Jump to content

Recommended Posts

παρατηρισα οτι 1 φυτο μου εχει ψιλομαραθει.. λετε να εχει παθει τιποτα? το εχω μεσα απο την αρχη του ενυδριο και ηταν παντα μια χαρα.. τωρα τις τελευτεες βδομαδες εχει γινει ετσι...

CIMG1634.jpg

CIMG1633-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποιο pleco στο ενυδρείο σου;;;

Link to comment
Share on other sites

λίτρα ενυδρείου; φωτισμός σε wat; προσθήκη καλιου γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

pleco εχω ναι.. αλλα δεν τον εχω δει να τσιμαπει ποτε... το ενυδριο ειναι 60λ. και μεσα εχω 6 τιγρακια φωτισμος 15w καλιο οχι.. μονο λιπασματακι και κατω απο τα φυτα εχω μπιλιτσες για φυτα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, την ζημιά την κάνει ο pleco 100% και πιθανότατα το βράδυ! Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για τα περισσότερα είδη Pleco. Αν δε γνωρίζεις πιο είδος είναι, ανοιξε ένα θέμα με φώτο για αναγνώριση :P

Link to comment
Share on other sites

λες ε?... καλα θα ποστρω μαι φωτο με τον βλακα τον πλεκο.. χαχαχα... αλλα γιατι τα τρωει ομως? αφου δεν τον αφινω νυστικο.... του ριχνω καθε 2 μερες μια ταμπλετα φαι... περιεργως μονο στα πρασσινα φυτα λογικα παει γιατι τα αλλα τα σκουροχρωμα που εχω δεν ειναι πειραγμενα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ιδιαίτερη αδυναμιά στους echinodorus :P

Link to comment
Share on other sites

και τι να κανω τωρα? να τα βγαλω?

τα φυτα οχι τον πλεκο ναι :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

και να μην εχω καθολου πλεκο?

ναι και τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

ξερω γω? κανει να μινει χωρις? να βαλω σαλιγκαρακια? αφου ο πλεκο ''καθαριζει το ενυδριο'' αμα τον βγαλω δεν θα βρομισει?

Link to comment
Share on other sites

no3 50

no2 0

ph 7.6

kh 3d

gh >14d

ειναι καλες οι μετρισεις μου (το τεστ εγινε με τα τεστ της eSHa)

ο πλεκο ειναι στις φωτο κατω. Τι ρατσα ειναι? (φενεται το 1 τιγρακι στιν φωτο :P )

CIMG1640.jpg

CIMG1639.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε δυο φορές την εβδομάδα να ρίχνεις καθαρισμένο κομμένο κατά μήκος το οποίο μπορείς να στερεώσεις στο βυθό με μία οδοντογλυφίδα, πέτρα η με κάτι τέτοιο ή με ένα συρματάκι να το τυλίξεις σε μία πέτρα (κάτι θα βρεις). Μπορεί να αρκεστεί στο αγγουράκι και να γλυτώσει ο εχινόδορος.

Αν όχι τότε τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

ok..θα το δοκμασω με το αγγουρι... οι μετρισεις ειναι οκ? το νο3 πρεπει να ειναι τοσο ψηλα? οσο για την ρατσα τι λετε οτι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το αγγουρι το εχει φαει σχεδον... μια χαρα! τσιμπανε και τα τιγρακια που και που.. :P μηπως βρηκαμε τι ρατσα ειναι ο πλεκο? οι μετρισεις μου οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...