Jump to content

μειωση ροης


ΛΟΥΚΑΣ1010

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.πως μπορουμε να μειωσουμε την ροη απο ενα εσωτερικο φιλτρο?εχω ενα 200 λιτ./ωρα και θελω να βαλω ενα 380λιτ/ωρα αλλα εχει μεγαλη ροη.εβαλα το σπρει μπαρ και του μεγαλωσα τις τρυπες αλλα παλι εχει μεγαλη ροη.θελω να του βαλω το μεγαλο για να παρει ποιο πολυ βιολογικο μεσα.τι αλλο μπορω να κανω?

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λουκά σε πόσα λίτρα θα βάλεις το συγκεκριμένο φίλτρο; Μια λύση είναι να γυρίσεις το Spray bar προς το τζάμι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λουκά σε πόσα λίτρα θα βάλεις το συγκεκριμένο φίλτρο; Μια λύση είναι να γυρίσεις το Spray bar προς το τζάμι.

:)

κωστη σε 20 λιτ.ξερω οτι ειναι μεγαλο γι αυτα τα λιτ.αλλα θελω περισσοτερη βιολογια , και μιας και το πηρα ψαχνω πως να το βαλω.δεν εχω αμμωνια αλλα εχω πολλα ψαρακια και το φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σκεφτείς ότι το φίλτρο θα γυρνάει 19 φορές τα λίτρα που έχεις, γεγονός υπερβολικό. Πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο; Μήπως θα ήταν καλύτερο να επενδύσεις σ'ενα μεγαλύτερο ενυδρείο πχ 60 λίτρα;

:)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σκεφτείς ότι το φίλτρο θα γυρνάει 19 φορές τα λίτρα που έχεις, γεγονός υπερβολικό. Πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο; Μήπως θα ήταν καλύτερο να επενδύσεις σ'ενα μεγαλύτερο ενυδρείο πχ 60 λίτρα;

:)

τα ξερω ρε κωστη αλλα τα εμαθα κατοπιν εορτης .εχω μεσα 6 καρδιναλοιους 2 νεον καμια 12αρια γαριδες cherry amano red nose και μερικους λαθρεπηβατες.σε κανα δυο μηνες θα μετακομησω και κει θα παρω ενα 120-140 λιτ. οποτε θα μπουν εκει και το μικρο θα γινει γαριδαδικο.το θεμα ειναι τωρα να μεγαλωσω την βιολογια για να ειμαι ησυχως.οσο γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχεις τώρα ποιο ακριβώς είναι;

:)

HAILEA 200λιτ/h και θελω να βαλω το ιδιο σε 380λιτ/h

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό το φίλτρο που ήδη έχεις, γεμάτο με βιολογικό υλικό και με τσιγκουνιά στο τάισμα θα σε κρατήσει μέχρι να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Ας περιμένουμε κι άλλους φίλους να μας πουν την άποψη τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό το φίλτρο που ήδη έχεις, γεμάτο με βιολογικό υλικό και με τσιγκουνιά στο τάισμα θα σε κρατήσει μέχρι να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Ας περιμένουμε κι άλλους φίλους να μας πουν την άποψη τους.

:)

αυτο ειναι και το αλλο ειναι το αμεσως επομενο.μονο siporax mini εχει μεσα.ευχαριστω πολυ κωστη για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τάιζε με σύνεση,πιο συχνές αλλαγές και κάνε υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα καταφερα να μειωσω πολυ την ροη μεγαλονωντας και ανοιγοντας κι αλλες τρυπες στο σπρει μπαρ.εβαλα αλλα 35 γρ. siporax mini συνολο 70 γρ. βιολογικο .η ροη ειναι λιγο παραπανω απο το προηγουμενο φιλτρο χωρις να ειναι υπερβολικη.νομιζω οτι τωρα θα κοιμαμαι ποιο ησυχως. :):wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...