Jump to content

μαυρη αλγη!!!!!!!


JOHN12345

Recommended Posts

λοιπον σημερα μπηκαν δυο αμανο και κατα συνεπια παρατηρουσα το ενυδρειο!στο τζαμι και πανω στα φυτα ειδα μια καφεμαυρη αλγη (πιο πολυ προς το μαυρο) :ninja::thumbup::P

αυτα που αλαξαν τωρα τελευταια ειναι

α)μπηκε αεραντλια

β)αρχισα και χρησιμοποιω tetra vital

γ)μπηκε καινουργιο φυτο

πιστευω πως ειμαι για μπατσες για ενα αλλο θεμα :D

α)η φωτοπεριοδος μου ειναι 15 ωρες με λαμπα 12w

β)το ενυδρειο μου ειναι 20 λ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου.

δεν ξερω να σου πω απο αλγες η αληθεια ειναι,αλλα μεχρι να σου απαντησει καποιος εμπειρος(και ισος καποια φωτογραφια να τους βοηθουσε)δες εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746

mod note

εύκολα μπορείς να βρεις στο ΑΖ σχετικά θέματα (αρκεί να ψάξεις λιγάκι :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ελατωσε τις ωρες φωτισμου σταδιακα μην σου πω πληρη συσκοτηση.

απο μετρησεις τι γινεται?

το τετρα βιταλ γιατι το χρησιμοποιεις? τι εχεις απο ζωντανα?

μου φενεται λιγακι υπερβολικο και ενας λογος να ειναι και αυτος

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ελατωσε τις ωρες φωτισμου σταδιακα μην σου πω πληρη συσκοτηση.

απο μετρησεις τι γινεται?

το τετρα βιταλ γιατι το χρησιμοποιεις? τι εχεις απο ζωντανα?

μου φενεται λιγακι υπερβολικο και ενας λογος να ειναι και αυτος

Η πλήρης συσκότιση δε θα ωφελήσει κανέναν και τιποτα.

Επιπλέον δε γνωρίζουμε ποιο είδος άλγης υπάρχει στο ενυδρείο του φίλου Γιάννη.

Εαν εχει BBA και ρίχνει υπερβολική ποσότητα βιταμίνης(tetra vital) μπορεί να ενισχύσει την ανάπτυξη της.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου.

δεν ξερω να σου πω απο αλγες η αληθεια ειναι,αλλα μεχρι να σου απαντησει καποιος εμπειρος(και ισος καποια φωτογραφια να τους βοηθουσε)δες εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746

mod note

εύκολα μπορείς να βρεις στο ΑΖ σχετικά θέματα (αρκεί να ψάξεις λιγάκι :thumbup: )

δε διαφωνώ ναι.

απλα το θεωρησα ποιο κατατοπιστικό.

μη με πιασει ο εγωισμος ομως,όπως και να εχει εκανα λαθος.

σας ζητώ ενα δημόοσιο συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ ναι.

απλα το θεωρησα ποιο κατατοπιστικό.

μη με πιασει ο εγωισμος ομως,όπως και να εχει εκανα λαθος.

σας ζητώ ενα δημόοσιο συγνώμη.

ολα καλα φιλτατε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα στείλε φωτογραφία και μετά μιλάμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειναι σε προχωριμενο σταδιο και δεν φαινεται τιποτα(ακομα και με το ματι δεν ειναι ευδιακριτη)θα κανω μια αναζητηση μηπως βρω καποια παρομοια κατασταση σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

με αγχωσες τι ειναι αυτο και ειναι ιδιο με το δικο μου στη φωτω :P ακριβως το ιδιο ομως theodor72 :P:thumbup::P:ninja::D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πες μας αν έχεις μετρήσεις φωσφορικών και νιτρικών, αν βάζεις λιπάσματα (τι και πόσο), τι αλλαγές νερου κάνεις (συχνότητα και ποσότητα) και αν διαθέτεις σύστημα CO2.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προχθες εκανα μετρησοις και το τεστ μου εβγαλε 5νιτρικα :blush: (φωσφωρο δεν εκανα) επισης λιπασματα δεν χρησιμοποιω τα μονα που χρησιμοποιω πλεον ειναι τα tetra aquasafe,easybalance,vital.αλαγη νερου 30-40% την βδομαδα. :(

ΥΓ.δεν ξερω εαν θα σας χρησιμευσει αυτη η πληροφορια αλλα χρησιμοποιω απιονισμενο νερο γιατι εχω neon tetra.δηλαδη το νερο οπου εξατμιζεται το συμπληρωνω με απιονισμενο νερο. :P:thumbup::P:ninja::D:P

τελικα τι ειναι αυτη η αλγη στην φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση !! Ποσο καιρο εχεις τη λάμπα?? Παιδια δε παιζει να χρειαζεται καινουρια λαμπα?? Με 15 ωρες καθημερινα ισως επεσε η ποιοτητα του φωτισμου γι αυτο να βγηκαν αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε με το χέρι σου να τρίψεις και να αφορέσεις την άλγη και ενημέρωσε μας αν φεύγει με το ελαφρύ τρίψιμο ή όχι.

Αν όχι τότε έχεις μαύρη άλγη πολύ σκληρό καρύδι ευτυχώς όμως μεγαλώνει με αργούς ρυθμούς. Δυστυχώς φεύγει και με ακόμη ποιο αργούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

με ελαφρυ τριψιμο φευγει :thumbup:

μηπως επιβαρυνει το ενυδρειο μου η οχι απλως δεν ειναι καλη στο ματι

Link to comment
Share on other sites

Αν με το ελαφρύ τρίψιμο φεύγει τότε έχεις την καφέ άλγη και ας σου φαίνετε μαύρη, μπορεί να πάρει πολλές αποχρώσεις.

Η γνήσια μαύρη άλγη δεν φεύγει με το τρίψιμο έχει βαθύ ρίζωμα μέσα στα φυτά και είναι ανθεκτική ακόμη και στο χλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού φεύγει με τρίψημο είσαι εντάξει! Η άλγη που σου έδειξα στην φώτο, ήταν η αφορμή για να ξεστήσω ολόκληρο το ενυδρείο. Σιγά σιγά εξαπλώθηκε στα φύλλα των φυτών (στην αρχή περιμετρικά και στη συνέχεια στο εσωτερικό του φύλλου), στο πλαστικό κουτι του εσωτερικού φίλτρου, ακόμα και στις πέτρες και το χοντρό χαλικάκι που είχα τότε. Οι ενέργειες που έκανα πέρα από την μείωση των λιπασμάτων, αφαίρεση των "μολυσμένων" φύλλων και τον έλεγχο PO4 και ΝΟ3, ήταν να κάνω μικρές αλλαγές τις τάξης του 10% κάθε τρεις ή τέσσερις ημέρες. Η εξάπλωση της καθυστέρησε αλλά δε σταμάτησε. Δεν απομακρυνόταν από τα φύλλα υότε μα ξύσιμο, ούτε με οξυζενέ.

Πάντως δε μπόρεσα να βρω συγκεκριμένες πληροφορίες για το είδος αυτής της άλγης.

Το ενυδρείο σου πόσο καιρό τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω,αλλα θα ηθελα να μαθω αν.

1) ειναι ανιατη?

2)εναι προβλημα μονο για τα φυτα η και για τα ψαρια ?

3) Στο τελος τι γινετε?Σαπιζουν ολα τα φυτα?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ δεν την κατάφερα! Και κάποιοι άλλοι μου είπαν πως εξαιτίας της ξεστήσαν ολόκληρα ενυδρεία! Και εγώ το ίδιο έκανα.

2) Τα ψαράκια δε νομίζω να ενοχλούνται.

3) να πω την αλήθεια όταν ένα φύλλο είχε μαυρίσει έτσι κατά το 1/3 ή 1/2, ήταν τόσο άσχημο αισθητικά που ποτέ δε το άφησα να μαυρίσει ολόκληρο. Πάντα έκοβα τα περισσότερο προσβεβλημένα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...