Jump to content

Νεο ενυδρειο


almuros

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα διαβασω ακομη και ξαναρωταω αν εχω καποια απορια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:P:rasp::helpsmilie: Καλησπερα παιδια ξαναγραφω στο ιδιο θεμα μετα απο διαστημα μιας εβδομαδας.

Εκανα λοιπον τις ερευνες μου και αγορασα διαφορα πραγματακια και ειμαι σε ενα βαθμο ετοιμος .

Εχω ¨τα ακολουθα: θερμοστατης 75watt sera

1)δυο φωτιστικα dennerle 11watt καθεμια με τις καταλληλες λαμπες για κοραλια

2)δυο φιλτρακια ενα με ροη 150 λ/ω και ενα με 250 λ/ω με μικροτερο καδο( ποιο απο τα δυο να βαλω?)

3)skimmer tmc v2 nano 120

4)δυο κυκλοφορητες koralia nano

5)βαρελι 20 λιτρων με αντλια μεταφορας του νερου + κυκλοφορητη + αεραντλια

6)τεστ no3 kai no2 , υδρομετρο(λογω του οτι η τιμη καλλυτερου οργανου μετρησης αλατοτητας ηταν αρκετα τσουχτερη)

Θελω να υπενθυμησω οτι το ενυδρειο ειναι 60 λιτρων και προκειται να φιλοξενησει μονο μ****α κοραλια και τρια clown fish.

Τελος μερικες ερωτησουλες , πως θα αναμειξω το νερο με το αλατι ? ποτε θα πρεπει να μετρησω την αλατοτητα? ....ακομη θα ηταν καλο να βαλω εκτος απο τον ζωντανο βραχο και μπολι σε αλλο φιλτρο με βιολογικο υλικο απο ενυδρειο χομπιστα? ....η αναπτυξη και μεταφορα των βακτηριων που θα γινει απο τον ζωντανο βραχο στον βυθο χρειαζεται καποια αλλη βοηθεια? ....ειναι προτημοτερο να βαλω και ζωντανη αμμο? ...τελος οταν μπει ο βραχος δεν χρειαζεται εισαγωγη αμωνιας μεσω τροφης πχ οπως κανουμε και στο γλυκο?

Συγνωμη αν κουρασα φιλικα Αντωνης

Πολύ πιο τσουχτερή από αυτήν την τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο τσουχτερή από αυτήν την τιμή?

το συγκεκριμενο το βρηκα σε τριπλασια να μην πω τετραπλασια τιμη θα δω μηπως το παραγγειλω τελικα αυτο προς το παρων εχω βολευτει με κατι πιο φτηνο

Α και κατι ακομη πηρα σημερα ενα σκευασμα dechloramm το αοποιο μηδενιζει και την αμωνια του νερου βρησης μηπως θα επρεπε στο πρωτο νερο που θα μπει να χρησιμοποιηθει το κανονικο αντιχλωριο (μηπως δημιουργησει προβλημα η μηδενικη αμωνια στον ζωντανο βραχο)?

Τελος αυριο ειναι η μερα που θα μπει ο αραγωνητης τα φιλτρακια ο θερμοστατης και θα θα φτιαχτει και το νερο με την σωστη αλατοτητα λεω απο την αρχη της αλλης εβδομαδας να βαλω και το ζωντανο βραχο (ποσα κιλα περιπου πρεπει να ειναι ο ζωντανος βραχος και σε ποση αναλογια με τα μ****α κοραλια που θα μπουν αργοτερα?). παρακαλω σχολια σε οτι νομιζετε λαθος ευχαριστω φιλικα Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο βραχος μπηκε προς το παρων εχω 5-6 κιλα λεω να μην βαλω αλλο ...προμηθευτηκα και τεστακια salifert αμωνιας no3 και no2 .... εχω δυο αποριες , θα χρειαστει να προσθεσω ζωντανα βακτηρια ( τα ζωντανα βακτηρια της jbl μπορουν να χρησιμοποιηθουν?) μπορω να επισπευσω με καποιο τροπο την διαδικασια στρωσιματος και τι εννοει καποιος οταν λεει κουραρισμα του βραχου? θα ηθελα να προσθεσω οτι δυο μερες τωρα ο βραχος δεν εχει βγαλει αμωνια...

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ Αντώνη

Σόρρυ ήμουν στη μηχανή χτες και δεν το άκουγα το κινητό

Ο βράχος τουλάχιστον αυτός που σου έδωσα δεν βγάζει αμμωνία γιατί είναι ήδη κουραρισμένος, αφού τον είχα στο sump μου (κουραρισμένος=στρωμένος). Αν βγάλει, θα βγάλει το κομμάτι που αγόρασες, αλλά και αυτό πιθανόν να απορροφηθεί από τα βακτηρίδια στον ήδη στρωμένο.

ΝΟ3 και ΝΟ2 μετράς καθόλου?

Αν έχεις ΝΟ3 και καθόλου ΝΟ2 τότε είσαι έτοιμος

Της JBL δεν τα ξέρω τα βακτηρίδια. Θα σού λεγα ό,τι είπαμε και από κοντά.

Προτίμησε ή της Microblift το Special Blend ή το Microbacter 7 της Brightwell. Και τα δύο είναι δοκιμασμένα με καλά αποτελέσματα.

Ακόμη και να είναι στρωμένος ο βράχος, θα βοηθήσουν στο να διατηρήσεις και να αυξήσεις τη βιοποικιλότητα και να έχεις πολλά βακτηρίδια που θα δρουν ανταγωνιστικά προς τις ανεπιθύμητες άλγες, αλλά και θα είναι ανθεκτικά σε διαφορετικές καταστάσεις ώστε να αποφύγεις κρασαρίσματα

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ Αντώνη

Σόρρυ ήμουν στη μηχανή χτες και δεν το άκουγα το κινητό

Ο βράχος τουλάχιστον αυτός που σου έδωσα δεν βγάζει αμμωνία γιατί είναι ήδη κουραρισμένος, αφού τον είχα στο sump μου (κουραρισμένος=στρωμένος). Αν βγάλει, θα βγάλει το κομμάτι που αγόρασες, αλλά και αυτό πιθανόν να απορροφηθεί από τα βακτηρίδια στον ήδη στρωμένο.

ΝΟ3 και ΝΟ2 μετράς καθόλου?

Αν έχεις ΝΟ3 και καθόλου ΝΟ2 τότε είσαι έτοιμος

Της JBL δεν τα ξέρω τα βακτηρίδια. Θα σού λεγα ό,τι είπαμε και από κοντά.

Προτίμησε ή της Microblift το Special Blend ή το Microbacter 7 της Brightwell. Και τα δύο είναι δοκιμασμένα με καλά αποτελέσματα.

Ακόμη και να είναι στρωμένος ο βράχος, θα βοηθήσουν στο να διατηρήσεις και να αυξήσεις τη βιοποικιλότητα και να έχεις πολλά βακτηρίδια που θα δρουν ανταγωνιστικά προς τις ανεπιθύμητες άλγες, αλλά και θα είναι ανθεκτικά σε διαφορετικές καταστάσεις ώστε να αποφύγεις κρασαρίσματα

Ωραια θα κανω και καποιες μετρησεις σημερα και βλεπουμε ... ηδη μεσα σε αυτα τα βραχακια που πηρα βλεπω οτι υπαρχει ζωη ...καποιες ανεμωνες και κατι σαν μικροσκοπικα καβουρακια αν δεν κανω λαθος !!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχει σίγουρα αρκετά μικρούλια feather dusters, hidden cup corals, πολλά bristle worms και αρκετά αμφίποδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια το ενυδρειο προχωρα ... αρχικα οι μετρησεις μου 7 μερες μετα την εισαγωγη 6 κιλα ζωντανου βραχου ειναι μηδενικες και σε no2 και σε NH4 για φωτοπεριοδο λεω να αρχισω στα τελη της αλλης εβδομαδας σιγα σιγα απο μια ωρα την ημερα για να μην χασω ολη την κοραλινη τι λετε?

Ακομη βακτηρια προσεθεσα special blend την δοσολογια που λεει πανω θα πρεπει να προσθετω συνεχως σε ολη την διαρκεια ζωης του ενυδρειου ?

Τελος τι αλλο προτεινετε που εχω ξεχασει να κανω η κατι που θα πρεπει να δωσω ιδιαιτερη σημασια...

φιλικα Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση το ενυδρειο οπως εχω γραψει λειτουργει με τον ζωντανο βραχο εδω και 20 μερες εχω προσθεσει επισης και το special blend απο την αρχη και σε ισες ποσοτητες καθε εβδομαδα οπως λεει και η συσκευασια ... Δεν εχω βαλει ακομη το skimmer (να το βαλω σε λειτουργια; ) ...

Εδω και 3 μερες εχω αρχησει σταδιακα να αυξανω την φωτοπεριοδο σημερα αφησα για 4 ωρες ανοιχτο τον φωτισμο ...παρατησησα σε ενα βραχακι μπροστα μπροστα να εμφανιζονται σαν μικρα χορταρακια μισο εκατοστο περιπου υψος ,ειναι αλγη; τι να κανω ;

Υ.Γ. στο ενυδρειο λογω του οτι σκευτομαι να εισαγω καποια μ****α κοραλια μεχρι το τελος της εβδομαδας εριξα χτες 1 ml φυτοπλακτον και 1 ml ζωοπλακτον μηπως φταει αυτο ;

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer να το βάλεις σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και παλι παιδια :bowdown: ειπα να ανοιξω νεο θεμα για να ξεκινησω παρουσιαση του 60 λιτρου reef μου

....αλλα σκευτηκα αφου απο εδω ξεκινηση το μπλεξιμο με το αλμυρο και απο εδω βοηθησαν οι περισσοτεροι για να ξεκινησει θα το παρουσιασω εδω(σε αυτη την θεματικη ενοτητα εννοω). Πιστευω ειναι και καλη ευκαιρια για οποιον τολμησει να ξεκινησει την ενασχοληση με το reef να δει πως αρχησαν ολα (χωρις να εχω ιδεα απο αλμυρο)...Γενικα στον χωρο των ενυδρειων ειναι η αποψη μου οτι το κλειδι ειναι η υπομονη και το ανοιχτο μυαλο για συμβουλες απο οποιον εχει γνωση του αντικειμενου, οσο για το κοστος ενος reef που απο παντου ακουγα πολλα και υπηρχε ενας μυθος ειναι ολα υπερβολες(στην προκειμενη περιπτωση το reef που εφτιαξα εγω).

Θελω να πω ευχαριστω στον Aiolos για την πολυτιμη βοηθεια μεσω πολλων πμ....(και φυσικα σε οσους αλλους συνφορουμητες βοηθησαν η με προμηθευσαν κοραλια βραχους αραγωνιτη ζωντανα σε πολυ καλες τιμες)

Παρατηρησεις και συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες!!!

Στην παρουσιαση που ακολουθει δεν θα δωσω σε πρωτη φαση πολλες λεπτομεριες μιας και δεν εχει ολοκληρωθει ακομη ...(θα γινει προσθηκη οπισμενων lps ακομη)

Φωτισμος:40 watt μισες ακτινικες μισες 10000 K

Φιλτρα κ.α.: φιλτρο με αντιφοσφωρο και ανθρακα με ροη 300λ/ω , skimmer v2 nano 120,θερμοστατης 75watt,ανεμηστηρακια 7watt ,diy αυτοματη αναπληρωση,

Κυκλοφορητες: 2 coralia nano (η μια ειναι σε λειτουργια μεχρι στιγμης γιατι και με τις δυο γινεται πλθντηριο)

Αραγωνητης :10 κιλα

Ζωντανος βραχος :6-7 κιλα

Ζωντανα: 2 clownfish,1 Ecsenius bicolor,1 Gramma loreto,1 Stenopus hispidus,2 pepermint(αλλα δεν προβλεπονται να μπουν)post-39398-1307712414_thumb.jpgpost-39398-1307712435_thumb.jpgpost-39398-1307712481_thumb.jpgpost-39398-1307712509_thumb.jpgpost-39398-1307712547_thumb.jpg

Υ.Γ.1:αν μπορεσει καποιος και παρατηρησει η μια pepermint εχει αβγα ..τι μπορω να κανω για να μην χασω τα μικρα;

Υ.Γ.2:Ευχαριστω τον χρηστη she'sinpanties για τις φοτο...

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη εξελιξη.

Οσο για τα μικρα της γαριδας,δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :bowdown:

Να τα χαίρεσαι

Αν ψάχνεις σπίτι για τις peppermint, ευχαρίστως να σε ξαλαφρώσω...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω....να ρωτησω κατι ακομη το μονο απο τα κοραλια που εχει φθηνουσα πορεια ειναι τα ζωανθους που εχουν αποδεκατιστει ...τι φταει ...μηπως τα επειρεαζει η θεση που τα εχω βαλει (ειναι διπλα σε καποιο κοραλια που ειναι επιθετικο:bowdown:γιατι απο μετρησεις ειναι ολα σε φυσιολογικα επιπεδα(no2 ,no3 ,nh3, mg ,ca ,KH, αλατοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :bowdown:

Να τα χαίρεσαι

Αν ψάχνεις σπίτι για τις peppermint, ευχαρίστως να σε ξαλαφρώσω...

επειδη ειδα οτι εχεις φτιαξει και δευτερο διπλα στο αλλο ενυδρειο ...αν την φερω και μπει μεσα μονη της υπαρχει περιπτωση να σωσουμε τα μικρα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα για τις γαριδούλες. Θέλουν ελάχιστη κυκλοφορία και μπόλικη τροφή σε μέγεθος που να μπορούν να την φάνε εύκολα.

Που σημαίνει άδειο ενυδρειάκι απλά με αερόπετρα, και καλλιέργεια πχ rotifers για το τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανα: 2 clownfish,1 Ecsenius bicolor,1 Gramma loreto,1 Stenopus hispidus,2 pepermint(αλλα δεν προβλεπονται να μπουν)post-39398-1307712414_thumb.jpgpost-39398-1307712435_thumb.jpgpost-39398-1307712481_thumb.jpgpost-39398-1307712509_thumb.jpgpost-39398-1307712547_thumb.jpg

Πω πο ρε φιλέ χρώμα :bowdown:) Κούκλα φιλέ..

Να το προσέχεις !!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ...ελπιζω με τις νεες προσθηκες κοραλιων να γινει καλλυτερο....μολις μπουν θα ανεβασω φοτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Eνα ακομα παρα πολυ δυνατο ενυδρειο στα νανο μας.Μπραβο κ απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω....να ρωτησω κατι ακομη το μονο απο τα κοραλια που εχει φθηνουσα πορεια ειναι τα ζωανθους που εχουν αποδεκατιστει ...τι φταει ...μηπως τα επειρεαζει η θεση που τα εχω βαλει (ειναι διπλα σε καποιο κοραλια που ειναι επιθετικο:bowdown:γιατι απο μετρησεις ειναι ολα σε φυσιολογικα επιπεδα(no2 ,no3 ,nh3, mg ,ca ,KH, αλατοτητα)

Δοκιμασε να τους αλλαξεις θεση

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρείο συγχαρητήρια και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...