Jump to content

Ενας καινουργιος υφαλος.........


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ξαναηρθε η στιγμη και λεω ξανα γιατι εχει ερθει και αλλες τρεις φορες να στησω το καινουργιο μου ενυδρειο το οποιο ακομα δεν εχω αποφασιση αν θα ειναι FO ή FO με κοραλια οπως του nikoloutsou..... Μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στις εξης αναλογιες για τη γυαλα μου...αλλα και γενικα για την υποστηριξη του ενυδρειου...........

Main Tank : 140(l)x70(w)x55(h) με 53cm σταθμη νερου.

Sump εχω κρατησει το παλιο μου και δε θυμαμε ακριβως αναλογιες αλλα ειναι στα μελλοντικα σχεδια μια αναβαθμηση... προς το παρον εχουμε 140 λτ.!

Skimmer : Schuran Jetskim 150

Βραχος : 65-70 ζωντανο και θελω να βαλω και καμια 10-15 ακομα

Φωτησμο : εκει ειναι το μεγαλο προβλημα μαλλον θα παιξω για αρχη με δυο led DIY (40Watt/φωτηστικο) να δω πως θα παει, για αυτο και δε ξερω σε τι κατηγορια θα ανοικει το ενυδρειο.

Τα παραγματα τα εχω ολα εκτος απο τη γυαλα και την οποια ελπιζω να εχω μες το Μαιο και να στησω το ενυδρειο επιτελους...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιστροφη Γιανναρε!!! :thumbup:

Ελπίζω να κολλησουμε συντομα, γιατι εχω βαρεθει να σε βλεπω να παιδεύεσαι με το 60λτρ... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ξαναηρθε η στιγμη και λεω ξανα γιατι εχει ερθει και αλλες τρεις φορες να στησω το καινουργιο μου ενυδρειο το οποιο ακομα δεν εχω αποφασιση αν θα ειναι FO ή FO με κοραλια οπως του nikoloutsou.....

Ξεχασα να επίσημανω το κυριότερο!!! Μια κατηγορια μονοι μας φιλτατε!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αντε να κολλησουμε τιποτα γιατι σαπισαμε!!!!

προυποθεση για να κολλησει καλα η γυαλα να μην ειναι ενας γνωστος κατσικοποραδος εκει..... :P

:ninja::D:P

περιμενω πως και πως φιλαρακι!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αντε να κολλησουμε τιποτα γιατι σαπισαμε!!!!

προυποθεση για να κολλησει καλα η γυαλα να μην ειναι ενας γνωστος κατσικοποραδος εκει..... :P

:D:P:P

περιμενω πως και πως φιλαρακι!!! :thumbup:

Ελπίζω να μην αναφερεσαι σε εμενα!!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή εύχομαι,ωραίες διαστάσεις επέλεξες, πολύ βράχο όμως θες να βάλεις και είναι κρίμα σε όποιες από τις δύο κατηγορίες και αν παίξεις.Εκτός και αν μπει ο περισσότερος στο sump.

Link to comment
Share on other sites

ο νοών νοείτω..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αμα σε ενδιαφερει,εχω ενα καλο παιδι Ελευσινα που τριγυρναει και τρυπαει ενυδρεια... :thumbup::P:ninja:

Οταν ερθει η ωρα ειμαι εδω να κολλησουμε...μη το κανεις Μ.Εβδομαδα σαν μια ψυχη που την βγαλαμε με σπανακοπιτα....!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους να ξερετε οτι δουλεια υπαρχει για ολους......... εγω θα βλεπω......

Για πες τι εννοεις με το πολυ βραχο λες για λιγοτερο?Αυτο ειναι το συνολο σαν κιλα δε ξερω αν θα μπει ολος πανω ή και στο sump θα εξαρτηθει απο το aquascape! Ποσο κιλα νομιζει οτι θα ηταν καλα?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους να ξερετε οτι δουλεια υπαρχει για ολους......... εγω θα βλεπω......

Για πες τι εννοεις με το πολυ βραχο λες για λιγοτερο?Αυτο ειναι το συνολο σαν κιλα δε ξερω αν θα μπει ολος πανω ή και στο sump θα εξαρτηθει απο το aquascape! Ποσο κιλα νομιζει οτι θα ηταν καλα?

τα κιλά μια χαρά είναι,απλώς μην τα φορτώσεις στο main αλλά στο σάμπ.

Στη γυάλα λίγα κομμάτια,λιτο aquascape και γέμισμα με κοράλια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το ενυδρειο θα ξεκινησει για FO τοτε νομιζω πως το πρωτο τουλαχιστον στησιμο θα πρεπει να παρεχει πολλες κρυψωνες και οχι θεσεις για κοραλια.

Απο κει και περα, οταν θα μπει στην κατηγορια μου, την FO με κοραλια :P , κανουμε διαφορετικό στησιμο!!

Αλλωστε.... αφου εχουμε προβλημα με τα ενυδρεια!!! Δε μπορουμε να μεινουμε ήσυχοι για πολύ καιρο!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αντε γιανναρε καλη αρχη κ υπομονη!!!

βγαλε το στησιμο που σου αρεσει κ μετα βλεπεις τα κιλα κ τα μαθηματικα!;-)

εγω να ερθω να βλεπω μονο?χα

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Jum.Εγώ θα φέρω τη σκάλα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το ενυδρειο θα ξεκινησει για FO τοτε νομιζω πως το πρωτο τουλαχιστον στησιμο θα πρεπει να παρεχει πολλες κρυψωνες και οχι θεσεις για κοραλια.

Απο κει και περα, οταν θα μπει στην κατηγορια μου, την FO με κοραλια :P , κανουμε διαφορετικό στησιμο!!

Αλλωστε.... αφου εχουμε προβλημα με τα ενυδρεια!!! Δε μπορουμε να μεινουμε ήσυχοι για πολύ καιρο!! :thumbup:

Αφού θα καταλήξει με κοράλια ,γιατί να ξεσρήνει και να ξαναστήνει?

Δεν εννοούσα να βάλει κανα δυο βραχάκια αλλά ένα με 2 νησάκια και

αρκετές κρυψώνες θα έχει και θέσεις για μελλοντικά κοραλάκια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα καταλήξει με κοράλια ,γιατί να ξεσρήνει και να ξαναστήνει?

Δεν εννοούσα να βάλει κανα δυο βραχάκια αλλά ένα με 2 νησάκια και

αρκετές κρυψώνες θα έχει και θέσεις για μελλοντικά κοραλάκια :ninja:

Για να μη βαριομαστε ρε συ!!! :thumbup:

Πρεπει συνεχεια κατι να κανουμε!! :P

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγηκε το σχεδιο για τη βαση και πηραμε προσφορες για τους δοκους ελπιζω απο βδομαδα να ειναι ετοιμη!! Διαστασεις 150x70x90(h) θα τη κανω 10cm μεγαλυτερη για να κρυψω τις υπερχειλησεις!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγηκε το σχεδιο για τη βαση και πηραμε προσφορες για τους δοκους ελπιζω απο βδομαδα να ειναι ετοιμη!! Διαστασεις 150x70x90(h) θα τη κανω 10cm μεγαλυτερη για να κρυψω τις υπερχειλησεις!

Δε νομιζω οτι χρειαζεται να το κανεις 10 ποντους μεγαλύτερη τη βαση. Εχεις δει πως κρύβονται οι υπερχειλησεις στο δικο μου.

Βαζω φορμα εργασια... και απο Δευτερα πιανουμε δουλεια Γιαννη!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ακολουθησω το panos_xxone στυλ με χωρο για σεμεδακι απο τη μια πλευρα!!

Και πίνακα!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ακολουθησω το panos_xxone στυλ με χωρο για σεμεδακι απο τη μια πλευρα!!

ποιος το σχεδιασε αραγε αυτο το καταπληκτικο στυλ???????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα... Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμμαστάρια... :thumbup::P Άντε να γίνει καμιά κατάσταση γιατί πολύ απήχες από την ενεργό δράση. Α, και όταν μαζευτούμε για την κατασκευή, θα έχει το μενού σουβλάκια με σάλτσα από το περίεργο το σουβλατζίδικο... :ninja::D Καλή αρχή και εύχομαι το τελευταίο και καταιδρωμένο. :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα... Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμμαστάρια... :P:ninja: Άντε να γίνει καμιά κατάσταση γιατί πολύ απήχες από την ενεργό δράση. Α, και όταν μαζευτούμε για την κατασκευή, θα έχει το μενού σουβλάκια με σάλτσα από το περίεργο το σουβλατζίδικο... :D:P Καλή αρχή και εύχομαι το τελευταίο και καταιδρωμένο. :P

την κατασκευη θα την αναλαβω εγω. Οποτε... και τα σουβλακια θα ειναι εξολοκληρου δικα μου!!

Εσεις τις μπυρες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...