Jump to content

2η παρουσίαση ενυδρείου γραφείου με σκαλάρια (τώρα)


yiazoo

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλες και όλους,

Μετά από αρκετές αλλαγές που έκανα στο ενυδρείο του γραφείου (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53331), λέω να σας το ξαναπαρουσιάσω. Οι αλλαγές αφορούν κυρίως στα ψάρια που φιλοξενεί και λίγο στον διάκοσμο. Χάρισα τα platy, τα leopard και τα serpae tetra, κάποια έχασα... και έβαλα μέσα σκαλάρια.

Να σημειώσω πάλι ότι το ενυδρείο ήταν χάρισμα από φίλο εδώ, και τα μεγάλα σκαλάρια ήταν αγορά πάλι από εδώ σε πολύ καλή τιμή (ευχαριστώ τον φίλο)

Τα σχόλιά σας παρακαλώ

Λοιπόν:

Γενική κατηγορία ενυδρείου: Κοινωνικό, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120Χ40Χ50

Συνολικά Λίτρα: 240

Οργανισμοί

Φυτά: 3 abubias, 1 microsorium crisped leaves, 1 Hydrophila polysperma rosanervig, Elodea (Egeria) densa, Echinodorus Rose, Valisneria gigantea

Ψάρια: 2 clown, 1 pleco, 9 neon, 4 white tetra, 4 μελανοταινίες και 10 σκαλάρια (1 αρκετά μεγάλο, 5 μεσαία και 4 μικρά)

Άλλα είδη: καμμιά 10αρια golden apple snails και μερικές μικρές κόκκινες γαριδούλες (τώρα τελευταία δεν τις βλέπω, λέτε να έχουν γίνει μεζές στα σκαλάρια; )

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Τίποτα, ο τοίχος (το είχα με μαύρο πανί αλλά τελικά μου αρέσει πιο πολύ έτσι)

Πέτρες: Από τον Υμηττό

Ξύλα: Από το ποτάμι στην Ακράτα

Άλλα διακοσμητικά: 2 φωλιές από καρύδες

Υπόστρωμα: Λίπασμα δεν θυμάμαι τί ακριβώς

Βυθός: Χαλίκι λεπτό, σε κάποια σημεία πιο χοντρό και άμμος στην μέση

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 Τ5 μία λευκή και μία ροζέ και μπλε led το βράδυ

Διάρκεια φωτισμού: 8:00-17:00 τα ημερήσια φώτα και το βράδυ μπλε-λευκα led για moonlight

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Sun Sun εξωτερικό,

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 200W

Λίπανση: δεν βάζω

Παροχή CO2: όχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 'Εχω βάλει ένα μικρό jumbo φιλτράκι για λίγο οξυγόνο αφού δεν έχω καλή ανατάραξη επιφάνειας

Διατροφή: Φυλλαράκια διάφορα, πολύ μικρά μπιλάκια ανακατεμένα, και σπασμένες ταμπλέτες για τον pleco και τους clown 3 φορές την ημέρα από λίγο για να προλαβαίνουν να τρώνε όλα και να ασχολούνται (με αυτόματο μηχάνημα)

Παράμετροι (με στικάκια)

pH: 7,2 (πρέπει να πέσει λίγο ε; δεν μπορώ όμως να μπλέξω με co2, τύρφες κλπ...δεν έχω πολύ χρόνο στο γραφείο, αν ρίξω καμμία ρίζα και περισσότερα ξύλα θα κάνει δουλειά;

Γενική σκληρότητα (GH):7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): δεν έκανα πρόσφατα αλλά όποτε κάνω είναι μια χαρά στο 0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): κοντεύει 25... (πως το ρίχνουμε λίγο αυτό:P

Φωσφορικά (PΟ4):..

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: περίπου 50 λίτρα ανά 2 εβδομάδες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: ανά 2-3 ημέρες σκουπίζω τον βυθό με σκούπα μπαταρίας για να παίρνω τις ακαθαρσίες. Επίσης ξεκίνησα να ρίχνω λίγο σίδηρο γιατί τα φυτά μου ενώ μεγαλώνουν, βγάζουν άνθη, πολλαπλασιάζονται κλπ δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση (μαυρίζουν και δεν έχουν πολύ ζωντάνια) και διάβασα ότι ίσως να είναι έλειψη σιδήρου, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

post-23292-1301906235_thumb.jpgpost-23292-1301906244_thumb.jpgpost-23292-1301906255_thumb.jpgpost-23292-1301906268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι. Απορώ πως συγκεντρώνεσαι για να δουλέψεις.

Τα σκαλάρια δεν σου πειράζουν τα neon;

Μ'αρέσει πολύ η διαφορά που φαίνεται στον βυθό από τα σημεία με άμμο και αυτά με χαλίκι.

:P

Link to comment
Share on other sites

ΠΟλυ ομορφο να το χαιρεσαι. :P

Με τους κλοουν.να ξερεις μεγαλωνουν πολυ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και χαριτωμένο!

Μου αρέσουν τα σκαλάρια σου.

Οι πέτρες σου τι είναι;

Γιατί κάνεις τόσο συχνά σκούπα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Τα νέον δεν τα πειράζουν καθόλου, σαν να μην υπάρχουν. Τις πέτερς τις μάζεψα από τον Υμηττό...τώρα τί είναι, θα σε γελάσω. Για την σκούπα απλά μαζεύω τις ακαθαρσίες κυρίως του Pleco που μου γεμίζει το ενυδρείο. Γενικά έχω πολλές, λέτε να ταϊζω πολύ; πάντα το σκέφτομαι αυτό αλλά δεν ξέρω πόσο είναι πολύ και πόσο λίγο. Πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο που έχει περιθώρια όταν πυκνώσουν κι άλλο τα φυτά.

Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ρίχνεις και ένα γενικής χρήσης λίπασμα που και που όπως Seachem flourish, sera florena, tetra plantamin κλπ. Ή λίγο κάλλιο μαζί με το σίδηρο που ρίχνεις (seachem potassium).

Οι γαρίδες μάλλον μας άφησαν χρόνους ή κρύβονται συνεχώς.

Με τα ξύλα δεν θα κάνεις ιδιαίτερη δουλειά (θα πρέπει να είναι ενυδρειακά και να μην τα βράσεις πριν τα ρίξεις και αυτό θα σου κάνει και το νερό κιτρινωπό έως καφέ).

Καλό θα ήταν να βάλεις διοξείδιο, αλλά επειδή είναι χώρος δουλειάς ίσως δεν έχεις περιθώριο για πολλές παρεμβάσεις.

Τα φώτα καλό είναι κάποιες ώρες να σβήνουν όλα.

Κατά τα άλλα είναι ένα όμορφο ενυδρείο που θα γίνει σιγά σιγά ακόμη καλύτερο. :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μία νέα φωτογραφία όπως είναι τώρα. Σχετικά με το σχόλιο φίλου παραπάνω, τα φώτα σβήνουν...έχω 8-17 τα μεγάλα, 17-3 & 6-8 ανοικτά τα "moonlight". 3-6 τα ξημερώματα είναι σβηστά!

Σας αρέσει; (αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα με τα φυτά που αναφέρω σε άλλο post στις ασθένειες φυτών)

post-23292-1305029135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μία νέα φωτογραφία όπως είναι τώρα.

Πολύ καλή δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

Σας αρέσει; (αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα με τα φυτά που αναφέρω σε άλλο post στις ασθένειες φυτών)

Ναι πολύ καλή δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο πάει καλυτερεύει. Θέλει το χρόνο του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικής ομορφιάς το ενυδρείο σου φίλε!

Βλέπω όμως ότι ο πλέκο και τα σαλιγκαράκια σου έχουν ανακατέψει το βυθό και εξαφάνισαν την ωραία δημιουργία με την άμμο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά. Για την άμμο, εγώ αποφάσισα να την χαλάσω και άφησα μόνο ένα μικρό σημείο αριστερά...ήταν συνέχεια βρώμικη από κακά του pleco (ο άτιμος δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βγάζει!) και είχε αρχίσει να πρασινίζει λίγο και δεν μου άρεσε!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο, ποιο ωραιο απο το δικο μου !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, η διακόσμηση που έκανες είναι πολύ καλή, να το χαίρεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...