Jump to content

Ψύξη στο ενυδρείο.


WOODCAM

Recommended Posts

Ο καιρός αλλάζει και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ρωτήσω για την ψύξη στο ενυδρείο.

Πόσες πιθανότητες νομίζετε ότι έχει το παρακάτω ?

Αγοράζω ένα μίνι ψυγείο έναν κυκλοφορητή αρκετά μέτρα σωλήνα μικρής διαμέτρου και…

Αναγκάζω νερό του ενυδρείο μου μέσο της αντλίας η οποία ελέγχετε από controller να περνάει το νερό μέσα από το ψυγείο. Το ψυγείο το έχω γεμίσει με σωλήνα αρκετών μέτρων ώστε η παραμονή του νερού να είναι όσο περισσότερη ώρα.

Το κόστος αυτών των ψυγείων είναι περίπου 150 ευρώ

post-40106-1301336177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε; 700 που γράφεις στο προφίλ σου;

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχει ελπιδες να δουλεψει υπο προυποθεσεις....πρεπει π.χ. να βρεις τροπο να μεταδιδεις την θερμοκρασια καλυτερα στο σωληνα με ντυσιμο με χαλκο η κατι τετοιο.........

Link to comment
Share on other sites

που είσαι ρε vicious εσύ και οι πατέντες σου :):o

αυτήν την κατασκευή την είχε κάνει και ο vicious μια βοήθεια θα ήταν ότι πρέπει :):wub:

Link to comment
Share on other sites

Υποψην αυτη την πατεντα την εχω ακουσει εδω και παραπολυ καιρο ισως και χρονια απο τους σαλονικιους....andreas kika-salamander....

Link to comment
Share on other sites

Αν λάβουμε υπ' όψιν μας τις βασικές αρχές φυσικής και μόνο θα δούμε ότι αυτό το σύστημα δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς κατασπατάληση ηλεκτρικού ρεύματος. Αλλά και πάλι θα είναι αμφιβόλου απόδοσης εκτός και αν χρησιμοποιηθούν σωλήνες τιτανίου.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος των 150 ευρώ πλησιάζει αυτό ενός μεταχειρισμένου chiller.Αν λαβουμε υποψιν και την καλυτερη εκμετάλλευση ενέργειας του chiller δεν συμφέρει και τόσο αυτό το diy.Αυτή την κατασκευή με ψυκτη νερού κομπακτ στα 40 ευρώ τη θεωρώ καλύτερη, για μικρό ενυδρείο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...