. το skimmer ειναι απαραιτητο απο οτι καταλαβα...χρειαμαι καποιο φιλτρο που να σθντηρει βιολογια?

4. ο τροπος προετοιμασιας του νερου μπορει να γινει μονο με αντιστροφη οσμωση?(υπαρχει πιο οικονομικος τροπος)

ευχαριστω εκ των προτερων ... φιλικα Αντωνης.

Φυσικά και μπορείς χωρίς sump, αλλα φαντάσου σε 30lt, να έχεις μέσα κυκλοφορητές, θερμοστάτη, σκίμμερ.....

που θα βάλεις τα ψάρια?

Φίλτρο δεν χρειάζεσαι καθόλου, την βιολογία θα την αναλάβει ο ζωντανός βράχος.

Προσωπική μου γνώμη, απευθύνσου σε κάποιον που κατασκευάζει ενυδρεία (υπάρχουν και μέσα απο το forum, παιδιά που αναλαμβάνουν και λογικά θα είναι και οικονομικά)και φτιάξε και ενα sump.

Θα βαλεις ολο τον εξοπλισμό εκει και δεν θα φαινεται τιποτα, παρα μονο δυο σωλήνες που θα ανεβοκατεβαζουν το νερό σου.

Οσο για την αντίστροφη όσμωση, για εμένα είνα μονοδρομος. Και πάλι δεν ειναι απαραιτητη, αλλα τα οφέλη που προσφέρει ειναι ανυπολόγιστα, ειδικά μακροχρόνια.

Βασικά, εχε υπόψην σου οτι το θαλασσινό, είναι ο βασιλιάς των ενυδρείων, αλλα απαιτεί και κάποια χρήματα.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λογω του οτι μενω κοντα σε θαλασσα (Ζουμπερι) διαβασα στο φορουμ οτι μπορω να το δουλεψω ετσι αρκει να γινει αποστηρωση τι γνωμη εχετε γι αυτο?

Τελος λογικα στο εμποριο υπαχουν καταλληλα ενυδρεια για αλμυρο ετοιμα... ειναι προτιμοτερο να παρω ενα απο απο αγγελια και να βρω μετα καποιο φωτιστικο?

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη, όπως σου είπα και πιο πάνω, να κάνεις μια έρευνα με χειροποιήτο, με κάποιον που φτιάχνει μέσα απο το forum.

Θεωρητικά, αλλαγές μπορείς να κανεις με νερό θάλασσας, αλλα πρέπει το νερό να είναι πεντακάθαρο(δεν ξερω στο Μάτι κατα πόσο θα το πετύχεις).

Γιατι θελεις μονο 30λτ και όχι 50-60 που θα είναι και λίγο πιο γεμάτο στο μάτι?

Λογω χώρου ή λόγω κόστους?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σκευτομαι να παω στα 30 λιτρα λογω κοστους αλλα απο οτι καταλαβα η διαφορα δεν θα ειναι μεγαλη.... Ακομη για το sump που λες το ξερω εχεις δικο αλλα δεν νομιζω πως μπορω να βρω τον χωρο να το βαλω ... αν παω σε 50 λιτρων πιστευεις θα ειναι καλλυτερο ωστε να μπουν και τα υπολοιπα μεσα ? Τελος για τον φωτισμο του 50 λιτρου τι μου προτεινεις υπαρχει κατι καλο και αποδοτικο στο εμποριο η απλα e bay???

ευχαριστω για τις απαντησεις σου φιλικα Αντωνης.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να διαθέσεις χονδρικά κανα 200-300άρι για ξύλινο έπιπλο και σαμπ και αντλίες και σωληνωσεις, τοτε κανεις δουλειά άνετα και πολύ σωστά.

Βεβαια η μια κατάσταση με την άλλη ειναι η μερα με την νυκτα και απο οικονομικής άποψης, αλλα και απο άποψης αποτελέσματος.

Απο φωτιστικό δεν θελεις κάτι εξεζητημένο...

Ένα απλο φωτιστικό με 1ή 2 λάμπες και εισαι άρχοντας.

Βασικά δεν ξέρω να σου πω και πολλά για τον εξοπλισμο στην κατηγορία αυτη, γιατι εγω ειμαι σε πιο πολλά λίτρα και διαφέρουν τα κόστη.

Αλλα σαν αρχή, ξεκαθαρισε ποσα μπορέις να διαθέσεις και τι θελεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν υποθεσουμε οτι παμε σε 75 λιτρα πιστευετε ειναι καλλυτερο? Απο αποψη κοστους τι διαφορες θα εχω με το 30 λιτρο ...

Αν στο 75 λιτρο υπαρχει διαχωριστικο για να μπουν Skimmer θερμαστατης κ.τ.λ. πιστευετε ειναι καλλυτερο ..

Ακομη για τον φωτισμο απλα θα παρω ενα φωτιστικο και αλλαζω μετα τις λαμπες (υπαρχουν με 10000-20000 Κ στο εμποριο?) και ειμαι ενταξει αρκει να ειμαι στο 1 w/λιτρο με την ετσι θα μπορει να φιλοξενησει αργοτερα σκληρο κοραλι?

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω στην παραπανω ερωτηση μου οτι ακουω για αντιφοσφωρο ανθρακα και καποια αλλα στοιχεια ποια απο αυτα χρειαζονται σε 70 λιτρα και πως τα εισαγω ...Τελος οσο για το κοστος που θελω να εχει ειναι περιπου 200 ευρω τωρα δεν ξερω ακριβως τι εξοδα χρειαζονται...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα χρήματα για αρχή κάτι μπορείς να κανείς, βασιζόμενο βέβαια στην δύναμη της Κίνας. :(

Από εκεί και πέρα, μην ξεχνάς ότι εκτός αποβτον παγιο εξοπλισμό, απαιτούνται και κάποια μηνιαία έξοδα συντήρησης, όπως είναι ο ανθρακας, το αντιφώς, το αλάτι...

Βέβαια για αυτά τα λίτρα είναι σχετικά χαμηλό το κόστος, αλλά εξακολουθεί να υπάρχει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια να ρωτησω ο ανθρακας και το αντιφωσφορο μπαινουν στο φιλτρο?(λογικα) ....

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος.

Αν υπάρχει sump στο σύστημα κάποιοι το τοποθετούν εκεί για μεγαλύτερη ευκολία στην αντικατάστασή τους,,

Ορισμένα skimmer (όπως το MCE-600 της Deltec), έχει ειδική θήκη και χώρο ώστε να τοποθετηθούν μέσα σ αυτό.

Την πιο σωστή δουλειά όμως την κάνουν οι αντιδραστήρες φωσφορικών και άνθρακα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ...Αρχικα ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις απαντησεις σας .

Το ενυδρειο το εχω το αγορασα σημερα... ειναι ο κυβος της dennerle 60 l .... υπαρχουν μεσα δυο φωτιστικα 11 watt και ενα εσωτερικο φιλτρακι ...Απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να αλλαξω τις λαμπες με καταλληλες για reef τ5 (να προμηθευτω ακομη ενα με δυο t5 αποδοσης 18 watt ,,, τι λαμπες θα πρεπει να μπουν σε αυτο?)

Τωρα παμε στο φιλτρακι που εχει, πιστευετε ειναι καλο το υπαρχον για να μπαινει λιγο σφουγαρακι αντιφωσφορο ανθρακας η οτι αλλο χρειαζεται?

Τελος παμε στο skimmer το οποιο πρεπει να αγορασω λογικα ... τι skimmer θα πρεπει να παρω εχει κανεις να προτεινει κατι που εχει δουλεψει καλα σε αντιστοιχα λιτρα?(τι γνωμη εχετε για το εσωτερικο τις dennerle , bio circulator το οποιο το προτεινει και η εταιρια για τον κυβο των 60 λιτρων ?)

ΥΓ: Λογικα δεν θα χρειαστω κυκλοφοριτη σωστα?

Φιλικα Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αυτο το φιλτρακι ειναι που εχω παρακατω με ροη 120λιτρα/ωρα post-39398-1300801580_thumb.jpg θα μπορεσουν να μπουν τα καταλληλα υλικα?

τα φωτιστηκα ειναι δυο και ειναι αυτα post-39398-1300801617_thumb.jpg τι αλλαγες πρεπει να κανω και με ποιες να αντικαταστησω τις λαμπες που να ειναι καταλληλες?

και το skimmer που μου προτειναν ειναι αυτο χρειαζομαι καποιο πιο καλο?(αυτο προτεινει η εταιρια για 60l)

τι γνωμη εχετε για ΟΛΑ?

μια ακομη ερωτηση ειναι ποσα watt θερμαστατη ειναι σωστο να εχω?

οποιος μπορει ας μου απαντησει και στις πιο πανω ερωτησεις ... ευχαριστω!!!

post-39398-1300801875_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο και το skimmer είναι ακατάλληλα.... το φίλτρο γιατί δεν νομίζω να έχει τον απαραίτητο χώρο για τα υλικά (συν τη χαμηλή ροή που έχει) και το skimmer είναι για καθαρισμό της επιφανείας.

Όσο για φωτισμό θα πρέπει οι λάμπες να είναι μπλε και άσπρη ειδικές για θαλασσινό.

Η dennerle έχει τέτοιες λάμπες.

Στο δια ταύτα...

Θα προσανατολιστείς για κάποιο άλλο φίλτρο και όσο για skimmer, το 60λιτρο ενυδρείο λειτουργεί και χωρίς skimmer αν αρκεστείς σε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού των 15-20%

Κάποιο άλλο skimmer μόνο καλό θα έκανε φυσικά.. αλλά όχι το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Η ροη δηλαδη του φιλτρου θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη η να εχει μεγαλυτερο χωρο(γιατι το φιλτρο που εχω ειναι σαν αυτο στην φωτο επι δυο, δηλαδη ο καδος του ειναι διπλασιου μηκους) ? Οι λαμπες των φωτιστικων αντικαθηστανται με τις dennerle που εχω βρει καταλληλες για reff σωστα? Οσο για το skimmer τι προτεινετε(αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μοντελο ποιας εταιρις και αν θα ειναι κρεμαστο η εξωτερικο)? Τα υλικα λογικα (ανθρακας αντιφοσφωρο) θα μπουν στο φιλτρο, το φιλτρο δεν θα πρεπει να εχει συγκεκριμενη ροη? Για φωτισμο θα χρειαστω καποιο καλλυτερο κρεμαστο + τα αλλα δυο μικρα?

Link to comment
Share on other sites

:):wub::)post-39398-1300868606_thumb.jpgΤι γνωμη εχετε γι αυτο το skimmer μηπως θα ηταν πολυ για το 60 λιτρο η ειναι καλο?
Link to comment
Share on other sites

Μια ζαρα ειναι. Νομίζω το δινει για 120λτ.

Γιατι δεν κοιτας και απο έξω, απο Κίνα μεριά?

Τσέκαρε εδώ.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγειλει κανεις απο αυτα εκτος απο το παιδι απο το λινκ το μονο θεμα μου ειναι ο θορυβος ... πως θα κρινω αν ειναι καταλληλο ενα skimmer αναλογα με τα λιτρα που γραφει πανω οτι ειναι καταλληλο η υπαρχει και αλλος τροπος για να το κρινω... αν μπορει καποιος ας μου πει και για το φιλτρακι που εχω (υπενθυμιζω εχει διπλασιο ογκο καδου απο αυτο τις φοτο)... τελος ειναι καλλυτερο να μην το ρισκαρω και να παρω αντιστροφη οσμωση?

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγειλει κανεις απο αυτα εκτος απο το παιδι απο το λινκ το μονο θεμα μου ειναι ο θορυβος ... πως θα κρινω αν ειναι καταλληλο ενα skimmer αναλογα με τα λιτρα που γραφει πανω οτι ειναι καταλληλο η υπαρχει και αλλος τροπος για να το κρινω... αν μπορει καποιος ας μου πει και για το φιλτρακι που εχω (υπενθυμιζω εχει διπλασιο ογκο καδου απο αυτο τις φοτο)... τελος ειναι καλλυτερο να μην το ρισκαρω και να παρω αντιστροφη οσμωση?

Κάνε μια ερώτηση στη gixxer να σου πει για το σκιμμερ.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:P:rasp::helpsmilie: Καλησπερα παιδια ξαναγραφω στο ιδιο θεμα μετα απο διαστημα μιας εβδομαδας.

Εκανα λοιπον τις ερευνες μου και αγορασα διαφορα πραγματακια και ειμαι σε ενα βαθμο ετοιμος .

Εχω ¨τα ακολουθα: θερμοστατης 75watt sera

1)δυο φωτιστικα dennerle 11watt καθεμια με τις καταλληλες λαμπες για κοραλια

2)δυο φιλτρακια ενα με ροη 150 λ/ω και ενα με 250 λ/ω με μικροτερο καδο( ποιο απο τα δυο να βαλω?)

3)skimmer tmc v2 nano 120

4)δυο κυκλοφορητες koralia nano

5)βαρελι 20 λιτρων με αντλια μεταφορας του νερου + κυκλοφορητη + αεραντλια

6)τεστ no3 kai no2 , υδρομετρο(λογω του οτι η τιμη καλλυτερου οργανου μετρησης αλατοτητας ηταν αρκετα τσουχτερη)

Θελω να υπενθυμησω οτι το ενυδρειο ειναι 60 λιτρων και προκειται να φιλοξενησει μονο μ****α κοραλια και τρια clown fish.

Τελος μερικες ερωτησουλες , πως θα αναμειξω το νερο με το αλατι ? ποτε θα πρεπει να μετρησω την αλατοτητα? ....ακομη θα ηταν καλο να βαλω εκτος απο τον ζωντανο βραχο και μπολι σε αλλο φιλτρο με βιολογικο υλικο απο ενυδρειο χομπιστα? ....η αναπτυξη και μεταφορα των βακτηριων που θα γινει απο τον ζωντανο βραχο στον βυθο χρειαζεται καποια αλλη βοηθεια? ....ειναι προτημοτερο να βαλω και ζωντανη αμμο? ...τελος οταν μπει ο βραχος δεν χρειαζεται εισαγωγη αμωνιας μεσω τροφης πχ οπως κανουμε και στο γλυκο?

Συγνωμη αν κουρασα φιλικα Αντωνης

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Τελος μερικες ερωτησουλες ,

πως θα αναμειξω το νερο με το αλατι ? ποτε θα πρεπει να μετρησω την αλατοτητα?

Γεμίζεις πρώτα το βαρέλι με νερό από αντίστροφη οσμωση, βάζεις σε λειτουργια το θερμοστατη και το κυκλοφορητη και ρίχνεις το αλάτι λίγο, λίγο. Καλό είναι να μην ρίξεις μονομιας το αλάτι μέσα. Αλατότητα μετρας και μετα από 2-3 ώρες, αρκει να φαίνεται διαλυμένο το αλάτι με το μάτι, απλά το νερό θα το αφήσεις μια ολόκληρη μέρα πριν το χρησιμοποιήσεις

....ακομη θα ηταν καλο να βαλω εκτος απο τον ζωντανο βραχο και μπολι σε αλλο φιλτρο με βιολογικο υλικο απο ενυδρειο χομπιστα?

Δεν χρειάζεται να βάλει τιποτ'αλλο εκτός απο βράχο.

....η αναπτυξη και μεταφορα των βακτηριων που θα γινει απο τον ζωντανο βραχο στον βυθο χρειαζεται καποια αλλη βοηθεια?

Οχι

....ειναι προτημοτερο να βαλω και ζωντανη αμμο?

Δεν χρειάζεται

...τελος οταν μπει ο βραχος δεν χρειαζεται εισαγωγη αμωνιας μεσω τροφης πχ οπως κανουμε και στο γλυκο?

Η αμωνια θα δημιυργηθει απο τους οργανισμούς που θα έχουν πεθάνει στο βάχο εκτός αν είναι πλήρως κουραρισμένος. Πάρε και ένα τεστ αμωνιας που χρειάζεται.

Συγνωμη αν κουρασα φιλικα Αντωνης

Διάβασε και τα παρακάτω αρθρα. Εξηγούν πολλά!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...