Jump to content

Μονομάχος Set-up


Geo100

Recommended Posts

Γεία σας, θα ήθελα κάποιες συμβουλές για να ετοιμάσω ένα ενυδρείο που θα φιλοξενήσει έναν μονομάχο...

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

Διαστάσεις (να χωράει μερικά φυτά αληθινά)

Φίλτρο

Είδος χαλικιού η γενικά υποστρώματος κατάλληλο για τα φυτά που αναφέρονται στο προφιλ του μονομάχου

Φωτισμό

Θερμοστάτη

Λίπασμα

Και ό,τι άλλο χρειάζεται που ίσως μου διαφεύγει...

Συγγνώμη αν ζητάω πολλά αλλα δεν θέλω να πέσω στο έλεος του ιδιοκτήτη του pet shop και να με ξεπουπουλιάσει :thumbup:

Υ.Γ ξέρω πολύ λίγα πράγματα σχετικά με τα ενυδρεία :D:ninja:

Ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας, θα ήθελα κάποιες συμβουλές για να ετοιμάσω ένα ενυδρείο που θα φιλοξενήσει έναν μονομάχο...

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

Διαστάσεις (να χωράει μερικά φυτά αληθινά)

Φίλτρο

Είδος χαλικιού η γενικά υποστρώματος κατάλληλο για τα φυτά που αναφέρονται στο προφιλ του μονομάχου

Φωτισμό

Θερμοστάτη

Λίπασμα

Και ό,τι άλλο χρειάζεται που ίσως μου διαφεύγει...

Συγγνώμη αν ζητάω πολλά αλλα δεν θέλω να πέσω στο έλεος του ιδιοκτήτη του pet shop και να με ξεπουπουλιάσει :thumbup:

Υ.Γ ξέρω πολύ λίγα πράγματα σχετικά με τα ενυδρεία :P:D

Ευχαριστώ :ninja:

καταρχην καλως ηρθες στην μπετο-παρεα.ο μονομαχος οπως ολοι ξερουμε χρειαζεται ενα 30λ στανταρ μονο του.τωρα την μαρκα εσυ την επιλεγεις.

φιλτρο θα σου προτεινα κανενα κρεμαστο να βαλεις γιατι τα υπολοιπα πιανουν αρκετο χωρο στο ενυδρειο.

υποστρωμα της dennerle(κατα την γνωμη μου)και επισης το ιδιο και ο βυθος σε χρωμα μαυρο.

φυτα βαζεις στην αρχη ευκολα και μετα προχωρας.

φωτισμος να ειναι τουλαχιστον 11watt για την αναπτυξη των φυτων που θα βαλεις.

θερμοστατη εναν 25watt

λιπασμα δεν ειναι απαραιτητο εως και καθολου.

και καλη προσαρμογη στον φιλο μας :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :thumbup:

Ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις?

Εγω θα σου προτεινα να βρεις και να αγορασεις το πακετο τις denerle plus που στα δινει σχεδον ολα.

Ψαξτω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα απο οικονομικής άποψης

μην φτάσουμε και σε υπερβολές αλλα γύρω στα 100 ευρώ μπορώ να διαθέσω για αρχή

εξάλλου σκέφτομαι να στήσω το ενυδρειο λίγο μόνο του και μετά απο καμιά εβδομάδα να βάλω το ψαράκι (σώστα?)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα απο οικονομικής άποψης

μην φτάσουμε και σε υπερβολές αλλα γύρω στα 100 ευρώ μπορώ να διαθέσω για αρχή

εξάλλου σκέφτομαι να στήσω το ενυδρειο λίγο μόνο του και μετά απο καμιά εβδομάδα να βάλω το ψαράκι (σώστα?)

Σωστά, πρέπει να στρώσει πρώτα :thumbup:

Πως θα το στρώσεις, με έτοιμα βακτήρια εμπορίου?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, πρέπει να στρώσει πρώτα :ninja:

Πως θα το στρώσεις, με έτοιμα βακτήρια εμπορίου?

δεν ξέρω :P έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου αλλά δεν έχω καταλάβει πώς βάζεις τα βακτήρια στο ενυδρείο.. να ρωτήσω στο pet shop? υπάρχει καποιο άρθρο αναλυτικό :thumbup: ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω :ninja: έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου αλλά δεν έχω καταλάβει πώς βάζεις τα βακτήρια στο ενυδρείο.. να ρωτήσω στο pet shop? υπάρχει καποιο άρθρο αναλυτικό :thumbup: ?

Τα βακτήρια πωλούνται σε μπουκαλάκι.

Από αυτό ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο όσο χρειάζεται.

Μετά διατηρούνται καλύτερα στο ψυγείο. Είναι πολύ απλό! :P

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια πωλούνται σε μπουκαλάκι.

Από αυτό ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο όσο χρειάζεται.

Μετά διατηρούνται καλύτερα στο ψυγείο. Είναι πολύ απλό! :thumbup:

ευχαριστώ πολύ νόμιζα οτι θα ήταν πιο δύσκολο :P

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω :P έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου αλλά δεν έχω καταλάβει πώς βάζεις τα βακτήρια στο ενυδρείο.. να ρωτήσω στο pet shop? υπάρχει καποιο άρθρο αναλυτικό :thumbup: ?

Zητα μπολι απο καποιον χομπιστα.Προσωπικα με αυτο τον τροπο στρωνω τα ενυδρεια μου , χωρις απωλειες

Πετρος

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια πωλούνται σε μπουκαλάκι.

Από αυτό ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο όσο χρειάζεται.

Μετά διατηρούνται καλύτερα στο ψυγείο. Είναι πολύ απλό! :thumbup:

Αληθεια???αυτο δεν το ηξερα...!για τα βακτιρια δεν λεμε??αυτα που εχουν λευκο χρομα...και ειναι σαν γαλα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας μπόλι εννοείς λίγο νερό απο έτοιμο ενυδρείο? (είμαι αρχάριος :P )

νερό ,βιολογικό υλικό ή σφουγγαράκι από έτοιμο ενυδρείο :D Θέλει προσοχή όμως γιατί άμα έχει περάσει ασθένεια ο άλλος μπορεί να μεταφερθεί.Βιολογικό υλικό είναι υλικά που μπορούν να φιλοξενήσουν αρκετά μεγάλη ποσότητα βιολογίας και γι'αυτό τα βάζουν στα φίλτρα :ninja: Επίσης άλλη μία γνώμη θα σου έλεγα να μην πας σε κρεμαστό φιλτράκι δεν είναι πολύ αξιόπιστα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικό φίλτρο δηλαδή καλύτερα?... διάβασα ότι η ροή δεν πρέπει να είναι δυνατή για τον μονομάχο για να μην στρεσάρεται... αυτο πως το πετυχαίνω?

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικό φίλτρο δηλαδή καλύτερα?... διάβασα ότι η ροή δεν πρέπει να είναι δυνατή για τον μονομάχο για να μην στρεσάρεται... αυτο πως το πετυχαίνω?

δεν νομιζω να στρεσαρεται απο την δυνατη ροη του φιλτρου ο μονομαχος.οσο για την ροη μπορεις να την ρυθμισεις απο το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...