Jump to content

Για τ'όνομα της απκούδας


koumparos

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά ο νέος χομπίστας δεν έχει και πολλές πηγές πληροφόρησης τουλάχιστόν στην αρχή.Ιδιαίτερα αν δεν έχει Η/Υ και σύνδεση στο internet. Οπότε η μόνη πληροφόρηση που υπάρχει προέρχεται απο τα καταστήματα και κάποιους φίλους που ασχολούντε με το χόμπυ. Άρα πώς θα μελετήσει και θα κάνει έρευνα αγοράς? Θα το κάνει αφού αρχίσουν να του ψοφούν τα πρώτα ψάρια αν φυσικά δεν τα έχει πρατήσει πρίν.

Αγαπητέ μου φίλε nkary

το χόμπυ υπήρχε και πριν το Internet και (ελπίζω) να συνεχίσει και μετά από αυτό (απλώς δεν ξέρουμε πώς θα είναι η μετά Internet εποχή). Για το λόγο αυτό ακριβώς προέταξα τις συμβουλές και συζητήσεις με φίλους, τα βιβλία, τα περιοδικά κλπ. Σε κάποια ενυδρειομάγαζα υπάρχουν τα δύο (μόνο) ελληνικά βιβλία σχετικά με το χομπυ και σχετικά περιοδικά. Τα βιβλία μπορεί κανείς να τα βρει και αλλού. Αν μιλάμε για αγγλόφωνη βοβλιογραφία τότε εύκολα μπορεί κανείς να βρει μεγάλο όγκο υλικού.

Γνωρίζεις κανένα συνχομπίστα που ξεκίνησε αγοράζοντας πρώτα βιβλίο και μετά ενυδρείο ? (συμπεριλαμβανομένου και του υποφαινόμενου)

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, η συζήτηση αυτή είναι ένας φαύλος κύκλος. Άποψη μου είναι ότι όλοι έχουν δίκιο. Είναι λογικό να θέλω να πω εγώ την άσχημη εμπειρία που είχα από ένα μαγαζί, όμοια όμως, καθότι υπόκειται στην υποκειμενική μου κρίση, μπορεί η άσχημη εμπειρία να είναι αποτέλεσμα της δικής μου αμάθειας. Σε μαγαζί της περιοχής μου έτυχε να ακούσω πελάτη ο οποίος ήθελε όσο τίποτα άλλο να βάλει αφρικάνες με σκαλάρια. Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη για να ενυδρεία κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια να τον μεταπείσει αλλά απέτυχε. Μπαίνει λοιπόν αυτός ο κύριος σήμερα στο φόρουμ και λέει ότι του τα έδωσαν από το pet shop, ποιος φταίει όμως στα αλήθεια? Το "κακό" μαγαζί? Μην ξεχνάμε ότι είναι καλύτερο να μετατοπίζουμε τις ευθύνες μας σε άλλους, βολεύει. Προς θεού δε λέω ότι δεν υπάρχουν κακά μαγαζιά, αλλά αν πούμε ότι τώρα το ανακαλύπτουμε θα είναι αστείο!

Από κει και πέρα σχετικά με αυτό που λες φίλε acq301όταν αποφάσισα να κάνω δίσκους διάβασα περίπου στους 2 μήνες και όταν αποφάσισα να κάνω reef περισσότερο. Άλλωστε, τώρα με το ίντερνετ είναι πολύ ευκολότερο να βρεις πληροφορίες και να διαβάσεις, για παράδειγμα φίλε Ανδρέα δες πόσοι φίλοι μετέχουν στο φόρουμ που πριν κάνουν ενυδρείο ζητούν πληροφορίες. Το ιδανικό θα ήταν όλοι οι χομπίστες να είχαν την ίδια αντιμετώπιση, αλλά μη ζητάμε πολλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε nkary

το χόμπυ υπήρχε και πριν το Internet και (ελπίζω) να συνεχίσει και μετά από αυτό (απλώς δεν ξέρουμε πώς θα είναι η μετά Internet εποχή). Για το λόγο αυτό ακριβώς προέταξα τις συμβουλές και συζητήσεις με φίλους, τα βιβλία, τα περιοδικά κλπ. Σε κάποια ενυδρειομάγαζα υπάρχουν τα δύο (μόνο) ελληνικά βιβλία σχετικά με το χομπυ και σχετικά περιοδικά. Τα βιβλία μπορεί κανείς να τα βρει και αλλού. Αν μιλάμε για αγγλόφωνη βοβλιογραφία τότε εύκολα μπορεί κανείς να βρει μεγάλο όγκο υλικού.

Γνωρίζεις κανένα συνχομπίστα που ξεκίνησε αγοράζοντας πρώτα βιβλίο και μετά ενυδρείο ? (συμπεριλαμβανομένου και του υποφαινόμενου)

Φιλικά

Ανδρέας

Απαντώντας στην ερωτησή σου όχι δεν ξέρω. Αλλά ξέρω κάποιους που δεν έχουν ανοίξει ούτε καν ένα φυλάδιο αλλά ακολουθούν πιστά ότι τους λεν τα καταστήματα παρά τους θανάτους που έχουν.Απλά προσθέτουν νέα ψάρια χωρίς να κάνουν κάποιο τεστ νερού διότι τα τεστς είναι περιττά και άχρηστα αφού έτσι τους λένε στα καταστήματα. Όταν εγώ τους μιλάω για βακτηρίδια, PH, GH και τα σχετικά χαμογελούν και μου λένε ότι έχουν φίλτρο βυθού και όλα είναι ΟΚ. Εξάλου θεωρούν ότι το να ψοφά το ψάρι μετά από μερικούς μήνες είναι κάτι φυσιολογικό.

Έχω καταντήσει γραφικός γι αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα αποκλειστικα για κριτικη.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί μπορούμε να λέμε κάτι καλό, αλλα όχι κακό.

Οσο αφορά την ενημέρωση ....

Εδω μέσα εχουν γραφτει κανα 2000ατομα.

Αλλα τόσα στο GAB...

Συνολο 4000ατομα. Ενεργα δεν νομιζω να ειναι πανω απο 500 συνολικα.

Μονο το carrefure πούλησε πάνω απο 30.000ενυδρεια.

Οι υπόλοιποι 29.500 ,ή και 26.000 αν θέλετε, μόνο απο τους πελάτες του carrefure δεν έχουν δικαίωμα?

Το να ακούγονται μόνο τα θετικά και όχι τα αρνητικά, εμένα μου χτυπάει πολύ ασχημα!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Νομίζω ότι το θέμα που άνοιξε έχει μεγάλο ενδιαφέρον και στο μέλλον πιστεύω ότι παρόμοια θέματα για συζήτηση θα ανοίξουν πολλές φορές.

Πρώτα από όλα πιστεύω και είναι η προσωπική μου ταπεινή γνώμη ότι πρέπει να σεβαστούμε τους κανονισμούς του aquazone. Προσωπικά και εγώ είχα βάλει θέμα για απαράδεκτη συμπεριφορά καταστήματος, το οποίο και είχα ονοματίσει. To aquazone με ενημέρωσε ότι η ενέργεια μου ήταν λάθος. Σέβομαι τους κανονισμούς και γι αυτό και ζήτησα συγγνώμη. Όσο δίκιο και να έχω αυτοί είναι οι κανονισμοί οι οποίοι έχουν σαν σκοπό να προστατέψουν κάποιο κατάστημα από κακόβουλες ενέργειες δυσφήμησης (δεν είναι και όλοι άγιοι, δεν λένε και όλοι την αλήθεια – δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε).

Εγώ όμως θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα (να αντιστρέψω την κατάσταση) και γι αυτό και κάνω αυτή την παρέμβαση.

Αν κάποιος αντί να «δυσφημήσει ένα κατάστημα επώνυμα» κάνει ακριβώς το αντίθετο «το επαινεί επώνυμα». Και πάλι δεν γνωρίζουμε αν λέει αλήθεια, αν πίσω από την ενέργεια του δεν κρύβονται ύποπτες δοσοληψίες. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο δίλημμα ?? Με την ενέργεια αυτή δεν θίγονται έμμεσα τα άλλα καταστήματα ?

Αν δεν πρέπει να αναφέρετε το όνομα του καταστήματος για την δυσφήμηση μήπως δεν πρέπει να αναφέρεται και για την διαφήμιση ?

Μια σκέψη κάνω. Αν έχω λάθος είμαι έτοιμος να αναθεωρήσω.

Φιλικά

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο είναι ότι σε όλα τα θέματα υπάρχει 3ψήφιος αριθμός προβολών και μονοψήφιος αριθμός απαντήσεων. Σχεδόν όλα τα μέλη, εκτός από εξαιρέσεις (εκεί φτάσαμε), δεν συμμετέχουν παρά μόνο παρακολουθούν παθητικά. Ας προσπαθήσουμε να κάνουμε όλα τα μέλη να αρχίσουν να μιλούν και μετά συζητάμε σχετικά με το τι θα μπορούν να λένε.

Το πρώτο βήμα είναι να σταματήσουμε να βάζουμε περιορισμούς και να κλειδώνουμε συζητήσεις, γιατί έτσι χειροτερεύουμε αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευω οτι αν εχουμε φιλους που πρωτη φορα ασχολουνται με το χομπι καλο θα ηταν να τους συστηνουμε εμεις καποια καλα καταστηματα με εμπειρια και σοβαροτητα στον χωρο.Πολλα απο αυτα βρισκονται σε αυτο το σαιτ.Ηδη ενας φιλος μου βρισκεται σε σκεψη να αποκτησει ενυδρειο.Εγω παντως θα του προτεινω καποιο υπευθυνο καταστημα και οχι καποιο που θα περικλειεται απο αγνοια για ενυδρεια και λανθασμενες πληροφοριες χαρην του κερδους και μονο.Αν βεβαια θελει να με ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Από κει και πέρα σχετικά με αυτό που λες φίλε acq301όταν αποφάσισα να κάνω δίσκους διάβασα περίπου στους 2 μήνες και όταν αποφάσισα να κάνω reef περισσότερο. Άλλωστε, τώρα με το ίντερνετ είναι πολύ ευκολότερο να βρεις πληροφορίες και να διαβάσεις, για παράδειγμα φίλε Ανδρέα δες πόσοι φίλοι μετέχουν στο φόρουμ που πριν κάνουν ενυδρείο ζητούν πληροφορίες. Το ιδανικό θα ήταν όλοι οι χομπίστες να είχαν την ίδια αντιμετώπιση, αλλά μη ζητάμε πολλά. :D

Παιδιά ακριβώς αυτό λεω κι εγώ και νομίζω ότι συμφωνούμε ούτως ή άλλως. Ότι δηλαδή φίλε Γιώργο πράγματι πρέπει να μπαίνουμε στον κόπο να μελετάμε και αυτό πρέπει να το καταλάβει κάθε φίλος που μπαίνει στο hobby, κοιτάξτε τώρα με το forum πόσες ευκαιρίες έχουν και οι νεότεροι στο hobby φίλοι να αποφύγουν τις κατοκοπιές. Και αυτό πρέπει να περάσει σε όλους τους φίλους. Ενημέρωση, ενημέρωση και ξανά ενημέρωση και μετά εφαρμογή. Κανείς δεν είναι τέλειος αλλά τουλάχιστον αφού υπάρχει η ευκαιρία της συλλογής πληροφοριών από αξιόπιστες πηγές γιατί να την πετάμε? Φίλε μου nkary βεβαίως και συμφωνώ μαζί σου στο θέμα που θίγεις ότι πράγματι υπάρχουν συνχομπίστες που δεν έχουν καν ξεφυλλίσει ένα φυλλάδιο (ούτε καν αυτά που δίνονται δωρεάν π.χ. οδηγοί sera, tetra, nutrafin κλπ) και δυστυχώς ακολουθούν όποια "συμβουλή" τους δώσει κάποιος πωλήτής. Δυστυχώς δεν γίνεσαι μόνο εσύ "γραφικός" έχει κι άλλους η παρέα οπότε είμαστε πολλοί μην ανησυχείς. Μου φαίνεται όμως ότι αυτές οι συμπεριφορές προέρχονται από "καταναλωτές" και "χομπίστες" που λειτουργουν με τον τρόπο αυτό συνολικά και όχι μόνο σε σχέση με τα ενυδρεία. Το κακό όμως είναι ότι στο ενυδρείο (και γενικότερα στο χώρο των pets) έχουμε να κάνουμε με ζωντανά πλάσματα !

Η πρόταση του φίλου nkarvounis μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα για την κατάρτιση ενός οδηγού του καλού επαγγελματία.

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακριβώς αυτό λεω κι εγώ και νομίζω ότι συμφωνούμε ούτως ή άλλως. Ότι δηλαδή φίλε Γιώργο πράγματι πρέπει να μπαίνουμε στον κόπο να μελετάμε και αυτό πρέπει να το καταλάβει κάθε φίλος που μπαίνει στο hobby, κοιτάξτε τώρα με το forum πόσες ευκαιρίες έχουν και οι νεότεροι στο hobby φίλοι να αποφύγουν τις κατοκοπιές. Και αυτό πρέπει να περάσει σε όλους τους φίλους. Ενημέρωση, ενημέρωση και ξανά ενημέρωση και μετά εφαρμογή. Κανείς δεν είναι τέλειος αλλά τουλάχιστον αφού υπάρχει η ευκαιρία της συλλογής πληροφοριών από αξιόπιστες πηγές γιατί να την πετάμε? Φίλε μου nkary βεβαίως και συμφωνώ μαζί σου στο θέμα που θίγεις ότι πράγματι υπάρχουν συνχομπίστες που δεν έχουν καν ξεφυλλίσει ένα φυλλάδιο (ούτε καν αυτά που δίνονται δωρεάν π.χ. οδηγοί sera, tetra, nutrafin κλπ) και δυστυχώς ακολουθούν όποια "συμβουλή" τους δώσει κάποιος πωλήτής. Δυστυχώς δεν γίνεσαι μόνο εσύ "γραφικός" έχει κι άλλους η παρέα οπότε είμαστε πολλοί μην ανησυχείς. Μου φαίνεται όμως ότι αυτές οι συμπεριφορές προέρχονται από "καταναλωτές" και "χομπίστες" που λειτουργουν με τον τρόπο αυτό συνολικά και όχι μόνο σε σχέση με τα ενυδρεία. Το κακό όμως είναι ότι στο ενυδρείο (και γενικότερα στο χώρο των pets) έχουμε να κάνουμε με ζωντανά πλάσματα !

Η πρόταση του φίλου nkarvounis μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα για την κατάρτιση ενός οδηγού του καλού επαγγελματία.

Συμφωνώ 100% με την κατάρτιση του οδηγού :D

Link to comment
Share on other sites

...Και αυτό ισχύει γενικότερα στο εμπόριο και δεν αφορά μόνο τα pet shops (για σκεφτείτε ανάλογες περιπτώσεις στα ηλεκτρονικά είδη ας πούμε)....

Προσωπική μου εκτίμηση, γνώμη και θέση είναι ότι ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΥΡΝΟΙ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ!

Κατ' εμέ, όλοι όσοι εμπορεύονται ζωντανά, καθώς και είδη συντήρησής τους, αλλά και δίνουν πληροφορίες σχετικά με αυτά σε άλλους ανθρώπους που ασχολούνται, θα πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ σε ότι λένε και κάνουν, γιατί η ζωή - η Οποιαδήποτε Ζωή - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...!

Οσοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά, να πάνε σπίτι τους και να αλλάξουν επάγγελμα... Και δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι θα απογίνουν οι επενδύσεις τους... Ούτε και οι σχέσεις "στοργής" με τα διάφορα κυκλώματα κέρδους...

Και καλά θα κάνουμε όλοι μας να καταγγέλουμε ΟΤΙ στραβό εντοπίζουμε, γιατί έτσι:

1ον: θα φύγουν σιγά-σιγά από τη μέση όλοι οι άσχετοι "δουλέμποροι" Ζωντανών οργανισμών.

2ον: θα βελτιωθούν οι όποιοι-όσοι παραμείνουν...

3ον: θα αυξηθεί το αίσθημα ευθύνης και η συνειδητότητα όλων όσοι ασχολούνται με Ζωντανά...

Πιστεύω ότι θα πρέπει να σκληρήνει η στάση των συνειδητών χομπιστών στο θέμα αυτό, γιατί το κακό έχει παραγίνει! Εγώ πάντως όσο περνάει ο καιρός και βλέπω όλο και περισσότερα ασύστολα περιστατικά γύρω μου - στον χώρο του χόμπι και όχι μόνο - τόσο τα παίρνω περισσότερο..! :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου εκτίμηση, γνώμη και θέση είναι ότι ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΥΡΝΟΙ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ!

Κατ' εμέ, όλοι όσοι εμπορεύονται ζωντανά, καθώς και είδη συντήρησής τους, αλλά και δίνουν πληροφορίες σχετικά με αυτά σε άλλους ανθρώπους που ασχολούνται, θα πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ σε ότι λένε και κάνουν, γιατί η ζωή - η Οποιαδήποτε Ζωή - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...!

Οσοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά, να πάνε σπίτι τους και να αλλάξουν επάγγελμα... Και δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι θα απογίνουν οι επενδύσεις τους... Ούτε και οι σχέσεις "στοργής" με τα διάφορα κυκλώματα κέρδους...

Και καλά θα κάνουμε όλοι μας να καταγγέλουμε ΟΤΙ στραβό εντοπίζουμε, γιατί έτσι:

1ον: θα φύγουν σιγά-σιγά από τη μέση όλοι οι άσχετοι "δουλέμποροι" Ζωντανών οργανισμών.

2ον: θα βελτιωθούν οι όποιοι-όσοι παραμείνουν...

3ον: θα αυξηθεί το αίσθημα ευθύνης και η συνειδητότητα όλων όσοι ασχολούνται με Ζωντανά...

Πιστεύω ότι θα πρέπει να σκληρήνει η στάση των συνειδητών χομπιστών στο θέμα αυτό, γιατί το κακό έχει παραγίνει! Εγώ πάντως όσο περνάει ο καιρός και βλέπω όλο και περισσότερα ασύστολα περιστατικά γύρω μου - στον χώρο του χόμπι και όχι μόνο - τόσο τα παίρνω περισσότερο..! :thumbup::thumbup::angry2:

Μαζί σου :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συνφορουμιστες πιστευω οτι το θεμα εχει ξεκαθαρισει μετα και απο την ανακοινωση/post του nkarvouni .... Θεωρω οτι το συγκεκριμενο θεμα δε μπηκε τυχαια σε αυτην την ενοτητα γιατι απλα εχει να κανει με τις λειτουργιες του forum ...

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οποια αλλη απαντηση θα ειναι μια επαναληψη σε ολα αυτα που εχουμε πει ...

Απο κει και περα θεωρω οτι η προταση για τη καρτιση ενος οδηγου ειναι πολυ καλη κινηση και θα βοηθησει παρα πολυ τον οποιο hobbysta να μπορει να διακρινει τον "σωστο" απο το "κακο" επαγγελματια ...

Επισης οπως προαναφερθηκε μπορει ο οποιοσδηποτε που εχει αντιληφθει μια κατασταση σαν λαθος του οποιουδηποτε μαγαζιου να καταφυγει σε κρατικους φορεις και να καταγγειλει επωνυμα το γεγονος ...

Εγω προσωπικα δεν ειμαι εδω για να περνω κεφαλια και να κρινω το χ,ψ μαγαζι αλλα οσο μπορω να βοηθησω τον φιλο χομπιστα σε καποιο προβλημα που μπορει να αντιμετωπιζει ...

Φιλικα ,

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...