Jump to content

προτασεισ (βοηθεια ) για αγορα 2 φιτλτρων


blue

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους και καλη κυριακη

Σε συνεχεια ενοσ ποστ μου ερχομαι σε ποιο συγκεκριμενεσ απορειεσ που διαβαζοντας αλλα ποστ στο μυαλο μου μπερδευτηκαν

Απο βδομαδα θα αρχισω να στηνω ενα 300 φυτεμενο και θελω να το στησω εξ ααρχης ολοκληρωμενα .

και μπερδευτηκα θα βαλω 2 φιλτρα ποια ακομα δεν ξερω σιγουρα θελω ευκολια στη συντηρηση λογω σαλονιου και περιορισμενου χρονου (καποια προταση ?? σκεφτομουν οτι θα πρεπει να παρω καποια που να ειναι τουλαχιστον 1000λιτ/ωρα το καθενα).

τα υλικα μεσα να ειναι οτι εχει η συσκευασια αν εχει σωστα η μηπως το ενα φιλτρο βιολογικο και ενα χημικο ???? η κατι αλλο??

παλιοτερα (5 χρονια πριν αλλα λιτρα )ειχα ενα φιλτρο με siporax kai substrat και σφουγγαρια αλλα μου ειχαν πει οτι στο καθαρισμα του φιλτρου ξεπλενω με νερο ενυδρειου ολο το φιλτρο και τα υλικα διαβαζοντασ εδω και αν καταλαbα καλα οταν λεμε καθαρισμα φιλτρου αναφερομαστε στα σφουγγαρια και το βαμβακι και δεν πειραζουμε καθολου το siporax (ουτε το ξεπλενουμε) εμενα μου ειχαν πει να τα πλενω ολα καθε βδομαδα .

τι ισχυει τελικα ρε παιδια ?? οσο διαβαζω στο φορουμ τοσο μπερδευομαι οσο ακουω το εκαστοτε καταστημα που προμηθευομαι τοσο μου λενε αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Μονο το φορουμ να διαβαζεις :( Τα φιλτρα τα καθαριζουμε οποτε μειωνετε η ροη του,παντα με νερο ενυδρειου,και παντα απαλα.Μονο το ενυδρειακο βαμμββακι το αλλαζουμε καθε τοσο που αρχιζει να εμφανιζετε κατι σαν σκονη στο ενυδρειο.Τωρα για τα φιλτρα αν και δεν ειμαι βεβαιος τα 1000 λιτρα μου φενονται πολλα ,αλλα θα μας πουν.Απο δικημου εμπειρια καλα φιλτρα ειναι τα Rena.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

τα υλικά δεν τα πλένουμε κάθε εβδομάδα αλλά όποτε βλέπουμε τη ροή να μειώνεται σημαντικά.

Επίσης κάνουμε και ένα απλό ξέπλυμα στα βιολογικά μια φορά στο τόσο,αλλά όχι κάθε εβδομάδα πάντως, ανάλογα βέβαια το πόσο φορτωμένο είναι το ενυδρείο μας, αν έχουμε καλή μηχανική φίλτρανση πριν το βιολογικό και ανάλογα και τη ροή.

Πάντως καλό είναι πιστεύω να ελέγχουμε, τουλάχιστον, τα υλικά μας περιοδικά, γιατί το βιολογικό υλικό για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να μένει όσο το δυνατό καθαρότερο και να μην βουλώνουν οι πόροι του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

τα υλικά δεν τα πλένουμε κάθε εβδομάδα αλλά όποτε βλέπουμε τη ροή να μειώνεται σημαντικά.

Επίσης κάνουμε και ένα απλό ξέπλυμα στα βιολογικά μια φορά στο τόσο,αλλά όχι κάθε εβδομάδα πάντως, ανάλογα βέβαια το πόσο φορτωμένο είναι το ενυδρείο μας, αν έχουμε καλή μηχανική φίλτρανση πριν το βιολογικό και ανάλογα και τη ροή.

Πάντως καλό είναι πιστεύω να ελέγχουμε, τουλάχιστον, τα υλικά μας περιοδικά, γιατί το βιολογικό υλικό για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να μένει όσο το δυνατό καθαρότερο και να μην βουλώνουν οι πόροι του.

εμενα ετσι μυο ειχααν πει ολο το φιλτρο καθαρισμα .. και τα βιολογικα υλικα του δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις εγω στα 2 ενυδρια που εχω και τρεχουν 2 χρονια ++ εχω καθαρισει τα φιλτρα..... 2 φορες σε καθε ενυδριο;;; Κατι τετοιο, ελαχιστα, και αυτο επειδη ειχε πεσει πολυ η ροη του φιτρου. Και φυσικα αλλαξα μονο υαλοβαμβακα και ιιιιισα ισα που ξεπλυνα ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΙΟΥ ΠΑΝΤΑ το βιολογικο υλικο.....

Προσοχη στα φιλτρα, εκει κρεμμεται η ζωη των ψαριων μας.... Δεν παιζουμε με αυτα γιατι οι αλλαγες θα εινα αμεσες. Καλη ενημερωση και γνωση ειναι τα σημαντικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις εγω στα 2 ενυδρια που εχω και τρεχουν 2 χρονια ++ εχω καθαρισει τα φιλτρα..... 2 φορες σε καθε ενυδριο;;; Κατι τετοιο, ελαχιστα, και αυτο επειδη ειχε πεσει πολυ η ροη του φιτρου. Και φυσικα αλλαξα μονο υαλοβαμβακα και ιιιιισα ισα που ξεπλυνα ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΙΟΥ ΠΑΝΤΑ το βιολογικο υλικο.....

Προσοχη στα φιλτρα, εκει κρεμμεται η ζωη των ψαριων μας.... Δεν παιζουμε με αυτα γιατι οι αλλαγες θα εινα αμεσες. Καλη ενημερωση και γνωση ειναι τα σημαντικοτερα.

Αυτο εχω καταλαβει αλλα εινια η παραπληροφορηση που με ειχε επιρεασσει .

καμια προταση για φιλτρο παιδεια ομως δεν ειδα . ευκολοσυντηρητο ? ειδα τησ fluval to g3 αλλα δνε ξερω αν αξιζει η τησ eheim to electonic 3 .. τετοιο στυλ δηλαδη. και προτασεισ υλικων ποιο και που ?? Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 Fluval 305 να γίνει τούρμπο το εργαλείο. :(

Αθόρυβα,εύκολα στη συντήρηση καθώς έχουν τα σφουγγάρια σε ξεχωριστό τμήμα και εύκολα στην τοποθέτηση λόγω σχήματος και μηχανισμού αγκίστρωσης σωλήνων.

Τα πολλά λαμπάκια μόνο προβλήματα φέρνουν και ανεβάζουν το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Από υλικά γέμισμα με siporax χύμα ή substrat pro ή συνδυασμό και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Από υλικά γέμισμα με siporax χύμα ή substrat pro ή συνδυασμό και είσαι έτοιμος.

Και στα δυο ?? και σφουγγαρια ?? παλι και στα δυο ???? θελει και ανθρακα ??? γιατι εχω μπερδευτει ???μιασ και καποτε λεγανε οτι ειναι απαραιτητος για αυτο και στα σετ τον εχουν μαζι ενω εγω εχω καταλαβει οτι ο ανθρακας ειναι μετα απο φαρμακα η προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω: ΕΙΣΟΔΟΣ>Ενυδριακο βαμβακι>Μπλε σφουγγαρι> Βιολογικο υλικο>Ενυδριακο βαμβακι> ΕΞΟΔΟΣ

Ο ανθρακας μπαινει ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ το φαρμακο που εχεις βαλει, μετα απο θεραπεια. Ομως τραβαει εξω και θρεπτικα - βοηθητικα συστατικα για τα ψαρια. Οποτε δεν τον χρησιμοποιουμε εκτος και εαν θελουμε να αφαιρεσουμε χημικο που βαλαμε για θεραπεια

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα συνήθως τον χρησιμοποιούμε έπειτα από θεραπεία για λίγες μέρες ή τις πρώτες μέρες ενός ενυδρείου.

Αν στο νερό σου ρίχνεις λιπάσματα για φυτά, έχεις τύρφες στα φίλτρα, τότε δεν τον χρησιμοποιούμε γιατί λέγετε ότι αυτά τα στοιχεία τα απορροφά.

Link to comment
Share on other sites

Από υλικά γέμισμα με siporax χύμα ή substrat pro ή συνδυασμό και είσαι έτοιμος.

τα σφουγγαρια με βαμβακι(= μηχανικο ?σωστα ??). και στα 2 φιλτρα τα ιδια και ειμαι οκ?(σορρυ για το ζαλισμα αλλα εκει που νομιζα οτι εχω καποιεσ μικρεσ γνωσεις τα εμπλεξα ολα στο μυαλο μου και τα εχω κανει κουλουβαχατα

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 Fluval 305 να γίνει τούρμπο το εργαλείο. :D

Αθόρυβα,εύκολα στη συντήρηση καθώς έχουν τα σφουγγάρια σε ξεχωριστό τμήμα και εύκολα στην τοποθέτηση λόγω σχήματος και μηχανισμού αγκίστρωσης σωλήνων.

Τα πολλά λαμπάκια μόνο προβλήματα φέρνουν και ανεβάζουν το κόστος.

Φιλε μου το ειδα το Fluval που προτεινες δειχνει πολυ καλο και εχει ενα συν οτι ρυθμισει την παροχη πχ για το ποιο μεγαλο μοντελο ...(υπερβολη ξερω) να σκεφτεις μου προτειναν στην αρχη το fx5 too much ξερω . ευχαριστω πολυ παντος και σενα . και οσους βοηθανε :(

Link to comment
Share on other sites

Λέω τη γνώμη μου διότι το βρίσκω βολικό σαν φίλτρο.Υπάρχουν πολλά με παρόμοιες δυνατότητες.

Σφουγγάρια δε χρειάζεται εξτρά,αυτά που έχει στην αρχή κάνουν καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 Fluval 305 να γίνει τούρμπο το εργαλείο. :(

Αθόρυβα,εύκολα στη συντήρηση καθώς έχουν τα σφουγγάρια σε ξεχωριστό τμήμα και εύκολα στην τοποθέτηση λόγω σχήματος και μηχανισμού αγκίστρωσης σωλήνων.

Τα πολλά λαμπάκια μόνο προβλήματα φέρνουν και ανεβάζουν το κόστος.

:D

Link to comment
Share on other sites

2 ατομα συμφωνειται να δω κατα ποσο θα τα βρω στον πειραια ... και σε τι τιμη ηδη τα jbl του γειτονικου καταστηματος μου τα εχει κοντα 80 ευρω φθηνοτερα το aquaristic και το ποιο νεο μοντελο με 43% λιγοτερη καταναλωση :(

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 05 της fluval είναι πολύ καλή και βολική :(

Αν και δεν έχω δουλέψει το 305, έχουν περάσει από τα χέρια μου τρία 205 (το αμέσως προηγούμενο από το 305) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από άποψη τιμής-απόδοσης.

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις μόνο στον Πειραιά, ψάξε και σε καμιά αγγελία εδώ, τα περισσότερα πουλιούνται πολύ φθηνότερα. Επίσης κάνε και ένα ψάξιμο σε κανένα ελληνικό eshop :D

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 05 της fluval είναι πολύ καλή και βολική :(

Αν και δεν έχω δουλέψει το 305, έχουν περάσει από τα χέρια μου τρία 205 (το αμέσως προηγούμενο από το 305) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από άποψη τιμής-απόδοσης.

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις μόνο στον Πειραιά, ψάξε και σε καμιά αγγελία εδώ, τα περισσότερα πουλιούνται πολύ φθηνότερα. Επίσης κάνε και ένα ψάξιμο σε κανένα ελληνικό eshop :D

πιστεψε με και αυτο το εχω κανει ηδη . αλλα και σκεφτομαι το και μετα τι ?? . θελω αν καταφερω καποιον κοντα μου για καλυτερη επικοινωνια

Link to comment
Share on other sites

H εργονομία και η ποιότητα κατασκευής των 305 είναι υποδειγματική. Έρχονται με εγγύηση 3 χρόνων καλής λειτουργίας. Η συντήρησή τους και ο καθαρισμός τους είναι επίσης μια ταχύτατη διαδικασία. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι δύο 305 είναι υπερβολικά για 300 λίτρα και λόγω πολύ καλής ροής των φίλτρων της Fluval θα έχεις μια μόνιμη "φουρτούνα". Επίσης τα 305 δεν είναι στρογγυλά και πιθανόν να μη χωράνε στη βάση σου. Δεν διευκρίνησες ακόμη εαν τα φίλτρα σου θα τρέχουν παράλληλα ή το καθένα αυτόνομα. Αν τρέχουν αυτόνομα θα γεμίσεις τη γυάλα σωλήνες (2 είσοδοι και 2 έξοδοι). Οσον αφορά τη σειρά G της Fluval είναι ένα απίθανο "εργαλείο" αλλά πανάκριβο και με πολλά ηλεκτρονικά μέρη που κατά την ταπεινή μου γνώμη (πέρα από την επίδειξη) δεν προσφέρουν και κάτι σημαντικό στην όλη λειτουργία.

Οτι και να επιλέξεις πάντως πρέπει να κρίνεις σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

H εργονομία και η ποιότητα κατασκευής των 305 είναι υποδειγματική. Έρχονται με εγγύηση 3 χρόνων καλής λειτουργίας. Η συντήρησή τους και ο καθαρισμός τους είναι επίσης μια ταχύτατη διαδικασία. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι δύο 305 είναι υπερβολικά για 300 λίτρα και λόγω πολύ καλής ροής των φίλτρων της Fluval θα έχεις μια μόνιμη "φουρτούνα". Επίσης τα 305 δεν είναι στρογγυλά και πιθανόν να μη χωράνε στη βάση σου. Δεν διευκρίνησες ακόμη εαν τα φίλτρα σου θα τρέχουν παράλληλα ή το καθένα αυτόνομα. Αν τρέχουν αυτόνομα θα γεμίσεις τη γυάλα σωλήνες (2 είσοδοι και 2 έξοδοι). Οσον αφορά τη σειρά G της Fluval είναι ένα απίθανο "εργαλείο" αλλά πανάκριβο και με πολλά ηλεκτρονικά μέρη που κατά την ταπεινή μου γνώμη (πέρα από την επίδειξη) δεν προσφέρουν και κάτι σημαντικό στην όλη λειτουργία.

Οτι και να επιλέξεις πάντως πρέπει να κρίνεις σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες.

Τι οφέλει έχεις από κάτι τέτοιο? .

Link to comment
Share on other sites

παραληλα θα τρεξουν . εξαλλου δεν ηξερα οτι υπαρχει αλλος τροπος .

προτιμω να ειναι καλυτερες συνθηκες μεσα . στην οθσια 6 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου ειναι plus ασφαλεια αν γινει κατι με ενα απο τα δυο φιλτρα

στο ντουλαπι δεν υπαρχει προβλημα εχει 2 χωρουσ εξαλλου ειναι 1,20 μηκοσ

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 Fluval 305 να γίνει τούρμπο το εργαλείο. :)

Αθόρυβα,εύκολα στη συντήρηση καθώς έχουν τα σφουγγάρια σε ξεχωριστό τμήμα και εύκολα στην τοποθέτηση λόγω σχήματος και μηχανισμού αγκίστρωσης σωλήνων.

Τα πολλά λαμπάκια μόνο προβλήματα φέρνουν και ανεβάζουν το κόστος.

Εγω βαζω: ΕΙΣΟΔΟΣ>Ενυδριακο βαμβακι>Μπλε σφουγγαρι> Βιολογικο υλικο>Ενυδριακο βαμβακι> ΕΞΟΔΟΣ

Ο ανθρακας μπαινει ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ το φαρμακο που εχεις βαλει, μετα απο θεραπεια. Ομως τραβαει εξω και θρεπτικα - βοηθητικα συστατικα για τα ψαρια. Οποτε δεν τον χρησιμοποιουμε εκτος και εαν θελουμε να αφαιρεσουμε χημικο που βαλαμε για θεραπεια

Χρησημοποιωντας τα παραπανω λεγομενα και μετα απο καθαρο μυαλο ..επανερχομαι και ρωταω ο αδαης

στο 305 που μου προτεινεις foti ενυδρειακο βαμβακι που αν δεν κανω λαθως ειναι για να κραταει και τα ποιο μικρα σωματιδια που θα μπαινε ... στο πανω πανω καλαθακι ???? oeo ???

αυριο ρεπαρο και πρεπει να ψωνισω ...... ερχεται και το ενυδρειο μαζι ολα αυριο

Link to comment
Share on other sites

Στο πάνω πάνω καλαθάκι μπαίνει το βαμβάκι, μετά το βιολογικό, μάλιστα έχει και ένα μικρότερο καλαθάκι-σχαρούλα που το βάζεις εκεί και από πάνω κλείνει :)

Link to comment
Share on other sites

Στο πάνω πάνω καλαθάκι μπαίνει το βαμβάκι, μετά το βιολογικό, μάλιστα έχει και ένα μικρότερο καλαθάκι-σχαρούλα που το βάζεις εκεί και από πάνω κλείνει :)

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

μια χαζηερωτηση προς οσουσ εχουν 2 φιλτρα τωρα που στηνω το ενυδρειο . το ενα φιλτρο αριστερα το αλλο δεξια σωστα και οχι επειδη βολευει σε πριζες και τα δυο στην ιδια γωνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...