Jump to content

μαυρη αλγη!!!!!!!


JOHN12345

Recommended Posts

Συγνωμη που παρεμβαινω,αλλα θα ηθελα να μαθω αν.

1) ειναι ανιατη?

2)εναι προβλημα μονο για τα φυτα η και για τα ψαρια ?

3) Στο τελος τι γινετε?Σαπιζουν ολα τα φυτα?

:thumbup:

Η άλγη αυτή είναι διάβολος η πληροφορίες για αυτήν είναι λίγες και υπάρχουν πολλές απόψεις, όχι όμως τεκμηριωμένες.

Ο ένας λέει κάνε αυτό το κάνει και φεύγει και στον άλλον δεν φεύγει. Δεν ξέρουμε γιατί εμφανίζεται και πως φεύγει και γιατί φεύγει.

Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να ψάξω για αυτό το είδος και δεν ξέρω αν υπάρχουν νέες τεκμηριωμένες πληροφορίες για την Μαύρη ΄΄διαβολική΄΄ άλγη.

Σε γενικές γραμμές ανήκει στην κατηγορία των κόκκινων άλγεων.

Το χρώμα τους είναι μαύρο από μια περίπλοκη διαδικασία (δεν μας ενδιαφέρει εδώ)

Είναι μάστορας επιβίωσης και δεν καταλαβαίνει τίποτα ζει και σε έως 300 μέτρα βάθος (κάποια θαλασσινά ξαδερφάκια) μπορεί να βρει ενέργεια από διάφορες πηγές και με διάφορους τρόπους.

Είναι άστα να πάνε ακόμα δεν βρήκαμε την αχίλλειο πτέρνα της για την καταπολέμηση της στα ενυδρεία μας.

Εγώ την είχα μια φορά, δεν ξέστησα στο ενυδρείο μου αναγκαστικά να συμβιβαστώ με την ύπαρξη της. Σε κάποια φάση (7 μήνες μετά) αποφάσισε να εξαφανιστεί από μόνη της χωρίς να κανω κάτι τουλάχιστον συνειδητά.

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση γιατι ηταν ολοιδια με της φωτογραφιας tou theodor72 δηλαδη ηταν ακομα και στο ιδιο φυτο :P απο την στιγμη που βγανει ευκολα να μην ανησηχω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...