Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας

ενδιαφέρομαι για μία αντίστροφη όσμωση.

Το ενυδρείο που θα χρησημοποιήσει το νερό της θα είναι ένα ενυδρείο 55-60λ

Θέλω την όσμωση για να κατεβάσω το ph,να μην είναι και η πιο ξεφτάλα και η αναλογία βρώμικου-καθαρού νερού να είναι το πολύ 40% αν γίνεται βρώμικο.

Θα ήθελα κάποια καλή τιμή όσο φτηνότερη τόσο το καλύτερο.

παραθέτω κάποιες που μου πρότειναν:

1

2

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετα από πολύ ψάξιμο και ρωτόντας αρκετούς φίλους... πριν λίγες μέρες παρέλαβα

αυτή την Α/Ο

με μεμβράνη 75GPD .Υπολόγιζα στην αρχή για μεμβράνη 50GPD αλλά η διαφορά στην τιμή είναι μικρή και έτσι πείρα την πιο μεγάλη για πιο γρήγορη "παραγωγή" νερού.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις τηλ. στην waterwaves και θα σε βοηθήσουν ή άνοιξε ένα θέμα στο κατάστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς ρωτάω για την α/ο όχι μόνο για αυτές τις 2 αλλά γενικώς με τα κριτήρια που ζητώ

50% βρώμικο το πολύ κτλ

Link to comment
Share on other sites

για να πας σε αναλογία 1 προς 1 θα πρέπει να βάλεις 3 μεμβράνες και boοster αυτό αυτόματα εκτοξεύει την τιμή της α/ο στα 300+ ευρό και για ένα μικρό ενυδρείο δεν συμφέρει εγώ θα σου έλεγα να πας σε μία απλή α/ο με μία μεμβράνη 50-75gpd μιας και έχεις ένα μικρό ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια δηλαδή και τι αναλογία βρώμικου καθαρού νερού ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Με την ΑΟ που έγραψα πιο πάνω, χοντρά χοντρά, για κάθε κουβά καθαρό νερό θα πέρνεις και 3 κουβάδες βρώμικο - μέγιστο -, το οποίο θα χρησιμοποιείς αλλού... π.χ. να ποτίσεις λουλούδια και γενικά όπου χρησιμοποιείς νερό.

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι ,..,

Απλά 40 λ βρωμικο στα δικα μου αυτιά ακούγεται πολυ

Αν μπορείτε προτείνετε και καμία άλλη και θα σας ενημερώσω για απόφαση πολυ σύντομα :)

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι ,..,

Απλά 40 λ βρωμικο στα δικα μου αυτιά ακούγεται πολυ

Αν μπορείτε προτείνετε και καμία άλλη και θα σας ενημερώσω για απόφαση πολυ σύντομα :)

Για να παρεις οσμωση με διπλη ή τριπλη μεμβρανη, booster μανομετρα, με καλυτερο ποσοστο απορριψης πχ 1 προς 1 θες πανω απο 300Ε.

Αν νομιζεις οτι τα 40 λιτρα βρωμικο ειναι πολυ μεγαλη σπαταλη, τραβα 4 καζανακια λιγοτερα οταν πας τουαλετα και ριξε απο ενα βαρελι που θα μαζευεις το βρωμικο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο παίζει και η πίεση του δικτύου σου.Αν πάρεις όσμωση χωρίς booster και έχεις χαμηλή πίεση όπως εγώ κλάφ'τα ... Το θέμα είναι πόσο θέλεις να κατεβάσεις το Ph και από ποια τωρινή τιμή του.Οι αλλαγές σου λογικά δε θα είναι 100% νερό όσμωσης στα λίτρα της αλλαγής.Επίσης ένα θέμα είναι το πόσο συχνά κάνεις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Booster???

Χαμηλή πίεση ;;;;

Το ph να παει ++τυρφη και μοπανι απο 7,5 σε 6 το πολυ

΄Εχω βρει οσμωση 180ε και ανάλογια 98% καθαρό

Όταν κάνω αλλαγή 20 λ ποσά λίτρα καθαρο απο την οσμωση πρέπει να παίρνω ;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Αυτη σου δινει 98% καθαρο και πετας 2%?

Παρε μου και μενα καμια 50αρια :)

Αλλο το ποσοστο απορριψης και αλλο ποσο καθαρο βγαινει το καθαρο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη σου δινει 98% καθαρο και πετας 2%?

Παρε μου και μενα καμια 50αρια :)

Αλλο το ποσοστο απορριψης και αλλο ποσο καθαρο βγαινει το καθαρο. :wub:

:):o:o οκ με πείσατε

για τις ερωτήσεις τι λέτε;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο 2ο ποστ επρεπε να ειχε κλεισει το θεμα.

Για το ενυδρειο σου δεν υπαρχει καποια καλυτερη προταση κατα την αποψη μου και λειτουργικα και οικονομικα.

Απλα θα συμπληρωσω οτι πρεπει να παρεις και το flush kit για να την καθαριζεις χωρις να ξεβιδωνεις κλπ ταλαιπωρια.

Επισης ενα φορητο tds meter για να ελεγχεις το νερο που βγαζει αν ειναι ΟΚ αλλα και το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ωραία! όταν πάρω θα παρω αυτή

ερωτήσεις γενικά με τις οσμώσεις

το GPD θα είναι 50-75 αν είναι παραπάνω τι γίνετε;;;;;

τι είναι το Booster???

Χαμηλή πίεση ;;;;

το βρώμικο νερό το χρησημοποιείτε στο καζανάκι στο πότισμα και που αλλού;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρειάζεσαι λίγα λίτρα δεν αξίζει να πάρεις πολύ ακριβή όσμωση.Με τη διαφορά των 100+ ευρώ στην τιμή αγοράς μπορείς να καλύψεις το ποσοστό νερού που πετάς για πάρα πολλούς λογαριασμούς.....

Το GPD είναι η δυνατότητα παραγωγής της μεμβράνης (Gallons Per Day).

To Booster είναι μηχανισμός που αυξάνει την πίεση στη μεμβράνη για να μπορέσει να αποδώσει και χρησιμεύει όταν η πίεση του δικτύου είναι χαμηλή.Οι μεμβράνες αναφέρουν τι πίεση χρειάζονται για να λειτουργήσουν.Αν είναι χαμηλότερη πετάμε περισσότερο βρώμικο και το καθαρό που μας βγάζει δεν είναι 100% καθαρό.

Με λίγα λόγια υπολειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

το βρώμικο νερό το χρησημοποιείτε στο καζανάκι στο πότισμα και που αλλού;;;;

θα προσθέσω εδώ μία κουβέντα που ξεκινήσαμε για το θέμα του ποτίσματος σήμερα στο amp.....σε μάθημα ανθοκομίας που είχα παρακολουθήσει μας είχαν πει για την α/ο και μας είχαν πει ότι το βρόμικο δεν είναι ότι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί για πότισμα γιατί περιέχει πολλά άλατα βέβαια αυτό για επαγγελματική ενασχόληση.....γενικά μπορούμε να ποτίζουμε αλλά με προσοχή και όχι αποκλειστικά.Εφόσον ποτίζομε συχνά με βρόμικο καλό είναι να ποτίζουμε και με κανονικό νερό για να διώχνουμε τα άλατα από το χώμα αλλά και για τα ίδια τα φυτά μιας και πολλά φυτά δεν αντέχουν το νερό με πολλά άλατα.Γενικά τα εσπεριδοειδή αντέχουν και τα πιο σκληρά νερά άρα το βρόμικο δεν τα ενοχλεί τόσο αλλά με προσοχή ξανά γιατί όπως έγραψα πέρα από το φυτό είναι και ο παράγοντας του εδάφους και των ιδιοτήτων κατά πόσο κατακρατεί τα άλατα.Άρα σαν έναν γενικό κανόνα θα έλεγα μία στις τόσες ένα καλό πότισμα με απλό νερό :)

Link to comment
Share on other sites

H πίεση του δικτύου είναι χαμηλή(τελευταίος και 3 όροφος)

Booster μπορώ να πάρω μεμονωμένα;;;;;;;;;

με 75gpd πόση ώρα κάνει να βγάλει 14 λ καθαρό νερό(20 θα ναι η αλλαγή αλλά 70% όσμωσης και 30% βρύσης....σωστά;;;;:P

Link to comment
Share on other sites

H πίεση του δικτύου είναι χαμηλή(τελευταίος και 3 όροφος)

Booster μπορώ να πάρω μεμονωμένα;;;;;;;;;

με 75gpd πόση ώρα κάνει να βγάλει 14 λ καθαρό νερό(20 θα ναι η αλλαγή αλλά 70% όσμωσης και 30% βρύσης....σωστά;;;;:P

εξαρτάται από το νερό σου δεν είναι κανόνας :rasp:

για 14-20 λ κάνεις έτσι θα πάρεις μια απλή με μία μεμβράνη 50-75gpd.Το bosster to βάζουν όταν βάζουμε 2η μεμβράνη και αυτό όχι πάντα

Link to comment
Share on other sites

Η όταν δεν έχει αρκετή πίεση το δύκτιο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που απαντάτε στις χαζες ερωτήσεις μου

Τελικά αφού ΄Εχω χαμηλή πίεση να κάνω κάτι!;;;

Πόση ώρα κάνει με 75gpd να γεμίσει 14 λίτρα;;

Τι αναλογία γεύσης οσμωσης να ΄Εχω ;;;;;; :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που απαντάτε στις χαζες ερωτήσεις μου

Τελικά αφού ΄Εχω χαμηλή πίεση να κάνω κάτι!;;;

Πόση ώρα κάνει με 75gpd να γεμίσει 14 λίτρα;;

Τι αναλογία γεύσης οσμωσης να ΄Εχω ;;;;;; :rasp:

πρέπει να πάρεις μανόμετρο για να δεις την πίεση :P

εγώ με μία 75gpd κάνω περίπου κανένα 30λ περίπου

τώρα για την αναλογία δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

αν έχω χαμηλή πίεση τι μπορώ να κανω;;;;;;;

booster χρειάζεται αν η πίεση είναι χαμηλή και αν ναι μεμωνομένα που μπορώ να πάρω;;;;;;;;

αν ξέρη κανεις αναλογια βρυσης-όσμωσης ας μου πει

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...