Jump to content

Έκθεση φωτογραφιών


Recommended Posts

Σκέφτομαι για αγορά μιας dslr αλλά δεν σταματάω να πειραματίζομαι με την compact. Τόσο καιρό δεν είχα βρει πως να ρυθμίζω το iso οπότε σε νυχτερινές έβγαινε πολύ θόρυβος.

Βάζω μία φωτογραφία που έβγαλα με τον moonlight φωτισμό. Η επεξεργασία με photoshop είναι πολύ μικρή.

Περιμένω σχόλια και προτάσεις όπως και φωτογραφίες άλλων.

img07683.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από φωτομέτρηση μια χαρά. Ελάχιστα κάηκε το ψαράκι, αλλά δεν είναι κάτι που δεν διορθώνεται με λίγο patch tool.

Από κει και πέρα, προσπάθησε όταν κάνεις crop να διατηρείς την αναλογία των πλευρών του κάδρου.

Επίσης, δεν χρειάζεται να τις χρησιμοποιείς σε full ανάλυση εάν δεν τις θέλεις για εκτύπωση. Ανάλογα για που τις θέλουμε τις κάνουμε και resize. πχ για χρήση στο internet εγώ της κάνω 1024 ή 800 η μεγάλη πλευρά.

Επίσης, πειραματίσου με λιγάκι sharpen. Για μια φωτογραφία με 1024 μεγάλη πλευρά, ένα smart sharpen με 0,3 radius και 130% amount ζωντανεύει πολύ τη φωτογραφία. Αν είναι λίγο, του κάνεις άλλο ένα ίδιο. Αν σε κάποιο σημείο σου φαίνεται πολύ μασκάρεις.

Τις υπογραφές η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν τις συμπάθησα... Αλλά κάποιες φορές είναι αναγκαίο κακό... Τα πλαίσια τα σιχαίνομαι σε κάθε περίπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Από φωτομέτρηση μια χαρά. Ελάχιστα κάηκε το ψαράκι, αλλά δεν είναι κάτι που δεν διορθώνεται με λίγο patch tool.

Από κει και πέρα, προσπάθησε όταν κάνεις crop να διατηρείς την αναλογία των πλευρών του κάδρου.

Επίσης, δεν χρειάζεται να τις χρησιμοποιείς σε full ανάλυση εάν δεν τις θέλεις για εκτύπωση. Ανάλογα για που τις θέλουμε τις κάνουμε και resize. πχ για χρήση στο internet εγώ της κάνω 1024 ή 800 η μεγάλη πλευρά.

Επίσης, πειραματίσου με λιγάκι sharpen. Για μια φωτογραφία με 1024 μεγάλη πλευρά, ένα smart sharpen με 0,3 radius και 130% amount ζωντανεύει πολύ τη φωτογραφία. Αν είναι λίγο, του κάνεις άλλο ένα ίδιο. Αν σε κάποιο σημείο σου φαίνεται πολύ μασκάρεις.

Τις υπογραφές η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν τις συμπάθησα... Αλλά κάποιες φορές είναι αναγκαίο κακό... Τα πλαίσια τα σιχαίνομαι σε κάθε περίπτωση :)

:o:blink::o:blink::o

Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν κατάλαβα τίποτα χαχαχαχαχα. Πρέπει να πάρω κανένα βιβλίο για φωτογραφίες να μάθω κάποιους όρους.

Η ανάλυση από την φωτογραφική ήταν στα 8 MP αλλά στο site ανέβηκε σε μικρότερη ανάλυση. Το να βγάλω με μεγαλύτερη ανάλυση φωτογραφία ουσιαστικά μου λες ότι είναι περιττό αλλά όχι ότι επηρεάζει σε κάτι αρνητικά ε;

Το crop που λες έχει να κάνει με το αντικείμενο που φωτογραφίζω; Η αλήθεια είναι ότι είναι πλάγια η λήψη γιατί στήριζα το χέρι μου σε μια κούτα να μην βγει πολύ κουνημένη οπότε δεν ήταν σωστό το σημείο που φωτογράφισα.

Για τα άλλα που ζωντανεύουν την φωτογραφία δεν τα κατάλαβα και φαντάζομαι θέλει βαβούρα να μου τα εξηγήσει όποτε πάω πάσο. :wub:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα ψάξω να βγω και αυτά που μου πρότεινες να κάνω. Θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες ώστε να πειραματιστώ με κανονικό φωτισμό ενυδρείου.

Υ.Γ. Ποιο ψαράκι εννοείς ότι κάηκε; Αυτό το έντονο άσπρο είναι ένα βραχάκι χαλαζία που το έβαλα μέχρι να βουλιάξει το ξύλο. :)

Link to comment
Share on other sites

A ok :)

νομιζα την έκοψες εσύ σε αυτή την αναλογία. Αλλά φαίνεται τις βγάζει έτσι η μηχανή σου.

Για τα Mpixel, πάντα να τραβάς στη μαμά ανάλυση του αισθητήρα σου. όχι πιο πάνω, όχι πιο κάτω. Το resize το κάνεις αν θέλεις μετά στο photoshop.

Για τα υπόλοιπα, μπορεις να τα googleάρεις και να δεις τι κάνουν χοντρικά.

Είναι απλά εργαλεία που μπορούν να βελτιώσουν πολύ τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

A ok :)

νομιζα την έκοψες εσύ σε αυτή την αναλογία. Αλλά φαίνεται τις βγάζει έτσι η μηχανή σου.

Για τα Mpixel, πάντα να τραβάς στη μαμά ανάλυση του αισθητήρα σου. όχι πιο πάνω, όχι πιο κάτω. Το resize το κάνεις αν θέλεις μετά στο photoshop.

Για τα υπόλοιπα, μπορεις να τα googleάρεις και να δεις τι κάνουν χοντρικά.

Είναι απλά εργαλεία που μπορούν να βελτιώσουν πολύ τις φωτογραφίες.

Απλά είχα επιλέξει αναλογία 16:9 και δεν έκανα resize καθόλου. Ποιο πάνω πως γίνεται να βγάλω από αυτή που μπορεί να δώσει η μηχανή;

Ήδη διαβάζω άρθρα και διάφορα info αυτή τη στιγμή.

Άντε βάλτε καμιά φωτογραφική πρόταση να ανοίξει το μάτι μας :wub:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην διαλεξες πολυ δυσκολο θεμα. Ενα ενυδρειο που ειναι ηδη "σκοτεινο θεμα", κατω απο moon light που το κανει ακομα πιο σκοτεινο.

Καλυτερα να ξεκινησεις φωτιζοντας εξτρα το ενυδρειο σου για μια φωτογραφια. Εγω πχ, χρησιμοποιω 2 προβολεις αλογονου των 200watt ο καθενας + τα 6Χ54watt των Τ5 + το εξωτερικο φλας απο πανω. Το λεει και η ιδια η λεξη Φωτο-γραφια ...

Οσο πιο πολυ το φως , τοσο καλυτερη θα βγει η φωτο (με τις σωστες ρυθμισεις).

Τα αυτοματα προγραμματα σπανια αποδιδουν στις ενυδρειακες φωτογραφιες. Προσπαθησε πριν απο ολα να πειραματιστεις και να μαθεις να ρυθμιζεις εσυ την μηχανη σου για την ληψη. Για παραδειγμα στην φωτο με το moonlight, εγω θα ρυθμιζα το διαφραγμα τερμα ανοιχτο , και την ταχυτητα κλειστρου πολυ αργη, σχεδον bulp (2-5''). To ISO στο 100 για να αποφυγω τον θορυβο. Αν εβγαινε πολυ φωτεινη με καμμενα σημεια, θα αφηνα την ταχυτητα κλειστρου ιδια αλλα θα εκλεινα σιγα σιγα το διαφραγμα μεχρι να παρω την επιθυμητη φωτεινοτητα.

Επισης πολυ σημαντικη ειναι η ρυθμιση του white balance για να σου αποδωσει την σωστη εκθεση και χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι για αργη ταχυτητα κλειστρου, οπωσδηπτε τριποδα και ακομα καλυτερα οι ληψεις να γινονται με τον χρονοδιακοπτη για απολυτη ακινησια !

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το ακυρο ερωτημα μου επλιζω να μην χαλασω το θεμα.

Τη photoshop χρησιμοποιειτε?

Αν χαλασω το θεμα ας σβηστει η ερωτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το CS 5 , αλλα και το 3 που ειχα, σχεδον τα ιδια εκανε. Οι βασικες λειτουργιες ειναι σχεδον ιδιες σε ολα τα photoshop.

Kαι μιας και ενα παραδειγμα και μια εικονα ειναι πιο δυνατη απο 1000 λεξεις, να πως φωτογραφιζω ενα ενυδρειο μου οταν θελω να κανω πραγματικα προσεγμενη παρουσιαση για διαγωνισμους. Η διαδικασια θελει σχεδον μιση μερα για να στηθει ολο το σκηνικο και τραβαω εκατονταδες φωτογραφιες με διαφορετικες ρυθμισεις. Η προετοιμασια για την φωτογραφιση ξεκινα περιπου 2 εβδομαδες πριν, με τα τελικα κλαδεματα , σχολαστικο καθαρισμα, ανθρακα και ενυδρειακο βαμβακι στα φιλτρα κλπ

Ο φωτισμος ειναι αυτος που ανεφερα πριν.

Σκεφτομαι οτι την επομενη φορα που θα στησω φωτογραφιση, καλο θα ηταν να κανω μια λεπτομερη παρουσιαση, με φωτογραφιες για το τι ακριβως κανω , απο την προετοιμασια , τις ρυθμισεις, τον εξοπλισμο, τις ιδιοκατασκευες, τα soft box για το φλας, την διαχυση του φωτος, το backlight, μεχρι και το τελικο αποτελεσμα.

Συνηθως στους διαγωνισμους απαγορευεται η επεξεργασια, οποτε η φωτογραφια θα πρεπει να βγει ...α ψ ο γ η

post-6932-1300925630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το CS 5 , αλλα και το 3 που ειχα, σχεδον τα ιδια εκανε. Οι βασικες λειτουργιες ειναι σχεδον ιδιες σε ολα τα photoshop.

Kαι μιας και ενα παραδειγμα και μια εικονα ειναι πιο δυνατη απο 1000 λεξεις, να πως φωτογραφιζω ενα ενυδρειο μου οταν θελω να κανω πραγματικα προσεγμενη παρουσιαση για διαγωνισμους. Η διαδικασια θελει σχεδον μιση μερα για να στηθει ολο το σκηνικο και τραβαω εκατονταδες φωτογραφιες με διαφορετικες ρυθμισεις. Η προετοιμασια για την φωτογραφιση ξεκινα περιπου 2 εβδομαδες πριν, με τα τελικα κλαδεματα , σχολαστικο καθαρισμα, ανθρακα και ενυδρειακο βαμβακι στα φιλτρα κλπ

Ο φωτισμος ειναι αυτος που ανεφερα πριν.

Σκεφτομαι οτι την επομενη φορα που θα στησω φωτογραφιση, καλο θα ηταν να κανω μια λεπτομερη παρουσιαση, με φωτογραφιες για το τι ακριβως κανω , απο την προετοιμασια , τις ρυθμισεις, τον εξοπλισμο, τις ιδιοκατασκευες, τα soft box για το φλας, την διαχυση του φωτος, το backlight, μεχρι και το τελικο αποτελεσμα.

Συνηθως στους διαγωνισμους απαγορευεται η επεξεργασια, οποτε η φωτογραφια θα πρεπει να βγει ...α ψ ο γ η

post-6932-1300925630_thumb.jpg

Ναι να κανεις μια λεπτομερη παρουσιαση μπας και βγαλουμε καμια φωτο τις προκοπης και εμεις με τις ψηφιακες.

Το ενυδρειο ειναι πραγματικα απιστευτο,τελοιο, οτι και να πω ειναι λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μιλάμε για καθαρά manual φωτογραφίσεις, όσο το επιτρέπει η μηχανή μου δηλαδή.

Το iso ήταν στα 100 απ' ότι θυμάμαι. Έκανα διάφορες δοκιμές αλλά μου φάνηκε το ιδανικότερο. Το άνοιγμα του φακού δυστυχώς δεν μπορώ να το ρυθμίσω καθόλου, δεν έχει τέτοια επιλογή. Η διάρκεια του ανοίγματος του φακού ήταν κάπου στα 1"3.

Φλας δεν βάζω καθόλου γιατί νόμιζα ότι στρεσάρει ο ψάρι. επίσης πως αντιμετωπίζεις το πρόβλημα της ανάκλασης στο τζάμι; Εννοείς φλας εξωτερικό ώστε να μπει πάνω από το ενυδρείο;

Υ.Γ. Κι εγώ cs5 έχω. Ήδη άρχισε να κυκλοφορεί και το cs6 όμως.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι οτι την επομενη φορα που θα στησω φωτογραφιση, καλο θα ηταν να κανω μια λεπτομερη παρουσιαση, με φωτογραφιες για το τι ακριβως κανω , απο την προετοιμασια , τις ρυθμισεις, τον εξοπλισμο, τις ιδιοκατασκευες, τα soft box για το φλας, την διαχυση του φωτος, το backlight, μεχρι και το τελικο αποτελεσμα.

post-6932-1300925630_thumb.jpg

Θα περιμένουμε πραγματικά με ανυπομονησία να δούμε μια τέτοια παρουσίαση.

Τώρα το είπες ! Πρέπει και να το κάνεις !

Σχετικά με το ερώτημα του φίλου νομίζω ότι αναφέρεται καταρχήν στο τι μπορείς να κάνεις χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις με το Photoshop. Αυτό το λέω για το φίλο dimkastaπου καλώς έγραψε διάφορα που αφορούν την επεξεργασία αλλά μάλλον ο IoSpy είναι σαν εμένα (περίπου) :) .

Η γενική πάντως ιδέα είναι (όπως την περιέγραψε και ο Αλέξανδρος)

Ξεκινάς με: ανοιχτό διάφραγμα - χαμηλό ISO - παίζεις με ταχύτητα κλείστρου (και μετά πειραματίζεσαι με όλα ή μεταξύ διαφράγματος και ταχύτητας πρώτα). Επίσης, κλειστά φώτα δωματίου, white balance όχι στο αυτόματο. Αν έχεις αναμμένα φώτα καλύτερα στο fluorescent.

Τι μηχανή έχεις και δεν μπορείς να παίξεις καθόλου με διάφραγμα ? Δεν έχει Μ(anual) mode ? ή Α(perture) ?

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε πραγματικά με ανυπομονησία να δούμε μια τέτοια παρουσίαση.

Τώρα το είπες ! Πρέπει και να το κάνεις !

Σχετικά με το ερώτημα του φίλου νομίζω ότι αναφέρεται καταρχήν στο τι μπορείς να κάνεις χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις με το Photoshop. Αυτό το λέω για το φίλο dimkastaπου καλώς έγραψε διάφορα που αφορούν την επεξεργασία αλλά μάλλον ο IoSpy είναι σαν εμένα (περίπου) :) .

Η γενική πάντως ιδέα είναι (όπως την περιέγραψε και ο Αλέξανδρος)

Ξεκινάς με: ανοιχτό διάφραγμα - χαμηλό ISO - παίζεις με ταχύτητα κλείστρου (και μετά πειραματίζεσαι με όλα ή μεταξύ διαφράγματος και ταχύτητας πρώτα). Επίσης, κλειστά φώτα δωματίου, white balance όχι στο αυτόματο. Αν έχεις αναμμένα φώτα καλύτερα στο fluorescent.

Τι μηχανή έχεις και δεν μπορείς να παίξεις καθόλου με διάφραγμα ? Δεν έχει Μ(anual) mode ? ή Α(perture) ?

Για αρχή με ενδιαφέρει καθαρά η φωτογραφία και μετά πάει η επεξεργασία.

Πάντως εχω πολύ διάβασμα ακόμα.

Την canon ixus 8015 έχω. Αλλά δεν έχει ρύθμιση του f. Τόσο καιρό την έχω ψάξει σε όλες της τις δυνατότητες.

Πάντως μπήκα σε έξοδα πριν λίγο. Πήγα και πήρα την canon eos 550d

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπήκα σε έξοδα πριν λίγο. Πήγα και πήρα την canon eos 550d

Πολύ καλή επιλογή (αν και εγώ έχω NIKON) :):wub:

Καλό διάβασμα και καλές φωτογραφίες.

Υποθέτω ότι ήταν με 18-55 φακό ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπήκα σε έξοδα πριν λίγο. Πήγα και πήρα την canon eos 550d

Πολύ καλή επιλογή (αν και εγώ έχω NIKON) :):wub:

Καλό διάβασμα και καλές φωτογραφίες.

Υποθέτω ότι ήταν με 18-55 φακό ?

699 ευρώ με τον φακό που αναφέρεις. Με μεγαλύτερο ανέβαινε αρκετά η τιμή και δεν νομίζω ότι αξίζει. Ήδη για την ερασιτεχνική χρήση που κάνουμε εμείς νομίζω πως πήρα κάτι πολύ καλό. Αυτό που με ενδιαφέρει κάποια στιγμή πλέον είναι η αγορά ενός καλού macro φακού.

Θα ανεβάσω και συγκριτικές φωτογραφίες με την παλιά μου μηχανή και με την καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπήκα σε έξοδα πριν λίγο. Πήγα και πήρα την canon eos 550d

Πω πω, παρασυραμε αλλον εναν... :) αμα κανεις κακες παρεες αυτα παθαινεις.

Με γεια, και καλες φωτογραφισεις. Δουλεια τωρα, διαβασμα και πειραματισμους. Η αρχη ειναι δυσκολη και οσο πιο πολυ εξασκεισαι τοσο πιο γρηγορα θα μαθεις να χειριζεσαι την Canon σου.

Link to comment
Share on other sites

Thnx παίδες.

Λοιπόν καλό το διάβασμα αλλά αν δεν βγάλουμε και μερικές σαν πειραματισμούς όπως είπατε.... έτσι για αρχή. Έχουμε και λέμε.

Φωτογραφική μηχανή: Canon EOS 550D

Φακός : EFS 18-55mm

Επεξεργασία φωτογραφίας : Καμία

post-21690-1300981161_thumb.jpgpost-21690-1300981177_thumb.jpgpost-21690-1300981191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thnx παίδες.

Λοιπόν καλό το διάβασμα αλλά αν δεν βγάλουμε και μερικές σαν πειραματισμούς όπως είπατε.... έτσι για αρχή. Έχουμε και λέμε.

Φωτογραφική μηχανή: Canon EOS 550D

Φακός : EFS 18-55mm

Επεξεργασία φωτογραφίας : Καμία

post-21690-1300981161_thumb.jpgpost-21690-1300981177_thumb.jpgpost-21690-1300981191_thumb.jpg

Ετοιμαζόμουν εδώ και καιρό να πάρω την ίδια μηχανή με τον ίδιο φακό ή τον 18-200! :wub:

Ερώτηση:

Αυτές ήταν οι κοντινότερες λήψεις που εστίαζε σωστά ο 18-55;

μιλάω για την πρώτη φώτο... άσχετο ο πρώην δίσκος μου είναι αυτός; :)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζόμουν εδώ και καιρό να πάρω την ίδια μηχανή με τον ίδιο φακό ή τον 18-200! :wub:

Ερώτηση:

Αυτές ήταν οι κοντινότερες λήψεις που εστίαζε σωστά ο 18-55;

μιλάω για την πρώτη φώτο... άσχετο ο πρώην δίσκος μου είναι αυτός; :)

Δεν είχα θέμα εστίασης. Δεν δοκίμασα μέχρι πόσο κοντά μπορεί να εστιάσει. Πάντως αυτή δεν ήταν η κοντινότερη που μπορεί να βγάλει. Έχω σχεδόν τέρμα όμως το οπτικό ζουμ. Έπαιρνε άλλο λίγο.

Ναι ο δίσκος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα θέμα εστίασης. Δεν δοκίμασα μέχρι πόσο κοντά μπορεί να εστιάσει. Πάντως αυτή δεν ήταν η κοντινότερη που μπορεί να βγάλει. Έχω σχεδόν τέρμα όμως το οπτικό ζουμ. Έπαιρνε άλλο λίγο.

Ναι ο δίσκος σου :)

κάνε μου μια χάρη και τράβα την πιο μάκρο φώτο που μπορείς με τον 18-55 :wub:

επίσης απέφευγε το ζουμ στις μάκρο :)

Link to comment
Share on other sites

κάνε μου μια χάρη και τράβα την πιο μάκρο φώτο που μπορείς με τον 18-55 :)

επίσης απέφευγε το ζουμ στις μάκρο :wub:

Έβγαλα το ίδιο θέμα 2 φορές. Στην μία είναι χωρίς ζουμ με την καλύτερη και κοντινότερη εστίαση που μπορεί να κάνει. Στην άλλη είναι με φουλ ζουμ του ίδιου φακού με εστίαση. Την ώρα που τράβηξα όμως πλησίασα λιγάκι και χάλασε το φοκους οπότε σε μεγέθυνση της φωτογραφίας βλέπεις ότι δεν είναι πολύ καθαρή.

post-21690-1300989870_thumb.jpgpost-21690-1300989883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νέος καινούργιος κόσμος με την DSLR (και μιλάω κι εγώ ως νεοφώτιστος)

Καλό διάβασμα εδώ.

Το παραπάνω είναι πολύ καλό e-book στα ελληνικά.

Από βιβλία στα αγγλικά υπάρχουν ένα σωρό, ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω μερικούς τίτλους.

Το καλύτερο πάντως που διάβασα (απνευστί σε μια μέρα κυριολεκτικά) είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το ίδιο θέμα 2 φορές. Στην μία είναι χωρίς ζουμ με την καλύτερη και κοντινότερη εστίαση που μπορεί να κάνει. Στην άλλη είναι με φουλ ζουμ του ίδιου φακού με εστίαση. Την ώρα που τράβηξα όμως πλησίασα λιγάκι και χάλασε το φοκους οπότε σε μεγέθυνση της φωτογραφίας βλέπεις ότι δεν είναι πολύ καθαρή.

post-21690-1300989870_thumb.jpgpost-21690-1300989883_thumb.jpg

μ' αρέσει! Μου φύγαν μερικοί ενδοιασμοί που είχα... οπότε σε λίγες μέρες θα γίνει το αναπόφευκτο :) (άλλος ένας στο club της 550)

άντε καλές λήψεις :wub:

Link to comment
Share on other sites

Νέος καινούργιος κόσμος με την DSLR (και μιλάω κι εγώ ως νεοφώτιστος)

Καλό διάβασμα εδώ.

Το παραπάνω είναι πολύ καλό e-book στα ελληνικά.

Από βιβλία στα αγγλικά υπάρχουν ένα σωρό, ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω μερικούς τίτλους.

Το καλύτερο πάντως που διάβασα (απνευστί σε μια μέρα κυριολεκτικά) είναι αυτό.

Αν είναι αγγλικό μπορεί να βαριέμαι να το διαβάσω οπότε δεν θα έχει νόημα. Αν έχεις να προτείνεις κανένα ελληνικό... :)

Link to comment
Share on other sites

μ' αρέσει! Μου φύγαν μερικοί ενδοιασμοί που είχα... οπότε σε λίγες μέρες θα γίνει το αναπόφευκτο :) (άλλος ένας στο club της 550)

άντε καλές λήψεις :)

Είναι αρκετά καλά πιστεύω αφού είναι 18MP οπότε σε πλήρη προβολή και όχι όπως την ανέβασα εγώ με χαμηλότερη ανάλυση θα έχεις ουσιαστικά μεγαλύτερη μεγέθυνση. Τώρα χάνει αρκετά. :wub:

Έλειπα από την Πέμπτη οπότε δεν πειραματίστηκα στο ενυδρείο. Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...