Jump to content

Έκθεση φωτογραφιών


Recommended Posts

Νέος καινούργιος κόσμος με την DSLR (και μιλάω κι εγώ ως νεοφώτιστος)

Καλό διάβασμα εδώ.

Το παραπάνω είναι πολύ καλό e-book στα ελληνικά.

Αν είναι αγγλικό μπορεί να βαριέμαι να το διαβάσω οπότε δεν θα έχει νόημα. Αν έχεις να προτείνεις κανένα ελληνικό... :)

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω είναι πολύ καλό e-book στα ελληνικά

Το κατέβασα ήδη οπότε θα ξεκινήσω και εκεί διάβασμα μόλις τελειώσω με το βιβλιαράκι της μηχανής.

Thanks. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μακράν η καλύτερη macro φωτό που έχουμε στο φόρουμ είναι αυτή στο avatar του φίλου Andreas301! :) χαχχαχα

Πέραν της πλάκας, η συζήτησή σας είναι πολύ χρήσιμη γιατί μαζεύω λεφτά για μια καλή φωτογραφική. Πλέον τα ενυδρεία μου έχουν γίνει πολύ όμορφα και η φωτογραφική μου μηχανή τα αδικεί πολύ... Δεν τολμάω να ανεβάσω φωτό χμμμ..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μακράν η καλύτερη macro φωτό που έχουμε στο φόρουμ είναι αυτή στο avatar του φίλου Andreas301! :o χαχχαχα

Πέραν της πλάκας, η συζήτησή σας είναι πολύ χρήσιμη γιατί μαζεύω λεφτά για μια καλή φωτογραφική. Πλέον τα ενυδρεία μου έχουν γίνει πολύ όμορφα και η φωτογραφική μου μηχανή τα αδικεί πολύ... Δεν τολμάω να ανεβάσω φωτό χμμμ..

Ευχαριστώ !!! :):wub::) Τη ζωγράφισε η κόρη μου πριν από 12 χρόνια !

Για τη φωτογραφική μη βιαστείς, μάζεψε πληροφορίες και όταν καταλήξεις σε 2-3 εναλλακτικές γράψε μας να πούμε γνώμες !

Link to comment
Share on other sites

Για τη φωτογραφική μη βιαστείς, μάζεψε πληροφορίες και όταν καταλήξεις σε 2-3 εναλλακτικές γράψε μας να πούμε γνώμες !

+1

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διάβασμα έχει πέσει αλλά έχω μπερδευτεί κάπως με την έκθεση φωτεινότητας.... που απ' ότι κατάλαβα σε όλα τα προγράμματα την ρυθμίζεις εκτός από την τελείως χειροκίνητη. Anyway βάζω μια φωτογραφία από το μικρό ενυδρείο μου και δίνω και κάποιες πληροφορίες για να μου πείτε σχόλια. Νομίζω πως θα έπρεπε να είμαι κάπως πιο μακριά και να τραβήξω την φωτογραφία (δεν φαίνεται εδώ επειδή έχει γίνει περικοπή). Επίσης ενώ στην μηχανή είχα επιλέξει πιο έντονα μπλε και πράσινα χρώματα όπως είναι το στιλ των τοπίων κατά την μηχανή νομίζω έχει βγάλει πιο έντονο το κόκκινο.

Φωτογραφική μηχανή: Canon EOS 550D

Φακός: EFS 18-55mm

Επεξεργασία φωτογραφίας: Καμία

Ταχ κλείστρου: 1/50

Άνοιγμα: f4.5

ISO: 800

post-21690-1301390230_thumb.jpg

Ακούω σχόλια. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μακράν η καλύτερη macro φωτό που έχουμε στο φόρουμ είναι αυτή στο avatar του φίλου Andreas301! :wub: χαχχαχα

Πέραν της πλάκας, η συζήτησή σας είναι πολύ χρήσιμη γιατί μαζεύω λεφτά για μια καλή φωτογραφική. Πλέον τα ενυδρεία μου έχουν γίνει πολύ όμορφα και η φωτογραφική μου μηχανή τα αδικεί πολύ... Δεν τολμάω να ανεβάσω φωτό χμμμ..

Ετσι ..ο Ανδρεας εχει το καλυτερο avatar του ΑΖ :)

Link to comment
Share on other sites

Mια φωτο οσο ποιο κοντα γινεται με τον 18-55

IMG_3897.jpg

και μια φωτο (το ιδιο θεμα )με τον 90 macro

IMG_4433.jpg

πανω σε σωμα 550D :)

Θελει αρκετο σκαλισμα - παιχνιδι ακομα στις ρυθμισεις για να πω οτι την εμαθα τη ρημαδα ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διάβασμα έχει πέσει αλλά έχω μπερδευτεί κάπως με την έκθεση φωτεινότητας.... που απ' ότι κατάλαβα σε όλα τα προγράμματα την ρυθμίζεις εκτός από την τελείως χειροκίνητη. Anyway βάζω μια φωτογραφία από το μικρό ενυδρείο μου και δίνω και κάποιες πληροφορίες για να μου πείτε σχόλια. Νομίζω πως θα έπρεπε να είμαι κάπως πιο μακριά και να τραβήξω την φωτογραφία (δεν φαίνεται εδώ επειδή έχει γίνει περικοπή). Επίσης ενώ στην μηχανή είχα επιλέξει πιο έντονα μπλε και πράσινα χρώματα όπως είναι το στιλ των τοπίων κατά την μηχανή νομίζω έχει βγάλει πιο έντονο το κόκκινο.

Φωτογραφική μηχανή: Canon EOS 550D

Φακός: EFS 18-55mm

Επεξεργασία φωτογραφίας: Καμία

Ταχ κλείστρου: 1/50

Άνοιγμα: f4.5

ISO: 800

post-21690-1301390230_thumb.jpg

Ακούω σχόλια. :)

Το χρώμα που θα πάρεις εξαρτάται πολύ και από το white balance που έχεις ρυθμίσει. Επίσης, θα σου λεγα να αποφύγεις να κάνεις ρυθμίσεις χρώματος στη μηχανή. Θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν κάνεις τις αλλαγές σου μετά στο photoshop.

Προσωπικά, τραβάω πάντα σε RAW και ρυθμίζω White Balance και όλα τα υπόλοιπα στο photoshop

Από κει και πέρα, πρόσεξε λίγο την εστίασή σου. Αν προσέξεις, είσαι εστιασμένος στο τζάμι. Οι φυσσαλίδες και το θερμόμετρο φαίνονται ξυράφι, ενώ το κυρίως θέμα αρχίζει και γίνεται φλού. Πρόσεξέ το ειδικά με τέρμα ανοιχτό το διάφραγμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Mια φωτο οσο ποιο κοντα γινεται με τον 18-55

IMG_3897.jpg

και μια φωτο (το ιδιο θεμα )με τον 90 macro

IMG_4433.jpg

πανω σε σωμα 550D :)

Θελει αρκετο σκαλισμα - παιχνιδι ακομα στις ρυθμισεις για να πω οτι την εμαθα τη ρημαδα ....

Γιώργο μάλλον έβαλες λάθος URL για τις φωτογραφίες. Πιο πάνω στο quote απλά έσβησα την ΙΡ διεύθυνση που είχες μπροστά, και τώρα φαίνεται μια χαρά.

O macro πάντως ο φακός είναι ωραίο πράμα. Ειδικά ο Tamron είναι αστεράκι. Ο 18-55 είναι για πέταμα. Όχι μόνο ο Canon...

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα που θα πάρεις εξαρτάται πολύ και από το white balance που έχεις ρυθμίσει. Επίσης, θα σου λεγα να αποφύγεις να κάνεις ρυθμίσεις χρώματος στη μηχανή. Θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν κάνεις τις αλλαγές σου μετά στο photoshop.

Προσωπικά, τραβάω πάντα σε RAW και ρυθμίζω White Balance και όλα τα υπόλοιπα στο photoshop

Από κει και πέρα, πρόσεξε λίγο την εστίασή σου. Αν προσέξεις, είσαι εστιασμένος στο τζάμι. Οι φυσσαλίδες και το θερμόμετρο φαίνονται ξυράφι, ενώ το κυρίως θέμα αρχίζει και γίνεται φλού. Πρόσεξέ το ειδικά με τέρμα ανοιχτό το διάφραγμά σου.

Η αλήθεια είναι ότι ήταν στο awb γιατί δεν είχα βρει ακόμα τις ρυθμίσεις του white balance. Θα δοκιμάσω και με raw μόλις εξοικειωθώ λίγο με τις jpg γιατί raw δεν έχω δουλέψει ποτέ.

Για την εστίαση έχεις δίκιο. Γι' αυτό είπα ότι έπρεπε να τραβήξω και την φωτογραφία από πιο μακριά για να έχω καλύτερο βάθος πεδίου στο ενυδρείου. Αλλά επειδή έχει γίνει και περικοπή δεν φαίνεται ότι έχω τραβήξει σχετικά κοντά. Από εκεί και πέρα μάλλον θέλει MF για να εστιάσω καλύτερα στο εσωτερικό του ενυδρείου, σωστά;

Θα κάνω και άλλες δοκιμές. Προς το παρόν τελείωσα με το διάβασμα των οδηγιών στο βιβλιαράκι που έχει μέσα η 550d για το πως να χρησιμοποιώ όλα τα προγράμματά της.

Geosid

Στην πρώτη φωτογραφία είναι στο 18 ο φακός; Δοκίμασες να το μεγαλώσεις καθόλου γιατί μου φαίνεται σχετικά μακρινό σε σχέση με το σαλιγκάρι που είχα βγάλει πιο πάνω. Πάντως άπεχτη και η macro. Ποιον ακριβώς φακό χρησιμοποίησες; Canon;

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα μάλλον θέλει MF για να εστιάσω καλύτερα στο εσωτερικό του ενυδρείου, σωστά;

Δεν χρειάζεται MF

Το πρόβλημα είναι στα πολλαπλά σημεία εστίασης, με τα οποία εστιάζει η μηχανή όπου θέλει εκείνη, συνήθως στο σημείο με το μεγαλύτερο contrast.

Το μυστικό είναι να απενεργοποιηθούν τα πολλαπλά σημεία εστίασης και να ενεργοποιηθεί μόνο το κεντρικό. Αν ψάξεις το manual κάπου θα λέει πως γίνεται.

Με αυτό τον τρόπο δεν αφήνεις την εστίαση στην τύχη της.

Με 1 σημείο μόνο εστίασης, κεντράρεις στο σημείο που θέλεις εστιασμένο, εστιάζεις εκεί, και μετά ξανακαδράρεις τη φωτό όπως τη θέλεις προσπαθώντας να μην αλλάξεις πολύ την απόσταση της φωτογραφικής από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται MF

Το πρόβλημα είναι στα πολλαπλά σημεία εστίασης, με τα οποία εστιάζει η μηχανή όπου θέλει εκείνη, συνήθως στο σημείο με το μεγαλύτερο contrast.

Το μυστικό είναι να απενεργοποιηθούν τα πολλαπλά σημεία εστίασης και να ενεργοποιηθεί μόνο το κεντρικό. Αν ψάξεις το manual κάπου θα λέει πως γίνεται.

Με αυτό τον τρόπο δεν αφήνεις την εστίαση στην τύχη της.

Με 1 σημείο μόνο εστίασης, κεντράρεις στο σημείο που θέλεις εστιασμένο, εστιάζεις εκεί, και μετά ξανακαδράρεις τη φωτό όπως τη θέλεις προσπαθώντας να μην αλλάξεις πολύ την απόσταση της φωτογραφικής από το θέμα.

Ναι το είχα σε 9 σημεία ταυτόχρονα οπότε δεν πρόσεξα σε πιο σημείο έκανε focus. Θα επιλέξω το κεντρικό όπως είπες και μετά θα καδράρω ή θα κάνω από την αρχή καδράρισμα και θα επιλέξω ποιο σημείο εστίασης θέλω να χρησιμοποιήσει. Ευτυχώς τα θυμάμαι πως γίνονται μετά από τόσο διάβασμα. :wub:

Θα δοκιμάσω στο ίδιο ακριβώς θέμα για να δω διαφορές και να συγκρίνω και θα την ανεβάσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έβαζα το white balance με ρύθμιση από χαρτί Α4 μου έβγαιναν με απόχρωση μοβ. Κάτι δεν γινόταν καλά και δεν ξέρω γιατί. Έβαλα φλας τελικά. Νομίζω είναι καλύτερο το βάθος πεδίου τώρα, αν και το ξύλο στο πίσω μέρος δεν είναι και πολύ καλό, και λιγότερο φλουταρισμένη.

post-21690-1301594004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σου ξέφυγε και η φωτομέτρηση. Το ξύλο έχει πολύ λίγη πληροφορία πάνω του.

Το φλάς έσκασε στο τζάμι, αλλά δεν έφτασε μέσα στο ξύλο.

Το white balance, το ρυθμίζεις ανάλογα με το φωτισμό που θέλεις να διορθώσεις.

Η πιο πάνω φωτογραφία σου είναι προβληματική με αυτή την έννοια, ότι πρέπει να διορθώσεις 2 διαφορετικούς φωτισμούς. Τον ένα κίτρινο από τη λάμπα μέσα στο ενυδρείο, και τον ένα άσπρο από το flash. Όταν διορθώνεις τον ένα, χαλάει ο άλλος.

Οπότε πιο σφιχτό κάδρο, να φτάνει και μέσα το φλάς και να ξεπερνάει το φωτισμό του ενυδρείο, ή καθόλου φλας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...