Jump to content

Ancistrus γενος θηλυκου?


retard20

Recommended Posts

το χω στο ενυδρειο μου 9-10 μηνες

το χα παρει μικρουλι και τωρα θελω να μαθω τι ειναι για να κανω αργοτερα μια αγγελια να βρω το ταιρι του

για αναπαραγωγη θα κατσω να διαβασω τι χρειαζεται

μ αυτα που χω διαβασει και δει για θηλυκο μου κανει

Ευχαριστω!!

http://img405.imageshack.us/img405/9918/24032011078.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/5301/24032011079.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρσενικό είναι !!! Έχει μουστάκια... Αυτά τα κερατάκια βγαίνουν μόνο σε αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικό είναι !!! Έχει μουστάκια... Αυτά τα κερατάκια βγαίνουν μόνο σε αρσενικά.

ειμαστε σιγουροι? κοιτα τα μουστακια ενος αρσενικου ομως....

http://www.istellas.gr/aquarium/my_fishes_ancistrus_sp3.html

και διαβασα οτι το θηλυκο μπορει να εχει

αλλα ειναι κοντα!!

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Διαχωρισμός φύλου: Τα ενήλικα αρσενικά έχουν "μουστάκια", δηλαδή διάφορες μικρές αποφύσεις πάνω από το στόμα και κατά μήκος του κεφαλιού τους. Τα θηλυκά επίσης μπορεί να έχουν μουστάκια, αλλά μόνο περιμετρικά του στόματός τους, χωρίς να αναπτύσσονται προς το κεφάλι!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323421

Link to comment
Share on other sites

Διαχωρισμός φύλου: Τα ενήλικα αρσενικά έχουν "μουστάκια", δηλαδή διάφορες μικρές αποφύσεις πάνω από το στόμα και κατά μήκος του κεφαλιού τους. Τα θηλυκά επίσης μπορεί να έχουν μουστάκια, αλλά μόνο περιμετρικά του στόματός τους, χωρίς να αναπτύσσονται προς το κεφάλι!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323421

ωραια τα λες αλλα δε σε βλεπω να καταληγεις καπου :)

συμφωνεις με μενα οτι ειναι θηλυκο με τον Naias οτι ειναι αρσενικο

η δεν μπορουμε να καταλαβουμε ακομα :)

η εγω δεν καταλαβα ? :wub:

Ευχαριστω!!!!

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσαρος είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά έδωσα τον μπούσουλα για να γίνει ο διαχωρισμός και να διευκρινιστεί αν και τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν μουστάκια ( ακου κει, μουστάκια και τα κοριτσάκια :wub: ). Δεν έχω πείρα με το συγκεκριμένο ψαράκι, και καθώς είναι αρκετά κοινό είδος, δε θα ήθελα να πω κάτι χωρίς να είμαι σίγουρος αφού νομίζω πως σύντομα κάποιος γνώστης θα απαντήσει με βεβαιότητα...

Ουπς, δε πρόλαβα να απαντήσω και νατος ο ειδικός επι του θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσαρος είναι :wub:

Ωωωωω :)

την αγαπω :)

τωρα πρεπει να της βρουμε γαμπρο θα ναι δυσκολη η αναπαραγωγη και η ευρεση αυτου?

Σ ευχαριστω κιολας <3

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Ουπς, δε πρόλαβα να απαντήσω και νατος ο ειδικός επι του θέματος :)

Πούντος να μας πει με σιγουριά :)

Το ψάρι είναι ενήλικο και μερικώς ή πλήρως στη τελική του διάσταση. Τα μουστάκια δεν αναπτύσσονται στο κεφάλι, οπότε με βεβαιότητα μπορούμε να πούμε ότι είναι θηλυκό :wub:

Ότι θες για το περί αναπαραγωγής, εδώ είμαστε :o

Link to comment
Share on other sites

Πούντος να μας πει με σιγουριά :wub:

Το ψάρι είναι ενήλικο και μερικώς ή πλήρως στη τελική του διάσταση. Τα μουστάκια δεν αναπτύσσονται στο κεφάλι, οπότε με βεβαιότητα μπορούμε να πούμε ότι είναι θηλυκό :)

Ότι θες για το περί αναπαραγωγής, εδώ είμαστε :o

Θελω περι αναπαραγωγης που ειστε :)

πρωτα θελουμε γαμπρο και μετα συζηταμε τιποτα θεωρητικο για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω :)

την αγαπω :)

τωρα πρεπει να της βρουμε γαμπρο θα ναι δυσκολη η αναπαραγωγη και η ευρεση αυτου?

Σ ευχαριστω κιολας <3

Το ψαράκι σου είναι Albino Ancistrus cf. cirrhosus. Η εύρεση γαμπρού είναι αρκετά εύκολη και δεν είναι απαραίτητο να είναι Albino και ο μουστακαλής σύζυγος. Αν θες αρσενικό, μπορείς την ερχόμενη Τετάρτη να έρθεις στη συνάντηση στο ΑΖ Meeting Point, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθεί κάποιο ενήλικο αρσενικό.

Η αναπαραγωγή είναι πανεύκολη αν πέσεις σε συμβατό ζευγάρι. Συνήθως τα αρσενικά συμβιβάζονται εύκολα, αλλά τα θηλυκά το παίζουν πιο δύσκολα (ξέρεις... πονοκεφάλους, δεν έχουν όρεξη κλπ κλπ :wub: ). Γι'αυτό συνήθως είναι καλό να έχουμε 2-3 θηλυκά με ένα αρσενικό. Πάντως κι ένα ζευγάρι έχει αρκετές πιθανότητες να αναπαραχθεί.

Από κει και πέρα, παίζουν φυσικά ρόλο και οι παράμετροι του νερού σου καθώς και το σύνολο του ενυδρείου και των κατοίκων, όχι μόνο για την αναπαραγωγή, αλλά και για την επιτυχημένη εκκόλαψη καθώς και το μεγάλωμα των μικρών. Πληροφορίες μπορείς να δεις γενικώς στο link που σου έδωσε ο Θοδωρής πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι σου είναι Albino Ancistrus cf. cirrhosus. Η εύρεση γαμπρού είναι αρκετά εύκολη και δεν είναι απαραίτητο να είναι Albino και ο μουστακαλής σύζυγος. Αν θες αρσενικό, μπορείς την ερχόμενη Τετάρτη να έρθεις στη συνάντηση στο ΑΖ Meeting Point, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθεί κάποιο ενήλικο αρσενικό.

Η αναπαραγωγή είναι πανεύκολη αν πέσεις σε συμβατό ζευγάρι. Συνήθως τα αρσενικά συμβιβάζονται εύκολα, αλλά τα θηλυκά το παίζουν πιο δύσκολα (ξέρεις... πονοκεφάλους, δεν έχουν όρεξη κλπ κλπ :wub: ). Γι'αυτό συνήθως είναι καλό να έχουμε 2-3 θηλυκά με ένα αρσενικό. Πάντως κι ένα ζευγάρι έχει αρκετές πιθανότητες να αναπαραχθεί.

Από κει και πέρα, παίζουν φυσικά ρόλο και οι παράμετροι του νερού σου καθώς και το σύνολο του ενυδρείου και των κατοίκων, όχι μόνο για την αναπαραγωγή, αλλά και για την επιτυχημένη εκκόλαψη καθώς και το μεγάλωμα των μικρών. Πληροφορίες μπορείς να δεις γενικώς στο link που σου έδωσε ο Θοδωρής πιο πάνω.

Δηλαδη η κυρια μας μπορει να μας χαλασει τα σχεδια και το προξενιο χμμμμ αχ αυτες οι γυναικες με τπτ δεν ευχαριστιουνται :) θα της ταξω προίκα και σπηλια καινουρια :) !!!

Χμμμ θα προσπαθησω να ερθω αλλα δεν θελω να ερθω γι αυτο γιατι ρωτησα και για πιστια και πηρα την ιδια παντηση αλλα για να σας γνωρισω διαφορετικα τι αγγελια μπορω να κανω τι ακριβως να ζητησω θα ναι προτιμότερο να παρω αλμπινο για γαμπρο η δεν εχει καμια σημασια ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η κυρια μας μπορει να μας χαλασει τα σχεδια και το προξενιο χμμμμ αχ αυτες οι γυναικες με τπτ δεν ευχαριστιουνται :wub: θα της ταξω προίκα και σπηλια καινουρια :) !!!

Χμμμ θα προσπαθησω να ερθω αλλα δεν θελω να ερθω γι αυτο γιατι ρωτησα και για πιστια και πηρα την ιδια παντηση αλλα για να σας γνωρισω διαφορετικα τι αγγελια μπορω να κανω τι ακριβως να ζητησω θα ναι προτιμότερο να παρω αλμπινο για γαμπρο η δεν εχει καμια σημασια ?

Για να'μαι ειλκρινής, για το συγκεκριμένο είδος δεν ξέρω το κατά πόσο μπορεί επηρεαστεί η αναπαραγωγή λόγο Αμπίνο και κανονικού ψαριού. Σε κάποιες περιπτώσεις παίζει ρόλο το τι είναι ο πατέρας και τι είναι η μάνα. πχ πατέρας αλμπίνο και μάνα κανονική όλα είναι ΟΚ αλλά με το αντίθετο δεν είναι ΟΚ. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω κάποια εμπειρία και δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο, οπότε με μία σχετική επιφύλαξη θα σου πω πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κάποιος έχει την οποιαδήποτε υποψία, ας ενημερώσει να το ψάξουμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να'μαι ειλκρινής, για το συγκεκριμένο είδος δεν ξέρω το κατά πόσο μπορεί επηρεαστεί η αναπαραγωγή λόγο Αμπίνο και κανονικού ψαριού. Σε κάποιες περιπτώσεις παίζει ρόλο το τι είναι ο πατέρας και τι είναι η μάνα. πχ πατέρας αλμπίνο και μάνα κανονική όλα είναι ΟΚ αλλά με το αντίθετο δεν είναι ΟΚ. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω κάποια εμπειρία και δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο, οπότε με μία σχετική επιφύλαξη θα σου πω πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κάποιος έχει την οποιαδήποτε υποψία, ας ενημερώσει να το ψάξουμε παραπάνω.

ας μην παιξω με τις πιθανότητες τοτε αρα να ζητήσω ενήλικο ανσιστρους albino σε αγγελια?

Link to comment
Share on other sites

ας μην παιξω με τις πιθανότητες τοτε αρα να ζητήσω ενήλικο ανσιστρους albino σε αγγελια?

Υπάρχουν πάρα πολλά γνωστά είδη Ancistrus. Εσύ θες Ancistrus cf cirrhosus. Μία φίλη στο συγκεκριμένο θεματικό των γατόψαρων είχε καταφέρει αναπαραγωγή από Αλμπίνους γονείς. Αν θες ψάξτο λίγο (το πολύ 2η-3η σελίδα). Μπορεί να έχει να σου δώσει :)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλά γνωστά είδη Ancistrus. Εσύ θες Ancistrus cf cirrhosus. Μία φίλη στο συγκεκριμένο θεματικό των γατόψαρων είχε καταφέρει αναπαραγωγή από Αλμπίνους γονείς. Αν θες ψάξτο λίγο (το πολύ 2η-3η σελίδα). Μπορεί να έχει να σου δώσει :wub:

θα το κοιταξω αλλα θα δοκιμασω αρχικα με καποιον κυριο albino αν δε πετυχει το ψαχνω περισσοτερο

ετσι λεω....

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες το ξανα σηκωνω σε οτι απορία προκυψει και αμα παρψ τον γαμπρο

(εχει διαβασμα τωρα :) )

Thnx :)

Link to comment
Share on other sites

post-7926-1301043963_thumb.jpg

τα Ancistrus cf cirrhosus η τα αλμπινο τα θηλυκα δεν εχου μουστακια περιμετρικα

σπανια θα δεις Ancistrus cf cirrhosus η αλμπινο θηλυκο με μουστακια

στον κυκλο φενεται κατι σαν καρφακια τα θηλυκα δεν τα εχουν

το ψαρι σου ισως να ειναι και αρσενικο

το καλητερο ειναι να το πιασης να το βαλης σε ενα δοχειω και να βγαλης φωτο απο πανω

sorry αλλα διαβαζεται πολες ανακριβιες

Link to comment
Share on other sites

post-7926-1301043963_thumb.jpg

τα Ancistrus cf cirrhosus η τα αλμπινο τα θηλυκα δεν εχου μουστακια περιμετρικα

σπανια θα δεις Ancistrus cf cirrhosus η αλμπινο θηλυκο με μουστακια

στον κυκλο φενεται κατι σαν καρφακια τα θηλυκα δεν τα εχουν

το ψαρι σου ισως να ειναι και αρσενικο

το καλητερο ειναι να το πιασης να το βαλης σε ενα δοχειω και να βγαλης φωτο απο πανω

sorry αλλα διαβαζεται πολες ανακριβιες

Δεν είναι θέμα μόνο του τι διαβάζει ο καθένας, αλλά και το τι εμπειρίες έχει. Έχουν πέσει στα χέρια μου θηλυκά (επιβεβαιωμένα με γέννες) με μεγαλύτερα μουστάκια περιμετρικά του στόματος. Αντίθετα δεν μου έχει τύχει ποτέ αρσενικό που να μην έχει έστω και μικρά μουστάκια στο μέσο του κεφαλιού του. Πρέπει να ομολογήσω όμως πως δεν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία από albino καθότι ποτέ δεν είχα και πρώτη φορά ακούω πως έχουν αυτή τη διαφορά σε σχέση με τα κανονικά.

Για να λυθεί η απορία όλων μας λοιπόν, καλό είναι να υπάρξει μία καλύτερη φωτογραφία, όπως αναφέρει ο φίλος Αντώνης πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορη να παιζη με αυτο το ειδος το αλμπινο οτι μπορη να ειναι ενα αλο ειδος και οχι Ancistrus cf cirrhosus

ειχες Ancistrus cf cirrhosus θηλυκα με μεγαλιτερα μουστακια

αν εχεις δει την οριτζιναλ φωτο του Ancistrus cf cirrhosus που προερχεται απο αργετινη το θηλυκο εχει πολυ κοντα μουστακια

Link to comment
Share on other sites

ειχες Ancistrus cf cirrhosus θηλυκα με μεγαλιτερα μουστακια

Ναι... Μόνο μία βέβαια. Οι περισσότερες δεν είχαν καθόλου και κάποιες λίγες είχαν μικρά. Μία από αυτές μου είχε βγει με πολύ μεγάλα μουστάκια αλλά μόνο περιμετρικά του στόματος. Ψάχνω να βρω φωτογραφία, αλλά δεν ξέρω που τις έχω καταχωνιάσει.

Το να μην είναι cf cirrhosus... μου φαίνεται κάπως δύσκολο. Αν το παρατηρήσεις φαίνονται έντονα οι βουλίτσες στο σώμα του που είναι στο ίδιο μέγεθος με των cf cirrhosus. Μπορεί να ξεγελιέμαι κι όλας.

Επίσης, άλλος ένα λόγος που πιστεύω πως είναι θηλυκό, είναι τα πλευρικά πτερύγια. Σε αυτό το μέγεθος, τα αρσενικά συνήθως έχουν πιο πολλά αγκαθάκια...

Όπως και να έχει, μία καλύτερη φωτογραφία θα μας πείσει!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλά γνωστά είδη Ancistrus. Εσύ θες Ancistrus cf cirrhosus. Μία φίλη στο συγκεκριμένο θεματικό των γατόψαρων είχε καταφέρει αναπαραγωγή από Αλμπίνους γονείς. Αν θες ψάξτο λίγο (το πολύ 2η-3η σελίδα). Μπορεί να έχει να σου δώσει :)

Πιθανόν να εννοείς το δικό μου ποστ εδώ... Απλά δεν είμαι φίλη, αλλά φίλος... (Αλέξης) :wub: Δυστυχώς τα ψαράκια που έχω κρατήσει από τις γέννες είναι ακόμα μικρά για να ξεχωρίσει το φύλο τους, αλλιώς ευχαρίστως να έδινα όσα θέλετε...

Η δικιά μου Ancistrus cf cirrhosus Albino πάντως δεν έχει ούτε ίχνος από μουστάκια, σε αντίθεση με τον "σύζυγό" της που έχει μεγάλα, περιμετρικά του στόματος και από πάνω...

Επίσης το κοκκινωπό χρώμα πάνω και πίσω από το κεφάλι, είχα διαβάσει κάπου οτι θεωρείται σημάδι σεξουαλικής ωριμότητας, κυρίως του αρσενικού.

Κρίνοντας από το δικό μου ζευγάρι και χωρίς παραπάνω εμπειρία, θα έλεγα οτι δεν αποκλείεται να είναι και αρσενικός του φίλου retard20, ίσως όμως σε σχετικά μικρή ηλικία .

Όσον αφορά την αναπαραγωγή τώρα, ευχαρίστως να βοηθήσω κι εγώ με την σειρά μου, όταν έρθει η ώρα.

Καλή επιτυχία... :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον αρα ψαχνομαστε ακομα ε?

ωραια οχι βιαστικες κινησεις το θεμα ειναι να τον/την πιασω γιατι βολταρει μονο το βραδυ

θα προσπαθησω να βγαλω 2-3 καλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να εννοείς το δικό μου ποστ εδώ... Απλά δεν είμαι φίλη, αλλά φίλος... (Αλέξης) :wub:
Ουπς... :o Δικαιολόγησέ με λόγο του προχωρημένου της ώρα και τις μπύρες που είχα πιει προηγουμένος :o

Sorry φίλε Αλέξη :)

http://img251.imageshack.us/img251/5539/25032011085.jpg

εβγαλα κ αυτην το βραδυ δε ξερω αν βοηθαει....

Εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη... Θηλυκό σε σημείο να βλέπω και το σουτιέν της :o:)

Ας δούμε τι άποψη θα έχει και ο Αντώνης...

Link to comment
Share on other sites

Ουπς... :o Δικαιολόγησέ με λόγο του προχωρημένου της ώρα και τις μπύρες που είχα πιει προηγουμένος :)

Sorry φίλε Αλέξη :)

Εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη... Θηλυκό σε σημείο να βλέπω και το σουτιέν της :o:wub:

Ας δούμε τι άποψη θα έχει και ο Αντώνης...

Χμμμ και εγω απο φωτος που εχω δει δε μου κανει για αρσενικο αλλα δεν ξερω ισως να μην εχουν μεγαλωσει ακομα τα μουστακια τι να πω....

Ε ματακια ασε την γυναικαρα μου ήσυχη...

Δεν ανεβαζω αλλες φωτο γιατι αρχίζουν αλλου είδους παρατηρήσεις :blink::o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...