Jump to content

Diy Led φωτηστικο....


jumaru82

Recommended Posts

Καλησπερα αποφασισα και γω να φτιαξω ενα led φωτηστικο για το ενυδρειακι που σχεδιαζω και θελω τη βοηθεια σας!! Αρχικα θα γινου δυο ψυκτρες 20χ30 cm 30Watt η καθε μια!

Εχουν επιλεγει led 3W , 0,700A , 14.000K με Vf = εως 3.7V υπολογιζω 3.5V δε μπορω να καταλαβω τι τροφοδοτικο χρειαζομαι και πως να τα συνδεσω!! Σκεφτομουν ενα τροφοδοτικο 45V/DC , 0,700A , 35Watt και ελεγα να βαλω 10 σε σειρα . Εχει κανει κατι αλλο να προτεινει?? Και ςσ προς τη σειρα αλλα και ως προς τη συνδεσει σε καθε ψυκτρα θα μπουν 10 led = 5 λευκα 4 ακτινικα(450nm) 1 red star (650nm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω σκεφτομαι τα λεφτα που θα δωσεις... και για τα led και για το τροφοδοτικο... γτ δεν τα συνδεεις παραλληλα?

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι τα λεφτα που θα δωσεις... και για τα led και για το τροφοδοτικο... γτ δεν τα συνδεεις παραλληλα?

Ευκολια και ελειψη γνωσης...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκέφτεσαι τροφοδοτικό 45άρι; Αν έχει κάποιο σκαμπανέβασμα θα τα στείλει αδιάβαστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αποφασισα και γω να φτιαξω ενα led φωτηστικο για το ενυδρειακι που σχεδιαζω και θελω τη βοηθεια σας!! Αρχικα θα γινου δυο ψυκτρες 20χ30 cm 30Watt η καθε μια!

Εχουν επιλεγει led 3W , 0,700A , 14.000K με Vf = εως 3.7V υπολογιζω 3.5V δε μπορω να καταλαβω τι τροφοδοτικο χρειαζομαι και πως να τα συνδεσω!! Σκεφτομουν ενα τροφοδοτικο 45V/DC , 0,700A , 35Watt και ελεγα να βαλω 10 σε σειρα . Εχει κανει κατι αλλο να προτεινει?? Και ςσ προς τη σειρα αλλα και ως προς τη συνδεσει σε καθε ψυκτρα θα μπουν 10 led = 5 λευκα 4 ακτινικα(450nm) 1 red star (650nm)

Τι ενυδρειο θα ειναι αυτο τι διαστασεις??? Γιατι τοσα πολλα watt οι ψυχτρες??? ψυγειο θελεις να κανεις??? 10 led μονα τους ή 10 ledοταινιες??? Και γιατι να μην αγορασεις μια ledοταινια των 4.7 Watt μηκος 120cm ή οσο θελεις εσυ με εναν 8 watt μετασχηματιστη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκέφτεσαι τροφοδοτικό 45άρι; Αν έχει κάποιο σκαμπανέβασμα θα τα στείλει αδιάβαστα.

Εαν εχεις μπαλαντεζα καλη οχι τις απλες ουτε σκαμπανεβασμα εχεις ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Jumaru ποια λεδ ακριβως ειναι?

Επισης να δουμε τι specs εχουν. Το driver που θα διαλεξεις θα ειναι 3.7 επι τα τεμαχια λεδ. Δηλ 37 βολτ εξοδο συν την αποδοση του ντραιβερ θες ενα να ναι στα 40 και ανω. Τωρα θες να κανεις και ντιμαρισμα? Δες τα driver της meanwell που εχει απο 220 να δουλεψεις απο 8 μεχρι 13 λεδ. εχει και ντιμ

http://www.rapidled.com/servlet/the-26/Mea...dimmable/Detail

αν δεν θες με ντιμ παρε το -48D.

αυτα εχω παρει και γω και φαινονται ευελικτα, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.

Απο δευτερα που θα εχω τα λεδ θα κανω δοκιμες και θα δω.Και θυμαμαι καλα υπαρχουν και στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 120(μηκος)χ70(πλατος)χ55(υψος) ειναι ενα led το καθενα ψυκτρες απο Uk και θα βγει 1160 lumens απο 30 Watt απλα δε ξερω τι παιζει με τη παραλληλ συνδεσει και τους driver γιαυτο σκεφτομαι να τα βαλω σε σειρα!!

Σκεφτομαι αυτα http://www.led1.de/shop/product_info.php?p...60124a015e7d4ed

To driver το συνδεω κατευθειαν 220??

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις μπαλαντεζα καλη οχι τις απλες ουτε σκαμπανεβασμα εχεις ουτε τιποτα...

Αν έχεις τροφοδοτικό για κλωτσιές σκαμπανεβάσματα έχεις θες δε θες.Τα Led είναι ευαίσθητα και στα 45 Volt οι αποκλίσεις δεν είναι ίδιες με τα 12. Δε νομίζω οτι μιλάμε για λεντοταινίες στο παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φακοι πρεπει να μπουν οποσδηποτε? Τα led που σκεφτομαι εχουν 140 μοιρες διασπορα...θελουν και φακους?

Link to comment
Share on other sites

Φακούς ανάλογα με το πόσο βαθιά θες να φτάσεις και σε τι διάταξη θα μπούν τα led

Link to comment
Share on other sites

Φακοι πρεπει να μπουν οποσδηποτε? Τα led που σκεφτομαι εχουν 140 μοιρες διασπορα...θελουν και φακους?

Φακούς ανάλογα με το πόσο βαθιά θες να φτάσεις και σε τι διάταξη θα μπούν τα led

Επειδή χρησιμοποιώ cree led (χωρίς φακούς με διασπορά 120 μοίρες εάν δεν κάνω λάθος) θα σου πω βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φακούς. Ο λόγος είναι λίγο χαζός, δεν έχει σχέση με το ενυδρείο και τα par και το βάθος :P

Βαράνε άσχημα στα μάτια και είναι πολύ ενοχλητικό εάν πχ κάθεσαι σε μια καρέκλα κοντά στο ενυδρείο (ιδικά εάν μιλάμε για πολλά Watt)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο που σου λεω εγω μπαινει κατευθειαν στα 220 και δουλευεις τα λεδ κατευθειαν, και θα μπορεσεις να δουλεψεις 20 τετοια λεδ. 2 γραμμες των 10. δηλαδη η καθε γραμμη θα εχει 10 λεδ. και μετα αυτες οι δυο γραμμες θα μπουν παραλληλα. Δεν κανει για μια γραμμη με τα λεδ αυτα γιατι αυτα δουλευουν με 700 και αυτο θα σου δωσει 1400, για αυτο βαζουμε 2 γραμμες για να μοιρασουμε τα 1400 σε δυο 700αρια. Στη καθε γραμμη τωρα μπορεις να βαλεις μινιμουμ 8 λεδ και μεχρι 12-13 ανολογα τη Vf του καθε λεδ, το συνολο των Vf μπορει να ειναι μεχρι 48V.

Επισης κατι πολυ σημαντικο αλλο ειναι το τροφοδοτικο και αλλο το ντραιβερ. Αν καταλαβα καλα ειπες για τροφοδοτικο, θα σου ελεγα και εγω οτι ειναι ασταθεις για τα λεδ εκτος αν βαλεις και ντραιβερ του τυπου

http://www.led1.de/shop/product_info.php?p...60124a015e7d4ed

Φακους θα σου προτεινα να βαλεις γιατι εχεις λιγο βαθος, αλλα μειονεκτημα ειναι οτι ή θα πρεπει να σηκωσεις το φωτιστικο πιο ψηλα απο την επιφανεια του νερου ή θα πρεπει να βαλεις κι αλλα λεδ.

Στο reefcentral οι αμερικανοι ακολουθουν τον γενικο κανονα του 1 λεδ καθε 25-50 τετραγωνικα εκατοστα επιφανειας ενυδρειου (25 για κοραλια, 50 για ψαρια) με αποσταση 5 με 7,5εκ απο λεδ σε λεδ

Τα λεδ τα εχεις παρει ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του αμερικανού λέει 0 εώς 1.4 και στις οδηγίες λέει πως να το πάω 0.7 ακόμα το σκέφτομαι δεν έχω καταλήξει μαρεσει πάντως η ιδέα του ότι συνδέεται κατευθείαν 220 και δε θέλει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

to 0-1.4 γινετε με ντιμαρισμα.

Συγνωμη αλλα θεωρω δεδομενο οτι εχεις τα λεδ, εχεις πολυμετρο και τροφοδοτικο με σταθεροποιηση ρευματος για να γινουν καπιοες μετρησεις σε ενα ενα τα λεδ σου για να μπορεσεις να τα βαλεις παραλληλα. Τωρα αν δεν εχεις τα λεδ και τα παραγγειτλεις απο το γερμανικο σαιτ εχει και αυτο driver που μπαινει στα 220 και δεν θα χρειαστει να μετρας ενα ενα τα λεδ, γιατι θα μπουν σε μια γραμμη, οποτε δεν θα χρειαστεις πολυμετρο και τροφοδοτικο με σταθεροποιηση ρευματος.

http://www.led1.de/shop/product_info.php?p...60124a015e7d4ed

απλα θα χρειαστεις παραπανω.

The LED driver contains one channel supplying a constant current of 700mA, so extra resistors for 3W power LEDs are not needed. Minimum 4pcs up to maximum 7pcs of 3 Watt power leds (Luxeon, Prolight) can be connected in serial to output.

The number of LEDs depends on their forward voltages. The sum of the forward voltages must be at least between 17V and 25V maximum.

The LED driver is protected against overheating, short circuit and surge.

Power supply: 220-240V

Output current: 700mA

Output voltage: 17V...25V (see text)

Size: 140mms x 45mms x 28mms

Το driver αυτο τωρα σου δινει σταθερα 700, και σου λεει οτι πρεπει να βαλεις μινιμουμ 4 λεδ σε σειρα γιατι δινει στην εξοδο μινιμουμ 17v. Αυτο που συνδεει το 4 με τα 17 ειναι η Vf του λεδ (3.5+3.5+3.5+3.5) 4 λεδ. Και λεει μαξ 7 λεδ γιατι ( 7 *3.5=24.5) η μαξ εξοδος του driver 25V. Οποτε αν βαλεις 8 πας στα 28ν και απλα δεν θα αναψουν.

Η γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις πολυ εμπειρια με ηλεκτρονικα θες κατι συμαζεμενο και τα παρεις απο κει ειναι μια καλη λυση αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα LED θέλουν σταθερό ρεύμα για να δουλέψουν στο φάσμα φωτός που αναφέρουν. Για ντιμάρισμα απλά ρυθμίζεις το λόγο παλμού-παυσης του ρεύματος και όχι την ενταση του.

PWM-Duty%20Cycle.gif

Εμένα μου ήρθαν 2 DRIVERS και φαίνεται να δουλεύουν τέλεια. Απλά περιμένω να δω σε μακρόχρονη λειτουργια που δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.

Θα πάρεις τροφοθοτικό 24V και θα έχεις ένα driver για κάθε 5 LED. Α

Αν κατάλαβα καλά 30W η κάθε ψύκτρα θα έχει 10 LED; Αν ναι τότε θέλεις 2 drivers ανα ψύκτρα και ένα τροφοδοτικό και για τις 2 ψύκτρες.

4 driver x 0,7 amper = 2,8 amper. Πάρε ένα τροφοδοτικό 24V/4A και θα είσαι καλυμένος.

Έγινε επεξεργασία - neo
Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις για το πως συνδέονται τα LED είναι πολλές.

Πες πρώτα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις για να έχεις και την ανάλογη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω ακρiβως το παρακατω σχεδιο και στο μελλον μπορει να χρησιμοποιηθει και PWM για το dimming

post-4702-1301829938_thumb.jpg

Εχουμε και λεμε αν εχω καταλαβει καλα απο τα παραπανω :

10 Led White specs : 14.000Κ , Vf=3.5V , I=0.700 mA , 3Watt , 220lum/led

10 Led Blue specs : 460nm , Vf=3.5V , I=0.700 mA , 3Watt , 35lum/led

Driver x 2 : http://www.led1.de/shop/product_info.php?p...282c2c0c9d8dc78

Και μενει το τροφοδοτικο......θα χρησιμοποιηθουν 2 για να αναβουν ξεχωριστα μπλε και λευκα οποτε καθε driver και απο ενα... τι μου λετε να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

To driver αυτο τωρα σου δινει σταθερα 700, και σου λεει οτι πρεπει να βαλεις μινιμουμ 4 λεδ σε σειρα γιατι δινει στην εξοδο μινιμουμ 17v. Αυτο που συνδεει το 4 με τα 17 ειναι η Vf του λεδ (3.5+3.5+3.5+3.5) 4 λεδ. Και λεει μαξ 7 λεδ γιατι ( 7 *3.5=24.5) η μαξ εξοδος του driver 25V. Οποτε αν βαλεις 8 πας στα 28ν και απλα δεν θα αναψουν.

Η γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις πολυ εμπειρια με ηλεκτρονικα θες κατι συμαζεμενο και τα παρεις απο κει ειναι μια καλη λυση αυτο.

Ηταν η αρχικη σκεψη αλλα δε μπορω να βαλω πανω 10 που θελω και το dimmable ειναι ακομα πιο ακριβο και περνει ακομα λιγοτερα λεδ οποτε παμε στην αποπανω λυση!!! Αναζητηση τροφοδοτικου λοιπον!!!

Επειδη ειμαι λιγο χαζος αυτο το driver που μου προτεινεις απο αμερικα μπαινει κατευθειαν σε 220 αν ναι μου λυνει τα χερια νομιζω??

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι λιγο δύσκολο να βρείς driver που να σηκώνει 10 led σε σειρά!

Σου δείχνο ένα δικό μου πειραματικό φωτιστικό με φθηνα led απο e-bay.

Είναι 5 led των 15000 kelvin και 5 μπλέ. 20 δολάρια τα 5 ασπρα και 9 δολάρια τα 5 μπλέ.

dsc00528t.jpg

Πρωτη φωτογραφία και τα 10 led.

Δευτερη μόνο τα μπλε και τριτι μόνο τα ασπρα 15000 kelvin

Από κοντά το φως είναι πιο δυνατο.

dsc00531zg.jpg

dsc00532l.jpg

dsc00533xn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες το τελευταιο ποστ απο την προηγουμενη σελιδα driver νομιζω βρηκα το θεμα ειναι με τι τροφοδοτικο να το δουλεψω...? By the way η ψυκτρα απο που ειναι αγορασμενη??

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το http://www.led1.de/shop/product_info.php?p...282c2c0c9d8dc78

σηκώνει μέχρι 5 led!

Δες στη σελίδα 2 του manual http://www.led1.de/downloads/Solarox_KSQ_en.pdf (40volt AC/DC 5 LEDSs in series) και 20 ευρώ είναι πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...