Jump to content

Πρόβλημα με χρυσόψαρο.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι τελείως νέα στα portals και γενικά άπειρη με chat ή forums ή οτιδήποτε άλλο τέτοιου είδους και γι' αυτό δεν ξέρω αν επικοινωνώ με το σωστό τρόπο και με το σωστό άτομο. Αν μπορείτε όμως, βοηθήστε με ή κατευθύνετέ με παρακαλώ.

Έχω ένα ενυδρείο 120 L που δεν έχω τολμήσει να στήσω ακόμα. ΑΡΧΑΡΙΑ!!!!!!!!! Για δοκιμή λοιπόν πήρα ένα μικρό (40 L περίπου) με μια μικρή αντλία και 2 χρυσόψαρα (ζευγάρι) πριν από 3 ημέρες. Ομολογουμένως δεν το "έστρωσα", όπως το λέτε, πιο πριν. Γέμισα το ενυδρείο με νερό βρύσης, αφού το έπλυνα καλά, περίμενα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου, έβαλα και ψιλό χαλικάκι με κάτι πλαστικά διακοσμητικά και έριξα μέσα τα δυο χρυσόψαρα. Απ' την πρώτη μέρα παρατήρησα στο ένα ψάρι κοκκινίλες στην ουρά, σαν φλέβες και η ουρά του δεν κοινούνταν αέρινα όπως του άλλου ψαριού. Πιθανόν να ήταν έτσι απ' όταν το αγόρασα και να μην το πρόσεξα. Τρεις μέρες μετά οι "φλέβες" είναι κάπως πιο έντονες, αλλά όχι πολύ περισσότερο. Το άλλο ψάρι είναι πιο ενεργητικό χωρίς αυτό να σημαίνει πως αυτό με το πρόβλημα είναι υποτονικό. Τρώει κανονικά, χωρίς όμως να κυνηγά την τροφή του (καθώς την στροβιλίζει η κίνηση του νερού) όπως κάνει το άλλο. Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να βοηθήσω το ψάρι με τις κοκκινίλες; Δεν σκοπεύω να τα αλλάξω όταν στήσω το μεγάλο ενυδρείο. Τα θέλω. Δεν τα έχω για πειραματόζωα. Μη με ρωτήσετε για μετρήσεις και χημεία. Δεν έχω εξοπλισμό, ούτε γνώσεις, ούτε κι έχω κάνει τέτοιες κινήσεις. Διάβασα διάφορα στο διαδίκτυο και σ' εσάς αλλά μου φαίνονται περίπλοκα. Πού θα μου πάει όμως... Συμβουλές και βοήθεια είναι καλοδεχούμενα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι τελείως αρχάρια θα στα πω τόσο απλά που θα καταλάβεις :)

1) Έχεις φιλτράκι;

2) Θα χρειαστείς ένα μπουκαλάκι με αντιχλώριο, ένα υγρό που κάνει το νερό της βρύσης βιώσιμο για τα ψάρια.

3) Ένα ακόμα μπουκαλάκι που είναι βακτηρία που εξουδετερώνουν τις ακαθαρσίες των ψαριών.

:wub:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Αν μη τι άλλο έχω καταλάβει πως κάτι τέτοια θα τα χρειαστώ. Αυτές οι κινήσεις θα λύσουν το πρόβλημα του ψαριού ή είναι απλώς οι standard κινήσεις για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου που θα παρέχει ένα υγιές περιβάλλον για τα ψάρια; Αφού τα κάνω (σύντομα υποθέτω) αυτά, μήπως η κατάσταση του ψαριού απαιτεί κι άλλες κινήσεις για να θεραπευτεί και να επιβιώσει; Και τα δυο ψάρια είναι περίπου στα 15 εκ. μήκος (μαζί με την ουρά).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Αν μη τι άλλο έχω καταλάβει πως κάτι τέτοια θα τα χρειαστώ. Αυτές οι κινήσεις θα λύσουν το πρόβλημα του ψαριού ή είναι απλώς οι standard κινήσεις για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου που θα παρέχει ένα υγιές περιβάλλον για τα ψάρια; Αφού τα κάνω (σύντομα υποθέτω) αυτά, μήπως η κατάσταση του ψαριού απαιτεί κι άλλες κινήσεις για να θεραπευτεί και να επιβιώσει; Και τα δυο ψάρια είναι περίπου στα 15 εκ. μήκος (μαζί με την ουρά).

Για να καταλάβουμε τι έχει θα χρειαστούμε φώτο..

Από την άλλη δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις φάρμακα όταν το περιβάλλον που ζει δεν είναι σωστό :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι δυο καλύτερες φωτογραφίες του άρρωστου χρυσόψαρου. Φαίνονται αρκετά καλά οι "φλέβες" στην ουρά του. Είναι σοβαρό; Μπορεί να θεραπευτεί;

post-42097-1301421914_thumb.jpgpost-42097-1301421954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα φωτό. Θα με βοηθήσει κάποιος; Φοβάμαι μήπως δεν προλάβω να σώσω το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου γιατί έχω και εγώ χρυσόψαρα....οι φλέβες δεν είναι κάτι, και στο δικό μου φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ' ναι έτσι, όμως είναι έντονες και η ουρά φαίνεται άκαμπτη, εκτός του ότι έχει αρχίσει να'χει πάνω της κάτι σαν πάχνη, σαν γλίτσα να το πω; Κυρίως στις άκρες. Δεν μου μοιάζει για υγιής εικόνα. Εξάλλου το άλλο χρυσόψαρο δεν έχει τίποτα απ' αυτά και η ουρά του είναι αέρινη, σαν αιθέριο πέπλο.

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά melafix με τις οδηγίες που αναγραφούνε στο μπουκάλι.

Πρέπει όμως να ακολουθήσεις τα βήματα που ανέφερα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα τα δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Το χρυσόψαρο με το πρόβλημα είναι πολύ καλύτερα και πολύ ζωηρό. Μάλιστα θα 'λεγα πως οι όροι έχουν αντιστραφεί. Τώρα το άλλο χρυσόψαρο έχει κάποιο πρόβλημα (που όμως δείχνει να καλυτερεύει) και το πρώην άρρωστο είναι μια χαρά, μάλιστα κυνηγά γύρω γύρω το άλλο χωρίς να του κάνει κακό. "Στοχεύει" στο πτερύγιο της κοιλιάς, πριν την ουρά. Το άλλο ψάρι εδώ και λίγες μέρες σαν να κρύβεται κάτω απ' την αντλία και εμφάνισε μαυρίλες, σαν γλίτσα ή μούχλα, στο πτερύγιο της ουράς, στο σώμα κοντά στην ουρά, στο "καπάκι" που καλύπτει τα βράγχια και σ'ένα απ' τα πτερύγια των πλευρών. Στην αρχή ανησύχησα, όμως δεν είχε χάσει τη ζωηράδα ούτε την όρεξή του και τώρα έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται οι μαυρίλες. Ακόμα μετά τις μαυρίλες είχε εμφανίσει και κάτι κοκκινίλες στην άκρη του πτερυγίου της ουράς, αλλά κι αυτές υποχωρούν. Είμαι αισιόδοξη λοιπόν.

Μια απορία έχω μόνο: Αυτός που μου τα πούλησε είπε πως είναι ζευγάρι χωρίς να διευκρινήσει ποιο είναι αρσενικό και ποιο θηλυκό. Πώς μπορώ να διακρίνω το φύλο στα χρυσόψαρα;

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει σαν μαυρες βουλες;

Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτο να το δουμε ;

Να κρατας παρα πολυ καθαρο το νερο τους κ να τους μουλιαζεις την τροφη με βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!!! :thumbup: Ήμαστε διακοπές για το Πάσχα και γυρίσαμε προχθές. Τα ψάρια τα πήρα μαζί μου μ' ενα 15λιτρο ενυδρείο. Είναι ζωηρότατα, τρώνε πολύ και οι περισσότερες μαυρίλες, εκτός απ' λίγες στην ουρά, έχουν φύγει. Ακόμα δεν ξερω ποιο είναι το θηλυκό και ποιο το αρσενικό. Πώς τα ξεχωρίζεις; Στέλνω φωτό με τις μαυρίλες (όσες έμειναν) στο πτερύγιο της ουράς.post-42097-1304339313_thumb.jpgpost-42097-1304339313_thumb.jpgpost-42097-1304339338_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Lili
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να δω τις φωτο

Ειναι σαν κουκιδες ;

Αν ν μην φοβασαι δεν θα παθουν τπτ απλα μπορει να βγαλει κ αλλες ή να μειωθουν. Αν δεις καποια αλλαγη στην συμπεριφορα τους μας λες

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μοιάζουν με κουκίδες. Μάλλον περισσότερο με βάψιμο ή με πασάλειμμα με πίσσα. Πάντως οι μαυρίλες απ' τα υπόλοιπα σημεία του σώματος εξαφανίστηκαν, μόνο αυτές στην άκρη της ουράς έμειναν, πιστεύω όμως πως θα φύγουν κι αυτές χωρίς βλαβερές συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

οκ αν δεις καποια αλλαγη πες μας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αν δω κάτι παράξενο θα ξαναεπικοινωνήσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...