Jump to content

Recommended Posts

αν έχω χαμηλή πίεση τι μπορώ να κανω;;;;;;;

booster χρειάζεται αν η πίεση είναι χαμηλή και αν ναι μεμωνομένα που μπορώ να πάρω;;;;;;;;

αν ξέρη κανεις αναλογια βρυσης-όσμωσης ας μου πει

:P

για 20 λίτρα την εβδομάδα μην αγχώνεσαι δεν είμαι μεγάλη σπατάλη....όσο για booster δεν θα χρειαστείς αλλά άμα ψάξεις sto sight της waterwave θα δεις ότι έχει και μεμονωμένα bosster.

εγώ για 20 λίτρα που έβγαζα βρώμικο είχα περίπου 1.5 κάδο σφουγγαρίστρας.....

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

το μονο που μενει δλδ ειναι ποση αναλογια βρυσης οσμωσης πρεπει να εχω

20λ αλλαγη θα κανω

ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω πως με αναλογία 70% οσμοσης και 30% βρύσης είσαι οκ. :P:rasp:

Για περισσότερες και σηγουρότερες πληροφορίες περίμεναι τους εμπειρότερους..

Link to comment
Share on other sites

Μετα από πολύ ψάξιμο και ρωτόντας αρκετούς φίλους... πριν λίγες μέρες παρέλαβα

αυτή την Α/Ο

με μεμβράνη 75GPD .Υπολόγιζα στην αρχή για μεμβράνη 50GPD αλλά η διαφορά στην τιμή είναι μικρή και έτσι πείρα την πιο μεγάλη για πιο γρήγορη "παραγωγή" νερού.

Συγνωμη επειδη ειμαι καινουτγιος χομπιστας...μπορεις να μου πεις με απλα λογια τι ακριβος κανει αυτο??ευχαριστω :P

και η οσμοση τι ειναι?

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

Μετράς και το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετράς και το βλέπεις.

δλδ τι βλεπεις..την οσμοση??τι ειναι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου πήγαινε στην ανωτέρω ερώτηση.

Μια γενική "λαϊκή" περιγραφή:

Η αντίστροφη όσμωση είναι συσκευή που μας βοηθάει να ρυθμίσουμε τους παράγοντες Gh και Κh στο νερό μας.

Έχει τη δυνατότητα να κατακρατεί άλατα,βαρέα μέταλλα και προσμίξεις και διαχωρίζει το καθαρό νερό, που θα χρησιμοποιήσουμε, από το βρώμικο.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου πήγαινε στην ανωτέρω ερώτηση.

Μια γενική "λαϊκή" περιγραφή:

Η αντίστροφη όσμωση είναι συσκευή που μας βοηθάει να ρυθμίσουμε τους παράγοντες Gh και Κh στο νερό μας.

Έχει τη δυνατότητα να κατακρατεί άλατα,βαρέα μέταλλα και προσμίξεις και διαχωρίζει το καθαρό νερό, που θα χρησιμοποιήσουμε, από το βρώμικο.

Δλδ μπενει στην βρυση η στο ενυδρειο?? :P

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μπενει στην βρυση η στο ενυδρειο?? :rasp:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40073&hl=

Διαβασε τις ορολογιες ,θα σε βοηθησουν πολυ :P

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μπενει στην βρυση η στο ενυδρειο?? :rasp:

Το νερο της βρυσης περναει απο το μηχανημα της αντιστροφης οσμωσης και το διαχωριζει στα 2 στο καθαρο νερο,το οποιο θα χρησιμοποιησεις στο ενυδρειο σου,και στο βρωμικο.

Κανε αναζητηση στο φορουμ,υπαρχουν αμετρητα σχετικα θεματα. :P

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40073&hl=

Διαβασε τις ορολογιες ,θα σε βοηθησουν πολυ :(

:P:rasp::helpsmilie::helpsmilie::(

φιλε πραγματικα...τωρα με εσωσες...ευχαριστω πολυ...κατι τετοι εψαχνα...μεχρι που ελεγα να παω να αγορασω βιβλιο απο βιβλιοπολειο να μαθω και εγω κατι...ειμαι νεος χομπιστας...και ενθουσιωδεις :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης περναει απο το μηχανημα της αντιστροφης οσμωσης και το διαχωριζει στα 2 στο καθαρο νερο,το οποιο θα χρησιμοποιησεις στο ενυδρειο σου,και στο βρωμικο.

Κανε αναζητηση στο φορουμ,υπαρχουν αμετρητα σχετικα θεματα. :helpsmilie:

:P:rasp:

ευχαριστω πολυ...μαθαινω πολλα απο το forum σας ^^...αμα βαλω μεταλικο νερο αγορασμενο??Θα πρεπει να αγορασω τετοιον μηχανισμο??αν ναι ποσο περιπου κοστιζει??Ευχαριστω :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Οχι το μεταλλικό νερό δεν αντικαθιστά νερό όσμωσης. Αλλά δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι τέτοιο, η όσμωση είναι πιο εξειδικευμένη και χρησιμεύει σε συγκεκριμένα είδη ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το μεταλλικό νερό δεν αντικαθιστά νερό όσμωσης. Αλλά δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι τέτοιο, η όσμωση είναι πιο εξειδικευμένη και χρησιμεύει σε συγκεκριμένα είδη ενυδρείων.

συγκεκριμένα είδη ενυδρείων.??δλδ...σε φυτεμενο??

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσινά, πολλοί την χρησιοποιούν και σε ενυδρεία Αμαζονίου γιατί βολεύει στην ρύθμιση των τιμών. Ας μην χαλάσουμε όμως κι άλλο το θέμα του φίλου, έχεις ανοίξει ένα θέμα με τις δικές σου ερωτήσεις ο,τι άλλο παραπάνω θελεις μπορείς να το ρωτήσεις εκεί :P

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσινά, πολλοί την χρησιοποιούν και σε ενυδρεία Αμαζονίου γιατί βολεύει στην ρύθμιση των τιμών. Ας μην χαλάσουμε όμως κι άλλο το θέμα του φίλου, έχεις ανοίξει ένα θέμα με τις δικές σου ερωτήσεις ο,τι άλλο παραπάνω θελεις μπορείς να το ρωτήσεις εκεί :rasp:

οκ ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...